Loading...

کاشت گلرنگ در گلدان

کاشت گلرنگ در گلدان

کاشت گلرنگ در گلدان

گلرنگ Safflower  با اسم علمی Carthamus tinctorius با دقت در نام آن متوجه خواهید شد که این گیاه ترکیبی از گل و رنگ است و این نام قطعا بخاطر خاصیت رنگدهی آن نیز است. اگر میخواهید این گیاه را به آسانی کشت کرده و از آن بهره ببرید همراه ما باشید. کاشت گلرنگ در گلدان یکی از آسانترین کارهایی هست که شما میتوانید در طول فعالیت های کشاورزی و باغبانی در خانه انجام دهید.

گیاهشناسی گلرنگ

گلرنگ، گیاهی است یکساله که ارتفاع آن به حدود ۶۰ سانتیمتر می رسد. برگ های آن پهن، دندانه دار و بدون دمبرگ میباشد. گل آن، رنگ زرد مایل به قرمز است که در انتهای ساقه ظاهر میشود. ماده زرد رنگی در گل این گیاه وجود دارد که زرد گلرنگی خوانده می‌شود. مراحل رشد و تکامل گلرنگ ۷ مرحله بوده و شامل: جوانه زنی، روزت (در گیاهشناسی، به حالت دایره ای از برگ های گیاه گفته میشود که پیش از ساقه دهی نزدیک سطح خاک قرار میگیرد)، ساقه دهی، شاخه بندی، گلدهی، تشکیل دانه و رسیدگی دانه می باشد.

مواد مورد نیاز جهت کشت بذر گلرنگ در گلدان

  • بذور با کیفیت گلرنگ
  • خاک مناسب باغچه
  • گلدان  عمیق استوانه ای و دارای حفره
  • بیلچه یا قاشق، دستکش، آب پاش متوسط

نکات و روش کاشت گلرنگ در گلدان

قبل از کاشت گلرنگ، بذرها را  به مدت یک شبانه روز در آب قرار دهید. گلرنگ در هر نوع خاکی قادر به رویش و رشد است ولی خاک دارای بافت متوسط را ترجیح می دهد. حتی اگر خاک باغچه یا گلدان شما خالی از هر نوع مواد غذایی (برگ و کود و… ) هست را انتخاب کنید و خودتان با کمی کود آلی آن تقویت کنید. سپس آن را در گلدان مورد نظرتان بریزید و با تکاندن آن فضای خالی بین خاک را از بین ببرید. بهتر است گلدان استوانه ای و عمیق باشد چون ریشه دهی گلرنگ عمیق است. روی سطح خاک گودی یا شیار تا عمق ۳_۴ سانتی متری ایجاد کرده و تعدادی از بذرها را در آن قرار دهید و با خاک روی آنها را بپوشانید. مطمئن باشید که خیلی زود در عرض چند روز بذور جوانه زنی کرده و شما شاهد رشد و نمو آنها خواهید بود.

کاشت گلرنگ در گلدان
مراحل رشدی بذر گلرنگ در شرایط مزرعه

نیازهای رشد و مراقبتی  گلرنگ

آبیاری گلرنگ: برای آبیاری آن، کافیست زمانی که سطح خاک گلدان خشک شد اقدام کنید. از آنجایی که این گیاه به مناطق نیمه خشک سازگاری دارد در رطوبت کم نیز رشد خواهد کرد و آبیاری هفتگی گلدان برای رشد گیاه کافی میباشد. ولی کمبود آب در طول دوره رشد یعنی از مرحله ساقه دهی تا مرحله گل دهی، کاهش رشد و کاهش عملکرد گیاه را در پی خواهد داشت. دقت کنید آبیاری بیش از حد و همچنین آب ایستادگی و کمبود تهویه نیز باعث کاهش عملکرد گیاه میگردد.

نور و دمای مورد نیاز گلرنگ: گلرنگ روزهای بلند و تابش آفتاب کامل را تحمل میکند و برای رشد خود نیاز دارد. گلرنگ گیاهی مقاوم به گرما و سرما و خشکی است و تا جایی که با وجود رطوبت کافی خاک می تواند حرارتهای حدود ۴۰ درجه سانتیگراد را تحمل کند! البته دقت کنید، در مرحله ای که گلدهی را شروع میکند به سرما، گرما، رطوبت و آفتاب زیاد حساس است. محل نگهداری از گلدان را یک مکان معتدل انتخاب کنید.

آفات و بیماری گلرنگ

مهم ترین آفات گلرنگ، شته و مگس گلرنگ و مهم ترین بیماری های آن، زنگ گلرنگ، لکه قهوه ای گلرنگ و بیماری های پوسیدگی ریشه می باشد. که در صورت مشاهده با کارشناسان کشاورزی مشورت کنید تا به روش درست در برطرف شدن آن ها عمل نمایید.

کاربردهای خانگی از گیاه دارویی گلرنگ

جوشانده گلرنگ مسهل، مسکن و تقویت‌کننده اعصاب است و روغن آن برای درد آرتروز و رماتیسم مفید است. مواقعی که ناراحتی نفخ معده دارید از مقداری دم کرده آن استفاده کنید. گلهای آن را خشک کرده و جایگزین زعفران و رنگ غذا در آشپزی بکار ببرید.

محصولات و مقالات مرتبط با گلرنگ

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • نویسنده: الهام اکبری، کارشناس گیاهان دارویی و معطر
  • عنوان مقاله: کاشت گلرنگ در گلدان
  • هربال مارکت را در پیج اینستاگرام دنبال کنید.
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *