Loading...

اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۴۲

اصول کشت و کار گیاهان دارویی 42

اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۴۲

اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۴۱ را قبل از مطالعه اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۴۲ مطالعه کنید چرا که این مقالات در امتداد هم می باشند. باید بدانید که بخش مورد استفاده در ملیس برگ‌ها و ساقه‌های سبز می‌باشد. این بخش‌ها دارای ترکیبات دارویی و فرار می‌باشند. حال مجدداً ارتفاع ۲۵ تا ۴۰ سانتی‌متری را تصور کنید. وقتی گیاه در طول فصل رشد بزرگ می‌شود تا حدود ۲۵ سانتی‌متری بافت بسیار لطیف و سبزی دارد ولی بعد از آن ارتفاع رفته‌رفته حالت خشک، خشن و چوبی به خود می‌گیرد. این تغییر ماهیت به خاطر واردشدن به فاز زایشی و تولید گل و بذر می‌باشد. بنابراین اگر هدف ما تولید برگ و ساقۀ علفی تازه و ترد می‌باشد باید در ارتفاع گیاه ملیس دقت کنیم و آن را زمانی برداشت کنیم که هنوز وارد فاز چوبی شدن نشده است. این مرحله یک عیب دیگر هم دارد که وقتی بوته به حالت چوبی تغییر می‌یابد وزن ساقه در کل بار برداشت شده افزایش پیدا کرده و از قیمت بار شما کاسته می‌شود. بنابراین سعی کنید زمان برداشت را درست انتخاب کنید. شاید این تغییر ماهیت در ملیس به کمتر از یک هفته زمان نیاز داشته باشد. بنابراین حتماً دقت کنید زمان برداشت را به تأخیر نیندازید. قبل از برداشت آبیاری انجام ندهید. یعنی در شرایط خیس اقدام به برداشت ملیس نکنید؛ چراکه محصول خیس سریعاً سوخته و از بین می‌رود. برداشت در بادرنجبویه به وسیلۀ ابزار دستی و داس صورت می‌گیرد. درواقع کشاورز با یک دست بوته‌های ملیس را جمع کرده و با دست دیگر با داس بوته‌ها را از ارتفاع ۲ تا ۳ سانتی‌متری سطح زمین برش می‌دهد. و آنها را به‌صورت دسته دسته روی سطح مزرعه جهت انتقال به محل خشک کردن جمع می‌کند. سعی کنید در مرحلۀ برداشت بر اساس قدرت خشک‌کردن برداشت کنید. بدین صورت نباشد که برای مثال شما قدرت خشک‌کردن یک تن بار تر را داشته باشید ولی بیش از این مقدار برداشت کنید. این کار باعث می‌شود اضافه محصول برداشت شده از بین برود. یا مجبور شوید محصول برداشت‌شده را با ضخامت بیشتر پهن کنید که باز هم باعث افت کیفیت آن خواهد شد. در بخش خشک‌کردن مفصل به روش خشک‌کردن گیاهان دارویی خواهیم پرداخت. روش‌های مکانیزه و کمباین برداشت بادرنجبویه در کشورهای توسعه یافته وجود دارد.

 • در ایران از نظر مکانیزاسیون کشاورزی و اداوت برداشت گیاهان دارویی حرفی برای گفتن نداریم.
 • برای این موضوع من اظهار تاسف میکنم.

برداشت ریشه در گیاهان دارویی

در ادامه مقاله ” اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۴۲ ” به بررسی برداشت ریشه گیاهان دارویی می پردازیم. روش برداشت در گیاهان دارویی که دارای ریشۀ دارویی هستند کاری بسیار پرزحمت و هزینه‌بر می‌باشد. برای مثال گیاه دارویی علف‌گربه یا سنبل الطیب در زمان برداشت حجم ریشه بسیار سنگینی در حدود ۳۰ تا ۶۰ کیلوگرم دارد که بایستی کارگران قوی از عهدۀ برداشت آن برآیند. بدین صورت که به رطوبت زمین نگاه می‌کنیم. رطوبت خاک مزرع باید در حالتی باشد که نه خشک باشد و نه خیس بلکه در حالتی که مرطوب باشد ولی گل نباشد. یعنی خاک به ریشه نچسبد و با تکان‌دادن فوراً بریزد. اگر خاک خیس یا گل باشد اولاً امکان کارکردن در آن وجود ندارد دوماً گل و خاک به ریشه چسبیده و از آن جدا نمی‌شوند و در مرحلۀ تکان‌دادن و شستن ریشه‌ها را کنده و باعث از بین رفتن محصول می‌شود. بنابراین سعی کنید در صورتی که زمین خشک می‌باشد آن را آبیاری کرده و بعد از دو یا سه روز که زمین رطوبت غالب خود را از دست داده است اقدام به برداشت ریشۀ سنبل الطیب کنید. بعد از برداشت، ریشه‌ها درون سبدهای بزرگی جمع‌آوری شده و به محل شست‌وشو که ممکن است رودخانه یا موتور آب باشد انتقال داده می‌شوند. در آنجا ریشه‌ها به درون سبدها به مدت ۲۰ دقیقه درون آب غوطه‌ور می‌شوند تا گل و خاک‌های چسبیده به آنها توسط جریان آب شسته شوند و سپس کارگران با تکان‌دادن یا شستن دقیق‌تر بقیۀ خاک را جداسازی می‌کنند تا درصد خاک موجود در ریشه‌ها به حداقل برسد.

 • دقت داشته باشید که بافت ضعیف و باریک ریشه های موئین بعلت شستشوی زیاد یا فشار آب بالا تلف نشوند.
 • در موزد زمان شستشو دقت کنید. شستشوی بیش از اندازه، روغن یا ترکیبات دارویی ریشه یا بافت پوششی ریشه که ترکیب کیتینی دارد را نیز شستشو میدهد و این ازکیفیت اصلی محصول میکاهد. همانطور که میدانید اسانس با اینکه در آب حل نمیشود ولی به کمک جریان آب شسته میشود.

در ادامه مقاله ” اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۴۲ ” با ما همراه باشید. گاهی لازم می‌باشد که طوقه به دو یا ۴ تکه تقسیم شود که محل طوقه که پر از خاک می‌باشد کاملاً شسته و تمیز شود. برداشت سنبل الطیب آن‌چنان سخت می‌باشد که گاهی مشاهده شده است کارگران از زیر کار شانه خالی می‌کنند و از ادامۀ کار امتناع می‌کنند. در مورد زمان برداشت ریشه سنبل الطیب توضیح مفصلی می‌خواهد. گیاه سنبل الطیب یک گیاه دارویی چندساله می‌باشد که روش کاشت آن دوساله می‌باشد. یعنی برای تکمیل شدن متابولیت‌های ثانویه ریشۀ سنبل الطیب، گیاه بایستی یک زمستان را در مزرعه بماند تا در اثر سرمای پاییزه و زمستانه مواد و ترکیبات باقی‌مانده سنتز شده و در ریشه انباشته شوند. این احتمال هم وجود دارد که به محض سردشدن هوا، ترکیبات دارویی موجود در بخش هوایی گیاه به سمت ریشه حرکت کرده و در آنجا انباشته می‌شوند. اگر سنبل الطیب را در بهار کشت کرده‌اید باید در بهار سال بعد آن را برداشت کنید و اگر کشت در پاییز صورت گرفته است بایستی برداشت نیز در پاییز سال بعد صورت گیرد. در هر صورت وجود سرمای زمستانه برای این گیاه بسیار لازم می‌باشد. کشت و کار گیاه دارویی علف‌گربه را در مناطق گرمسیری توصیه نمی‌کنیم چراکه به علت نبود سرمای زمستان، کیفیت آن بالا نخواهدبود.

 • آیا میشود سنبل الطیب را یکساله کشت و کار کرد؟
 • از نظر هربال مارکت بله این کار ممکن می باشد، اما به شرط اینکه شما در ابتدای فصل پاییز یا شروع فصل سرما، افت دمای شدیدی داشته باشید و مزرعه به صورت همزمان وارد خواب زمستانه شود. در منطقه آذربایجان یا ارتفاعات در مهر ماه یا آبان ماه برف سطحی می بارد که این برف سرمایی در حدود یک تا دو هفته را به ارمغان می آورد این سرما به گیاه می فهماند که خود را برای زمستان آماده کند. بنابراین گیاه مواد دارویی و مهم را از برگ و ساقه به ریشه منتقل میکند و به خواب میرود.
 • انتقال این مواد دارویی و مهم از برگ و ساقه به ریشه باعث میشود که ریشه از نظر دارویی استاندارد لازم را برای برداشت داشته باشد.

شکل برداشت در گیاهان دارویی آویشن باغی، نعناع فلفلی، بادرنجبویه، مریم‌گلی، گل راعی، سرخارگل، زوفا، شبیه هم بوده و معمولاً آنها را از محل ۲ تا ۵ سانتی‌متر کف زمین برش می‌دهند. بهتر است برای گیاهان دارویی سرخارگل و راعی برداشت زمانی انجام گیرد که مزرعه به ۷۰ درصد گلدهی رسیده است. در این دو مورد بار بدون گل ارزش اقتصادی بالایی ندارد. اما در بقیۀ گیاهان دارویی مانند آویشن باغی، مریم‌گلی، بادرنجبویه، زوفا و نعناع فلفی، ما اجازۀ واردشدن گیاه یا مزرعه به مرحلۀ گلدهی را نخواهیم داد. اگر این اتفاق بیافتد هرچند به کیفیت محصول تولیدشده می‌افزاید ولی ما در رسیدن به هدف حداکثر عملکرد موفق نخواهیم شد. گیاهان دارویی غالباً در همۀ اندام خود ترکیبات دارویی تولید می‌کنند ولی این ترکیبات در برخی اندام در حداکثر غلظت و در برخی دیگر در حداقل مقدار می‌باشد. از این جهت است که برخی اندام دارویی در برداشت برخی گیاهان دارویی ارزش و اهمیت بالایی دارند. که گل، در راعی و سرخارگل چنین نقشی را دارا می‌باشد.

مشاوره کاشت گیاهان دارویی

مجموعه هربال مارکت بزرگترین وظیفه و هدف خود را تببین دانش فنی و ترویج کشت و کار گیاهان دارویی (اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۴۲) میدونه و بصورت تخصصی برای آموزش کاشت گیاهان دارویی فعالیت میکنه. از این رو ما در بحث مشاوره کشت گیاهان دارویی قدم های بزرگی برداشتیم از جمه این فعالیت ها تالیف کتاب اصول کشت و کار گیاهان دارویی در مزرعه و ضبط مشاوره صوتی گیاهان دارویی به صورت فایل صوتی هست که شما میتونید همه آنها را به صورت تقریبا رایگان استفاده کنید. ضمنا برای مشاوره تلفنی و خرید بذر گیاهان دارویی و نشای گیاهان دارویی در خدمت شما هستیم. اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۴۲ در ادامه مباحث مشاوره کشت و کار گیاهان دارویی منتشر شده است.

ادامه بحث

اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۴۳

نکته مهم

ما در هربال مارکت یک سلسله از مقالات را منتشر میکنیم که در ادامه هم و در طول زمان منتشر میشوند. لذا اگر به دنبال مطالعه ادامه همین مقاله هستید بایستی این سلسله از مقالات را دنبال کنید تا رشته کلام حفظ گردد. اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۴۲ در ادامه مقاله شماره ۴۱ منتشر میشود. برای دسترسی به این سلسله مقالات باید به بخش سلسله مقالات گیاهان دارویی مراجعه کنید.

تهیه و تنظیم

 • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
 • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد
 • عنوان مقاله: اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۴۲
 • نویسنده: مهدی قنبری
 • هربال مارکت را در پیج اینستاگرام دنبال کنید.
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *