Loading...

اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۴۴

اصول کشت و کار گیاهان دارویی 44

اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۴۴

اما تمام گیاهان دارویی دارای ترکیبات دارویی فرار نیستند. برخی از آنها حاوی ترکیبات تلخ و آلکالوئیدی هستند. یعنی دمای هوا تأثیر چندانی روی غلظت متابولیت‌های ثانویۀ‌ آنها ندارد. بااین‌همه بهتر است برداشت در ظهر انجام نگیرد. گیاهان دارویی طیف گسترده‌ای از ترکیبات دارویی را دارا هستند و در عمل نمی‌توان از روش‌های مختلف برای برداشت استفاده کرد. باید در حین برداشت مسائل بهداشتی را رعایت کنیم از ریختن محصول برداشت شده بر روی زمین خودداری کنیم و همیشه قبل از شروع برداشت نسبت به تهیۀ امکانات اولیه اقدامات لازم را انجام دهیم. برای مثال شما ۳۰۰۰ متر زمین گیاه دارویی ختمی کاشته‌اید. محصول گیاه ختمی گل و بذر می‌باشد. کشاورزان در مدت حدود یک ماه فرصت دارند تا گل را برداشت و خشک کنند. گل از جمله اندامی می‌باشد که در موقع خشک‌کردن باید بیشترین حساسیت را خرج کرد. بافتی بسیار لطیف و شکننده داشته و رنگ آن در اثر شرایط آب و هوایی مانند تابش مستقیم آفتاب یا جابه‌جایی از بین می‌رود. بنابراین نیاز است که تولیدکننده قبل از شروع برداشت نسبت به آماده‌کردن سبدهای تمیز و محلی برای خشک‌کردن گل‌های برداشت‌شده ختمی اقداماتی را انجام دهد. در همان مثال ختمی ممکن است که شما در برخی روزها حدود یک تن یا بیشتر گل تر جمع‌آوری شده داشته باشید. این مقدار گل باید سریعاً خشک شوند. بنابراین صرفاً وجود یک سطح صاف و پوششی که بخواهید گل‌ها را روی آن پهن کنید کافی نخواهدبود. درواقع نوع خشک‌کردن باعث تعیین کیفیت نهایی محصول شما می‌باشد. بنابراین حتماً قبل از شروع برداشت در فکر عملیات بعد از برداشت نیز باشید. در ادامه مقاله ” اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۴۴ ” بیشتر به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت.

  • اینکه چگونه برداشت انجام دهیم در گیاهان مختلف شکل‌های متعدد و گوناگونی دارد. برای مثال در گیاهان گلداری مانند گل گاورزبان ایرانی، انواع ختمی‌ها، گل محمدی و مریم‌گلی کبیر و گیاهانی که آنها را برای برداشت گل کشت می‌کنند بایستی از نیروی کارگری استفاده کرد.
  • در ایران امکانات برداشت مکانیزه وجود نداشته و شما از هر کجای ایران بازدید کنید از سیستان که به کشت چای ترش اشتغال دارند تا کاشان با گل محمدی و شمال با گل گاورزبان همه با دست انجام می‌گیرد.

اغلب یا همۀ گیاهان گلدار مانند بابونه، گل محمدی گیاهان اسانس‌دار هستند و اسانس با افزایش دما در گیاه کاسته می‌شود. درواقع به‌صورت گاز درآمده و از بافت گیاه خارج می‌شود. برای اینکه محصول خشک گل دارای عطر و بوی مناسبی بعد از برداشت و خشک‌کردن باشد سعی کنید برداشت این گیاهان را در ساعت خنک شبانه‌روز انجام دهید.

رازک مثال خوبی از گیاهان دارویی گلدار و اسانس‌دار می‌باشد. در رازک که گل ماده به‌عنوان محصول نهایی برداشت می‌شود، عطر و تلخی که از اسانس رازک حاصل می‌شود یک فاکتور مهم در کیفیت محصول می‌باشد. خریداران زیادی که با بنده جهت خرید رازک تماس می‌گیرند از کیفیت عطر و رنگ رازک سؤال می‌پرسند. میتوانید اطلاعات تکمیلی را در مورد کیفیت رازک ایرانی از هربال مارکت مطالعه کنید.

نکتۀ دیگری که جزء عملیات برداشت محسوب می‌شود، خلوص محصول نهایی می‌باشد. منظور از خلوص، درواقع درصد ناخالصی محصول نهایی می‌باشد. همان‌طور که می‌دانید و مشاهده کرده‌اید در بازار محصولات مختلفی از یک گیاه دارویی وجود دارد. برای مثال ما در بازار چندین نوع آویشن شیرازی مشاهده می‌کنیم. آویشنی که فقط برگ خالص است، آویشنی که به همراه برگ دارای گل نیز می‌باشد، و آویشنی که دارای درصد مشخصی ساقه نیز هست. درواقع موضوع از این قرار است که تولیدکننده خود تصمیم می‌گیرد محصول نهایی را با چه خلوصی به بازار عرضه کند. در اغلب گیاهان دارویی محصول اولیه را به حال خود یا پیکر رویشی می‌نامیم. این موضوع در مورد گیاهان دارویی با محصول نهایی گل استثنا می‌باشد. پیکر رویشی شامل ساقه، برگ و درگاهی موارد گل می‌باشد. در سرخارگل پیکر رویشی شامل ساقه، برگ و گل همزمان می‌باشد. این محصول در بازار مشتری خود را دارد ولی اگر ساقه آن جدا شود که در سرخارگل خیلی رواج نداشته و لازم نیست قیمت فروش آن بالا می‌رود. البته از نظر ما بهتر است این کار را نکنید چراکه ساقه سرخارگل نیز حامی ترکیبات دارویی می‌باشد. در برخی گیاهان دارویی دیگر مانند آویشن‌، بادرنجبویه، مریم‌گلی، زوفا، نعناع فلفی و رزماری پیکر رویشی شامل ساقه و برگ به‌صورت توأم می‌باشد. این محصول را به حال خود می‌گویند. که در مرحلۀ برداشت گیاه دارویی از سطح زمین برداشت می‌شود و در محل مناسبی خشک شده و در برخی گیاهان قبل از مرحلۀ خشک‌کردن و در برخی دیگر بعد از آن اقدام به جداسازی برگ‌ها از ساقه‌ها می‌کنند و محصول برگ خالص به‌دست می‌آید. محصول برگ خالص نیز در به‌لیمو، آویشن، بادرنجبویه، رزماری، مریم‌گلی، اسطوخودوس، و برخی گیاهان دیگر ارزش بالاتری دارد.

در ادامه مقاله ” اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۴۴ ” به بحث ناخالصی ها در برداشت گیاهان دارویی می پردازیم. در مرحلۀ برداشت برخی ناخالصی‌ها نیز علاوه بر ساقه خود گیاه دارویی وارد بار برداشت شده می‌شوند که بایستی سعی کنیم این اتفاق نیفتد. عمده این ناخالصی‌ها، علف‌های هرز می‌باشند. علف‌های هرزی که در لابه‌لای بوته های گیاه دارویی رشد کرده‌اند به‌سختی در مرحلۀ وجین حذف می‌شوند. بنابراین اگر تصور می‌کنید مزرعه قبل از برداشت هنوز از نظر علف‌های هرز آلوده است حتماً آنها را حذف کنید؛ چراکه در مرحلۀ خشک‌کردن و بعد از آن از نظر بازارپسندی محصول شما افت زیادی خواهدداشت و در رقابت با فروشنده‌های دیگر که دارای محصول تمیزتری هستند دچار مشکل خواهیدشد. اغلب ناخالصی‌ها شامل علف‌های هرز نازک برگ می‌باشند که همراه بار برداشت شده و به ناخالصی آن اضافه می‌کنند. برداشت در برخی محصولات گیاهان دارویی مانند به‌لیمو شامل جداسازی برگ از ساقه نیز می‌شود. در این مرحله بعد از برداشت به‌لیمو از مزرعه آن را به محل مشخصی که کارگران مشغول کار هستند انتقال داده و آنها با دست اقدام به جداکردن برگ از ساقه‌ها می‌کنند. ساقه‌های جمع‌شده یا دور ریخته می‌شوند یا برای تولید نهال به‌عنوان قلمه استفاده می‌شوند. و برگ برای خشک‌شدن به محل سوله منتقل می‌گردد.

مشاوره کاشت گیاهان دارویی

مجموعه هربال مارکت بزرگترین وظیفه و هدف خود را تببین دانش فنی و ترویج کشت و کار گیاهان دارویی (اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۴۴) میدونه و بصورت تخصصی برای آموزش کاشت گیاهان دارویی فعالیت میکنه. از این رو ما در بحث مشاوره کشت گیاهان دارویی قدم های بزرگی برداشتیم از جمه این فعالیت ها تالیف کتاب اصول کشت و کار گیاهان دارویی در مزرعه و ضبط مشاوره صوتی گیاهان دارویی به صورت فایل صوتی هست که شما میتونید همه آنها را به صورت تقریبا رایگان استفاده کنید. ضمنا برای مشاوره تلفنی و خرید بذر گیاهان دارویی و نشای گیاهان دارویی در خدمت شما هستیم. اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۴۴ در ادامه مباحث مشاوره کشت و کار گیاهان دارویی منتشر شده است.

ادامه بحث

اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۴۵

نکته مهم

ما در هربال مارکت یک سلسله از مقالات را منتشر میکنیم که در ادامه هم و در طول زمان منتشر میشوند. لذا اگر به دنبال مطالعه ادامه همین مقاله هستید بایستی این سلسله از مقالات را دنبال کنید تا رشته کلام حفظ گردد. اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۴۴ در ادامه مقاله شماره ۴۳ منتشر میشود. برای دسترسی به این سلسله مقالات باید به بخش سلسله مقالات گیاهان دارویی مراجعه کنید.

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد
  • عنوان مقاله: اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۴۴
  • نویسنده: مهدی قنبری
  • هربال مارکت را در پیج اینستاگرام دنبال کنید.
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *