Loading...

بیماری های باغی لکه سیاه رز

بیماری های باغی لکه سیاه رز

بیماری های باغی لکه سیاه رز

این یک بیماری باغی است که در انواع مختلف گل رز دیده می شود. لکه سیاه رز Diplocarpon rosae به شکل نقاط سیاه رنگی است و تخم میکروبی تولید می کند و تحت شرایط مرطوب تکثیر پیدا می کند. لکه سیاه رز در آب و هوای گرم و مرطوب (بخصوص در فصل بهار) گسترش پیدا می کند. برگ هایی که کمتر از دو هفته عمر دارند بیشتر حساس هستند و تخم میکروبی می تواند در برگ های افتاده و در خاک زنده بمانند و می تواند به گیاه دیگر، دست ها، لباس یا ابزار منتقل شود. با هربال مارکت همراه باشید تا باهم مقاله ” بیماری های باغی لکه سیاه رز ” را مطالعه کنیم.

نحوه ایجاد لکه ها

مهم است که دقت لازم جهت مراقبت از بیماری های مختلف باغی را در نظر داشته باشید و لکه سیاه رز از این قاعده مستثنی نیست. اولین نشانه ی قابل مشاهده وجود لکه های سیاه در برگ ها (به اندازه نوک سوزن) است، این لکه ها به طور ناگهانی بزرگ می شوند و لکه ها ی تیره تر و سیاه تری در سطح برگ ها و ساقه ایجاد می شود. این مشکل می تواند حادتر شود، شاخ و بزرگ ها در نهایت زرد می شوند و برای همیشه از بین می روند. این علائم  طی ۷۲ ساعت بعد از عفونت (در آب و هوای گرم و مرطوب) قابل مشاهده است. سیکل دوم عفونت می تواند در طی ۱۰ روز توسعه پیدا کند. اگر در باغچه خانه خود از بیماری های باغی لکه سیاه رز را مشاهده کردید حتما با آن مبارزه کنید چرا که بوته رز را بد قیافه خواهد کرد.

بیماری های باغی لکه سیاه رز

نحوه درمان لکه سیاه

در ادامه مقاله ” بیماری های باغی لکه سیاه رز ” به بررسی روش درمان این عارضه میپردازیم. اگر لکه های سیاهی را درگل رز پیدا کردید، اولین کاری که باید انجام دهید این است که بخش آسیب دیده از گیاه را جدا و یا از بین ببرید. با چنگک یا شن کش گیاه را دور بزنید و شاخ و برگ های آلوده را بسوزانید. گیاهان بیمار را در کمپوست قرار دهید چونکه قارچ دوباره به باغ باز می گردد. بعد از این بخش های بیمار را از بوته های گل رز خود برداشتید می توانید از یک صابون قارچ کش یا گوگرد برای کاهش احتمال حملات بعدی استفاده کنید. اگر یک روش ارگانیک را ترجیح می دهید، بعضی از روش های خانگی مشهور وجود دارند، به عنوان مثال ۱ قاشق چای خوری جوش شیرین را در ۲۵۰ میلی لیتر آب حل کنید و چند قطره صابون مایع را با آن ترکیب کنید و آن را به گیاه و شاخ و برگ های آن اسپری کنید. با استفاده از مواد ارگانیک هنگام کاشت گیاهات خود را تقویت کنید. گل های رز خود را در طول فصل رشد تغذیه کنید تا از سالم بودن گیاهان اطمینان حاصل شود.

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی نمی باشد
  • عنوان مقاله: بیماری های باغی لکه سیاه رز
  • نویسنده: مهدی قنبری
  • هربال مارکت را در پیج اینستاگرام دنبال کنید.
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 
 
 

پاسخ معادله زیر را وارد کنید * مهلت سه دقیقه ای معادله به اتمام رسیده، جهت دریافت معادله جدید روی دکمه کناری آن کلیک کنید.