Loading...

روش های کاشت و زراعت انیسون

روش های کاشت و زراعت انیسون

روش های کاشت و زراعت انیسون

انیسون جزو گیاهان گلده است. نام دیگر گیاه انیسون، Anise است. این گیاه یکی از گیاهان بومی مناطق مدیترانه شرقی و جنوب غربی آسیا است. این گیاهان به صورت طبیعی در این اماکن رشد می کنند اما می توانند در سراسر دنیا کشت و برداشت شوند. Anise به خانواده Apiaceae و به جنس Foeniculum تعلق دارد. با هربال مارکت همراه باشید تا مقاله ” روش های کاشت و زراعت انیسون ” را بررسی کنیم. این مقاله از منابع هندی ترجمه و بازنویسی شده است (مقاله اصلی).

 • گیاه دارویی انیسون یک گیاه چند ساله است که گل های دارویی زرد و برگ های پری دارد.

انیسون دارای عطر و طعم می باشد. ارتفاع این گیاه تا ۲.۵ متر می رسد. انیسون به عنوان یک طعم دهنده در سوپ ها و غذاها استفاده می شود و همچنین برای تزئین سالاد استفاده می شود. برگ های گیاه دارویی انیسون همچنین برای تزئین استفاده می شود. انیسون منبع خوبی از ویتامین C و پتاسیم است و عطر انیسون شبیه به بعضی از ادویه های دیگر مانند رازیانه، شیرین بیان و بادیان خطایی است. این گیاه به طور گسترده در آشپزی ( پخت و پز) و اهداف دارویی استفاده می شود. کاشت انیسون در فصل آبی انجام می شود چونکه یک محصول مبتنی بر مونسون است (فصول پر باران هند را مونسون میگویند). در هند ایالاتی که در مقیاس وسیع انیسون می کارند عبارتند از آندرا پرادش، پنجاب، هاریانا، کارناتاکا، مادایا پرادش، گجرات، اوتار پرادش و راجستان.

روش های کاشت و زراعت انیسون

خواص دارویی انیسون

 • انیسون به درمان سوء هاضمه کمک می کند.
 • انیسون سطح استروتژن را افزایش می دهد و به سیستم تولید مثل زنان کمک می کند.
 • برای درمان کم خونی استفاده می شود.
 • به بهبود سلامت آنزیم های پوست کمک می کند.
 • به پیشگیری از توسعه سلول های سرطانی کمک می کند.
 • انیسون سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند.
 • انیسون فشار خون را کاهش می دهد.
 • انیسون برای سلامت قلب خوب است.
 • انیسون منبع خوبی از فولات، ویتامین C، B6 و پتاسیم است.
 • انیسون به مدیریت وزن کمک می کند.
 • انیسون به درمان اختلات تنفسی کمک می کند.

استفاده از روغن اسانس سابقه ای طولانی دارد. روغن این گیاه دارای خواص ضد میکروبی و ضد عفونی کننده است. روغن انیسون برای درمان خانگی بیماری ها استفاده می شود. از طعم و بوی انیسون در تهیه غذا، نوشیدنی ها، آب نبات ها و حتی شمع های معطر استفاده می شود. به رغم داشتن تمام این ویژگی های مفید، ادویه انیسون در صنعت ادویه بازار خوبی دارد. بذرها به طور متوسط دارای قیمت ۱ تا ۴ دلاری هستند و روغن دارای قیمت ۱۰ تا ۱۱ دلاری می باشند.

 گونه ها / ارقام انیسون

در ادامه مقاله ” روش های کاشت و زراعت انیسون ” به بررسی گون ههای مهم انیسون میپردازیم. برای اینکه از نظر اقتصادی موفق باشید باید بدانید کدام گونه یا نژاد را کشت و کار کنید. همه گونه های انیسون بازار خوبی ندارند. برخی از گونه های انیسون  که سود خوبی دارد را در زیر بررسی مکنیم.

 • رقم Gujarati Fennel: این گونه از گیاه ارتفاع  و ساختار باریک و کشیده ای دارد. بذرها به رنگ سبز تیره هستند. این گونه از محصول می تواند در مقابل بیماری شکرک و لکه برگ مقاومت کند. در طول ۲۲۵ روز محصول این گونه بالغ خواهد شد. میانگین محصول این گونه ۱۶۰۰ تا ۱۷۰۰ کیلوگرم بذر در هکتار است. این گونه ها می توانند هر نوع شرایط آبی و هوایی اعم از خشکسالی را تحمل کنند.
 • رقم RF-35: ارتفاع محصول بلند است و گستردگی یا عرض گیاه متوسط می باشد. بذر این گونه سبز رنگ و بدون کرک می باشد. این گونه هم در مقابل بیماری های لکه برگ و شکرک سطح برگ، آتشک یا بادزدگی مقاوم است. برای بالغ شدن بذرها به ۲۲۵ تا ۲۳۰ روز زمان نیاز است. عملکرد متوسط حدود ۱۳۰۰ کیلوگرم از بذر در هر هکتار است.
 • رقم RF-125: ارتفاع کوتاهی دارد اما دارای خوشه های جمع و جوری است و دانه ها بلند و توپر هستند. سطح بلوغ محصول ۱۱۰ تا ۱۲۵ روز است. میانگین عملکرد ۱۷۰۰ کیلوگرم بذر در هکتار است.
 • رقم Co-1: گیاهی با ارتفاع متوسط می باشد و شاخه های پراکنده ای دارد. بذرها توپر و بلند هستند. مدت زمان لازن برای بلوغ محصول ۱۴۵ تا ۱۶۰ روز می باشد. عملکرد محصول ۱۶۰۰ کیلوگرم بذر در هر هکتار است.

روش های کاشت و زراعت انیسون

روش های کاشت انیسون

شرایط آب و هوایی کاشت انیسون: برای بهترین رشد و عملکرد، انیسون به شرایط آب و هوایی خشک و خنک نیاز دارد. دمای ۱۵ تا ۲۵ درجه سانتیگراد برای کاشت انیسون مناسب می باشد. کیفیت بذر به طور عمده به شرایط آب و هوایی بستگی دارد.

شرایط خاکی برای کاشت انیسون: برای کاشت انیسون تمام گونه های خاکی را می توان استفاده کرد. خاک هایی که حاوی آهک می باشند مانند خاک کتان سیاه و خاک لومی برای کاشت انیسون مناسب هستند. خاک هایی که دارای مواد ارگانیک هستند برای کاشت انیسون بهترین گزینه هزینه. انیسون را نمی توان در خاک های کم عمق کاشت. در هنگام انتخاب خاک، باید مکانی را انتخاب کنید که دارای زهکشی مناسبی باشد. برای کاشتی با سود دهی خوب باید تست خاک انجام شود اگر مقدار pH خاک مابین ۵.۵ تا ۷.۰ باشد شرایط کاشت محصولات مناسب خواهد بود.

آماده سازی زمین برای کاشت انیسون

قبل از کاشت ۳ تا ۴ حفره را در زمین ایجاد کتید. کود زراعی باید به خاک اضافه شود (۲۰ تا ۲۵ تن برای هر هکتار). علف های هرز باید قبل از کاشت محصول از بین بروند.

تکثیر در کاشت انیسون

در ادامه مقاله ” روش های کاشت و زراعت انیسون ” به بررسی روش تکثیر انیسون می پردازیم. قبل از کاشت بذرها زمین باید آماده سازی شود. بذرها را در بستر بکارید و نشاء ها را به زمین انتقال دهید. بهترین زمان برای کاشت نشاء ها اواسط ستامبر تا اواسط اکتبر می باشد. هرگز نباید کاشت با تاخیر انجام شود چونکه می تواند منجر به از بین رفتن محصول شود. بذر مورد نیاز برای یک هکتار از زمین ۹ تا ۱۳ کیلوگرم است. فاصله بین نشاء ها باید ۴۵ تا ۶۰ سانتیمتر باشد. در طول ماه های ژوئن و ژولای بذرها باید در بستر کاشته شوند. معمولا نشاء ها بعد از ۷ تا ۸ هفته به زمین اصلی انتقال داده می شوند.

کود مورد نیاز برای کاشت انیسون

خاک باید با ۱۵ تا ۲۰ تن (برای هر هکتار) کود زراعی FMY  تغذیه شود. این مقدار کود را به دوزهای مساوی تقسیم کنید و ۹۰ کیلوگرم را به یک هکتار اعمال کنید. دوز پایه اول شامل ۴۰ کیلوگرم در هکتار P2o5 می باشد و دوز دوم و سوم ۳۰ و ۶۰ روز بعد از کاشت محصول استفاده می شود.

آبیاری مورد نیاز برای کاشت انیسون

بعد از کاشت باید فورا اولین آبیاری انجام شود. تا زمانی که جوانه زنی شروع می شود باید ۱ یا ۲ بار آبیاری سبک انجام شود. آبیاری محصول باید در طول مراحل بحرانی عملکرد، گلدهی، تشکیل بدرها انجام شود و حداقل فاصله مابین آبیاری ها باید ۱۵ تا ۲۰ روز باشد. از استفاده کم از آب هم اجتناب کنید شما باید میزان رطوبت مناسب را همیشه حفظ کنید.

وجین کردن برای کاشت انیسون

بعد از یک ماه از کاشت، وجین کردن باید انجام شود. کنترل علف های هرز جزو عملیات های مهم کاشت انیسون می باشد. کنترل علف های هرز می تواند به صورت مکانیکی یا شیمیایی انجام شود. برای کنترل آفات،  از یک کیلوگرم علف کش برای هر هکتار استفاده کنید. این کودهای شیمیایی را می توان طبق برنامه از پیش تعریف شده استفاده کرد و بعد از ۴۵ روز از کاشت باید دوباره استفاده شوند.

کنترل آفات و بیماری ها برای کاشت انیسون

این آفات و بیماری ها را می توان در انیسون پیدا کرد.

 • پوسیدگی ریشه
 • کرم برنده
 • لکه برگ
 • نقطه برگ
 • کپک پودری
 • سوسک دارو
 • پژمردگی آوندی
 • مرگ گیاهچه

صابون حشره کش، روغن نئم، روغن کلزا روش های طبیعی هستند که برای درمان بیماری ها و آفات می توان استفاده کرد. اسپری گوگرد و آفت کش bacillus thuringiensis دو ترکیبات شیمیایی هستند که برای درمان آفت و بیماری ها استفاده می شوند. سایر اقدامات کنترل بیماری، مدیریت مزرعه با بهداشت مناسب می باشد. از بین بردن گیاهان آلوده نیز می تواند در حل مشکل کمک کند.

برداشت محصول انیسون

۶ ماه  بعد از کاشت بذرها محصول برای برداشت آماده است. معمولا چترها باید برداشته شوند و بعد برداشت انجام می شود. برداشت در فاصله های زمانی ۱۰ تا ۱۲ روز و به تعداد ۲ یا ۳ بار انجام می شود. برداشت کامل به ۱ ماه زمان نیاز دارد.

روش های کاشت و زراعت انیسون

عملیات بعد از برداشت انیسون

بذرها باید ۱ تا ۲ روز در مقابل آفتاب باشند تا خشک شوند (و یا در یک منطقه سایه دار برای ۸ تا ۱۰ روز باقی بمانند). بعد تمیز کردن و خشک کردن باید فرآیند درجه بندی انجام شود. بذرها باید در کیسه های کنفی نگهداری شوند. دانه ها در شرایط سرد با اسپری سولفوریک ۰.۱% نگهداری می شوند تا از آسیب دیدن محافظت شوند.

عملکرد انیسون

عملکرد محصول کاملا به خاک، کود، آبیاری بستگی دارد. میانگین عملکرد محصول ۱۰۰۰ تا ۱۱۰۰ کیلوگرم بذر در هکتار است.

بازاریابی و بسته بندی انیسون

بازاریابی مهمترین بخش کاشت انیسون  است که به سراسر جهان صادر می شود. بنابراین بسته بندی محصول نقش مهمی در بازاریابی ایفا می کند. انیسون باید در ظروف یا بسته های خالی از هوا بسته بندی شوند. امیدوارم مقاله ” روش های کاشت و زراعت انیسون ” رضایت شما را جلب کرده باشد.

تهیه و تنظیم

 • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
 • نویسنده دستورکاشت: مهندس قنبری
 • عنوان مقاله: روش های کاشت و زراعت انیسون
 • هربال مارکت را در پیج اینستاگرام دنبال کنید.
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 
 
 

پاسخ معادله زیر را وارد کنید * مهلت سه دقیقه ای معادله به اتمام رسیده، جهت دریافت معادله جدید روی دکمه کناری آن کلیک کنید.