Loading...

پیوند زدن کاکتوس

پیوند زدن کاکتوس

پیوند زدن کاکتوس

کاکتوس ها (بخش مقالات کاکتوس و ساکولنت) معمولا از طریق پیوند زدن تکثیر می یابند به این صورت که قطعه ای از کاکتوس برش می یابد و درون کاکتوسی دیگر رشد می کند. پیوند زدن گیاهان کاکتوس روشی ساده است طوری که حتی یک باغبان تازه کار هم توانایی انجام آن را دارد. گونه های مختلف با روش های مختلف بهتر کار می کنند اما یک راهنمای ساده پیوند زدن کاکتوس از دستورالعمل های اساسی چگونگی پیوند زدن کاکتوس تبعیت میکند. کاکتوس ها از جمله­ گیاهان مورد علاقه ی من است آن هم به دلیل شکل و ویژگی های غیر معمولی و منحصربه فرد خود. تکثیر آنها از طریق پیوند زدن، برش ساقه، برش برگ، بذر یا آفست ها می باشد. با هربال مارکت همراه باشید تا در مورد پیوند زدن کاکتوس ها صحبت کنیم.

  • رشد کاکتوس از طریق بذر فرایندی طولانی دارد چرا که جوانه زنی از این طریق نا مطمئن است و ممکن است رشدش به کندی انجام شود. این دلیل اصلی پیوند زدن کاکتوس ها می باشد.
  • به طور کلی کاکتوسی که آفست تولید می کند می تواند از طریق پیوند زدن کاکتوس با یک پایه سازگار تکثیر یابد.

بخش پیوند زده شده قلمه و بخش پایه یا ریشه دار شده آن ساقه نامیده می شود. پیوند زدن کاکتوس ها به دلایل مختلفی انجام می شود. از نظر عملی این عمل ممکن است به آسانی با تولید گونه های مختلف انجام شود اما این عمل ساقه های آزادی که می توانند عامل بیماری باشند هم ایجاد می کنند در نتیجه باید ساقه های جدیدی باشند تا با ساقه های آزاد پیوند زده شوند و همچنین سبب ریشه زدن و فتوسنتز در گیاهی می شوند که فاقد این توانایی است.

پیوند زدن کاکتوس

پیوند کاکتوس با ایجاد شکل های خاص همانند گیاه بید مجنون انجام شده است. پیوند زدن در گیاهان میوه اقدامی رایج است زیرا این عمل سبب افزایش سن بلوغ در گیاه می گردد که خود باعث تولید میوه زودرس می شود. قلمه ایجاد شده در قسمت بالای گیاه با تمام خصوصیات گیاه مبدا شکل می گیرد. پایه شکل گرفته به پایه اصلی در گیاه تبدیل می شود. این اتصال در محل قسمت های آوندی گیاه محلی که قلمه و پایه باهم جوش می خورند قرار دارد. هنگامی که اتصال صورت گرفت با مراقبت ویژه ای نیاز نیست. به آسانی گیاه شما در این وضعیت رشد می کند.

پایه مناسب برای پیوند زدن کاکتوس ها

برای پیوند زدن کاکتوس ها به پایه های مناسب نیاز دارید. کاکتوس های پایه، که برای عمل پیوند زدن استفاده می شود کاکتوس های گونه­ ی Hylocereus trigonus یا undatus Cereus peruvianus Trichocereus spachianus همچنین اگر پایه و قلمه از گونه ای مشابه باشند سازگاری عالی است. این سازگاری با کاهش شباهت دو گونه کاهش می یابد. دو گیاه در دو جنس مشابه احتمال سازگار شدن در عمل پیوند را درند اما در دو خانواده یا دو دسته مشابه سازگاری به ندرت شکل می گیرد. از این رو کاکتوسی مناسب برای پیوند زدن است که در گونه ای مشابه کاکتوس پایه باشد و همچنین رابطه خانوادگی نزدیکی داشته باشد که در این صورت بهترین نتیجه بدست خواهد آمد. در هنگام پیوند از وسایل تمیز و ضد عفونی شده برای برش استفاده کنید. گیاهان سالم را انتخاب و از آنها قلمه تهیه کنید. در حدفاصل یک اینچی بالای ساقه را برش دهید. سپس پایه را با برش زدن در چند اینچی خاک آماده کنید. قلمه در بالای بخشی از پایه اصلی که ریشه دار شده با هم قرار می گیرند. از نوار های پلاستیکی برای نگه داشتن محل پیوند استفاده کنید. مراقبت های لازم از کاکتوس پیوند خورده مشابه کاکتوس معمولی است. از قرار گرفتن حشرات در محل تازه پیوند زده شده جلوگیری کنید. در حدود دو ماه بعد نوار های پلاستیکی را بردارید و در این زمان باید پیوند انجام شده باشد. ویدئو ای که در پایین گذاشته ایم به خوبی برای شما آموزنده و کاربردی خواهد بود. با اینکه به زبان فارسی یا ترکی یا لری نیست ولی اصلا مهم نیست فقط خوب نگاه کنید. امیدوارم مقاله ” پیوند زدن کاکتوس ” رضایت شما را جلب کرده باشد.

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • نویسنده: مهندس قنبری
  • عنوان مقاله: پیوند زدن کاکتوس
  • هربال مارکت را در پیج اینستاگرام دنبال کنید.
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *