Loading...

کشت و پرورش مارچوبه

کشت و پرورش مارچوبه

کشت و پرورش مارچوبه

کشت بذر مارچوبه تمرین صبر است اما یکی از پر اهمیت ترین وظایف باغبان است. بذر مارچوبه به آرامی جوانه می زنند و قبل از رسیدن به زمان برداشت، باید برای سه فصل رشد کنند. با این حال، صبر و تلاش و انتظار باغبانان در اولین سال برداشت مارچوبه های خوش طعم جبران می شود، به طوری که نمی توانید اندازه خوشحالی خودتون را وصف کنید. کاشت مارچوبه پیچیدگی هایی دارد که بایستی قبل از کاشت با آنها آشنا شوید. با هربال مارکت و مقاله ” کشت و پرورش مارچوبه ” همراه باشید تا روش کاشت مارچوبه را فرابگیریم.

نام علمی مارچوبه Asparagus offincinalis بوده و از خانواده سوسنیان می باشد. سختی کاشت مارچوبه کاشت مارچوبه کمی دشوار است و نیاز به صبر و شکیبایی دارد! از ارقام زراعی ما به شما مارچوبه Jersey Knight AS107 توصیه میکنیم. این رقم مناسب کاشت در مزارع می باشد. برای رشد مارچوبه از طریق بذر زمان زیادی طول می خواهد، اما این نوع مارچوبه بسیار زودتر جوانه میزند. اگر برای کاشت مارچوبه در این فصل عجله دارید، می توانید این نوع را تجربه کنید.

از ارقام خانگی میتوان به مارچوبه Guelph Millennium Crowns AS108 اشاره کرد. کاشت این نوع مارچوبه سریع ترین راه برای برداشت مارچوبه های خانگی است. سعی کنید آن ها را در بشکه های نصفه یا ظرف های بزرگ بکارید. برای داشتن مارچوبه های رنگی، مارچوبه بنفش بکارید.

  • مارچوبه محصول فصل خنک می باشد.
  • نیاز نوری  مارچوبه نور کامل خورشید می باشد.
  • منطقه مناسب کاشت مارچوبه مناطقی با هوای معتدل (زمستان سرد و تابستان گرم – شب های سرد و روزهای گرم) می باشد.

کشت و پرورش مارچوبه

زمان مناسب کاشت مارچوبه

بذرها را در فضای بسته در اواسط بهمن تا اردیبهشت و زیر نور بکارید. شما نمی توانید تا ۳ سال بعد از کاشت، محصولی را برداشت کنید بنابراین باید صبور باشید. دمای خاک برای جوانه زنی ۲۱-۳۰ درجه سانتی گراد (۷۰-۸۵ درجه فارنهایت) بهترین می باشد.

روش کاشت بذر مارچوبه

در ادامه مقاله ” کشت و پرورش مارچوبه ” به بررسی روش کاشت بذر مارچوبه می پردازیم. بذرها را برای ۲ ساعت خیس کنید. یک بذر را در گلدان ۵ سانتی متری (۲ اینچی) و با عمقی ۱ سانتی متر (۰.۵ اینچ) بکارید. آن را در جای گرمی قرار دهید. صبور باشید. بسته به درجه حرارت خاک می تواند ۲-۸ هفته برای جوانه زنی زمان ببرد. زمانی که جوانه ها ۱۰-۱۲ هفته رشد کردند، آن ها را نشا کنید و خطر یخ زدگی را از آن دور کنید. گیاهان را با فاصله های ۴۵ سانتی متری (۱۸ اینچی) در ردیف های ۱-۲ متری (۳-۶ فوتی) بکارید. هر گیاه را در حفره هایی با عمق ۱۰ سانتی متری (۴ اینچی) قرار دهید و مارچوبه ها را با خاک بپوشانید تا رشد کند. برای ساقه های کلفت تر، فاصله را به ۳۰-۳۵ سانتی متر (۱۲-۱۴ اینچ) افزایش دهید و جوانه ها را در حفره های ۱۵-۲۰ سانتی متری قرار دهید. برای ساقه های نازک تر هم، فاصله را به ۲۰-۲۵ (۸-۱۰ اینچ) سانتی متر تبدیل کنید و جوانه ها را در عمق ۱۰ سانتی متری (۴ اینچی) قرار دهید.

  • در شرایط مطلوب، بذر در ۷۵% مواقع جوانه می دهد.
  • عمر بذر مارچوبه: ۲ سال قوه نامیه خود را حفظ میکند.

رشد مارچوبه

پس از برداشت و در بهار به خاک ۱-۲ فنجان کود ارگانیک به هر ردیف ۳ متری (۱۰ فوتی) اضافه کنید تا به آرامی کود را در مراحل رشد جذب کند. مارچوبه هر هفته به ۲ سانتی متر (۱ اینچ) آب نیاز دارد. در اواخر پاییز، گیاه را به اندازه ۵ سانتی متر (۲ اینچ) کف زنی کنید تا از بیماری های آینده و مشکلاتی مانند حشرات و آلودگی برای ساقه ها جلوگیری کنید.

کشت و پرورش مارچوبه

برداشت محصول مارچوبه

مهم است تا سال سوم برداشتی انجام ندهید تا گیاهان بتوانند رشد کنند و قوی تر شوند. سپس برای یک دوره ۲-۳ هفته برداشت را انجام دهید. گیاهانی که ۱۵-۲۰ سانتی متری (۶-۱۰ اینچی) شدند و به سطح زمین رسیدند را قطع کنید. وقتی که ساقه های نازک تر شروع به ظاهر شدن کردند، اجازه دهید تا از ریشه ها تغذیه کنند. هر ساله برداشت به اندازه ۶-۸ هفته طول می کشد. آن ها را در حوله ای مرطوب درون یخچال قرار دهید.

بیماری ها و آفات مارچوبه

در ادامه مقاله ” کشت و پرورش مارچوبه ” بیماری ها و آفات مارچوبه را بررسی مکینم. زنگ گیاه، پژمرگی فوزاریومی، فوزاریوم ساقه و بیماریهای ریشه از مشکلات مارچوبه در مزارع و گلدان ها می باشد. استفاده از بذور در خاک ضدعفونی شده به جای خرید نشا و کاشت آنان که هیچ سابقه بیماری را ندارد، می تواند گیاهانی سالم برای شما ایجاد کند. قاب بالان (سوسک سیاه) مربوط به مارچوبه می توانند به برگ های مارچوبه آسیب زده و باعث شود برگها ریزش پیدا کنند.

حذف ساقه های خشک شده در پاییز برای حفظ سلامتی مارچوبه ضروری می باشد. مارچوبه ها در زمستان نیز رشد میکنند. در باغات کوچک یا منازل سعی کنید حشرات یا انگل هایی که به ساقه ها چسبیده اند را حذف کنید. استفاده از حشرات مفید مانند کفش دوزک شته ها را کاهش می دهد. شته ها معمولا در کنار هم و بر روی گیاهان دیده می شوند. (به لکه های تیره ای که بر جای می گذارند، نگاه کنید.). برای مطالعه بیشتر مقالات زیر را مشاهده کنید.

کشت مخلوط مارچوبه

کشت مخلوط یک کار اساسی در باغبانی ارگانیک است. برای کاهش استفاده از حشره کش ها، از کشت مخلوط استفاده کنید. باید بذرها یا گیاهان مارچوبه را با گل مینا، ریحان، گشنیز، شوید، گل همیشه بهار، گل لادن، پونه کوهی، جعفری، فلفل و آویشن بکارید. مارچوبه کرم هایی که به کوجه فرنگی آسیب می رسانند را دفع می کند و همچنین گوجه فرنگی قاب بالان مارچوبه را دفع می کند. ما لیست کاملی از گیاهان کشت مخلوط را داریم، که می تواندی به آن مراجعه کنید.

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • نویسنده دستورکاشت: مهندس قنبری
  • عنوان مقاله: کشت و پرورش مارچوبه
  • هربال مارکت را در پیج اینستاگرام دنبال کنید.
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *