Loading...

اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۴۵

اصول کشت و کار گیاهان دارویی 45

اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۴۵

از انباشتن گیاهان تر برداشت شده روی هم در داخل مزرعه حتماً اجتناب کنید. گیاهان دارویی دارای حرارت درونی هستند و اغلب آنها طبع گرم دارند. زمانی که شما در مرحلۀ برداشت آنها را روی هم جمع می‌کنید یا داخل گونی‌ها به‌صورت فشرده جا می‌دهید به علت نبود تهویۀ مناسب و اکسیژن و از طرفی وجود حرارت درونی از سوی دیگر باعث سوختگی در حد شدید و سیاه شدن می‌شود. این مورد در گیاهانی مانند بادرنجبویه به شدت اهمیت دارد و بایستی حواس خود را جمع کنید. بار برداشت شده به سرعت و تحت شرایط خاص به محل خشک‌کردن منتقل گردد. در مورد شرایط خشک‌کردن در فصل بعد توضیحات کامل ارائه خواهدشد. در ادامه با مقاله ” اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۴۵ ” همراه هربال مارکت باشید.

ایجاد امکانات اولیه در مزارع گیاهان دارویی با شرایط ایران کمی دشوار است و نیازمند هزینه‌های بسیار زیادی می‌باشد. بنابراین اگر شما پتانسیل خشک‌کردن محصول تر پایینی داشته باشید چگونه می‌توانید محصول مزرعه‌ای را خشک کنید که تولید محصول تر آن بیش از ظرفیت شما و امکانات شما می‌باشد؟ بخشی از سؤال مربوط به نحوه و شرایط خشک‌کردن است که در فصل آتی جواب خواهیم داد ولی در مورد نحوۀ برداشت در چنین شرایطی ما توصیه می‌کنیم محصول مزرعه را در ۳ زمان یا ۲ زمان مختلف با توجه به پتانسیل و امکانات خشک‌کردن خود برداشت کنید. این فاصله زمانی می‌تواند به شما در مدیریت برداشت و خشک‌کردن محصول مزرعه خود کمک کند.

و اما در مورد نحوۀ برداشت باید دقت کنید که با ابزار تیز برش را انجام دهید و از کشیدن یا کندن بوته خودداری کنید. در گیاهان دارویی مختلف برداشت‌ها شکل مشخصی دارند که از آن جمله در به‌لیمو، آویشن، مریم‌گلی، نعناع فلفلی، سرخارگل، اسطوخودوس، زوفا، راعی و بادرنجبویه به‌صورت هرس شدید می‌باشد (تصاویر) و در گل گاوزبان، رازک، سرخارگل (به منظور برداشت گل خالص) مریم‌گلی کبیر، گل محمدی برداشت مستقیم گل از روی بوته و در سنبل‌الطیب، شیرین‌بیان، چایراوتی و گیاهان دارویی که ریشه آنها برداشت می‌شود برداشت ریشه انجام می‌گیرد. در گیاهان چندساله مانند بادرنجبویه یا مریم‌گلی برداشت از ۲ یا ۳ سانتی‌متری سطح خاک انجام می‌گیرد و گیاهان در طول چندین سال بعد از برداشت مجدد رشد کرده و برداشت می‌شوند و تا زمانی که گیاه در مزرعه سرحال باشند می‌توانیم از مزرعه بهره‌برداری کنیم. بعد از چندین سال خود مزرعه نشان می‌دهد که آیا بهره‌وری آن کم شده است یا نه. معمولاً از سال ۵ به بعد مزرعه باید از بین رفته و گیاهان جدید در مزرعه جدید احداث شوند.

اصول کشت و کار گیاهان دارویی 45

اغلب شرایط برداشت اول در مزرعه یکساله برای کشاورزان سوال پیش آمده است، که در این فرصت به آن خواهیم پرداخت. در کل دو نوع کشت در ایران مرسوم می باشد. کشت بهاره و کشت پاییزه، که کشت پاییزه در مناطق جنوبی مرسوم می‌باشد. در هر کدام از این دو نوع کشت برداشت اول تفاوت می‌کنند که در زیر آن را شرح داده‌ام.

برداشت گیاهان دارویی در کشت بهاره

وقتی نشاء در فصل بهار مثلاً ‌از اسفند تا اردیبهشت در مناطق مختلف کشور کاشته می‌شود. حدود ۴۵ تا ۶۰ روز طول می‌کشد که نشاء بعد از پایداری و شروع رشد به مرحلۀ برداشت اولیه برسد. برداشت اول جزء برداشت‌های اقتصادی نیست و معمولاً برداشت اول یک عامل محرک و تحریک‌کننده برای گیاه جهت رشد مجدد و سریع می‌باشد. در واقع برداشت در گیاهان دارویی یک نوع هرس شدید می‌باشد که علاوه بر تحریک رشد مجدد به جوان‌سازی گیاه نیز باعث می‌شود. در گیاهانی مانند آویشن، راعی و بقیه چندساله‌ها برداشت اول به این صورت می‌باشد. اما در گیاه دارویی گل محمدی که گل آن برداشت می‌شود، گیاه از سال ۳ به بعد به تولید اقتصادی گل می‌رسد و کشاورز باید چند سال جهت تولید و برداشت گل صبر کند. در منطقه آذربایجان شما میتوانید از سال دوم گل محمدی را برداشت کنید. معمولا عملکرد گل تر در یک هکتار در سال دوم ۱۲۰۰ تا ۱۵۰۰ کیلوگرم می باشد. در گاوزبان ایرانی که در بهار کشت صورت گرفته است، عمل گلدهی با تأخیر در تابستان (با تراکم خیلی پایین) رخ می‌دهد و عملکرد سال اول گاوزبان ایرانی نیز کمتر از حالت اقتصادی آن می‌باشد. در گیاه دارویی سنبل‌الطیب که در بهار کشت شده است باید ریشه در بهار سال بعد برداشت شود.

گیاهانی که در بهار کشت می‌شوند سال اول عملکردی در حدود نصف عملکرد اقتصادی در سال‌های دوم به بعد را دارند. از این‌رو فقط به بازگشت هزینه‌های صرف شده اختصاص مییابد. اگر سودی هم باشد در حد کم و حدوداً ۱۰ تا ۱۵ درصد می‌باشد.

مشاوره کاشت گیاهان دارویی

مجموعه هربال مارکت بزرگترین وظیفه و هدف خود را تببین دانش فنی و ترویج کشت و کار گیاهان دارویی (اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۴۵) میدونه و بصورت تخصصی برای آموزش کاشت گیاهان دارویی فعالیت میکنه. از این رو ما در بحث مشاوره کشت گیاهان دارویی قدم های بزرگی برداشتیم از جمه این فعالیت ها تالیف کتاب اصول کشت و کار گیاهان دارویی در مزرعه و ضبط مشاوره صوتی گیاهان دارویی به صورت فایل صوتی هست که شما میتونید همه آنها را به صورت تقریبا رایگان استفاده کنید. ضمنا برای مشاوره تلفنی و خرید بذر گیاهان دارویی و نشای گیاهان دارویی در خدمت شما هستیم. اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۴۵ در ادامه مباحث مشاوره کشت و کار گیاهان دارویی منتشر شده است.

ادامه بحث

اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۴۶

نکته مهم

ما در هربال مارکت یک سلسله از مقالات را منتشر میکنیم که در ادامه هم و در طول زمان منتشر میشوند. لذا اگر به دنبال مطالعه ادامه همین مقاله هستید بایستی این سلسله از مقالات را دنبال کنید تا رشته کلام حفظ گردد. اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۴۵ در ادامه مقاله شماره ۴۴ منتشر میشود. برای دسترسی به این سلسله مقالات باید به بخش سلسله مقالات گیاهان دارویی مراجعه کنید.

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد
  • عنوان مقاله: اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۴۵
  • نویسنده: مهدی قنبری
  • هربال مارکت را در پیج اینستاگرام دنبال کنید.
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *