Loading...

اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۴۶

اصول کشت و کار گیاهان دارویی 46

اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۴۶

اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۴۶ به نحوه و شرایط برداشت در کشت پاییزه اختصاص دارد. با هربال مارکت همراه باشید تا به بررسی جزئیات روش برداشت در کشت پاییزه گیاهان دارویی بپردازیم. کشت پاییزه بهترین کشت در گیاهان چندساله می‌باشد. معمولاً در نیمۀ دوم سال کشت پاییزه انجام می‌شود. و بعد از عبور از زمستان در بهار سال بعد اولین برداشت اقتصادی صورت می‌گیرد. در مناطقی که دارای زمستان‌های سرد هستند بهتر است کشت پاییزه در اواخر تابستان انجام گیرد تا زمان باقی‌مانده تا شروع سرما نشاء کاشته شده یا بذر کاشته شده به پایداری لازم برسد. در کشت پاییزه چون گیاه در فرصت باقی‌مانده به پایداری می‌رسد با شروع فصل جدید اقدام به تولید اقتصادی می‌کند؛ یعنی برداشت اول نیز جزء برداشت‌های اقتصادی می‌باشد. از این جهت ما کشت و کار گیاهان دارویی در پاییز را بهتر می‌دانیم. مخصوصاً برای گیاه دارویی گل‌گاوزبان که نسبت به زمان کشت حساسیت بالایی دارد.

  • برداشت در دفعۀ اول باید با رعایت سلامت گیاه انجام گیرد. از آنجا که بوته در مراحل اولیه استقرار و رشد می‌باشد در صورتی که کارگر در برداشت فشار بیشتری بیاورد به نحوی که گیاه جابه‌جا شود یا بشکند در این صورت به مزرعه آسیب وارد می‌شود. بنابراین رعایت سلامت گیاه در برداشت اول امری ضروری می‌باشد.

بعد از برداشت انجام چه عملیات زراعی در مزرعه ضروری می باشد؟

مطمئناً خود فرآیند برداشت به قدری پرزحمت و وقت‌گیر می‌باشد که چنین سؤالی به ذهن شما خطور نکند. ولی یک کشاورز و تولیدکنندۀ موفق در هر مرحله از فعالیت کشاورزی باید کل مزرعه را زیر نظر بگیرد. عملیات برداشت یک عملیات موقت می‌باشد و در عرض چند ساعت یا چند روز تمام می‌شود. کشاورز یا مدیر مزرعه باید بعد از برداشت شرایط مزرعه را چک کند. اگر آبیاری شما قطره‌ای می‌باشد بایستی جهت سالم‌ماندن لوله‌های آبیاری یا آنها را جمع‌آوری کنید و بعد از برداشت دوباره پهن کنید یا اینکه کارگران در برداشت مواظب باشند. ممکن است در طول فرآیند برداشت نوارهای آبیاری آسیب دیده باشند بایستی سعی کنید آنها را بررسی کنید تا در صورت لازم تعمیر یا تعویض کنید.

اگر مزرعۀ شما به‌صورت غرق‌آبی آبیاری می‌شود ممکن است در اثر رفت‌وآمد کارگران و عملیات برداشت برخی از کرت‌بندی‌ها خراب شده باشد یا برخی از آنها به علت رفت‌وآمد بیشتر پایمال شده باشند و سفت شوند. لذا لازم است که کشاورز نسبت به اصلاح شرایط مزرعه اقدامات لازم را انجام دهد. حتی ممکن است به خاطر عدم احتیاط کارگران برخی بوته‌ها از جای خود درآمده باشند که در این صورت باید نسبت به کاشت مجدد آنها اقدام شود.

اتفاقات متعددی ممکن است در حین برداشت رخ دهد مانند جاماندن ابزار برداشت در زمین یا افتادن وسایل کارگران که ممکن است ارزشمند باشند. در هر صورت وارسی مجدد مزرعه توسط مدیر مزرعه کاری توصیه شده می‌باشد. بعد از برداشت، گیاه دارویی طبق اصول علمی یک تنش را تجربه کرده است. این تنش همانند تنش خورده شدن توسط حیوانات برای گیاهان مرتعی می‌باشد. گیاه احساس خطر کرده و برای رشد مجدد و تولید گل و بذر سریعاً اقدام به انتقال مواد غذایی و آب برای رشد سریع جوانه‌های پنهان می‌کند. بنابراین توصیۀ ما این است که حتماً بعد از برداشت آبیاری انجام دهید و اگر زمان کوددهی مزرعه بر اساس برنامه فرارسیده است آن را انجام دهید. سعی کنید دوره‌های کوددهی را با دوره‌های برداشت هم‌زمان کنید که سریعاً بعد از برداشت کوددهی نیز انجام شود کوددهی قبل از برداشت توصیه نمی‌شود. این عملیات باعث می‌شود منابع غذایی و آبی در اختیار گیاه قرار گرفته و گیاه با جذب آنها در رشد خود متوقف نشود.

  • هرقدر ما نسبت به انجام عملیات به زراعی دقیق‌تر باشیم عملکرد و کیفیت بهتری خواهیم گرفت.

زمان برداشت گیاهان دارویی مختلف

در ادامه مقاله اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۴۶ موضوع مهم دیگری که بایستی در اینجا به آن اشاره شود، زمان برداشت گیاهان دارویی مختلف می‌باشد. منظور ما این است که در چه مرحله‌ای از رشد باید اقدام به برداشت گیاهان دارویی کرد؟ جواب بدین صورت می‌باشد که هر گیاه دارویی زمان مناسبی برای برداشت دارد که باید در آن زمان اقدام به برداشت کرد. در این صورت از کیفیت ظاهری و دارویی آن کاسته نمی‌شود. کیفیت ظاهری به نشانه‌های ظاهری یک محصول گفته می‌شود که شامل رنگ، بو و عطر و بافت می‌باشد. هرقدر از عمر گیاه دارویی در مزرعه می‌گذرد بافت شروع به چوبی شدن می‌کند. ساقه سبز بادرنجبویه در مقایسه با ساقۀ خشبی شده یا چوبی شده بادرنجبویه از کیفیت ظاهری، دارویی و بازارپسندی بالاتری برخوردار می‌باشد. یا ریشۀ چوبی‌شده یا طوقۀ بسیار سخت و خشبی‌شدۀ سنبل‌الطیب با ریشۀ نرم، سفید و علفی آن بسیار فرق می‌کند.

  • اینکه در زمان مناسب، برداشت صورت گیرد باعث می‌شود بتوانید با قدرت بیشتری در بازار رقابت کنید.

در بازار ایران، بازارپسندی برگ خالص و سبز بیشتر از بازارپسندی برگ و گل مخلوط با هم می‌باشد. بنابراین اگر شما در زمان برداشت آویشن تأخیر داشته باشین، گیاه وارد مرحلۀ گلدهی شده و ساقه‌های خود را از حالت سبز به خشبی تبدیل می‌کند. در این حالت محصولی که تولید می‌شود دارای بازارپسندی کمتری خواهدبود. بنابراین سعی کنید با بررسی از نزدیک شرایط مزرعه زمان دقیق برداشت را از دست ندهید.

معمولاً در برداشت گیاهان دارویی چندساله که بیشتر پیکر رویشی آنها مصرف دارد، ارتفاع رشدکرده می‌باشد، یعنی به محض اینکه ارتفاع بوته‌های زوفا در حد قابل قبولی باشند برداشت صورت می‌گیرد. در مورد سرخارگل موضوع متفاوت است باید در مزرعه سرخارگل بیش از ۶۵ یا ۷۰ درصد غنچه‌های‌گل باز شده باشند و مزرعه از دور یک باغ گل زیبا به نظر برسد. در این شرایط باید به برداشت سرخارگل اقدام کرد.

در مورد سنبل‌الطیب بایستی ریشه بررسی شود و معمولاً‌ در شرایط عادی یا اول بهار سال بعد یا پاییز سال جاری برداشت صورت می‌گیرد (توصیه میکنم برای آشنایی با روش کاشت و برداشت سنبل الطیب مقاله آن را مطالعه کنید). تأخیر در برداشت پاییزه باعث می‌شود باران یا برف مانع از برداشت شود. در مورد بابونه، بایستی ۸۰ درصد به بالا گل‌ها باز شده‌باشند و مزرعه یکدست در مرحلۀ گلدهی باشد. در گیاه دارویی گل محمدی، گل‌گاوزبان ایرانی برداشت حدود یک ماه طول می‌کشد و اغلب یک روز در میان یا دو روز در میان کارگران گل‌های بازشده را برداشت می‌کنند. در مورد رازک که در تبریز کشت و کار می‌شود حدود مهرماه گل‌ها به همراه بوته از کف زمین کف بر شده و در محل مناسب کارگران نسبت به جداکردن گل ماده اقدام می‌کنند.

  • آنچه که در برداشت گیاهان دارویی اهمیت دارد کیفیت محصول بعد از برداشت می‌باشد. تا قبل از برداشت زمین و شرایط آب و هوایی و عملیات کشاورزی گیاه را سرحال و سالم نگه می‌دارند ولی بعد از برداشت، کشاورز باید نسبت به حفظ کیفیت آن در مرحلۀ برداشت و بعد از برداشت تلاش کند.
  • امیدوارم مقاله اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۴۶ رضایت شما را جلب کرده باشد.

مشاوره کاشت گیاهان دارویی

مجموعه هربال مارکت بزرگترین وظیفه و هدف خود را تببین دانش فنی و ترویج کشت و کار گیاهان دارویی (اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۴۶) میدونه و بصورت تخصصی برای آموزش کاشت گیاهان دارویی فعالیت میکنه. از این رو ما در بحث مشاوره کشت گیاهان دارویی قدم های بزرگی برداشتیم از جمه این فعالیت ها تالیف کتاب اصول کشت و کار گیاهان دارویی در مزرعه و ضبط مشاوره صوتی گیاهان دارویی به صورت فایل صوتی هست که شما میتونید همه آنها را به صورت تقریبا رایگان استفاده کنید. ضمنا برای مشاوره تلفنی و خرید بذر گیاهان دارویی و نشای گیاهان دارویی در خدمت شما هستیم. اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۴۶ در ادامه مباحث مشاوره کشت و کار گیاهان دارویی منتشر شده است.

ادامه بحث

اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۴۷

نکته مهم

ما در هربال مارکت یک سلسله از مقالات را منتشر میکنیم که در ادامه هم و در طول زمان منتشر میشوند. لذا اگر به دنبال مطالعه ادامه همین مقاله هستید بایستی این سلسله از مقالات را دنبال کنید تا رشته کلام حفظ گردد. اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۴۶ در ادامه مقاله شماره ۴۵ منتشر میشود. برای دسترسی به این سلسله مقالات باید به بخش سلسله مقالات گیاهان دارویی مراجعه کنید.

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد
  • عنوان مقاله: اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۴۶
  • نویسنده: مهدی قنبری
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *