Loading...

اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۴۷

اصول کشت و کار گیاهان دارویی 47

در مرحلۀ بعد از برداشت نیز مانند مراحل قبلی جزئیات زیادی هست که در این فصل به شرح و توضیح آنها خواهیم پرداخت. بعد از مرحلۀ برداشت گیاهان دارویی نوبت به مرحلۀ خشک کردن و بسته‌بندی آن می‌رسد. خشک کردن چیست؟ بعد از برداشت گیاه دارویی چه کار باید کرد؟ گیاه دارویی تر در چه شرایط باید خشک شود؟ آیا می‌توانیم به‌صورت تر آن را به فروش برسانیم؟ برای خشک کردن چه امکاناتی لازم است؟ آیا از هزینه‌های فرآیند خشک‌کردن اطلاعاتی داریم؟ بر اساس چه معیار و فاکتورهایی محصول را خشک کنیم که در نهایت بار درجه یک و بازارپسندی داشته باشیم؟ با مقاله ” اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۴۷ ” همراه هربال مارکت باشید تا با مبحث خشک کردن بیشتر آشنا شویم.

اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۴۷

همۀ این سؤالات به همراه ده‌ها سؤال دیگر، درواقع باید پاسخ داده شود تا اطلاعات ما نسبت به مرحلۀ‌خشک‌شدن گیاهان دارویی کافی باشد. به‌طور حتم صرف داشتن اطلاعات کافی نمی‌باشد و بدون استثنا ما باید یکسری تجربیات را خود برای اولین بار کسب کنیم. فعالیت‌های تولیدی تحت تأثیر هزاران متغیر هستند و هرقدر با تجربه باشیم باز هم دچار اشتباهات پیچیده و ریز خواهیم شد. بنابراین از اینکه در طول فرآیند تولید دچار اشتباه شوید نترسید. فرآیند کار پویا بوده و در هر منطقه و آب و هوایی، فاکتورهای مؤثر و تأثیرگذار متفاوت می‌باشد.

 • اگر تجربیات یک کارشناس گیاهان دارویی بیشتر شامل مناطقی با آب و هوای شمال کشور است مطمئناً در مشاوره برای یک کشاورز که در منطقۀ بیابانی زندگی می‌کند و مزارع خود را در بیابان و کوهستان‌ها احداث می‌کند کاری اشتباه می‌باشد.
 • فعالیت خشک‌کردن در گیاهان دارویی نیز یک فرآیند وابسته به شرایط می‌باشد. بدین‌گونه که شرایط خشک کردن در شمال کشور با فرآیند خشکانیدن در شمال غرب کشور تفاوت‌های اساسی دارد و بایستی بر اساس همان تفاوت‌ها روش‌های خشک‌کردن پیشی‌بینی شوند.

اصول کشت و کار گیاهان دارویی 47نمی‌توانیم در یک آب و هوای مرطوب مانند شمال با درصد رطوبت بالا در هوای اطراف مزرعه یا محل خشک کردن از فضای باز استفاده کنیم ولی همین شرایط در شمال غرب کشور به علت هوای خشک امکان پذیر می‌باشد. بنابراین قبل از برداشت در مورد شرایط آب و هوایی حاکم حتماً مطالعه بفرمایید.

 • در یک منطقه‌ای بادهای شدید و پر از گردوخاک داریم. آیا در این منطقه می‌توانیم از هوای آزاد برای خشک کردن گیاهان دارویی استفاده کنیم؟

با این مقدمه حتماً به اهمیت موضوع خشک‌کردن پی برده‌اید. بنابراین بیایید ببینیم خشک کردن در تعاریف علمی چیست؟ خشک کردن یک طیف گسترده‌ای از تعاریف در صنایع و رشته‌های گوناگون دارد. درواقع خشک کردن همان حذف یا کاهش رطوبت در یک محصول غذایی یا گیاهی یا حتی معدنی می‌باشد. هدف ما از خشک کردن کاهش امکان آلودگی و فساد در محصولات کشاورزی و افزایش قدرت انبارداری می‌باشد. با خشک کردن ما آب بافتی و میان‌بافتی را از گیاه دارویی گرفته و به میکروارگانیسم‌ها اجازۀ تغذیه از بافت گیاهی که سرشار از مواد غذایی است را نمی‌دهیم.

اگر با سیستم سردخانه‌های آشنا باشید متوجه خواهیدشد که در خشک کردن نیز سرعت فعالیت‌های زیستی را همانند سرخانه به حداقل می‌رسانیم. این باعث می‌شود محصول نهایی تا مدت‌ها بدون تغییر قابل توجه سالم مانده و کاربرد دارویی یا غذایی آن حفظ شود. خشک کردن در گیاهان دارویی شامل مراحلی است که در نهایت به تولید محصولی کاملاً خشک اما با حفظ رنگ، عطر و تمیزی منتج می‌شود.

 • اگر در فرآیند خشک کردن بی‌تجربه و ناآگاه باشیم محصول تر را به‌صورت بی‌کیفیت (سیاه‌شده، سوخته، بدون رنگ و عطر) خشک خواهیم کرد و چنین محصولی بازارپسندی نداشته و مجبور خواهیم شد آن را به قیمت ارزان به فروش برسانیم یا دور بریزیم.

اصول کشت و کار گیاهان دارویی 47در ادامه مقاله ” اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۴۷ ” به بررسی خشک کردن در گیاهان دارویی مختلف می پردازیم. خشک کردن در گیاهان دارویی مختلف متفاوت است. این تفاوت به بافت گیاهی، رنگ، اندام و اینکه ترکیبات دارویی آن از چه نوعی باشند بستگی دارد. گاهی گیاه دارویی شما دارای بافت چوبی و بسیار ضمخت می‌باشد؛ یعنی به شدت دیر خشک می‌شود. از چنین گیاهان دارویی می‌توانیم به انواع ریشه‌ها مانند چله‌داغی و شیرین‌بیان اشاره کنیم. از گیاهان دارویی که گل آنها مصرف می‌شود مانند ختمی، گل‌گاوزبان و… در خشک‌کردن گل بایستی روش خاصی به‌کار برد. نمی‌شود با همان روشی که سرخارگل یا شیرین‌بیان را خشک می‌کنیم گل ختمی یا پنیرک را خشک کنیم. به خشک کردن زعفران دقت کنید. هر محصولی دارای روش متفاوت و منحصربه‌فردی می‌باشد.

 • یکی از نکاتی که در خشک کردن باید نسبت به آن توجه ویژه داشت محل خشک‌کردن می‌باشد.
 • اینکه این محل دارای چه خصوصیاتی باشد تا بتوانیم به خوبی محصول در آنجا خشک کنیم در این فصل توضیح داده خواهدشد.
 • اندازۀ محل خشک کردن بستگی به میزان محصولی دارد که شما در مزرعه تولید می‌کنید. برای مزارع بزرگ‌تر، که دارای ده‌ها تن محصول تر هستند بایستی زمین بسیار بزرگ‌تری آماده شود. بدین‌معنا که محل تمیز باشد، از تابش مستقیم آفتاب به دور باشد، گردوخاک و باد در آن به‌صورت غیرطبیعی جریان نداشته باشد. البته منظور طوفان و بادهای شدید می‌باشد چه اینکه ما برای خشک کردن گیاهان به جریان هوای خشک نیاز خواهیم داشت.
 • کف محل خشک کردن باید تمیز باشد.
 • خاکی‌بودن یا پوشش‌دار کردن محل خشک‌کردن با چوب یا مصالحی مانند گچ یا سنگ‌ریزه مناسب نمی‌باشد.
 • البته در صورتی که شما از پوشش‌های پارچه‌ای یا پلاستیکی که بر روی کف زمین استفاده بکنید مانعی ندارد.
 • محل خشک‌کردن باید مرطوب نباشد. یا از جایی رطوبت وارد آن نشود.
 • از نظر امنیت در حد قابل قبول باشد.
 • شرایطی داشته باشد که از ورود حیوانات چه اهلی چه وحشی چه جونده و چه چرنده به آن جلوگیری شود.
 • در صورت امکان دارای امکانات برق، گاز و روشنایی باشد.

هرکدام از این امکانات در خشک کردن گیاه دارویی به‌عنوان کمک‌کننده می‌باشند. محل خشک‌کردن بایستی متناسب با میزان بار تولیدی در مزرعه مساحت داشته باشد. اگر محل خشک کردن شما کوچک است می‌توانید از قفسه‌بندی داخلی استفاده کنید. قفسه‌بندی به شما این امکان را می‌دهد که سطح مفید خشک کردن گیاهان دارویی را به چندین برابر افزایش دهید. تمام این شرایط برای یک محوطۀ خشک کردن ایدئال لازم می‌باشد. اما سؤال اینجا هست که آیا فردی که سطح زیر کشت زیر ۵۰۰۰ متر دارد و در چنین کشتی هزینه‌های تأمین امکانات خشک کردن را ندارد، چه باید بکند؟ در چنین مواقعی کشاورزان از هر مکان تمیزی می‌توانند برای خشک کردن استفاده کنند. مهم در خشک کردن حفظ کیفیت ظاهری و درونی گیاه دارویی می‌باشد. بنابراین اینکه شما از یک سولۀ ۱۰۰۰ متری برای خشک کردن محصول خود استفاده کنید یا از یک خانۀ بلااستفاده ولی تمیز و خشک، چندان تفاوتی نخواهدکرد؛ چراکه هر دو با کمی تفاوت ما را به هدف‌مان که خشکانیدن در بهترین حالت است می‌رساند. امیدوارم از مقاله ” اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۴۷ ” راضی شده باشید.

اصول کشت و کار گیاهان دارویی 47مشاوره کاشت گیاهان دارویی

مجموعه هربال مارکت بزرگترین وظیفه و هدف خود را تببین دانش فنی و ترویج کشت و کار گیاهان دارویی (اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۴۷) میدونه و بصورت تخصصی برای آموزش کاشت گیاهان دارویی فعالیت میکنه. از این رو ما در بحث مشاوره کشت گیاهان دارویی قدم های بزرگی برداشتیم از جمه این فعالیت ها تالیف کتاب اصول کشت و کار گیاهان دارویی در مزرعه و ضبط مشاوره صوتی گیاهان دارویی به صورت فایل صوتی هست که شما میتونید همه آنها را به صورت تقریبا رایگان استفاده کنید. ضمنا برای مشاوره تلفنی و خرید بذر گیاهان دارویی و نشای گیاهان دارویی در خدمت شما هستیم. اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۴۷ در ادامه مباحث مشاوره کشت و کار گیاهان دارویی منتشر شده است.

ادامه بحث

اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۴۸

نکته مهم

ما در هربال مارکت یک سلسله از مقالات را منتشر میکنیم که در ادامه هم و در طول زمان منتشر میشوند. لذا اگر به دنبال مطالعه ادامه همین مقاله هستید بایستی این سلسله از مقالات را دنبال کنید تا رشته کلام حفظ گردد. اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۴۷ در ادامه مقاله شماره ۴۶ منتشر میشود. برای دسترسی به این سلسله مقالات باید به بخش سلسله مقالات گیاهان دارویی مراجعه کنید.

تهیه و تنظیم

 • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
 • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد
 • عنوان مقاله: اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۴۷
 • نویسنده: مهدی قنبری
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *