Loading...

اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۴۹

اصول کشت و کار گیاهان دارویی 49

اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۴۹

اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۴۹ بسیار مهم می باشد و به بررسی ادامه شرایط خشک کردن گیاهان دارویی در شرایط ناناسب جوی اختصاص دارد. یک حالت دیگر در روش سایه خشک، استفاده از یک محوطۀ بسته می‌باشد. سالن یا محوطۀ مسقف که دارای در و پنجره باشد. این شرایط وقتی مناسب است که امکان بارندگی و نزولات آسمانی باشد و اگر چنین شرایطی نباشد محصول در فضای باز از بین می‌رود. بیشتر در اواخر فصل تابستان و شروع فصل پاییز یا در مناطقی مانند شمال کشور یا در شرایطی که ممکن است رگبار داشته باشیم توصیه می‌شود حتماً از فضای سربسته جهت خشک کردن گیاهان دارویی استفاده شود. یک فضای سربسته و مسقف باید دارای حداقل یک سیستم تهویه مناسب باشد. سیستمی که هوای مرطوب درون سالن را به بیرون انتقال دهد. در غیر این صورت رطوبت جمع شده مجدداً به گیاهان به‌عنوان جاذب رطوبت برگشته و گیاه می‌سوزد. بنابراین از یک فن با توجه به ابعاد سالن که برعکس روی دیوار یا سقف جاگذاری شده است جهت انتقال هوای داخل به بیرون استفاده کنید. درواقع همان کاری که در مرغداری‌ها انجام می‌شود. در مرغداری‌ها فن‌های بزرگی هوای درون سالن را به بیرون منتقل می‌کنند. اگر بتوانید از یک منبع حرارتی دیگر در داخل فضای بسته استفاده کنید می‌توانید در مدت زمان کمتری گیاهان را خشک کنید. درواقع در یک محیط بسته بهتر است از یک منبع حرارتی مانند هیترهای بزرگ گازی استفاده کنید. این هیترها دارای فن نیز می‌باشند و جریان هوای گرم ایجاد می‌کنند و باعث گردش جریان هوا در داخل محل خشک کردن می‌شوند. هیتر باعث می‌شود رطوبت از سطح گیاه بلند شده و در هوا و فضای سالن معلق باشد. از طرف دیگر فن با مکش هوای مرطوب داخل سالن آن را به بیرون منتقل می‌کند.

اصول کشت و کار گیاهان دارویی 49

همان‌طور که در تصویر مشاهده می‌کنید. می‌توانید چنین سیتمی را در هر ابعادی که لازم دارید در منزل یا کنار مزرعۀ خود ایجاد کنید. هزینۀ بسیار پایین چنین سیستمی به همۀ ما امکان ایجاد آن را می‌دهد.

این روش زمانی می‌تواند بهره‌وری خود را نشان دهد که رطوبت هوا در فضای آزاد بالاست. هوا ابری بوده و آفتاب و گرمای لازم در دسترس نمی‌باشد. در این شرایط زمان برداشت گیاه دارویی فرارسیده است. اگر برداشت را به تأخیر بیندازید ممکن است از کیفیت محصول شما کاسته شود. البته به تأخیر انداختن دو یا ۳ روز آن‌چنان ریسک دار نیست ولی چون شرایط قابل پیش‌بینی نیست بهتر است بر اساس برنامه‌ریزی پیش برویم. در این شرایط ممکن است بعد از ۲ یا ۳ روز زمان آبیاری فرابرسد و می‌بینید که ممکن است ناخواسته یک تا ده روز برداشت به تأخیر بیفتد. یا ممکن است شما در اواخر تابستان و اوایل پاییز باشید و محصول آمادۀ برداشت می‌باشد ولی هوا اجازۀ خشک کردن نمی‌دهد. در چنین شرایطی می‌توانید از سیستم بسته‌ای که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید استفاده کنید. البته باید از نظر اقتصادی احداث چنین سیستمی توجیه داشته باشد. برای مثال فرض کنید شما ۳۰۰۰ متر مربع گیاه دارویی سنبل‌الطیب کاشته‌اید و اکنون زمان برداشت آن فرارسیده است. ولی شرایط آب و هوایی به هیچ وجه به شما اجازۀ خشک کردن در فضای باز نمی‌دهد. در موردی بنده در پاییز (مهر) اقدام به خشک کردن سنبل‌الطیب در فضای باز کردم و حدود ۳ هفته ریشه‌ها در شرایط آفتاب خشک زمان برد که کاملاً خشک شوند در حالی که در شرایط گرم تابستان یا درون خشک کن بسیار زودتر خشک می‌شوند.

همانطور که در تصویر زیر میبینید یکی از کشاورزان خلاف باشتی از گلخانه برای خشک کردن گیاه دارویی به لیمو استفاده کرده است. استفاده از گلخانه بسیار حساس است چرا که محیطی بسته و پلاستیی می باشد و رطوبت به صورت معمول در آن بالاست. اگر تهویه گلخانه کاملا تنظیم شده نباشد ۱۰۰ درصد عملیات خشک کردن موفق نخواهد بود. همانطور که در انتهای گلخانه میبینید یک عدد فن در حال خارج کردن هوای مرطوب می باشد اما این فن برای گلخانه بزرگ مانند تصویر کافی نمی باشد. در صورتی که نتوانید رطوبت را حذف کنید، گیاهان دارویی پهن شده مجدد آن را جذب کرده و تیره خواهند شد.

اصول کشت و کار گیاهان دارویی 49

در ادامه اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۴۹ به بررسی هزینه احداث محل خشک کردن خواهیم پرداخت. حال بیایید بررسی کنیم که چه سطح زیر کشتی باید داشته باشیم که تأسیس چنین سیستمی به‌صرفه باشد. در حالت کلی یک هیتر گازی، یک فن برقی، کپسول گاز (چند عدد) و مقداری کار تأسیساتی و یک محوطه ساختمانی برای این کار لازم است. در حداقل شرایط سرمایه‌ای حدود ۵ میلیون تومن برای ایجاد چنین فضایی لازم است. حال تصور کنید محصول شما در حدود یک تن سنبل‌الطیب خشک می‌باشد. با احتساب قیمت هر کیلو ۴۵ هزار تومن برای سنبل‌الطیب ارزش ریالی محصول شما ۴۵۰ میلیون ریال می‌شود و از نظر من کاملاً توجیه‌پذیر می‌باشد که شما برای حفظ ارزش محصول و خشک کردن آن ۳ تا ۵ میلیون تومن حتی بیشتر صرف هزینه‌های خشک کردن کنید. این در حالی است که این تأسیسات و هزینه‌ها سال‌های سال برای شما کار خواهندکرد. بنابراین در مورد هزینه‌هایی که جزو طرح توجیهی هستند به هیچ وجه کوتاهی و صرفه‌جویی نکنید. همۀ این هزینه در همۀ مراحل کاشت، داشت، برداشت و خشک کردن و باقی مراحل از ضروریات بوده و در صورت بی‌توجهی به آنها باید خسارت‌های جبران‌ناپذیری را متحمل شوید. در مورد محل خشک‌کردن چندین نکتۀ مهم وجود دارد که به‌صورت تیتروار ذکر می‌گردد.

 • از خشک کردن گیاهان دارویی در کنار کارگاه‌ها و یا انبارهای مواد شیمیایی و بودار خودداری کنید.
 • به هیچ وجه از کولر آبی به‌عنوان منبع ایجاد باد استفاده نکنید مگر اینکه جریان آب آن قطع شده باشد.
 • سعی کنید از خشک کردن گیاهان دارویی در محوطه‌ای که مسیر عبور و مرور دام می‌باشد خودداری کنید.
 • حتماً نیم‌نگاهی به شرایط آب و هوایی در روزهای آتی داشته باشید و آمادگی جمع‌آوری یا پوشاندن گیاهان پهن شده را در صورت بارندگی، باد، گرد و خاک داشته باشید.
 • در محلی که احتمال آتش‌سوزی در آن زیاد است از خشک‌کردن گیاهان دارویی پرهیز کنید.
 • از خشک کردن در محلی که محل تجمع افراد می‌باشد خودداری کنید.
 • خشک کردن نیازمند آب و هوای خشک می‌باشد، هوای خشک اگر با یک باد ملایم و خنکی همراه باشد می‌تواند رطوبت محصول را جذب کرده و گیاه را با بهترین کیفیت خشک کند.
 • از پهن‌کردن گیاهان دارویی در محلی که آفتاب شدید و مستقیم دارد بپرهیزید. معمولاً حالت نیمه‌سایه یا حالتی شبیه به سایه درختان می‌تواند بهترین مکان برای خشک کردن گیاهان دارویی در حالت سایه خشک باشد. البته همیشه موارد احتیاطی را در نظر بگیرید.

اصول کشت و کار گیاهان دارویی 49

همیشه اتفاقات از جایی می‌افتند که ما از آن بیشترین اطمینان را داریم. بنابراین بازرسی و بررسی بار پهن شده در روز چندین بار لازم و ضروری می‌باشد. اغلب بار گیاهان دارویی پهن شده تحت تأثیر بادهای شدید پراکنده می‌شوند. بنابراین در این مورد بایستی اقدامات لازم را انجام دهید. با این توضیحات می‌توانیم به اهمیت محل خشک کردن پی برده و در تصمیمات خود بهترین حالت را انتخاب کنیم.

مشاوره کاشت گیاهان دارویی

مجموعه هربال مارکت بزرگترین وظیفه و هدف خود را تببین دانش فنی و ترویج کشت و کار گیاهان دارویی (اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۴۹) میدونه و بصورت تخصصی برای آموزش کاشت گیاهان دارویی فعالیت میکنه. از این رو ما در بحث مشاوره کشت گیاهان دارویی قدم های بزرگی برداشتیم از جمه این فعالیت ها تالیف کتاب اصول کشت و کار گیاهان دارویی در مزرعه و ضبط مشاوره صوتی گیاهان دارویی به صورت فایل صوتی هست که شما میتونید همه آنها را به صورت تقریبا رایگان استفاده کنید. ضمنا برای مشاوره تلفنی و خرید بذر گیاهان دارویی و نشای گیاهان دارویی در خدمت شما هستیم. اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۴۹ در ادامه مباحث مشاوره کشت و کار گیاهان دارویی منتشر شده است.

ادامه بحث

اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۵۰

نکته مهم

ما در هربال مارکت یک سلسله از مقالات را منتشر میکنیم که در ادامه هم و در طول زمان منتشر میشوند. لذا اگر به دنبال مطالعه ادامه همین مقاله هستید بایستی این سلسله از مقالات را دنبال کنید تا رشته کلام حفظ گردد. اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۴۹ در ادامه مقاله شماره ۴۸ منتشر میشود. برای دسترسی به این سلسله مقالات باید به بخش سلسله مقالات گیاهان دارویی مراجعه کنید.

تهیه و تنظیم

 • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
 • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد
 • عنوان مقاله: اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۴۹
 • نویسنده: مهدی قنبری
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *