Loading...

چای جینسینگ – کاهش وزن و ۸ خاصیت مفید دیگر این دمنوش گیاهی

چای جینسینگ - کاهش وزن و 8 خاصیت مفید دیگر این دمنوش گیاهی

در این مقاله قصد داریم در مورد چای جینسینگ صحبت کنیم. استفاده از چای های گیاهی امروزه در سراسر دنیا در حال معمول شدن است و روز به روز افراد بیشتری در جهت استفاده از آن ها در زندگی روزمره ی خود تلاش می کنند. با توجه به این که متخصصان تغذیه به طور مداوم توصیه به استفاده از مواد غذایی می کنند که بتواند به عنوان یک پشتیبان برای حفاظت از سلامت انسان ها موثر باشد، استفاده از این نوشیدنی ها هم رو به افزایش نهاده است. حتی برای خوش فرم کردن بدن هم در موارد زیادی از این دمنوش ها استفاده می شود. در این میان صدها گزینه برای انتخاب هر فرد وجود دارد تا از مزایای آن ها بهره مند شود. چای های گیاهی و دمنوش ها تنها گروهی از این مواد مفید برای سلامت بدن انسان هستند.

با توجه به این که مطالعه های بیشتر و بیشتری در مورد مواد افزودنی کافئین دار صورت گرفته است، اثرات نامطلوب مواد کافئین دار مانند قهوه، چای و نوشیدنی های دیگر تا حدودی به یک نگرانی تبدیل شده است. اگر چه این اثرات نامطلوب در حدی نیست که در مورد آن ها نگران بود و یا این که اگر چه می توان برای کافئین مزایایی را هم بر شمرد. اما در این میان گزینه های بهتری هم برای استفاده در خانه ها به عنوان دمنوش وجود دارد.

چای جینسینگ

ریشه ی جینسینگ (گرفته شده از کلمه چینی rénshēn ) یک محصول گیاهی است که می تواند برای تهیه ی چای استفاده شود. این ریشه ی گیاهی توسط کره ای ها برای تولید و تهیه ی چندین ماده ی غذایی استفاده می شود که از این میان می توان شربت جینسینگ و چای جینسینگ را نام برد.

اگر چه شربت جینسینگ برای مردان بسیار مقوی بوده و می تواند به افزایش قوای جسمی آن ها منجر شود. اما چای جینسینگ هم به عنوان یک افزایش دهنده ی انرژی شناخته شده است. با توجه به این که تعداد زیادی را نمی توان یافت که در جاهای دیگر دنیا از این چای استفاده کنند. اما مزایای آن برای بسیاری از افراد چندان هم ناشناخته نیست. این چای توسط کره ای ها برای قرن ها استفاده شده است و آن ها از مزایای آن بهره مند شده اند. اما در حال حاضر این نوشیدنی به عنوان یک چای گیاهی در حال متداول شدن در بسیاری از نقاط دیگر دنیا است. می توان دید که در دنیا چای جینسینگ در سال های اخیر دارد توجهی را که لایق آن بوده را به خود جلب کرده است.

نحوه درست کردن چای جینسینگ

چای جینسینگ سنتی دارای برگ چای نیست. این چای به جای برگ با ریشه ی گیاه آماده می شود. علاوه بر ریشه ی گیاه جینسینگ، در این چای از عناب و شاه بلوط هم استفاده می شود. ریشه ی جینسینگ، میوه بلوط و عناب با هم برای چند ساعت به آرامی جوش می خورند. با استفاده از گرمای ملایم می توان در چند ساعت این دمنوش را آماده کرد. می توان این نوشیدنی را با عسل شیرین کرد. می توان از دانه های صنوبر هم در آن برای دست یافتن به یک معجون عالی استفاده کرد.

امروزه چای جینسینگ به صورت پودر در پاکت هایی برای آماده سازی سریع آن توسط مصرف کننده ها به فروش می رسد. هم چنین کپسول های جینسینگ هم برای استفاده به عنوان مکمل در دسترس هستند. مردمی که از این چای استفاده کرده اند نظرات مختلفی در این زمینه داشته اند. عده ای از آن ها این چای را دوست داشته اند اما در عین حال از مزه ی قوی و بوی آن زیاد راضی نبوده اند. عده ای دیگر هم این چای را دارای خاصیت درمانی توصیف کرده اند.

هر کسی از کودک تا افراد مسن، در کشور کره از این چای می نوشد. این چای در زبان محلی با نام insam-cha شناخته می شود. اما آن چه مهم است این است که آیا چای جینسینگ برای سلامتی ما آن قدر خوب هست که بتوان از آن انتظار زیادی داشت؟ اجازه بدهید تا در این مورد بیشتر حرف بزنیم.

مزایای چای جینسینگ برای سلامت انسان

دو نوع جینسینگ آسیایی در چین و کره و هم چنین در آمریکا وجود دارد. جینسینگ کره ای و یا آسیایی گرم تر بوده و طبیعت آن با جینسینگ آمریکایی فرق دارد. در حالی که استفاده از جینسینگ آمریکایی برای یک دوره ی طولانی مدت بدون ضرر توصیف شده است، جینسینگ کره ای نباید به طور روزانه مصرف شود. شفا بخشی ریشه های جینسینگ در اثر وجود موادی شیمیایی با نام جنسینوسید است.  این ترکیبات شیمیایی با خواص آنتی اکسیدانی خود شناخته شده اند. هم چنین این ترکیبات ضد التهاب و دارای آرامش بخشی هستند. برای همین است که کره ای ها از این ماده به عنوان یک ماده ی غذایی و یا نوشیدنی برای بازیابی توان جسمی خود، بهبود ذهنی و در نهایت سلامت کلی خود استفاده می کنند.

چای جینسینگ - کاهش وزن و 8 خاصیت مفید دیگر این دمنوش گیاهی

در این جا تعدادی از خواصی که با نوشیدن چای جینسینگ عایدتان می شود بیان شده است:

کاهش وزن

چای جینسینگ ممکن است که به کاهش وزن کمک کند. زیرا که این چای با خاصیت کاهش اشتها در افراد مصرف کننده همراه است. بر اساس کتاب معجزه ی گیاهان و ادویه ها، این امر به نحوی اثبات شده است. البته شاید تنها نوشیدن این چای نمی تواند به شما در کاهش وزن کمک کند. این چای و نوشیدن آن باید با ورزش مداوم و رژیم سالم غذایی دنبال شود.

کنترل فشار خون

نوشیدن چای جینسینگ بنا به گفته ها می تواند در کنترل فشار خون در خانه کمک کند. می دانیم که فشار خون بالا برای افراد زیادی تبدیل به یک مشکل شده است و آن ها به دنبال راه هایی برای کنترل آن در خانه هستند که در این زمان می توان این نوشیدنی را برای پی بردن به میزان تاثیر ان امتحان کرد. بر اساس نوشته های کتاب راهنمایی برای خود درمانی، در بعضی از آزمایش های کلینیکی اثبات شده است که مصرف جینسینگ و چای آن می تواند برای ما کاهش فشار خون را به همراه بیاورد.

بازیابی تعادل هورمونی

چای جینسینگ به طور خاص در این زمینه برای خانم ها مفید است. زیرا که می تواند تعادل هورمونی را برای آن ها به دنبال داشته باشد. با این کار شاید بتوان در آن ها از سرطان سینه هم پیش گیری کرد. علاوه بر این دیگر مشکل های مرتبط با عدم تعادل هورمونی هم در خانم ها در این زمان تا حدودی رفع می شود. دلیل آن هم در این است که جنسینوسید تا حدودی به هورمون های استروئیدی خانم ها شباهت دارد. که به این معنی است که ریشه های این گیاه یک اثر ملایم شبیه به استروژن دارد. این گفته ها بر اساس کتاب خود درمانی “راهنمایی برای خود درمانی برای همه ی افراد” بیان شده است.

چای جینسینگ - کاهش وزن و 8 خاصیت مفید دیگر این دمنوش گیاهی

تجدید حیات بدن و مغز

بسیاری از مردم اعلام کرده اند که توانایی های ذهنی آن ها در دوره ای که از این نوشیدنی استفاده کرده اند بهبود یافته است.  این امر به دلیل تاثیری است که در اثر نوشیدن چای جینسینگ بر اساس کتاب “تجویز درمان گیاهی برای بهبود سلامت” برای بدن انسان وجود دارد. جینسینگ بر اساس این کتاب دارای یک آداپتوژن است که توانایی بدن را برای تحمل استرس در وضعیت های مختلف بهبود می بخشد. برای همین است که می تواند انرژی بدن را بیشتر و استرس و اضطراب را سرکوب کند.

بهبود سلامت قلب

چای جینسینگ منبعی سرشار از انتی اکسیدان ها است که برای قلب انسان بسیار مفید است. بر اساس نوشته های موجود در کتاب تجویز گیاهان برای درمان می توان گفت که جینسینگ می تواند ضربان قلب را کمتر کند و درخواست قلب برای اکسیژن را کاهش دهد. این کتاب می گوید که ریشه ی جینسینگ می تواند توان انسان را افزایش دهد که در اثر خواص ان و با کمک به عضله های قلب برای انقباض بهتر و محافظت قلب در برابر مایوپاسی (myopathy) می باشد.

بهبود سلامت پوست

گیاهان دارای آنتی اکسیدان می توانند برای ما پوست بهتری را به همراه داشته باشند. گیاهانی مانند جینسینگ می توانند با ویژگی های آنتی اسیدانی و ضد التهابی خود پوست بهتری ار برای ما به ارمغان بیاورند. مواد و ترکیبات فعال آن ها بر اساس کتاب  معجزه ی گیاهان و ادویه ها می تواند به کاهش روند پیری پوست کمک کند. زیرا که گیاهانی مانند ریشه ی جنسینگ می توانند با رادیکال های آزاد به خوبی مبارزه کنند.

تقویت ایمنی بدن

چای جنسینگ در طب سنتی برای مبارزه با سرما خوردگی و انفلونزا توصیه شده است. این چای با توان آن در تقویت سیستم ایمنی بدن ما شناخته شده است. بر اساس منابعی که در بالا مورد اشاره قرار گرفت، هر کسی که از جنسینگ استفاده کند می تواند از تحلیل رفتن بدن خود جلوگیری کند.  هم چنین پاسخ انتی بادی ها در این افراد بهبود می یابد که به مبارزه با باکتری ها و ویروس های مضر کمک فراوانی می کند.

تنظیم قند خون

هر دو نوع جینسینگ امریکایی و کره ای می توانند به کاهش مقاومت در برابر انسولین  کمک کنند. کاهش مقاومت انسولین می تواند به تنظیم سطح قند خون کمک کند. بر اساس کتاب prescription for herbal healing، می توان گفت که چای جنسینگ نیاز به انسولین را کاهش می دهد و تاثیر انسولین دریافت شده را برای مدتی طولانی تر نگه می دارد. بر اساس این کتاب که نوشته ی Phyllis A. Balch است، چای جنسینگ می تواند به افرادی که از دیابت نوع ۲ رنج می برند کمک زیادی بکند.

چای جینسینگ - کاهش وزن و 8 خاصیت مفید دیگر این دمنوش گیاهی

بهبود سلامت جنسی

شربت جنسینگ و چای آن می تواند برای سلامت جنسی مردان بسیار خوب باشد. مردان در کره برای حفظ سلامت جنسی خود از این چای زیاد استفاده می کنند. بر اساس کتاب “a guide to self-healing for everyone”، چای جنسینگ تنها چای گیاهی است که به طور کلینیکی تست شده است و به عنوان منبعی از پیتو تستوسترون یا تستوسترون طبیعی در یک گیاه شناخته شده است. این کتاب هم چنین مدعی است که این نوشیدنی می تواند اسپرم ها و تعدادشان را افزایش دهد و نیز از عملکرد غده های کلیدی بدن انسان محافظت کند.

با توجه به آن چه گفته شد چای جنسینگ دارای چندین خاصیت برای سلامتی انسان است. اما همان طور که در بالا به آن اشاره شد، مصرف زیاد آن می تواند دارای اثرات جانبی هم باشد. این اثرات جانبی می تواند شامل عصبی شدن، بی خوابی، یاخته های خونی، تهوع، استفراغ، سر درد، و موارد دیگر باشد. هر کسی باید با یک متخصص تغذیه قبل از اضافه کردن هر ماده ای به رژیم خود مشورت کند. به خصوص در زمانی که امکان بیماری ها و اثرات جانبی برای استفاده از مواد خاص وجود داشته باشد.

مقالات مرتبط:

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی نمی باشد
  • عنوان مقاله: چای جینسینگ – کاهش وزن و ۸ خاصیت مفید دیگر این دمنوش گیاهی
  • نویسنده: مهدی قنبری
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *