Loading...

چای آبی و تمام آنچه که شما باید در مورد این چای گیاهی بدانید!

چای آبی و تمام آنچه شما در مورد این چای باید بدانید!

چای آبی با جوشاندن گل های butterfly-pea یا گل  نخود پروانه ای در آب درست می شود. می توانید آن را به صورت گرم یا سرد میل کنید. گفته می شود که این چای دارای خاصیت کاهش وزن می باشد. امروزه انسان های زیادی از چای های گیاهی استفاده می کنند. همین طور که افراد بیشتر و بیشتری به سمت استفاده از این چای ها حرکت می کنند، می توان دید که استفاده از آن ها به جای چای های معمولی دارد رونق بیشتری پیدا می کند که به دلیل خواصی می باشد که مردم از مصرف این نوع چای های گیاهی مشاهده می کنند.

می توانید ببینید که در اطراف شما هم افرادی وجود دارند که از چای های گیاهی به جای چای های سیاه استفاده می کنند تا از مزایای آن ها بهره مند شوند. چای آبی هم یکی از این چای ها است که می تواند توسط شما مصرف شود. این چای دارای طعم خوب و دلنشینی است و می توانید آن را به عنوان یک نوشیدنی سرد هم میل نمایید. اما باید بگوییم که بر خلاف بسیاری از چای های گیاهی که توسط افراد زیادی شناخته شده هستند و در مواقع مختلف استفاده می شوند، چای آبی چندان در بین مردم جا افتاده نیست و افراد زیادی از مزایای آن خبر ندارند.

ما می توانیم از چای آبی در کنار سایر دمنوش های گیاهی استفاده کنیم و از مزایای آن بهره مند شویم. برای همین است که ما در این متن به بررسی این چای و تاثیر آن در بدن انسان پرداخته ایم تا کمک بیشتری به شما در آشنایی با گیاهان و چای هایی که می توان از آن ها برای سلامت خود استفاده کنید بکنیم. اما در ابتدا قبل از هر چیز باید بگوییم که مردمی که در حال حاضر از این چای آبی استفاده می کنند شاید بیشتر به دنبال خاصیت کاهش وزن این دمنوش باشند. یا این که در مواقعی هم آن را برای کاهش استرس استفاده کنند.

چای آبی چیست؟

چای آبی در واقع نام خود را از رنگ گل مورد استفاده در آن که آبی رنگ است می گیرد. در اثر جوشاندن گل butterfly-pea یا گل  نخود پروانه ای در آب، رنگ آب نیز به آبی متمایل می شود و برای همین این دمنوش را چای آبی می نامند. این چای یک دمنوش بدون کافئین است که با جوشاندن گیاه کلیتوریا ترناتئا به دست می آید.

آیا چای آبی یک دمنوش جدید است؟

باید بگوییم که چای آبی سال هاست که وجود داشته دارداما با توجه به ویژگی های آن استفاده از این دمنوش بیش از پیش در مکان های مختلف رواج یافته است و ما هم در این جا به همین دلیل به بررسی این چای روی آورده ایم.

چای آبی متعلق به کجا است؟

این دمنوش متعلق به کشورهای جنوب شرقی آسیا است. می دانید که این کشور ها از کشور های پیشرو در استفاده از چای ها و گیاهان دارویی در سراسر دنیا هستند. این کشور ها برای سال هاست که از ویژگی های گیاهان مختلف آگاه هستند و از آن ها برای مقاصد مختلف هم استفاده می کنند. می توان از این کشور ها تایلند و تایوان را نام برد که از این چای بیش از جاهی دیگر استفاده می کنند. ویتنام هم از دیگر کشور هایی است مردم آن که از چای آبی استفاده ی بیشتری می کنند. به عنوان اولین کسانی که از این چای استفاده کرده اند، می توان گفت که بسیاری از خواص این دمنوش توسط آن ها شناخته شده بوده است.

این دمنوش در این کشور ها پس از شام سرو می شود. در کنار این دمنوش از عسل یا آبلیمو هم برای خوش طعم کردن این نوشیدنی استفاده می شود. البته باید توجه داشته باشید که افزودن آب لیمو یا عصاره ی آن می تواند میزان اسیدی بودن چای را تغییر دهد. هم چنین می تواند رنگ آن را تغییر داده و به بنفش متمایل تر کند.

در اثر اطلاع رسانی هایی که توسط سایت ها و بلاگ ها در زمینه ی این نوشیدنی صورت گرفته است، می توان دید که افراد بیشتری از آن استفاده می کنند. به همین دلیل در بازار در جاهای مختلف از جمله سوپرمارکت های موجود در نقاط مختلف دنیا می توانید این چای را پیدا کنید و برای استفاده در منزل آن ها را خریداری کنید.

نکاتی برای آماده کردن دمنوش butterfly-pea یا نخود پروانه ای

می توان این چای را مانند هر نوشیدنی دیگری آماده کرد. تنها کافی است آب را به بسته ی حاوی چای آبی اضافه کنید. این آب بهتر است گرم باشد. به طور معمول بهتر است که از این گیاه و دمنوش آن بدون افزودن شکر و یا شیرین کننده ها استفاده کنید. اما اگر می خواهید آن را شیرین تر میل کنید بهتر است به آن کمی عسل اضافه کنید تا خواص آن بیشتر شود. می توانید از آبلیمو هم همان طور که گفته شد استفاده کنید.

شاید بهتر باشد این دمنوش را در قوری های چینی و سرامیکی آماده کنید و از استفاده از کتری های فلزی تا حد امکان خودداری کنید تا بتوانید از خواص آن بهتر بهره ببرید و طعم مناسب تری را حس کنید. هم چنین اگر می خواهید آن را قبل از غذا میل کنید بر اساس نظر متخصصان تغذیه بهتر است آن را تا یک ساعت قبل از غذا مصرف کنید. یا این که آن را یک ساعت بعد از غذا بنوشید.

مزایای چای آبی

این نوشیدنی دارای کاتچین است که در سوزاندن چربی های اطراف شکم خیلی خوب عمل می کند. برای همین است که می توانید از آن برای کاهش وزن خود و سوزاندن چربی های اطراف شکم استفاده کنید. هم چنین با بهبود متابولیزم با استفاده از این نوشیدنی، می توانید از آن برای تبدیل چربی ها به انرژی در طول روز استفاده کنید. با این کار کالری بیشتری هم به دست خواهید آورد. در ادامه باید بگوییم که این دمنوش دارای خواص زیر است:

سرشار از آنتی اکسیدان ها است که برای محافظت از بدن هر کسی در مقابل بسیاری از بیماری ها موثر است. چای آبی با آنتی اکسیدان های خود می تواند برای شما سلامت بهتری را به همراه داشته باشد.

چای آبی و تمام آنچه شما در مورد این چای باید بدانید!

طعم و بوی خاص چای آبی گفته می شود که به بهبود خلق و خوی انسان کمک می کند. پس اگر به دنبال یک خلق و خوی بهتر هستید باید توجه داشته باشید که این دمنوش هم یکی از گزینه های قابل انتخاب توسط شما می باشد. می توانید با این دمنوش از اضطراب و استرس خود را کاهش دهید.

چای آبی گفته می شود که آب بدن را متعادل می کند و به درمان کاهش آب بدن کمک می کند. هم چنین گفته می شود که، چای آبی یکی از مواد موثر در تنظیم سطح قند خون می تواند باشد. البته باید بگوییم که این امر به طور علمی اثبات نشده است. در مواردی که افراد از کبد چرب هم رنج می برند شاید بتوان این دمنوش را برای آن ها توصیه کرد. اما در این زمینه هم هنوز مطالعه ی کافی برای اطمینان از این اثرها صورت نگرفته است.

چای آبی برای زیبایی

مزایای چای آبی به موارد گفته شده در بالا ختم نمی شود و می توان با آن به زیبایی بهتری هم دست یافت.  در این راستا باید به موارد زیر اشاره کنیم:

چای آبی همان طور که گفتیم دارای اثر آنتی اکسیدانی است که در محافظت از سلول های بدن مفید است. این امر می تواند اثر ضد پیری برای چای آبی به همراه داشته باشد. چای آبی هم چنین برای پوست هم مناسب است. اثرات این دمنوش به دلیل خاصیت آنتی گلیکاسیون است که به داشتن پوستی بهتر کمک می کند.

با کاهش استرس می توان امید داشت که این دمنوش در کاهش پیری موثر واقع شود. فلاونوید که در دمنوش چای آبی وجود دارد برای تحریک تولید کلاژن می تواند مفید واقع شود. چای گل آبی هم چنین برای مو می تواند بسیار مناسب باشد. اآتوسیانین در این دمنوش برای موهای شما می تواند اثر خوبی در جهت بهتر شدن زیبایی مو داشته باشد.

آیا چای آبی بهتر از چای سبز است؟

در مورد این که کدام چای برای شما بهتر است باید به نکات مختلفی توجه داشت. این امر در بین افراد به بحث هایی در مورد جنبه های هر دمنوش و ویژگی هایی که در آن ها هست منجر هم شده است. برای این امر نیاز به مطالعه های بیشتری است که باید صورت پذیرد. اما بر اساس نتایج چای آبی دارای آنتی اکسیدان های بیشتری در مقایسه با چای سبز است.

آیا استفاده از چای آبی دارای عوارض جانبی است؟

چای آبی می تواند برای شما یک جایگزین خوب برای چای های کافئین دار باشد و می توانید آن را در هر زمانی مصرف کنید البته با توجه به آن چه که در بالا به آن اشاره شد. اما در هر صورت باید بگوییم که تا کنون هیچ عوارض جانبی خاصی برای استفاده از این دمنوش شناخته نشده است. برای همین این دمنوش بسیار امن است و می توانید آن را در هر زمان مصرف کنید. اما در برخی مواقع مصرف این دمنوش می تواند به تهوع منجر شود. هم چنین برای زنان باردار و کسانی که به کودک خود شیر می دهند هم استفاده از این چای باید با مشورت پزشک صورت پذیرد. پس در این جا می توانیم بگوییم که از این چای آبی استفاده کنید تا بتوانید بهتر به کاهش وزن خود کمک کنید. هم چنین از مزایای آن برای سلامتی همان طور که گفته شد بهره مند شوید.

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی نمی باشد
  • عنوان مقاله: چای آبی و تمام آنچه شما در مورد این چای باید بدانید!
  • نویسنده: مهدی قنبری
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *