Loading...

۱۰ راهکار و ماسک خانگی ساده برای درمان کهیر پوست

کهیر پوست

کهیر یک واکنش آلرژیک پوستی است که افراد زیادی از آن رنج می برند. به همین دلیل امروز قصد داریم ۱۰ راهکار و ماسک خانگی برای درمان کهیر پوست را به شما آموزش دهیم، که می توانید با درمان‌های کاملاً طبیعی، بیماری خود را برطرف کرده و از علائم خلاص شوید. همیشه بهتر است در صورت وجود شرایط حساس مانند کهیر، به درمان های طبیعی متوسل شوید تا عوارض جانبی غیرمنتظره ای که مجبورید با آنها روبرو شوید را از بین ببرید.

کهیر چیست؟

همانطور که در بالا اشاره کردیم، کهیر یک واکنش آلرژیکی است. بارزترین علامت کهیر، ایجاد جوش های کوچک، قرمز یا برآمدگی روی پوست است که اغلب متورم می شوند. هنگامی که شما در معرض چیزی قرار می گیرید که به آن حساسیت دارید، بدن ترکیبی به نام هیستامین را آزاد می کند، که باعث می شود این ناهنجاری های کوچک روی پوست ظاهر شوند. از دلایل عمده ایجاد کهیر می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • حساسیت غذایی
 • حساسیت به حیوانات
 • دارو
 • عمل جراحی
 • قرار گرفتن در معرض آفتاب
 • قرار گرفتن در معرض دما در نوسان
 • عفونت ها
 • نیش
 • آلرژی گرده
 • لاتکس
 • فشار

علائم کهیر تقریباً با علائم آلرژی یکسان است. با این حال، کهیر کمی جدی تر بوده، زیرا پوست را حساس و مستعد ابتلا به عفونت های بیشتر می کند. به همین دلیل است که باید هرچه سریع تر به آرامی آن را درمان کنید. ماسک های خانگی زیر، کهیر را به راحتی از بین برده و باعث می شود پوست شما را دربرابر این مشکل مصون بماند.

ماسک خانگی سرکه سیب برای درمان کهیر

کهیر التهاب کوچک قرمز است که روی بدن ظاهر می شود. برای درمان این بیماری پوستی، می توانید از چندین ماده ضد التهابی طبیعی استفاده کنید که بسیار مؤثر هستند. از این میان، یکی از مهمترین داروهای ضد التهاب طبیعی، سرکه سیب است. خصوصیات اسیدی طبیعی این ماده باعث از بین رفتن هرگونه عفونت از سطح پوست شده و ترکیبات موجود در آن به کاهش قرمزی، خارش و تورم کمک می کند. می توانید با ترکیبی از سرکه سیب و آب پوست را به صورت موضعی بشویید، یا یک لیوان از سرکه سیب ترکیب شده با آب و عسل بنوشید تا سریع این مشکل را درمان کنید. شما می توانید از سرکه سیب برای درمان مشکلات پوستی اطراف دهان هم استفاده کنید.

10 راهکار و ماسک خانگی ساده برای درمان کهیر پوست

تسکین کهیر با کمپرس سرد

درمانی که اکثر پزشکان و متخصصان بهداشت توصیه می کنند، استفاده از کمپرس سرد هنگام ایجاد کهیر است. بدون استفاده از روش هایی مانند داروها ، یکی از بهترین راه حل ها برای خلاص شدن از شر این مشکل کمپرس آب سرد است. کمپرس سرد می تواند با تنظیم جریان خون در آن قسمت، مانع از انتشار هیستامین در بدن شود. این به نوبه خود به کاهش قرمزی و تورم و التهاب کمک می کند، که این بیماری را سریعتر درمان می کند.

می توانید یک کمپرس سرد آماده تهیه کرده و یا حتی از مقداری یخ و حوله یا کیسه نخود فرنگی یا گوشت منجمد استفاده کنید، که می تواند به عنوان یک کمپرس سرد به کار گرفته شود.

استفاده از ویتامین C برای درمان کهیر

ویتامین C یکی از بهترین داروهای شناخته شده برای کهیر است زیرا توانایی از بین بردن باکتریها یا میکروبهای دیگر پوست شما را دارد و همچنین ایمنی بدن را تقویت می کند. این ماده همچنین یک داروی تسکین دهنده است، زیرا جای زخم را بهبود می بخشد و قرمزی و تورم را کاهش می دهد. شما می توانید روغن ویتامین C را در این قسمت اعمال کنید، که در داروخانه ها پیدا خواهید کرد.

10 راهکار و ماسک خانگی ساده برای درمان کهیر پوست

همچنین می توانید ویتامین  C را در مواد طبیعی مانند بادرنجبویه و روغن لیمو پیدا کنید که همه این موارد می تواند به شما در خلاص شدن از شر کهیر کمک کند.

نارون کوهی

نارون کوهی یک داروی گیاهی باستانی است و همچنین تأثیر مستقیمی بر هیستامین دارد که هنگام ایجاد کهیر، توسط بدن به مقدار اضافی آزاد می شود. نارون کوهی به کوچک شدن رگ های خونی اطراف قسمت موردنظر پوست کمک می کند و از این طریق باعث کاهش نیروی گردش خون می شود. این مانع از بدتر شدن وضعیت هیستامین می شود. می توانید روغن نارون کوهی  را در قسمت موردنظر بمالید.

همچنین می توانید یک خمیر را از آب و نارون کوهی تازه تهیه کرده و از آن برای درمان بیماری خود به طور طبیعی و در خانه استفاده کنید.

جو

مدتهاست که از وعده جو به عنوان ماسک تسکین دهنده بیماری پوستی استفاده می شود و علائم اصلی آن شامل تورم، خارش، درد و قرمزی است. جو دارای قند است که باعث ایجاد لایه محافظ و تسکین دهنده در سطح پوست می شود و باعث کاهش احساس خارش می گردد. همچنین شناخته شده است که جوها دارای خاصیت ضد التهابی طبیعی هستند، که پوست شما را بهبود می بخشد و ظاهر زخم ها را کاهش می دهد. می توانید جو خورد شده را درون وان حمام خود بریزید و به مدت نیم ساعت در آن آب دراز بکشید تا در معرض کامل پوست شما قرار بگیرد.

10 راهکار و ماسک خانگی ساده برای درمان کهیر پوست

همچنین می توانید خمیر ساخته شده جو را که در آب گرم خیس کرده اید، روی پوست بمالید. این خمیر را در تمام مناطق آسیب دیده بمالید و در مدت زمان چند روز بهبود چشمگیر خواهید دید.

جوشن شیرین

جوش شیرین به طور گسترده ای برای درمان هر مشکلی که علائم اصلی آن التهاب و درد است، مورد استفاده قرار می گیرد. حتی اگر کهیر ممکن است خیلی دردناک نباشد، از نظر جسمی و روانی می توانند باعث رنج شوند. جوش شیرین دارای خواص ضد التهابی طبیعی بسیار خوبی بوده که می تواند ظاهر پوست را کاهش داده و شرایط را به طور مؤثر درمان کند. مانند بلغور جو، شما می توانید در وان حمامی که آب آن با یک فنجان جوش شیرین مخلوط شده است، دراز بکشید.

همچنین می توانید با مخلوط کردن ۲ قاشق غذاخوری جوش شیرین با یک قاشق چایخوری آب یک خمیر غلیظ درست کرده و به صورت موضعی بمالید.

زنجبیل

زنجبیل دارای خاصیت آنتی هیستامین طبیعی است. هیستامین ترکیبی بوده که عامل بروز بیماری شماست. این امر زنجبیل را به یکی از بهترین راه حل های کهیر و سایر مشکلات مرتبط با هیستامین تبدیل می کند. جدا از این، زنجبیل همچنین دارای خواص ضد التهابی است که می تواند به عنوان تصفیه کننده خون عمل کند. آب زنجبیل همچنین پوست شما را تسکین داده و به شما در بهبودی زودتر کمک می کند، بدون اینکه جای زخم به عنوان یک اثر جانبی کهیر بماند.

10 راهکار و ماسک خانگی ساده برای درمان کهیر پوست

اگر وضعیت شما خیلی پیشرفت نکرده است، می توانید یک تکه زنجبیل برش داده و پوست آن را بگیرید و آن را روی زخم های خود بمالید. همچنین می توانید آب زنجبیل را گرفته، آن را با مقداری سرکه و آب گرم مخلوط کنید و بثورات خود را با این آب بشویید. این کار را دو تا سه بار در روز تکرار کنید، تا وقتی که ظاهر زخمهای شما کم رنگ تر می شود.

آلوئه ورا

آلوئه ورا یکی از بهترین داروهای ضد التهاب طبیعی است. این دارو نه تنها ابعاد و شدت زخم های ملتهب قرمز را کاهش می دهد، بلکه همچنین ماده اصلی بسیاری از پمادهاست که برای خارش در داروخانه ها فروخته می شوند.  ژل را از یک برگ آلوئه ورا خارج کنید و مستقیماً روی مشکلات پوستی خود بمالید. همچنین می توانید ژل را با آب گرم و سرکه مخلوط کنید تا یک محلول قوی تر تهیه شود، که می تواند حداکثر ظرف یک هفته وضعیت شما را بهبود بخشد.

روغن ماهی

روغن ماهی یکی از غنی ترین منابع اسیدهای چرب امگا ۳ است، ترکیبی که به طور بی اندازه به بدن کمک می کند. این ماده نه تنها ایمنی را تا حد زیادی تقویت می کند بلکه دارای خواص درمانی نیز است. روغن ماهی همچنین یک داروی طبیعی شناخته شده در برابر انواع التهاب و عفونت باکتریایی است. بنابراین می توانید از آن به طور موثری در برابر کهیر استفاده کنید.

10 راهکار و ماسک خانگی ساده برای درمان کهیر پوست

برای افزایش مصرف روغن ماهی می توانید ماهی تازه را مصرف کنید. اگر می خواهید نتایج سریع تر و ملموس تری داشته باشید، می توانید کپسول هایی که منبع خالص روغن ماهی هستند نیز مصرف کنید.

روغن نارگیل

یکی از کمتر مواردی که درباره علائم کهیر صحبت می شود، کم آبی بدن است. از آنجا که پوست شما متورم و قرمز می شود، تمایل به خشک شدن و ترک و ترک خوردگی نیز دارد. برای این منظور می توانید از روغن نارگیل به عنوان داروی خانگی استفاده کنید که روغن معجزه آسا محسوب می شود زیرا حاوی خواص کاملاً زیادی است. روغن نارگیل می تواند التهاب ، قرمزی و خارش را کاهش داده و در حین بهبود، پوست شما را هیدراته نگه دارد. بهترین راه برای استفاده از روغن نارگیل، قرار دادن آن از طریق مایکروویو است تا کاملاً ذوب شود.

پس از تبدیل شدن به یک مایع گرم، می توانید آن را به آرامی روی ناحیه آسیب دیده ماساژ دهید. توصیه می شود حداقل سه تا چهار بار در روز این کار را انجام دهید تا نبض ها به طور مداوم در تماس با اثر درمانی روغن نارگیل باشند.

بعد از اینکه در مورد این روش های خانگی و طبیعی برای درمان کهیر آگاهی پیدا کردید، درمان کهیر بسیار ساده تر می شود. آیا شما تا بحال دچار کهیر شده اید؟ برای درمان کهیر از چه روشی استفاده کردید؟ نظرات و پیشنهادات خود را در بخش نظرات این پست با ما در میان بگذارید.

تهیه و تنظیم

 • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
 • نویسنده: مهندس قنبری
 • عنوان مقاله: ۱۰ راهکار و ماسک خانگی ساده برای درمان کهیر پوست

Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *