Loading...

اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۵۳

اصول کشت و کار گیاهان دارویی 53

اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۵۳

لطفا برای گسسته نشدن موضوع شماره قبلی مقاله اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۵۳ یعنی اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۵۲ را مطالعه کنید. مقالاتی که منتشر می گردد کاملا در ادامه هم هستند. اگر مقالات قبلی را مطالعه نکرده باشید ممکن است مطالب را به خوبی متوجه نشوید.

کشاورز بار را به خوبی خشک کرده است و رطوبتی در آن وجود ندارد. اما بار دچار افت وزن می‌شود. علت این افت وزن مربوط به برخاستن رطوبت عمقی درون بافتی و اسانس (عطر و رایحه) به‌لیمو می‌باشد. در یک مسافت طولانی به علت برخورد باد و جریان هوا به بار، میزان بیشتری از رطوبت و اسانس از گیاه جدا شده و از کیفیت و کمیت آن کاسته می‌شود. بنابراین لازم است در مورد حمل و نقل محصولات تر و خشک گیاهان دارویی نیز صحبت‌هایی شود. آنچه که ما می‌خواهیم در این کتاب به آن برسیم، آشنایی با جزئیات فعالیت‌های مرتبط با گیاهان دارویی چه در مزرعه، چه در انبار و چه در بازار است.

اصول کشت و کار گیاهان دارویی 53

افت وزن در گیاهان دارویی که اسانس دار نیستند نیز رخ می‌دهد اما این مقدار بسیار کمتر می‌باشد. البته افت بار اغلب در بارهایی دیده می‌شود که مدت زمان بیشتری از برداشت آنها نگذشته است و در هر لحظه از میزان رطوبت آن کاسته می‌شود. می‌دانید که بافت گیاهی دارای لایه‌های رطوبتی زیادی می‌باشند. با گذشت زمان رطوبت از عمق بافت گیاهی کاسته می‌شود و رفته رفته می‌بینیم که بار از نظر وزنی افت داشته است. این اتفاق در مورد گل محمدی نیز به راحتی و وفور دیده می‌شود. گل‌ها بافت ظریفی دارند که به سرعت آب از دست داده و به سرعت رطوبت محل را به خود جذب می‌کنند. بنابراین یک انبار خشک و خنک (بدون رطوبت) و البته تاریک بدون هیچ حیوان و موجودی بهترین مکان برای نگهداری گیاهان دارویی می‌باشد.

 • گاهی افت وزن در بارهای باارزش اقتصادی بالا باعث متضررشدن تولیدکننده می‌شود. از طرفی اگر این اتفاق نیفتد خریدار متضرر خواهد شد چرا که افت وزن نهایی در هر مکانی که باشد بالاخره رخ خواهد داد. بنابراین باید چه کرد که هیچ حقی ضایع نشود؟

تجربه به ما نشان می‌دهد که خریداران و فروشندگان مبتدی در هر صورت بعد از اتفاق افتادن این موضوع به آن پی خواهند برد. البته ما شاهد بودیم که گاهی هیچ خریدار و فروشنده‌ای نسبت به هم سوءظن نداشته و به‌راحتی با این شرایط کنار می‌آیند. البته از نظر حقیر حق با خریدار می‌باشد و بار باید در درجه خشک بودن کامل باشد. بهتر است خریدار بار را به شرط وزن در مقصد خریداری کند. این موضوع از درجۀ انصاف بیشتری برخوردار می‌باشد.

گاهی در گیاهی مانند گل‌های دارویی افت ۱۰ کیلویی بار برابر است با ۵۰۰ تا ۸۰۰ هزار تومان هزینه. این مبالغ چیزی نیست که بشود از آن چشم‌پوشی کرد. موضوع اصلی خشک شدن می‌باشد. اگر خشک شدن کامل و درست صورت گیرد چنین اتفاقاتی به‌ندرت رخ خواهدداد ولی در بازار آنچه که زمان خرید و فروش را تعیین می‌کند نیاز بازار و عرضۀ تولیدکننده می‌باشد. همۀ ما به‌دنبال سود هستیم و برای سود بشتر می‌توانیم از افت وزنی بار در مبدأ و مقصد چشم‌ پوشی کنیم.

پایداری وزن بعد از خشک کردن

گاهی این پیشنهاد مطرح می‌گردد که آیا می‌شود بار خشک را با بسته‌بندی مناسب از افت وزن محافظت کرد؟ شاید بتوان این کار را انجام داد ولی در نهایت این رطوبت باید از بار خارج شود و این اتفاق با گذر زمان روی خواهد داد. بنابراین بهتر است بعد از اتمام خشک کردن و جمع‌کردن بار از محل خشک کردن، آن را به مدت حداقل یک ماه در انبار خشک نگهداری کنید تا از نظر وزنی به پایداری برسد.

اصول کشت و کار گیاهان دارویی 53نسبت وزن تر به خشک

در ادامه مقاله اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۵۳ به بررسی نسبت وزن تر و خشک می پردازیم. موضوع مهم دیگری که بایستی در این فصل در مورد آن صحبت شود، نسبت وزن تر به خشک می‌باشد. وزن تر، به وزن گیاه تازه برداشت شده از مزرعه گفته می‌شود. و وزن خشک همان وزن پایداری است که در بالا توضیح دادیم. البته وزن خشک دارای درجات متفاوتی می‌باشد که خارج از موضوع بحث ما می‌باشد. معمولاً یک تولیدکننده در مورد وزن تر محصولات خود اطلاعاتی ندارد چراکه در زمان برداشت کمتر کسی پیدا می‌شود که به‌صورت دقیق وزن‌گیری کرده و از تولید بیوماس تر مزرعه خود آگاه باشد. اما وزن خشک برای همۀ تولیدکنندگان یک اصطلاح آشنا می‌باشد. ما می‌توانیم از روی وزن خشک به وزن تر دسترسی پیدا کنیم. در صورتی که به نسبت وزن تر به خشک آگاه باشیم. این نسبت در واقع یک عدد می‌باشد و به ما می‌گوید به ازای چند کیلو محصول تر می‌توان یک کیلو محصول خشک به‌دست آورد. برای مثال نسبت وزن تر به خشک ریشه سنبل‌الطیب ۵ به ۱ می‌باشد. یعنی از هر ۵ کیلو ریشۀ تر شسته‌شده و بدون خاک یک کیلو ریشۀ خشک و بدون ناخالصی به‌دست می‌آید. یا در گیاه نعناع فلفلی این نسبت حدود ۱۰ به یک می‌باشد. یعنی در ازای هر یک تن بار تر و تازه برداشت شده ۱۰۰ کیلوگرم بار خشک به‌دست می‌آید. این آمار به ما کمک می‌کند نگاه دقیق‌تری به شرایط مزرعه داشته باشیم.

محققان در مراکز تحقیقاتی با بررسی بیشتر گیاهان دارویی زراعی این نسبت را به‌دست آورده‌اند که توسط فرمول و محاسبۀ ساده‌ای به‌دست می‌آید ولی اگر شما خود خواستید این نسبت را به‌دست آورید وزن مشخصی از گیاه تر را برداشت کنید آن را خشک کرده و وزن کنید. و به راحتی این نسبت را به‌دست بیاورید.

بیشتر مطالعه کنید: کاشت گلدانی سنبل الطیب

رطوبت مجاز در گیاهان دارویی خشک

رطوبت باقی‌مانده در گیاهان دارویی بعد از خشک کردن در حدی نیست که باعث شروع فساد یا آلودگی‌های میکروبی شود. در منابع معتبر برای گیاهان دارویی مختلف و اندام های آنها حداکثر و درصد رطوبت مجاز را آورده‌اند. برای مثال حداکثر رطوبت مجاز در ریشۀ ختمی ۱۰ درصد، در ریشۀ سنبل‌الطیب ۱۲ درصد، در برگ خرگوشک ۱۲ درصد، در گل همیشه بهار و بابونه ۱۲ درصد در بذور زیر ۸ درصد در پیکر رویشی گل راعی ۱۲ درصد، در برگ ملیس ۱۰ درصد و در برگ نعناع فلفلی ۱۱ درصد می‌باشد. اگر رطوبت بیش از اندازه حداکثر باشد مطمئناً در انبار دچار مشکل فساد و آلودگی خواهیم شد.

ضخامت پهن کردن نیز در مواردی ممکن است قبل از خشک شدن کامل باعث ایجاد آلودگی و فساد شود. در گل بابونه حداکثر ضخامتی که می‌توانید گل را روی هم پهن کنید ۱۰ سانتی‌متر می‌باشد و این در حالی است که بایستی مداوم در روز گل‌ها را جابه‌جا کنید و آنها را تکان دهید. از آنجایی که برخی گیاهان دارویی دارای طبیعت گرم هستند در حالت عادی از خود گرما تولید می‌کنند. در بین گیاهان دارویی گل بابونه، بیشترین گرما را تولید می‌کند. بعد از آن، بادرنجبویه قرار دارد. اگر در حین خشک کردن و حمل و نقل رعایت تهویه و انتقال انرژی تولیدشده را نکنیم این دما و انرژی علاوه بر از بین بردن کیفیت دارویی حتی می‌تواند گیاه را مانند زغال بسوزاند و محصول قبل از خشک شدن از بین برود. در درجات کمتر ممکن است محصول خشک شده نهایی آن عطر و رنگ اولیه را نداشته باشد.

بیشتر مطالعه کنید: کاشت گلدانی بادرنجبویه

مشاوره کاشت گیاهان دارویی

مجموعه هربال مارکت بزرگترین وظیفه و هدف خود را تببین دانش فنی و ترویج کشت و کار گیاهان دارویی (اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۵۳) میدونه و بصورت تخصصی برای آموزش کاشت گیاهان دارویی فعالیت میکنه. از این رو ما در بحث مشاوره کشت گیاهان دارویی قدم های بزرگی برداشتیم از جمه این فعالیت ها تالیف کتاب اصول کشت و کار گیاهان دارویی در مزرعه و ضبط مشاوره صوتی گیاهان دارویی به صورت فایل صوتی هست که شما میتونید همه آنها را به صورت تقریبا رایگان استفاده کنید. ضمنا برای مشاوره تلفنی و خرید بذر گیاهان دارویی و نشای گیاهان دارویی در خدمت شما هستیم. اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۵۳ در ادامه مباحث مشاوره کشت و کار گیاهان دارویی منتشر شده است.

ادامه بحث

اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۵۴

نکته مهم

ما در هربال مارکت یک سلسله از مقالات را منتشر میکنیم که در ادامه هم و در طول زمان منتشر میشوند. لذا اگر به دنبال مطالعه ادامه همین مقاله هستید بایستی این سلسله از مقالات را دنبال کنید تا رشته کلام حفظ گردد. اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۵۳در ادامه مقاله شماره ۵۲ منتشر میشود. برای دسترسی به این سلسله مقالات باید به بخش سلسله مقالات گیاهان دارویی مراجعه کنید.

تهیه و تنظیم

 • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
 • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد
 • عنوان مقاله: اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۵۳
 • نویسنده: مهدی قنبری
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

One Reply to “اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۵۳”

 1. Avatar for مهدی قنبری

  مهدی قنبری (Post author)

  Reply

  سلام
  ممنون از اطلاعات بسیار کاربردی و علمی که در اختیار گذاشته اید
  موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *