Loading...

اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۵۴

اصول کشت و کار گیاهان دارویی 54

اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۵۴

در مقاله‌ای در مورد زمان خشک کردن برگ ریحان شیرین و مرزنجوش توسط دستگاه خشک‌کن صنعتی مطالعه می‌کردم نوشته بود برای رسیدن به محتوای رطوبتی ۱۰ درصد در برگ مرزنجوش و ریحان نیاز است که گیاه ۱۵ ساعت در دمای ۳۰ درجه سانتی‌گراد، ۶ ساعت در ۵۰ درجۀ سانتی‌گراد و ۵ ساعت در ۶۵ درجۀ سانتی‌گراد بماند تا خشک شود. هرچه گیاه از نظر میزان رطوبت بالا باشد انرژی و زمان بیشتری برای خشک کردن آن لازم است. گاهی لازم است اطلاعات دقیقی از ویژگی‌های گیاه دارویی داشته باشیم تا در انتخاب روش خشک کردن اشتباه نکنیم. با هربال مارکت در ادامه مقاله اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۵۴ همراه باشید.

برش دادن قبل از خشک کردن

مورد دیگری که لازم است توضیح داده شود برش دادن برخی گیاهان دارویی قبل از خشک کردن می‌باشد. این کار کمک می‌کند درنهایت نتیجۀ بهتری از خشک کردن بگیریم. برای مثال گیاه دارویی سرخارگل در مرحله برداشت در حدود ۶۰ سانتی‌متر یا بیشتر می‌باشد. ما می‌توانیم این بوته را به همان صورت کامل پهن کرده و منتظر باشیم خشک شود که در این صورت بسته‌بندی آن بسیار دردسرساز خواهد بود. حجم بسیار زیادی خواهدگرفت و باعث تلف شدن نیروی کارگری و هزینه‌ها می‌گردد. اما اگر بتوانیم از دستگاه برش یونجه استفاده کرده و این بوته‌ها را به ۳ قسمت ۲۰ سانتی‌متری تقسیم کنیم و سپس برای خشک کردن ارسال کنیم در این صورت علاوه بر تولید محصول یکدست و تمیز، در میزان وقت، هزینه و کارگر هم صرفه‌جویی کردیم ضمن اینکه مدت زمان خشک شدن گیاه کاهش یافته و محصول بازارپسندی بیشتری خواهد داشت.

مقالات مرتبط با سرخارگل یا اکیناسه

انبارداری گیاهان دارویی

 در ادامه مبحث خشک کردن و مقاله اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۵۴ به پاسخ چند سوال میپردازیم. بعد از بررسی مباحث مربوط به خشک کردن موضوع انبارداری مطرح می‌شود که بی‌اندازه اهمیت داشته و باید در مورد نحوۀ انبارداری و شرایط انبار توضیحاتی ارائه شود.

 • انبار به چه مکانی گفته می‌شود؟
 • چرا در گیاهان دارویی به انبار و انبارداری نیاز داریم؟
 • محل انبار چه خصوصیاتی باید داشته باشد؟
 • موقعیت مناسب مکانی انبار کجاست؟

و سؤالاتی از این قبیل که در این فصل آنها را جواب خواهیم داد. انبار به محیط با مکانی گفته می‌شود که از آن می‌توانیم به‌عنوان ملک شخصی یا محافظت شده نام ببریم. حفاظت از باری که در انبار گذاشته می‌شود بر عهدۀ انبار و انباردار می‌باشد. آیا برای هر سطحی از کشت گیاهان دارویی انبار لازم است؟ در واقع انبار زمانی لازم است که ما محصول را می‌خواهیم به‌صورت کم‌کم یا در زمان معین به فروش برسانیم. در درختان میوه، سبزیجات معمولاً بار و محصول برداشت شده به دو مکان منتقل می‌گردد. یا مستقیماً وارد میدان تره‌بار یا بازار می‌شود یا اینکه وارد سردخانه شده و در آنجا تا یک زمان معین و مشخص باقی‌مانده و سپس به فروش می‌رسد. از نظر ما هم میدان تره‌بار و هم سردخانه نوعی انبار به حساب می‌آیند. در واقع از آنجا که گیاهان دارویی به‌صورت خشک شده بسته‌بندی و به فروش می‌رسند ما از نظر از بین رفتن یا فاسد شدن آنها نگرانی نداریم بنابراین برای انبارکردن گیاهان دارویی یک مکان خشک و مشخص و حفاظت‌شده کافی می‌باشد. گاهی این انبار یک اتاق کوچک در منزل یک کشاورز می‌باشد و گاهی یک سولۀ بزرگ در حوالی شهر تهران یا یک زیرزمین تاریک در بازار شهرهای بزرگ می‌باشد.

تقریباً تمام کسبه اهل بازار، محلی برای انبارداری در مغازه یا منزل خود دارند. از آنجا که محصول گیاهان دارویی در کشور محلی برای عرضه و فروش مستقیم ندارد ما باید محصول تولیدشده را در انبار نگهداری کنیم و بعد به بازاریابی و فروش آن بپردازیم و با فروش هر مقدار از آن، اقدام به ارسال بار کنیم. درواقع انبار یک مکان موقت برای نگهداری و حفاظت از بار تا زمان فروش می‌باشد چه این انبار به شکل سردخانه باشد چه به شکل کانتینری که در آن بسته‌های ریشۀ شیرین‌بیان نگهداری می‌شود. در ادامه مقاله اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۵۴ با برخی از خصوصیات انبار گیاهان دارویی آشنا شوید.

 • انبار باید ۱۰۰ درصد خشک باشد.
 • هیچ‌گونه خرابی یا احتمال خرابی آن وجود نداشته باشد.
 • نسبت به رطوبت اطراف عایق باشد.
 • بایستی نسبت به جوندگان و آفات قرنطینه باشد.
 • رفت و آمد هر فردی به آن اجازه داده نشود.
 • زمان ورود و خروج کالا و محصول به آن ثبت شود.
 • مهم‌تر از همه از گذاشتن ابزار یا موادی که شیمیایی بوده و دارای بوهای نافذ هستند خودداری شود.
 • حتی از گذاشتن محصولاتی که روی هم تأثیر می‌گذارند خودداری کنید.

برای مثال هیچ‌وقت سنبل‌الطیب با به‌لیمو یا گلپر را یکجا و در کنار هم نگذارید. این گیاهان دارای عطر و اسانس نافذ بوده و در کیفیت هم تأثیر منفی می‌گذارند. برخی گیاهان از نظر درجۀ خشکی (حداکثر رطوبت) با گیاهان دیگر تفاوت دارند. از گذاشتن محصولاتی که درجۀ رطوبت متفاوتی دارند در کنار هم اجتناب کنید چراکه محصول خشک‌تر، رطوبت محصول مرطوب را جذب خواهدکرد. بافت گیاهی دارای تفاوت‌های بسیاری می‌باشد. بافت گل با ساقه و ریشه تفاوت‌های ساختاری دارند. گل یا گلبرگ می‌تواند رطوبت هوا را به راحتی جذب کند. بنابراین در انبارهایی که گل نگهداری می‌شود سعی کنید از مواد جاذب رطوبت استفاده کنید یا در بسته‌بندی‌های خود از کیسه‌ها یا پارچه‌های نخی و یا کارتن‌های تمیز استفاده کنید. این مورد در گل‌گاوزبان و غنچۀ گل محمدی بسیار حائز اهمیت می‌باشد.

 • سعی کنید بین کف زمین و محصولات انبارشده فاصله‌ای وجود داشته باشد. از پالت‌های چوبی برای این کار استفاده کنید. این فضا باعث تهویۀ مناسب شده و از بروز و شیوع آلودگی‌ها جلوگیری می‌کند.
 • هر از چند گاهی محل محصولات را بررسی کنید و از سالم‌ماندن آنها مطمئن شوید.
 • انبار را به سیستم تهویه مجهز کنید و هر روز به مدت یک یا دو ساعت آن را روشن کنید. در هر صورت هوای تازه و خشک بهتر از هوای پر از رایحه و مرطوب برای گیاهان می‌باشد.

در صورتی که مجبور هستید گیاهان مختلف را در کنار یکدیگر در یک انبار نگهداری کنید سعی کنید آنها را با فاصله از هم در انبار قرار دهید. انبار باید از نظر امنیتی و حفاظتی ایمنی کافی داشته باشد. در صورتی که اموال زیادی در انبار دارید از دوربین‌های مداربسته استفاده کنید و از گذاشتن هرگونه مواد محترقه خودداری کنید. قبل از شروع عملیات کشت و کار در فکر انبار برای محصولات خشک‌کرده باشید. سطح زیرکشت به‌صورت نسبی میزان عملکرد خشک مزرعه را می‌گوید و باید برای آن مقدار از بار محل نگهداری تدارک ببینید.

گوش کنید: فایل صوتی مشاوره برداشت گیاهان دارویی

مشاوره کاشت گیاهان دارویی

مجموعه هربال مارکت بزرگترین وظیفه و هدف خود را تببین دانش فنی و ترویج کشت و کار گیاهان دارویی (اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۵۴) میدونه و بصورت تخصصی برای آموزش کاشت گیاهان دارویی فعالیت میکنه. از این رو ما در بحث مشاوره کشت گیاهان دارویی قدم های بزرگی برداشتیم از جمه این فعالیت ها تالیف کتاب اصول کشت و کار گیاهان دارویی در مزرعه و ضبط مشاوره صوتی گیاهان دارویی به صورت فایل صوتی هست که شما میتونید همه آنها را به صورت تقریبا رایگان استفاده کنید. ضمنا برای مشاوره تلفنی و خرید بذر گیاهان دارویی و نشای گیاهان دارویی در خدمت شما هستیم. اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۵۴ در ادامه مباحث مشاوره کشت و کار گیاهان دارویی منتشر شده است.

ادامه بحث

اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۵۵

نکته مهم

ما در هربال مارکت یک سلسله از مقالات را منتشر میکنیم که در ادامه هم و در طول زمان منتشر میشوند. لذا اگر به دنبال مطالعه ادامه همین مقاله هستید بایستی این سلسله از مقالات را دنبال کنید تا رشته کلام حفظ گردد. اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۵۴ در ادامه مقاله شماره ۵۳ منتشر میشود. برای دسترسی به این سلسله مقالات باید به بخش سلسله مقالات گیاهان دارویی مراجعه کنید.

تهیه و تنظیم

 • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
 • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد
 • عنوان مقاله: اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۵۴
 • نویسنده: مهدی قنبری
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *