Loading...

جلوگیری از یخ زدن گیاهان ، چرا و چگونه؟

جلوگیری از یخ زدن گیاهان ، چرا و چگونه؟

جلوگیری از یخ زدن گیاهان چگونه میسر می شود؟ بسیاری از سبزی کاران به کاشت سبزی در باغ خود علاقه دارند اما این کار با مشکلاتی همراه است. یکی از این مشکلات یخ زدن سبزی ها است. سرماهایی که به طور ناگهانی به وجود می آیند می تواند منجر به از بین رفتن گونه هایی از سبزی ها و گیاهان شود، در نتیجه شما باید برای جلوگیری از یخ زدن گیاهان خود اطلاعات کافی را بدست آورید. در ادامه مقاله امروز هربال مارکت ما در مورد اقداماتی که به حفظ گیاهان و سبزیجات شما کمک می کند صحبت خواهیم کرد.

شاید شما زمستان را پشت سر گذاشته باشید و در ابتدای بهار باشید. در این زمان که بهترین موقع برای کاشت بسیاری از سبزی ها می باشد، نگرانی بسیاری از باغ داران این است که سرما باز هم برگردد و سبزی ها را به یکباره از بین ببرد که منجر به وارد آمدن صدمات مالی بسیاری برای سبزی کاران خواهد شد.

شاید یک راه برای شما این باشد تا منتظر بمانید تا هوا به خوبی در ابتدای بهار گرم شود تا از یخ زدن سبزی ها در محیط بیرون جلوگیری کنید. این می تواند ساده ترین راه برای شما برای جلوگیری از یخ زدن گیاهان کاشته شده در باغ یا باغچه ی شما می باشد. اما شاید استفاده از این روش برای شما به دلیل تعویق در کاشت سبزی ها و گیاهان مختلف چندان به صرفه و یا خوشایند نباشد. در این زمان می توانید از راه کار های دیگر برای محافظت از گیاهان بهره ببرید.

جلوگیری از یخ زدن گیاهان با اطلاع از میزان حساسیت آنها

یخ زدگی به طور معمول در فصل های پاییز و زمستان یا اوایل بهار بسته به شرایط آب و هوایی روی می دهد. در این شرایط ممکن است که دمای هوا به ۰ درجه سانتی گراد یا ۳۲ درجه ی فارنهایت برسد. اما در شرایط سخت تر هم می توان دید که دمای هوا به منفی دو درجه یا ۳۰ درجه ی فارنهایت برسد.  البته بسیاری از گیاهان می توانند یک سرمای کوتاه را تحمل کنند. به خصوص در دمای صفر درجه اگر به مدت طولانی نباشد می توان انتظار داشت که گیاهان به طور معمول آسیبی نبینند.

جلوگیری از یخ زدن گیاهان ، چرا و چگونه؟

برای همین در سرمایی که در بهار اتفاق می افتد، شاید بسیاری از آن ها توان زنده ماندن را داشته باشند. میزان تحمل گیاهان نسبت به سرما به بافت آن ها بستگی دارد. تعدادی از گیاهان نسبت به سرما مقاوم تر و تعدادی دیگر هم حساس هستند.

گیاهانی که بیش از همه در برابر سرما حساس هستند، آن هایی می باشند که به گرمای تابستان علاقه داشته و توان مقاومت در برابر سرما در بهار را ندارند. گیاهانی مانند خیار، گوجه، سیب زمینی شیرین و فلفل از جمله ی مهم ترین این گیاهان حساس به سرما می باشند. برای جلوگیری از یخ زدن گیاهان باید آنها را از سرمای ابتدای بهار حفظ کنید، سعی کنید تا در حد امکان آن ها را ابتدا در محیط داخل پرورش دهید تا به اندازه ی کافی رشد کنند.

پس از آن که آن ها تا حدودی در داخل رشد کردند، می توان انتظار داشت که در بیرون هم هوا آن قدر گرم شده باشد که بتواند آن ها را از یخ زدگی در بهار محافظت کند. نشای آن ها در باغ یا استفاده از گلدان می تواند به شما در جا به جایی گیاهان به محیط بیرون کمک نماید.

جلوگیری از یخ زدن گیاهان ، چرا و چگونه؟

اما در کنار این گیاهان می توان گیاهان دیگری را نام برد که می توانند در برابر سرما مقاومت بیشتری را از خود نشان دهند. البته سطح مقاومت آن ها در برابر سرما متفاوت خواهد بود و نمی توانند در سرمای زیاد دوام بیاورند. گیاهانی مانند خردل، کنگر، سیب زمینی، کاهو و کرفس هم ار نمونه گیاهان و سبزی هایی هستند که می توانند در برابر سرما تا حدودی مقاومت کنند. اما برای آن ها سرمای شدید قبل تحمل نخواهد بود.

اما در نهایت ما گیاهان دیگری را داریم که توان سرمای شدید و تحمل در برابر آن را دارند. آن ها حتی شاید بتوانند در برابر سرمایی شدید که در حد ۲۰ درجه ی فارنهایت هم می باشد دوام بیاورند. بروکلی، هویج، تره، پیاز، اسفناج، چغندر و تربچه مثال هایی از این گونه گیاهان هستند که می توانند در برابر سرما تا حد زیاید مقاومت نمایند. آن ها ار می توان در سرمای زمستان هم در بیرون داشت.

جلوگیری از یخ زدن گیاهان چگونه امکان پذیر است؟

علاوه بر راه کاری که برای جلوگیری از یخ زدن گیاهان حساس در بالا گفته شد، شما می توانید از آبدهی آن ها در طول روز برای محافظت از آن ها استفاده کنید. خاکی که در طول روز آبدهی شده است تا چهار برابر بیش از خاک خشک می تواند گرما را در خود نگه دارد. این کار باعث می شود که میزانی از این گرما از خاک به سطح زمین بیاید و از گیاه محافظت کند. این امر به گیاه کمک می کند تا در طول شب گرمای کافی برای زنده ماندن داشته باشد.

می توانید علاوه بر استفاده از آبیاری مناسب سبزی ها و گیاهان، از پوشاندن آن ها هم بهره ببرید. به طور حتم استفاده از یک پوشش برای گیاهان می تواند آن ها را در برابر سرما محافظت کند. برای همین در مورد گیاهان حساس به سرما به نظر می رسد که استفاده از این پوشش ها برای محافظت از ان ها در صورت وقوع سرمای غیر منتظره ضروری به نظر می رسد.

جلوگیری از یخ زدن گیاهان ، چرا و چگونه؟

در کنار این کارها می توانید از راه های دیگری هم استفاده کنید. اما در نهایت در مواردی نیاز به تولید گرما برای محافظت از گیاهان در برابر سرما خواهد بود که باید برای این کار از یک منبع گرما استفاده کنید.

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد.
  • عنوان مقاله:جلوگیری از یخ زدن گیاهان ، چرا و چگونه؟
  • نویسنده: مهدی قنبری
  • پیچ اینستاگرامی ما را دنبال کنید.
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *