Loading...

شرایط نگهداری آگلونما – نور، آب و خاک مورد نیاز آگلونما

آگلونما

آگلونما گیاهی است که در گونه های فراوانی به چشم می خورد و با نام گیاه چینی همیشه سبز هم شناخته می شود. این گیاه بسیار برای دکور خانه مناسب است و شما آن را به طور حتم در خانه های دیگر افراد و یا آشنایان خود در چند گونه ی متداول آن دیده اید. یکی از این گونه ها همان آگلونمای نقره ای است که می تواند در بسیاری از خانه ها دیده شود.

اما در این جا ما قصد معرفی گونه ی خاصی از این گیاه آپارتمانی را داریم که با نام آگلونمای همیشه سبز چینی هم شناخته می شود. این گونه ی گیاهی می تواند برای بسیاری دارای جذابیت بیشتری نسبت به آگلونمای نقره ای باشد. این گیاه در رنگ های متنوعی هم پیدا می شود که از سیز تیره تا نقره ای در نمونه های موجود در بازار در متغییر است. حتی در مواردی هم می توان سایه ای از رنگ قرمز را در آن دید که برای دکور خانه به عنوان رنگی جذاب  خواهد بود.

ما در ادامه در مورد ویژگی های این گیاه بیشتر خواهیم گفت اما در پاسخ به سوال چرا آگلونما رشد نمی کند؟ باید بگوییم که آگلونما ها به آهستگی رشد می کنند برای همین هم می توان آن ها را بدون نیاز به بریدن شاخه ها و یا توجه به این گونه مسائل در خانه برای مدت های طولانی نگه داشت. اگر چه آگلونما برای زیبایی گل ها مورد استفاده نیست، و از گونه های گل ده محسوب نمی شود، اما برگ های آن جلوه ای ویژه را برای هر محیطی به همراه خواهند داشت. شما شاید بارها برگ های زیبای موجود در آن ها را در مکان های مختلف که عمومی هم بوده اند دیده اید.

ویژگی های آگلونما چیست؟

برگ های آگلونما بیضی شکل هستند و باریک و درخشان به نظر می رسند. اما باید گفت با توجه به نیاز کم برگ ها به نور، به این نکته که این گیاه به آفتاب فراوان برای رشد خود نیاز ندارد اشاره کرد. این امر برای بسیاری یک مزیت بزرگ برای آگلونما می باشد. گیاه آگلونما همان طور که گفتیم گیاهی همیشه سبز و دارای منشأ چینی است که در به دلیل همین ویژگی عدم نیاز به نور مستقیم آفتاب در دسته بندی گیاهان خانگی قرار می گیرد.

آگلونما

این گیاه می تواند در اندازه های مختلف با توجه به شرایط نگه داری و دوره ی رشد آن دیده شود که به طور معمول در زمان رشد در حدود ۱۰ تا ۴۸ اینچ خواهد بود. همان طور که می بینید با توجه به اندازه های ممکن برای گیاه، اندازه ی این گیاه در رنج بزرگی در حال تغییر است که از ۱۰ اینج شروع می شود و تا حدود ۵ برابر این اندازه هم می تواند رشد کند.

این امر می تواند از دلایل اصلی استفاده از این گیاه در مکان های عمومی  باشد که به دلیل انعطاف گیاه در رشد در فراهم نمودن جوی دلپذیر برای مراجعه کنندگان می باشد. به طور حتم میزان رشد گیاه با کنترل شرایطی مانند اندازه ی گلدان می تواند به دست یافتن به اندازه ی مطلوب آگلونما برای دکور خانه ی شما منجر شود.

نور مورد نیاز آگلونما

همان طور که در بخش قبل گفتیم، آگلونما نیاز به نور مستقیم خورشید ندارد و برای همین هم در محیط های بسته که نور زیادی وجود ندارد می تواند برای رشد و پرورش و ایجاد زیبایی مورد استفاده قرار گیرد. گیاهان دارای برگ های تیره تر ممکن است که بهتر باشد در سایه قرار گیرند. اما انواع دیگر اگلونما می توانند در محیط هایی با نور بیشتر رشد بهتری را تجربه کنند.

  • بیشتر بخوانید: ۹ گیاه خانگی که هر کسی می تواند پرورش دهد!

در هر صورت در زمان نور دهی به گیاه باید اعتدال را برای آگلونما هم رعایت نمود. زیرا که تاریکی و یا نور زیاد هم برای اکثر گونه ها نتایج خوبی را در بر نخواهند داشت. به خاطر داشته باشید که به هیج وجه گیاه را در معرض نور مستقیم آفتاب قرار ندهید.

خاک مناسب آگلونما چیست؟

در مورد خاک مورد نیاز برای گیاه آگلونما باید بدانید که گیاه با انواع مختلفی از خاک ها برای بستر خود سازگاری دارد. برای همین در صورت دسترسی به نوع خاک خاصی برای بستر، می توانید از آن برای رشد آگلونما و ریشه های آن در هر گلدانی بهره ببرید. اما با توجه به این که تخلیه ی آب از لایه های پایینی خاک خیلی مهم است باید مطمئن باشید که خاک مورد استفاده توان عبور آب را از لایه های مختلف خود برای تخلیه از ته گلدان دارد. به طور حتم در انتخاب خاک برای گلدان این نکته دارای اهمیت فراوانی است.

آگلونما

اما در مورد نوع خاک این را هم باید ذکر کنیم که خاک هایی که کمی حالت اسیدی دارند برای ریشه های گیاه آگلونما بهتر خواهند بود. در صورتی که در این مورد آگاهی لازم را ندارید می توانید با فروشنده ها در این زمینه مشورت کنید تا اطلاعات لازم را در مورد این خاک ها به شما بدهند. در هر صورت نیازی به این کار هم نیست و به سادگی خود شما می توانید از یک نوع خاک مناسب که توان عبور آب را از خود داشته و برای گلدان های دیگر استفاده کرده اید برای آگلونما هم استفاده کنید.

آیا آگلونما گل می دهد؟

اگر چه از آگلونما برای زیبایی گل های آن در دکور خانه استفاده نمی شود اما به طور معمول در طبیعت آگلونما در بهار و تابستان می تواند گل بدهد. این گل ها به رنگ سفید خواهند بود. در مناطق بومی برای رشد این گیاه گل دهی بسیار بهتر می باشد و می توانید شاهد رشد بهتر آن ها باشید.

پرورش آگلونما

در مورد میزان سختی و یا آسانی پرورش آگلونما بحث هایی وجود دارد که از جنبه های مختلف به بررسی میزان رشد گیاه می پردازد. اما در کل می توان پرورش گیاه آگلونما را آسان دانست که با دنبال کردن چند نکته برای پرورش آن می توانید به راحتی آن را در هر مکانی پرورش دهید. از مهم ترین نکته ها در این زمان نور مورد نیاز و مناسب برای آگلونما است.  اما اولین چیزی که در کنار نور به آن باید اهمیت بدهید رطوبت و گرما است.

اگر این دو را در کنار نور مناسب برای گیاه فراهم کنید برای مدت ها از آگلونمای خود لذت خواهید برد. از سوی دیگر،  با توجه به نیاز به رطوبت بالا، عده ای می گویند که بهتر است آگلونما را در گلخانه نگه داشت تا بهتر به رطوبت دسترسی داشته باشد.

این گفته درست است و در گلخانه ها این گیاه بهتر به طوبت دسترسی داشته و تا اندازه های بیشتری هم رشد می کند. اما در صورتی که شما در خانه ی خود گلخانه نداشته باشید هم لازم نیست نگران باشید و شاید بتوانید با قرار دادن گلدان گیاه در مکان های مرطوب این شرایط را برای ان فراهم کنید.

آب

باید در طول تابستان به اگلونما به طور مرتب آب بدهید. این امر با توجه به شدت گرما برای ریشه های گیاه می تواند نیاز به آب را بیشتر کند. به هر حال باید در این گرما بیشتر به اگلونما توجه داشته باشید تا در اثر خشکی با مشکلی مواجه نشود. از سوی دیگر در زمستان هم می توانید به آب دهی گیاه به طور معمول اما در دوره های زمانی کوتاه تر اقدام کنید. باید در هر زمانی چه در زمستان و چه در فصول دیگر توجه داشته باشید که گیاه به طور کامل خشک نشود. زیرا که این گیاه دارای طبیعت مرطوب می باشد که برای زنده ماندن خود به آب به طور مداوم نیاز دارد.

تغذیه

نیاز به تغذیه ی ریشه ی گیاه باید به طور جدید مد نظر قرار گیرد. این تغذیه باید به طور مداوم صورت پذیرد. اما نباید بیش از حد به اگلونما مواد مغذی رساند. زیرا که می تواند برای گیاه آسیب هایی را در پی داشته باشد. استفاده از پلیت ها می تواند برای این امر بسیار مناسب باشد. پلت هایی که به آرامی رها شده و مواد مغذی مورد نیاز گیاه را فراهم می کنند می توانند از بهترین گزینه ها برای کود دهی به گیاه باشند. اما می توانید از کودهای مایع هم به میزان کم و در دوره های مناسب برای تغذیه ی آگلونما استفاده کنید. این کود دهی به خصوص در فصل رشد گیاه برای بهبود رشد آن نیاز خواهد بود.

تغییر گلدان آگلونما

با توجه به این که این گونه ی گیاهی به آهستگی رشد می کند نیاز به تغییر گلدان برای آن بسیار کم است و شاید در دوره های یک ساله نیاز به انجام ان باشد. هم چنین با توجه به رشد آهسته ی آن ها تنه ی آن ها به آرامی ظاهر می شود.

آگلونما

در هر صورت می توانید در صورت نیاز با احتیاط گیاه خود را به یک گلدان بزرگ تر منتقل کنید تا ریشه های آن فضایی بیشتر را برای رشد خود داشته باشند و بتوانند تا اندازه هایی بزرگ تر که حتی تا ۵۰ اینچ هم می تواند باشد رشد کنند.

تکثیر آگلونما

باید بگوییم که تکثیر اگلونما توسط افرادی که در خانه ها از آن نگه داری می کنند معمول نیست. زیرا که برای آن ها به سادگی انجام این کار ممکن می شود. اما در هر صورت شاید برای شما تقسیم گیاه در زمان تغییر گلدان آن ممکن باشد. در این کار هم باید احتیاط کافی را به کار ببرید تا از نابود شدن آگلونما جلوگیری کنید.

مسمویت آگلونما

مسمویت در این گیاه می تواند در اثر میوه های آن باشد. البته این امر به ندرت اتفاق می افتد و مشکل خاصی را برای شما در پر نخواهد داشت اما اگر شما در خانه کودک دارید. باید به این نکته توجه کنید. یا این که از حیوانات خانگی نگه داری می کنید، باید که این گیاه را از دسترس آن ها دور نگه دارید. زیرا که آن ها و به خصوص کودکان شما ممکن است که در مورد این میوه های کوچک و قرمز کنجکاو باشند و به آن ها دست بزنند. پس این نکته را هم حتما در صورت داشتن کودکان در نظر داشته باشید تا بتوانید به خوبی از این گیاه در دکور خانه ی خود و یا در گلخانه ی خود لذت ببرید.

انواع گونه های آگلونما

در مورد گونه های این گیاه زیاد می توان حرف زد. به عنوان مثال ما در این جا و در ابتدای متن با شما در مورد اگلونمای نقره ای صحبت کردیم. می توان گونه های فراوان دیگری را هم نام برد. از سوی دیگر، هم چنین گفتیم که برگ های این گیاه می توانند در رنگ های تیره و روشن پیدا شوند که به این معنی است که هر گونه ی گیاه دارای تنوع رنگی می باشد. با توجه به این رنگ ها و دیگر ویژگی های گیاه، گونه های مختلفی برای آگلونما شناسایی شده است که می تواند برای رشد در خانه ها مورد استفاده قرار گیرد.

اگر شما علاقه مند به آموختن بیشتر در این زمینه و انتخاب بهترین گونه های این گیاه با توجه به نیاز خود هستید، توصیه می کنیم تا به منابع موجود در این زمینه مراجعه کنید که توصیه های لازم را برای شما فراهم خواهند نمود.

امیدواریم آن چه ما در این جا در مورد این گیاه زیبا گفتیم به شما در داشتن گیاهی شاداب تر در خانه کمک کند. با توجه به میزان محبوبیت این گیاه ممکن است که شما هم خواهان استفاده از آن در خانه ی خود باشید. به طور خاص اگر شما در خانه ی خود مکانی خاص و گلخانه ای برای نگه داری از گیاهان دارید ما به شما توصیه ی استفاده از آگلونما را می دهیم تا بتوانید در ایجاد تنوع در گونه های گیاهی موجود در خانه ی خود موفق تر عمل کنید.

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد.
  • عنوان مقاله: شرایط نگهداری آگلونما – نور، آب و خاک مورد نیاز آگلونما
  • نویسنده: مهدی قنبری
  • پیچ اینستاگرامی ما را دنبال کنید.
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *