Loading...

شرایط نگهداری و مراقبت از گل بروملیاد

بروملیاد

در این مقاله هربال مارکت ما قصد داریم در مورد شرایط نگهداری و مراقبت از گل بروملیاد صحبت کنیم. شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که به دنبال پرورش گونه ی زیبایی از گیاهان (مانند گل بروملیاد) در خانه بوده باشید. اما پیدا کردن زیبایی که به آن در خانه ی خود نیاز دارید شاید برای شما به این سادگی نباشد. شما دارای محیط محدودی در خانه ی خود هستید و داشتن زیبایی همه ی گیاهان برای شما در یک زمان ممکن نیست.

برای همین از گونه های خاصی که بیشتر به آن ها علاقه دارید برای خانه ی خود استفاده می کنید. اگر در حال حاضر به دنبال گیاهی زیبا هستید بروملیاد پیشنهاد ما به شما است چون زیبایی خاصی را برای خانه ی شما به ارمغان خواهد آورد. این گیاه دارای رنگ های زیبایی است که به طور حتم برای خانه ی شما با قرار دادن آن ها کنار میز و یا پشت پنجره  حالت خاصی را فراهم خواهد نمود.

بروملیاد گیاهی خاص و بسیار جذاب است که نسبت به سایر گیاهانی که در منزل دارید بسیار متمایز است. مزیتی که گل بروملیاد دارد این است که نیاز به محافظت زیادی ندارد. این گیه انتخاب بسیاری از افراد در دوره های چند سالانه برای پرورش در خانه ها می باشد. شما هم می توانید نسبت به انتخاب این گیاه با توجه به حالت خاص آن اقدام کنید.

بروملیاد دارای ریشه ای استوایی است و در هوای گرم و مرطوب رشد یافته است. برای همین است که برای استفاده در بیرون خانه ی شما ممکن است مناسب نباشد و بهتر است در صورتی که محیط زندگی شما دارای آب و هوای گرم و مرطوب نیست، آن را در داخل خانه نگه داری کنید.

بروملیاد

در این جا باید به این نکته هم اشاره کنیم که بروملیاد به عنوان یک گیاه رنگارنگ در بازار به فروش می رسد و شما می توانید آن را سفارش داده و برای خانه ی خود استفاده کنید. اما باید بدانید که در صورتی که در زمینه ی نگه داری از آن نگران هستید و فکر می کنید که شاید توان مراقبت از آن را ندارید، این گیاه به سادگی قابل نگه داری است و حتی برای مدتی طولانی هم در شرایط مختلف دوام خواهد آورد.

نور مورد نیاز گیاه بروملیاد

مانند بسیاری از گیاهان مشابه باید این گیاه را در نور روشن و مناسب قرار داد. قرار دادن بروملیاد در برابر نور گرم آفتاب می تواند برای آن زیاد مناسب نباشد. برای همین باید آن را در کنار پنجره به صورتی قرار دهید که در معرض نور شدید آفتاب در تابستان قرار نگیرد. در طبیعت به طور معمول این گونه ی گیاهی در سایه ی گیاهان دیگر رشد می کند.

برای همین است که شما هم در خانه ی خود باید آن ها را در سایه ی مناسب قرار دهید تا به آن لطمه ی زیادی در اثر نور شدید آفتاب وارد نشود. از سوی دیگر می توانید بروملیاد را برای مدت محدود در نور کم قرار دهید اما اگر این امر برای زمان زیادی طول بکشد می تواند رشد گیاه را با مشکل مواجه کند و زیبایی آن را تحت تاثیر قرار دهد.

  • بیشتر بخوانید: مشخصات گیاه شیرین آلیسوم (گل عسلی)

برای نور مورد نیاز بروملیاد و فراهم کردن بهینه ی آن، باید در زمستان و تابستان گزینه های مختلفی را مد نظر داشته باشید. شاید نیاز باشد تا در زمستان بروملیاد را به مکان های نورگیرتر برای دریافت بیشتر نور خورشید انتقال دهید. هم چنین در مواقعی من به چرخش گلدان برای این که تمام بخش های آن به نور دسترسی داشته باشند اقدام کرد. این چرخش نه به طور مداوم اما به صورت ماهانه خواهد بود که به همه ی قسمت های بروملیاد کمک می کند تا به طور نسبتا یکنواختی به نور خورشید دست پیدا کنند و برای رشد بهتر آن نتیجه ی بهتری را به همراه داشته باشد.

آب مورد نیاز گیاه بروملیاد

در زمینه ی آب باید به آب دهی مناسب برای بروملیاد توجه داشت اما در نظر داشتن تخلیه ی مناسب آب های اضافی هم دارای اهمیت فراوانی است که باید آن را در نظر داشته باشید. در هر صورت اگر چه رطوبت برای بروملیاد مناسب است اما نباید آن را در آب غرق کنید. باید به ریشه اجازه بدهید که به نحو مناسب به رطوبت دسترسی داشته باشد اما در آب غرق نشود و آب اضافی از ته گلدان به خوبی تخلیه شود.

شاید در مواردی که تخلیه ی آب به خوبی از ته گلدان ممکن نباشد، شما تنها نیاز به آب دهی با یک پیمانه یا فنجان نیاز داشته باشید تا آب مورد نیاز را برای بروملیاد فراهم کنید به صورتی که تنها ریشه ها را مرطوب نگه دارد.

بروملیاد

در ماه های سرد سال هم نیاز به آب کمتر خواهد بود و برای حتی به اندازه ی دو ماه یک بار هم می تواند برای بروملید کفایت کند که برای شما نگه داری از بروملیاد را آسان تر خواهد کرد. همان طور که می بینید با در نظر گرفتن این نکته های ساده می توانید به خوبی از این گیاه مراقبت نموده و طراوت را برای خانه ی خود به همراه بیاورید.

با توجه به این که بروملیاد نسبت به شوری آب حساس است باید در صورتی که آب شما شور است نسبت به استفاده از منبع مناسب آبی اقدام کنید. با توجه به این که گیاه نیاز به آب فراوانی ندارد می توانید از آب آشامیدنی خود برای این کار استفاده کنید تا شوری آب به گیاه آسیبی نرساند. هم چنین باید نسبت به پوسیدن ریشه ی گیاه حساسیت کافی را داشته باشید و با در نظر گرفتن آب دهی درست و به میزان لازم نسبت به پیش گیری از آن اقدام کنید. اگر چه بیشتر آب هایی که در خانه های ما استفاده می شوند دارای مشخصه های خوبی از لحاظ شوری و دیگر جنبه ها هستند اما ممکن است آبی که در محل زندگی شما وجود دارد دارای شوری و املاح زیادی باشد که برای بروملیاد مناسب نخواهد بود.

خاک مورد نیاز بروملیاد

خاک موجود در گلدان برای بروملیاد مشکل خاصی را به همراه نخواهد داشت. اما در این جا بسیار مهم است که باز هم به شما بگوییم که تخلیه ی آب اضافی دارای اهمیت فراوانی است. باید بیش از این که در مورد خاک گیاه حساس باشید به تخلیه ی مناسب آب از لایه های زیرین خاک توجه داشته و به آن اهمیت دهید.

اگر شما به ترکیب مورد استفاده برای نگه داری گیاه ارکیده در گلدان دسترسی دارید، می توانید آن را برای بروملیاد هم استفاده کنید تا برای حفظ رطوبت و کمک به جریان هوا در ریشه ها موثر واقع شده و گیاه بهتری را برای خانه ی شما به همراه داشته باشد.

تغییر گلدان

در مورد تغییر گلدان مورد استفاده برای نگه داری بروملیاد هم باید در این جا به شما بگویم که بروملیاد دارای ریشه های کوچکی است که نیاز زیادی به جا به جایی نخواهد داشت. شاید اگر برای ۴ تا ۵ سال هم این گیاه را در یک گلدان نگه دارید برای شما در صورت توجه به نکات دیگر که در این جا برای شما گفتم مشکل خاصی به وجود نخواهد آمد.

بروملیاد

اما در هر صورت اگر شما می خواهید بروملیاد خود را در گلدان جدیدتری بگذارید، باید بدانید که ماه های سرد سال بهترین زمان برای استفاده از یک گلدان جدید برای گیاه بروملیاد خواهد بود.

تغذیه ی گیاه بروملیاد

گیاه بروملیاد نیاز چندانی به تغذیه با کود ها ندارد. زیرا که این گیاه دارای شاخ و برگ های زیادی نیست. اما در هر صورت اگر شما هنوز هم علاقه دارید تا از کود ها برای تغذیه ی گیاه استفاده کنید ما به شما توصیه می کنیم تا از کود های مایع برای بروملیاد خود استفاده کنید. باید به میزان کم از این کود ها برای گیاه در زمان های متناسب استفاده کنید. این کار بهتر است در فصل های بهار و یا در تابستان تغذیه برای یک یا دو بار صورت گیرد. اما در هر زمانی که تصمیم به کود دادن به بروملیاد گرفتید باید بدانید که به هیچ وجه از کود به میزان زیاد استفاده نکنید.

دما

دما برای این گیاه خیلی مهم نیست. البته این گیاه در رنج های مختلفی از تغییرات دمایی توان تحمل شرایط را دارد. اما در صورتی که می خواهید تا گیاه با نشاط تری داشته باشید باشد از دمای مناسب تر برای رشد آن بهره ببرید. رطوبت هم در این زمان می تواند در تحمل گیاه نسبت به دما تاثیر بگذارد.

بروملیاد

در هر صورت با توجه به این که بروملیاد در هوای گرم و مرطوب رشد یافته است فراهم نمودن رطوبت برای آن با استفاده از یک سینی در زیر آن می تواند در رشد آن بیش از آب دهی تاثیر داشته باشد. می توانید در یک ظرف که گلدان بر بالای آن قرار می گیرد نسبت به فراهم نمودن رطوبت برای گیاه اقدام کنید. به طور حتم شما اثر بهتری را در رشد گیاه خواهید دید.

تکثیر گیاه بروملیاد

آسان ترین راه برای تکثیر بروملیاد بریدن زائده هایی است که بر روی گیاه مادر دیده می شوند. شما می توانید با این زائده ها به خوبی یک گیاه جدید را برای خود و یا دوستان خود پرورش دهید. اگر شما در این کار تجربه ای ندارید شاید با چند بار امتحان موفق به رشد ریشه ها از زائده ای که از گیاه مادر گرفته شده است شوید.

 

در هر صورت اندازه ی زائده ای که از بروملید برای کشت بریده می شود در میزان موفقیت شما در داشتن یک بروملیاد جدید موثر خواهد بود. اما استفاده از دانه های این گیاه هم برای رشد یک بروملیاد جدید در بسیاری از جا ها توسط پرورش دهندگان بروملیاد رایج است که ایجاد گیاهی زیبا و قوی برای پرورش و استفاده از آن درخانه ها را به همراه خواهد داشت.

بریدن شاخه ها و قسمت های اضافی بروملیاد

نکته ای که در اینجا باید در این زمینه به شما بگویم این است که بروملیاد نیاز چندانی به هرس کردن و بریدن بخش های اضافه ندارد . این امر می تواند برای شما در استفاده و نگه داری آسان تر از این گونه ی گیاهی خیلی خوب باشد. اما در مواردی این کار لازم است و صورتی که گیاه در بخش بالایی خود آسیب ببینید و یا ازبین برود می توانید آن را ببرید.

گل های بروملیاد

باید بدانید که بروملیاد دارای رنگ های مختلفی است. اگر شما به رنگ خاصی علاقه دارید باید این مطلب را در نظر داشته باشید. در هر صورت رنگ مورد علاقه ی هر کسی می تواند متفاوت باشد. اما در هر صورت تمام گونه های گیاه، گل ها زیبا خواهند بود و می توانید آن ها را بر روی بخش های مختلف گیاه خود در اندازه های مختلف ببینید که برای خانه ی شما زیبایی را به همراه خواهند داشت.

آفت ها

اگر چه آفت برای گیاهان خانگی می تواند مشکل ایجاد کند اما به طور کلی می توان گفت که بروملیاد خیلی کم دچار آفت می شود. حتی در بیرون خانه هم این گیاه به خوبی می تواند در برابر آفت ها دوام بیاورد. اما در زمان هایی ممکن است که شاهد حشرات بر روی گیاه باشید که با استفاده از یک تکه کتان می توانید گیاه را تمیز کنید. اما باید توجه داشته باشید که هیچ گاه از روغن ها برای حذف این حشرات و آفت ها از روی گیاه بروملیاد استفاده نکنید.

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد.
  • عنوان مقاله: شرایط نگهداری و مراقبت از گل بروملیاد
  • نویسنده: مهدی قنبری
  • پیچ اینستاگرامی ما را دنبال کنید.
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *