Loading...

نحوه کاشت ریحان در گلدان با استفاده از سبزی های خریداری شده

نحوه کاشت ریحان در گلدان با استفاده از سبزی های خریداری شده

آیا می دانید که می توانید کاشت ریحان در گلدان را با سبزی های خریداری شده تجربه کنید؟ ریحان یکی از سبزی هایی است که بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. این گیاه با طعم خاص خود یکی از بهترین سبزی هایی است که می توانید آن را در خانه داشته باشید.

اما شاید ندانید که می توانید آن را در خانه ی خود و در گلدان هم بکارید. این کار شاید نیاز به مهارت بالایی هم نداشته باشد.اگر شما علاقه مند به این هستید که یک گیاه خانگی را در گلدان پرورش دهید که برای شما محصول هم بدهد ریحان یکی از این گزینه هایی خواهد بود که می توانید بدان فکر کنید.

برای این کار به راحتی می توانید از بذر ریحان در گلدان برای کاشت استفاده کنید. اما راه دیگری هم وجود دارد که ما بیشتر در ادامه برای شما در مورد ان توضیح خواهیم داد.

طریقه کاشت ریحان در گلدان با سبزی های خریداری شده

اگر به تازگی به بازار رفته و سبزی برای مصرف روزانه خود خریداری کرده اید، به طور حتم در بین آن ها ریحان هم وجود دارد. می توانید از این ریحان ها برای کاشت ریحان در گلدان استفاده کنید. برای این کار از هر شاخه ریحان، ۴ اینچ از ساقه ی آن را جدا نمایید.

برگ ها یی که در نزدیکی بخشی که بریده اید قرار دارد را جدا کنید. آن را در یک لیوان آب قرار دهید. با قرار دادن قسمتی که برگ های آن را جدا کرده اید در لیوان آب، باید آن را در محلی نورگیر در کنار پنجره قرار دهید.

نحوه کاشت ریحان در گلدان با استفاده از سبزی های خریداری شده

توجه داشته باشید که شاید بهتر باشد از یک لیوان شیشه ای برای این کار استفاده کنید. هم چنین باید آب لیوان شیشه ای را هر ۳ روز یک بار عوض کنید. این کار از رشد قارچ ها در داخل آب جلوگیری خواهد کرد. اگر صبر کنید خواهید دید که پس از مدتی از بخشی از ساقه ی ریحان که در آب قرار دارد، ریشه های تازه ای رشد خواهد کرد.

این ریشه ها باید به اندازه ی کافی رشد کنند تا برای انتقال شاخه ی ریحان به گلدان دارای توان مناسب شوند. زمانی که اندازه ی ریشه ها برابر با دو اینچ شد، می توان گفت که زمان مناسبی برای انتقال آن به گلدان برای رشد بیشتر در فضای خانه ی شما می باشد.

پس از انتقال ساقه ی ریشه دار ریحان به گلدان، باید در روزهای اول به طور مرتب به آن آب بدهید تا ریشه در داخل خاک استقرار پیدا کنند. اگر از خاک مناسبی برای کاشت ریحان در گلدان استفاده کرده باشید، می توانید امید داشته باشید که بوته ی شما به خوبی رشد کند و برای شما سبزی های تازه ای را برای مصرف در کنار غذا های دیگر در سفره فراهم کند. بوی خوش ریحان در فضای خانه می تواند برای شما بسیار مطبوع باشد.

نحوه کاشت ریحان در گلدان با استفاده از سبزی های خریداری شده

هم چنین باید این نکته را ذکر کنیم که باید در مورد انتخاب خاک و تغذیه ی آن دقت لازم را داشته باشید. استفاده از خاک گلدان دارای کیفیت بالا و مرطوب نگه داشتن آن، در کنار تهیه کردن مواد تغذیه ای برای خاک، در رشد ریحان گلدانی شما تاثیر زیادی خواهد داشت.

البته باید آن را در نور کامل آفتاب درکنار پنجره هم قرار دهید تا بتواند به نور مورد نیاز خود دست پیدا کند. استفاده از امولسیون ماهی برای تغذیه ی خاک گلدان برای دو بار در زمان رشد گیاه، یک بار در بهار و یک بار هم در اواسط تابستان می تواند در رشد سبزی شما تاثیر فراوانی داشته باشد. البته دیگر مواد تغذیه ای هم برای شما قابل استفاده خواهند بود.

کاشت ریحان در گلدان مناسب

گلدانی که برای کاشت ریحان استفاده می کنید باید ظرفیت مناسب را داشته باشد. شما می توانید از یک گلدان با اندازه های ۱۰ تا ۱۲ اینچ برای این کار استفاده کنید. استفاده از میکس همه کاره ی بدون خاک هم می تواند از استفاده از خاک و کود دهی آن بهتر باشد.

به یاد داشته باشید که بهتر است گلدان به طور یکنواخت مرطوب شود. اما از خیس کردن بستر گلدان باید خودداری کنید. آبیاری گلدان خود را یک یا دو بار در هفته و در زمانی که حس می کنید رویه ی آن خشک شده است، تکرار کنید.

استفاده از گلدان هایی با اندازه ی کوچک تر می تواند رشد ریشه های سبزی شما را محدود کند. برای همین به شما توصیه می کنیم که از گلدانی که گفته شد و دارای حدود ۱۰ اینچ  یا حدود ۲۰ تا ۳۰ سانتی متر ارتفاع می باشد استفاده نمایید.

  • بیشتر بخوانید: کاشت سبزیجات از طریق بذر و نشا

نکته ای که شاید برای شما جالب باشد این است که گوجه و ریحان می توانند در کنار هم به خوبی رشد کنند. برای همین می توانید

نحوه کاشت ریحان در گلدان با استفاده از سبزی های خریداری شده

هر دوی آن ها را در گلدان بکارید. هر دوی آن ها بوی خوشی را در خانه برای شما خواهند داشت. هم چنین هر یک از آن ها می تواند بو و طعم دیگری را بهبود بخشد. برای همین است که در بسیاری از جاها آن ها را در کنار هم کشت می کنند.

سخن پایانی

استفاده از گیاهان در خانه می تواند برای هر کسی زیبایی و طراوت را به همراه داشته باشد. ما در این متن در مورد کاشت ریحان در گلدان صحبت کردیم. به طور حتم اگر شما به کاشت این گونه سبزی ها در گلدان علاقه داشته باشید، راه های زیادی برای این کار وجود دارد، که استفاده از ساقه ی سبزی های خریداری شده از بازار می تواند یکی از ساده ترین راه ها باشد، که برای شما هزینه ای هم نخواهد داشت.

نحوه کاشت ریحان در گلدان با استفاده از سبزی های خریداری شده

حتی اگر شما در این کار شکست هم بخورید، نیازی به نگرانی نخواهد بود، چونکه هزینه ی فراوانی برای این کار پرداخت ننموده اید که باعث نگرانی شما شود. اما اگر بتوانید به درستی و با موفقیت ساقه های ریحان را در یک گلدان جدید بکارید، به طور حتم تجربه ی زیبایی را برای شما رقم خواهد زد که خواهان تکرار آن در آینده خواهید بود.

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد.
  • عنوان مقاله: نحوه کاشت ریحان در گلدان با استفاده از سبزی های خریداری شده
  • نویسنده: مهدی قنبری
  • پیچ اینستاگرامی ما را دنبال کنید.
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *