Loading...

چرخش محصول در باغ برای بهبود رشد محصولات

چرخش محصول در باغ برای بهبود رشد محصولات

آیا می دانید چرخش محصول منجر به تولید بهینه می شود؟ چرخش محصول همان تناوب کشت می باشد. رشد یک گونه ی گیاهی در یک مکان برای چند سال به طور پی در پی می تواند برای شما ضررهایی را به دنبال داشته باشد. چونکه این کار گیاهان را به هدف مناسبی برای حمله ِ آفت ها و بیماری ها تبدیل می کند. برای همین شما باید به طور متناوب در خاک مورد استفاده برای کشت گیاهان، از گونه های مختلفی برای رشد و پرورش در دوره های زمانی مشخص استفاده کنید.

سبزی هایی که در یک خانواده جا می گیرند، برای رشد خود به مواد مغذی مشابهی نیاز خواهند داشت. هم چنین آن ها در معرض گونه های مشابهی از آفات و بیماری ها هم خواهند بود. برای همین است که باید در این مورد هم به چرخش در استفاده از ان ها توجه نمایید. در مواردی هم ما می بینیم که زمین های بزرگ برای رشد و برداشت محصولات مشابهی مورد استفاده قرار می گیرند.

این زمین ها به طور تجاری و در مقیاس گسترده ای برای برداشت محصول مورد توجه هستند و برای پیش گیری از رشد بیماری ها و آفت ها در آن از اسپری های مختلف شیمیایی استفاده می شود. این اسپری ها می توانند شامل قارچ کش ها، ضد باکتری ها، مواد مغذی، و از بین برنده های علف های هرز باشند.

اما در کنار این کارها شاید برای این پرورش دهندگان تجاری لازم باشد تا به چرخش گیاهی هم توجه بیشتری بنمایند. این شامل تغییر محل رشد یک گونه ی گیاهی به طور متناوب در دوره های زمانی خاص می باشد. استفاده از گیاهانی که به خانواده های مختلف تعلق دارند می تواند یکی از ساده ترین راه ها برای بهبود رشد و به دست آوردن محصول بیشتر برای تمام مصارف خانگی و تجاری باشد.

این امر به ممانعت از تهی شدن خاک، از نوع خاصی از ریز مغذی کمک می کند. زیرا همان طور که گفته شد، هر خانواده از گیاهان می تواند از املاح و مواد مغذی خاصی در خاک بیشتر مصرف کند، که اگر از چرخش محصول استفاده نشود، نمی توان به راحتی بدون استفاده از محصولات تغذیه کننده ی خاک، نسبت به حفظ حاصلخیزی آن اقدام نمود. اما چرخش محصول چیست و چطور باید از آن در مکان های مختلف استفاده نمود. ما در ادامه در این مورد بیشتر صحبت خواهیم کرد.

چرخش محصول چیست؟

می دانید که گیاهان می توانند دارای طول عمر متفاوتی باشند. بسیاری از گیاهان به طور سالانه در زمین های کشاورزی و یا در باغ ها و باغچه های موجود در خانه ها رشد داده می شوند. چرخش محصول در واقع به سادگی تغییر کشت سالانه ی گیاهان در این محل ها می باشد. این امر به خاک اجازه می دهد تا دوباره احیا شود و همان طور که گفته شد از به وجود آمدن آفت ها هم تا حدودی ممانعت به عمل می آورد.

چرخش محصول در باغ برای بهبود رشد محصولات

با توجه به آن چه در بالا گفته شد، می توان گفت که بیشتر سبزی ها در خانواده هایی قابل دسته بندی می باشند. این سبزی ها که در یک خانواده قرار می گیرند به طور معمول در برابر آفت های مشابهی آسیب پذیر هستند. هم چنین به املاح مشابهی برای رشد نیاز دارند. نیازمندی های مشابه این گیاهان موجب می شود تا در صورت استفاده ی دائم در یک محل، موجب عدم تعادل در خاک مورد استفاده برای ریشه ها از لحظ ساختار و ترکیبات معدنی موجود در آن شوند.

با چرخش محصول شما می توانید، گیاهی را که خاک را از نوع خاصی از مواد مغذی تهی می کند، با گیاهی که از مواد مغذی دیگری برای رشد خود استفاده می کند جایگزین کنید. با توجه به این که برای هر نوع آفت حدود ۳ سال طول می کشد تا در خاک بمیرد، با این چرخش می توان بدون استفاده از آفت کش هم از شر بسیاری از آفت ها خلاص شد.

چرخش محصول در باغ برای بهبود رشد محصولات

تمام موارد گفته شد در بالا می تواند به بهبود ساختار خاک کمک کند. این بهبود ساختار برای افزایش حاصلخیزی آن لازم است. خاک هایی که از این شیوه برای کشت محصول در آن ها استفاده می شود برای سال های بسیار بیشتری حاصلخیزی خود را حفظ خواهند کرد. اما علاوه بر چرخش محصول، در صورتی که شما در خانه ی خود از گلدان ها و یا ظرف های دیگر برای رشد گیاهان استفاده می کنید، نیاز به چرخش آن ها برای تامین نور مورد نیاز همه ی بخش های گیاه در مواردی خواهید داشت. ما در ادامه در این مورد هم بیشتر توضیح خواهیم داد.

دریافت نور با چرخش گلدان ها در برابر نور آفتاب

چرخش گیاهان در باغ یا باغچه ای که در خانه ی خود دارید برای دریافت یکنواخت نور می تواند برای آن ها مزایایی را به همراه داشته باشد. پیش گیری از رشد آفت ها و بیماری ها می تواند یکی از مهم ترین دلایلی باشد که شما نیاز به چرخش گیاهان خود دارید. اگر در پشت خانه ی خود مجموعه ای از گیاهان ارگانیک دارید، ما به شما توصیه می کنیم تا به این امر توجه بیشتری بنمایید.

تمام گیاهان به نور برای رشد خود نیاز دارند. این نور می تواند از طریق آفتاب و یا به طور مصنوعی در اختیار آن ها قرار بگیرد. در زمانی که نور به طور مصنوعی در اختیار گیاه در داخل خانه و یا در فضاهای بسته قرار می گیرد شاید بتوان به جای چرخش گیاه از راه دیگری برای دریافت یکنواخت نور توسط تمام قسمت های آن استفاده نمود.

چرخش محصول در باغ برای بهبود رشد محصولات

این راه با تغییر مکان منبع نور و لامپ مورد استفاده و یا استفاده از لامپ های بیشتر امکان دارد. اما در حالتی که شما می خواهید تا گیاهی را به طور ارگانیک در داخل خانه در گلدان بکارید تا از نور آفتاب در کنار پنجره برای رشد خود استفاده کند، و یا در زمانی که در باغ خود تعدادی گلدان گیاه دارید، شاید دیگر با توجه به این که نور دریافتی آن ها از طریق پنجره و نور آفتاب در خارج خانه می باشد، امکان تغییر جهت منبع نور غیر ممکن باشد. برای همین در این زمان به طور متناوب باید در نظر داشته باشید تا با چرخش گیاه باعث شوید تا همه ی بخش های آن به طور یکنواخت به نور دسترسی داشته باشد.

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد.
  • عنوان مقاله:چرخش محصول در باغ برای بهبود رشد محصولات
  • نویسنده: مهدی قنبری
  • پیچ اینستاگرامی ما را دنبال کنید.
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *