Loading...

نحوه کاشت بذر بابونه (Feverfew Seeds، Tanacetum parthenium)

نحوه کاشت بذر بابونه (Feverfew Seeds، Tanacetum parthenium)

بابونه یا بابونه گاوی یکی از گیاهان مفیدی است که می تواند برای کاربردهای درمانی هم استفاده شود. بابونه گیاهی عالی است که هر جایی در صورت وجود نور آفتاب رشد خواهد کرد. در برابر خشکی بسیار مقاوم است و از بذر های خود دوباره رشد می کند و برای همین در بسیاری از مناطق به عنوان گیاهی خودرو شناخته می شود. حتی می تواند در شکاف های موجود در پیاده روها و در کنار جاده ها هم دیده شود.

رشد آن در هر مکان و مسیری و در بین سنگریزه ها منجر به روشن شدن منظره می شود. هر جایی از باغ که آن ها را بکارید می توانید از زیبایی گل ها در کنار دیگر خواص مفید بابونه بهره مند شوید. به خصوص در مکان هایی که آب کافی و یا خاک  مناسب برای رشد دیگر گیاهان وجود ندارد، کشت بابونه توصیه می شود. بابونه که با نام های بابونه گاوی و Feverfew Seeds (Tanacetum parthenium) هم شناخته می شود، به ندرت در حیات وحش توسط موجودات دیگر خورده می شود و آهوها هم این گیاه را نمی خورند.

  • بیشتر بخوانید: کاشت گیاه دارویی به لیمو

می توانید شما هم این گیاه را در مکان مناسبی بکارید و از زیبایی آن لذت ببرید. حتی اگر مکان مناسبی برای کشت آن ندارید، کاشت بابونه در گلدان گزینه ای است که در هر زمانی می توانید آن را در خانه امتحان کنید. کاشت بابونه در گلخانه هم اخیرا مورد توجه عده ای قرار گرفته است. در هر صورت در هر جایی که آن را  کشت کنید، می توانید از برگ های سبز روشن گیاه که بیشتر شبیه گل داودی هستند لذت ببرید.

ساقه های گیاه رو به بالا بوده و مانند بوته ها در اطراف پاراکنده و به طرف بیرون تا ۱۸ اینچ رشد می کنند. خود گیاه هم می تواند در هر جایی بسته به شرایط محیطی بین ۹ اینچ تا ۲ فوت ارتفاع داشته باشد که بستگی به شرایط رشد و محل مورد استفاده برای کشت آن دارد. اگر چه به طور معمول می توان این گل را در حیات وحش و به طور خودرو دید، اما شاید باید شما هم در مورد کاشت بابونه در منزل کمی بیشتر فکر کنید و برای یک بار هم که شده آن را امتحان کنید.

نحوه کاشت بذر بابونه (Feverfew Seeds، Tanacetum parthenium)

با توجه به کاربردهای خوراکی و دارویی آن امکان استفاده از محصولات به دست آمده از گیاه برای مصارف خانگی وجود خواهد داشت. انواع بابونه را می توان برای این منظور استفاده کرد. می توان دید که با توجه به خواص هر یک از آن ها، تعدادی از گونه ها دارای شهرت بیشتری هستند و حتی به طور انبوه هم کشت می شوند.

می توان به عنوان مثال به کاشت بابونه شیرازی اشاره کرده که به طور گسترده ای در مناطقی در داخل کشور رواج دارد. در سال های اخیر هم با توجه به افزایش تقاضا، زمین های بیشتری زیر کشت این محصول قرار گرفته است. در هر صورت با توجه به نیاز می توان اقدام به  خرید بذر و استفاده آن برای برداشت این گیاه به عنوان یکی از بهترین گیاهان دارویی نمود.

این کار بهتر است در زمانی صورت پذیرد که بتوانید در اواخر بهار شاهد گل های زیبای سفید بر روی ساقه های گیاه باشید. این گل ها تمام چیزی هستند که می توان در زمان گل دهی گیاه برای مدتی در حدود یک ماه از آن ها لذت برد. اگر گل ها را در این مدت به حال خود بگذارید، گیاه پس از این مدت می تواند دوباره از بذرهای خود رشد کند و تعداد بیشتری گل را در فصل پاییز شاهد باشید.

  • بیشتر بخوانید: روش کاشت گیاه دارویی رزماری

برای همین است که می توان با کشت مناسب بابونه شاهد زیبایی گل های آن در دو دوره ی کوتاه در طول سال بود. کاشت بابونه در باغچه نیز می تواند برای شما زیبایی گل ها را در اواخر بهار و در فصل پاییز به همراه داشته باشد. اما قبل از هر چیز شاید نیاز داشته باشید تا کمی در مورد کشت و نگه داری از گونه های این گیاه اطلاعات کسب کنید.. برای این منظور می توانید منابع مختلفی را پیدا کنید که با آموزش کاشت بابونه می توانند شما را هر چه بیشتر با جزئیات کشت آن و شرایط مورد نیاز برای رشد حداکثر آن آشنا کنند. باید توجه داشته باشید که این گل چند سالانه نیست. زیرا که گیاهان مسن خیلی زود می میرند و نیاز به کاشت بذر یا رشد خودرو آن ها برای رشد دوباره در هر سال می باشد.

کاشت بذر بابونه

بهتر است که کاشت بذر بابونه تنها با پاشیدن بذرهای آن انجام شود. برای این کار محل مناسب را انتخاب و به سادگی بذرها را در آن بپاشید. باید پس از ان منتظر جوانه زدن آن ها باشید. پس از جوانه زدن و در ابتدای رشد گیاه هم باید علف های هرز را جدا کنید. اما مواظب باشید که به جای علف های هرز بوته های کوچک بابونه را نچینید. تا زمانی که گیاه به اندازه کافی رشد کند به حذف علف های هرز ادامه بدهید.

کمی آب در ابتدای کاشت بذرها لازم است اما همین که گیاه کمی رشد کرد، نیازی به آب دادن به آن نخواهد بود. مگر این که زمین کاملا خشک باشد. می توانید ببینید که کشت بابونه از ان چه فکر می کردید ساده تر است. حتی شاید بدون هیچ گونه آموزشی در مورد آن بتوانید این کار را در هر جایی امتحان کنید. در بیشتر موارد می توان مطمئن بود که به نتیجه خوبی خواهید رسید. به طور کلی کاشت برداشت بابونه نیاز به وقت و تلاش زیادی ندارد و در مقایسه با بسیاری از گیاهان دیگر می توانید بدون هیچ گونه تلاشی و یا صرف وقت زیادی موفق به کشت آن و برداشت محصول شوید.

تمام گیاه و به خصوص گل های آن معطر هستند البته این بو برای عده ای هم خوشایند نیست. برای همین اگر قصد کاشت بابونه در گلدان را دارید، باید ببینید که آیا بوی آن برای شما مطبوع است یا نه. اما از سوی دیگر مزیتی هم در این گل وجود دارد که می تواند در پراکنده نمودن حشرات از محیط مفید باشد. به خصوص شته ها و شپشک ها از این گیاه فراری هستند. برای همین در صورت نیاز می توانید با کشت بابونه در گلخانه، باغ یا هر محل دیگری در نزدیکی گیاهان آسیب پذیر در برابر شته ها از آن ها محافظت کنید.

می توانید با خشک کردن گیاه بابونه و قرار دادن آن در خانه از آن برای فراری دادن موش های خانگی هم استفاده کنید. همان طور که می بینید حتی برای فراری دادن موجودات مزاحم، کاشت بابونه در منزل و نگه داری از آن در محیط خانه هم می تواند دارای مزایای فراوانی باشد. اما باید توجه کنید که اگر چه بابونه نیاز کمی به آب دارد اما علاقه ای به جا به جا شدن ندارد. برای همین در صورت استفاده از بذر برای کاشت بابونه شیرازی یا دیگر گونه های دیگر بهتر است که بذرها را به طور مستقیم در محل مورد نظر بکارید. اگر مجبور به انتقال گیاه شدید باید به طور روزانه به آن آب بدهید تا بتواند در محل جدید خود را احیا کند. اگر شما می خواهید بابونه را نشا کنید، ابتدای فصل بهار بهترین زمان برای این کار است. اگر چه بسیاری این کار را هم توصیه نمی کنند.

خواص درمانی بابونه

برای سال ها از گیاه برای درمان بسیاری از بیماری ها و به عنوان یک گیاه دارویی استفاده می شده است. اما بسیاری از مردم با استفاده از برگ های انواع خاصی از بابونه شاهد به وجود آمدن زخم هایی در دهان خود بوده اند. برای همین برگ های بابونه برای مصرف در داخل کپسول قرار داده می شود. ادعا می شود که گیاه برای درمان التهاب مفاصل و آرتروز هم مفید است. هم چنین کاربردهایی هم در کاهش درد عضلات و مشکلات گوارشی دارد. زنان هم از آن برای درمان درد قاعدگی استفاده کرده اند. اما زنان باردار نباید از این گیاه یا مواد به دست آمده از آن استفاده  کنند.

نکته. کاربرد های درمانی بابونه به خوبی مورد بررسی قرار نگرفته اند. اگر چه توصیه هایی در این زمینه وجود دارد. اما در صورت مشاهده بیمار بودن و یا مشاهده علائم بیماری برای تشخیص وضعیت سلامتی خود به افراد متخصص مراجعه کنید. اگر چه بابونه دارای مصارف درمانی می باشد، اما می تواند دارای جایگزین های مناسب تری در درمان بیماری ها باشد.

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد.
  • عنوان مقاله:نحوه کاشت بذر بابونه (Feverfew Seeds، Tanacetum parthenium)
  • نویسنده: مهدی قنبری
  • پیچ اینستاگرامی ما را دنبال
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *