Loading...

نحوه کاشت گیاه نردبان یعقوب (Polemonium caeruleum)

نحوه کاشت گیاه نردبان یعقوب (Polemonium caeruleum)

گیاه نردبان یعقوب (Polemonium caeruleum) واقعا گیاهی بسیار زیبا است که چند سالانه بوده و دوست دارد تا در مکان های دارای سایه برای رشد قرار داشته باشد. دارای انبوهی از برگ ها می باشد که از ساقه ها سر بر می آورند و گل هایی به رنگ آبی روشن دارد که هر باغی را سرشار از نشاط می کنند. گل نردبان یعقوب از اواخر بهار شکفته می شود و تا اوایل تابستان باعث زیبایی باغ شما خواهد شد.

  • بیشتر بخوانید: روش کاشت گیاه دارویی رزماری

رشد و پرورش آن آسان است و با کمی مراقبت می توان آن را در هر محلی پرورش داد. البته گیاه نردبان یعقوب برای رشد بهتر خود نیاز به آب کافی دارد. هم چنین نیاز به خاک غنی و مرطوب برای رشد هر چه بهتر دارد. آهوها و خرگوش ها هم گیاه را نمی خورند ولی گزارش هایی به دست ما رسیده است که نشان می دهد گربه ها به گیاه علاقه دارند. گیاه باید برای رشد در باغ های دارای سایه استفاده شود. اگر می خواهید تا به خوبی بدانید که نردبان یعقوب چیست و با نحوه کشت آن آشنا شوید با ما در این متن همراه باشید.

ویژگی های ظاهری گیاه نردبان یعقوب

گیاهی چند ساله است که دارای برگ هایی به رنگ سبز تیره می باشد و از تعداد زیادی برگچه کوچک تشکیل شده است. این برگ های کوچک به شکل نیزه هستند و به صورت جفت قرار گرفته اند. می توان آن را در امتداد ساقه های مرکزی دید که با وجود آن ها گیاه مانند نردبانی دیده خواهد شد.

برگ ها فراوان هستند و به خصوص در بهار بیشتر دیده می شوند. در این فصل گیاه ساقه هایی را به ارتفاع ۲ تا ۳ فوتی رشد می دهد که دارای گل های فراوان آبی رنگی هستند. این گل ها مانند ستاره بوده و دارای پهنای ۱ اینچ می باشند.

پرچم های آن ها هم بلند و سفید رنگ می باشد. گل ها برای دو تا سه هفته و گاهی بیشتر شکفته می شوند و پس از آن برگ های بیشتری رشد می کنند که به گیاه دیدی جالب در تابستان خواهند داد. گیاه برگ های خود را در طول فصل زمستان در مناطق گرم تر حفظ خواهد کرد. گل نردبان یعقوب تنها در مدت کوتاهی دیده خواهد شد و با توجه به این که گیاه دارای طبیعتی بالا رونده است، می توان به خوبی از آن در کناره دیوارها و در محل حصارها استفاده کرد.

  • بیشتر بخوانید: کاشت گیاه دارویی به لیمو

عده ای می گویند که گیاه نردبان یعقوب در تابستان گل می دهد. اما این امر بستگی به دمای محل کشت گیاه دارد و به طور معمول در بهار هم می توان گل های آن را بر روی ساقه ها داد. در مناطقی هم این گل ها در فصل تابستان ظاهر می شوند. در کل زمان گل دهی گیاه با گیاهان دیگر دارای تفاوت است و در این زمان کمتر گلی را می توان یافت که شکفته شود.

محل نگهداری و پرورش نردبان یعقوب

حال که تا حدودی با ویژگی های ظاهری گیاه نردبان یعقوب آشنا شده و می دانید که نردبان یعقوب چیست، ما در ادامه در مورد نحوه ی کشت آن بیشتر توضیح خواهیم داد. محل کاشت گیاه به شرایط منطقه ای که می خواهید آن را پرورش دهید بستگی خواهد داشت. در محل هایی که هوا گرم تر است فراهم نمودن مقداری سایه برای آن ضروری است.

زیرا که گیاه نمی تواند نور کامل آفتاب و گرمای زیاد را تحمل کند. اما در مناطق سرد تر شاید تحمل نور آفتاب را تا حدودی داشته باشد. در شرایطی که نور آفتاب شدید نیست می توان آن را در محلی که آفتاب گیر است نیز کاشت. در محل های گرم می توان زیر سایه های درخت ها گیاه را پرورش داد. باید جریان هوا هم در اطراف گیاه بر قرار باشد. در کل گیاه در مناطق سردتر بهتر رشد می کند و گل های بسیار بیشتری هم خواهد داد.

خاک های رسی و غنی را دوست دارد ولی می تواند انواع خاک را هم تحمل کند، البته در صورتی که به میزان کافی آب در اختیار آن قرار داشته باشد. خاک باید هموراه مرطوب باشد و نباید به آن اجازه بدهید تا کاملا خشک شود. با این وجود گیاه به خاک های غرق شده در آب علاقه ای ندارد.

نحوه کاشت گیاه نردبان یعقوب (Polemonium caeruleum)

در ماه های گرم سال باید به طور مرتب به آن آب بدهید و باید در این زمان توجه داشته باشید که خاک را به طور کامل خیس نکنید. هم چنین به آن اجازه خشک شدن به طور کامل را ندهید. تنها باید آن را به خوبی مرطوب نگه دارید. استفاده از مالچ در پایین گیاه و روی بستر آن می تواند تبخیر آب را کاهش داده و شرایط بهتری را در این زمان برای رشد گیاه فراهم کند.

بریدن ساقه های گل ها در زمانی که گل دادن آن ها به پایان رسید می تواند گیاه را تشویق به رشد برگ های بیشتری کند. شاید بتوان گل های بیشتری را هم در پی بریدن ساقه های قبلی برای چند ماه بر روی گیاه شاهد بود که به زیبایی آن خواهد افزود. گیاه نردبان یعقوب نیاز دارد تا هر چند سال یک بار به خاک تازه ای منتقل شود. این کار باعث افزایش طول عمر گیاه می شود.

خوشه ها را می توان تقسیم و بخش های گیاه را در محل های دیگری کشت داد که منجر به رشد گیاه قوی تری خواهد شد. برگ های انبوه آن می توانند برای هر حصار و مرزی عالی بوده و یا برای مکان های دارای سایه که انبوهی از برگ ها نیاز است استفاده شوند. همان طور که گفته شد در این مکان ها خرگوش ها و آهوها این گیاه را نخواهند خورد.

کاشت گیاه نردبان یعقوب

بهتر است گیاه را با استفاده از بذرهای آن در داخل رشد دهید. زمان مناسب برای این کار هم چند هفته قبل از آخرین سرمای بهاری می باشد. باید از یک کمپوست خوب برای رشد بذر استفاده کنید. می توانید بذرها را در سینی بذر قرار داده و در بستر آن ها هم از کمپوست استفاده و آن را برای جوانه زدن بذرها مرطوب نگه دارید. بذرها برای جوانه زدن به نور احتیاج دارند. برای همین نباید روی آن ها را بپوشانید.

نحوه کاشت گیاه نردبان یعقوب (Polemonium caeruleum)

در صورت نیاز باید از یک پوشش نازک بر روی بذرها استفاده کنید که مانع رسیدن نور به آن ها نشود. جوانه زدن بذرها می تواند بین دو تا سه هفته به طور انجامد. که این زمان به دما و شرایط دیگر بستگی خواهد داشت. دماهای پایین تر هم از جوانه زدن جلوگیری می کند.

به مرطوب نگه داشتن بستر تا زمانی که جوانه ها به خوبی رشد کردند ادامه بدهید. پس از آن می توانید آن ها را در گلدان های جدا قرار دهید. به پرورش و رشد گیاه ادامه بدهید تا زمان مناسب برای انتقال آن ها به بیرون فرا برسد. مکان مورد نظر را برای انتقال گیاه آمده کرده و آن را نشا کنید.

کاربردهای درمانی و خواص گیاه نردبان یعقوب

این گیاه در زمان های دور برای درمان تب استفاده می شده است. هم چنین برای درمان سر درد، لرزش، بیماری صرع، و بیماری ها مرتبط با اعصاب مفید واقع می شود. پزشکان قدیم در یونان آن را برای درمان درد دندان تجویز می کردند.

  • بیشتر بخوانید: گیاه لوفا چیست؟ نحوه کاشت بذر لوفا و انتقال آن به باغ

هم چنین برای درمان گزیدگی حشرات از آن استفاده می کردند. از آن ها در قرن نوزدهم هم برای درمان سیفلیس، هاری، سر درد و بیماری های عصبی استفاده شده است.

کاربردهای دیگر گیاه نردبان یعقوب

با جوشاندن آن در روغن زیتون می توان از آن برای تهیه رنگ سیاه استفاده کرد.

نام های دیگر گیاه

GREEK VALERIAN, CHARITY

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد.
  • عنوان مقاله:نحوه کاشت گیاه نردبان یعقوب (Polemonium caeruleum)
  • نویسنده: مهدی قنبری
  • پیچ اینستاگرامی ما را دنبال کنید.
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *