Loading...

نحوه کاشت بذر بابونه آلمانی (German Chamomile seeds، Matricaria chamomilla)

نحوه کاشت بذر بابونه آلمانی (German Chamomile seeds، Matricaria chamomilla)

در مقاله امروز هربال مارکت شما نحوه کاشت بذر بابونه آلمانی (German Chamomile seeds، Matricaria chamomilla) را یاد خواهید گرفت. شاید شما تا به حال در مورد بابونه زیاد شنیده باشید. اما با توجه به تنوع گونه های آن با خود فکر کرده باشید که هر کدام از این گونه ها با دیگری چه تفاوتی دارد.

در واقع گونه های متعددی از بابونه ها را می توان یافت که هر یک دارای ویژگی های ظاهری خاصی هستند. اما از لحاظ خواص خود می توانند بسیار با هم تفاوت داشته باشند. در حالی که گونه هایی از بابونه دارای خواص قابل ملاحظه ای هستند، که استفاده از آن ها را برای درمان انواع بیماری ها مناسب می کند.

گونه هایی هم هستند که چندان مفید نبوده و حتی در دوزهای بالا می توانند برای شما مشکل ساز شوند. ما در این متن قصد داریم تا در مورد بابونه آلمای صحبت کنیم. شما با مطالعه ی بهتر این متن خواهید توانست تا بدانید که بابونه آلمانی چیست و در کنار آن با نحوه ی کشت آن هم آشنا خواهید شد.

هم چنین ما در ادامه با توجه به این که بابونه آلمانی خواص منحصر به فرد خود را دارد، در این مورد هم توضیحاتی ارائه خواهیم نمود. بابونه آلمانی گیاهی یک ساله و مقاوم است که دارای بوی مطبوعی می باشد. گل های آن مانند گل های آفتاب گردان و سفید رنگ هستند.

گیاه به راحتی قابل نگه داری است و بستر های دارای زه کشی مناسب را برای ریشه های خود ترجیح می دهد. به همین دلیل بهتر است که در خاک های شنی پرورش داده شود. با کمی مراقبت می تواند در خاک های فقیر هم به خوبی رشد کند. هم چنین در خاک های متوسط تا کمی اسیدی تا PH حدود ۴.۸ هم به خوبی رشد کرده و آهو ها هم به طور معمول آن را نمی خورند.

گل های گیاه هم برای مدتی طولانی بر روی ساقه های آن قابل مشاهده خواهند بود. که به آن ظاهر زیبایی می دهند. باغ شما با این گل ها زیباتر خواهد شد. در کنار آن خوهید توانست تا از این گل ها برای تهیه ی چای بهره ببرید. این چای می تواند خواص درمانی فراوانی را برای شما به همراه داشته باشد.

تنها باید توجه داشته باشید که تنها گل های گیاه هستند که دارای بوی خوشی بوده و برای استفاده به عنوان چای مناسب هستند. دیگر بخش های گیاه برای این منظور چندان مناسب نیستند. در بیشتر کاربردها هم این گیاه را به عنوان بابونه ی اصلی (که دارای خواص متعددی است) نمی شناسند.

اما آن را به دلیل بوی خوش به عنوان نوعی بابونه ی وحشی قابل استفاده می دانند. برای کسانی که خواهان پرورش بابونه به عنوان گیاهی چند ساله هستند، کشت گیاه بابونه ی nobile توصیه می شود.

مشخصات گیاه بابونه آلمانی

گیاهی یک ساله است که تا دو فوت رشد می کند و در فضایی در حدود ۱۲ اینچ هم گسترده می شود. ساقه ها دارای انشعاب های متعدد با برگ های پراکنده و به رنگ سبز متوسط تا تیره می باشد.

هر یک از شاخه ها هم می تواند یک گل را که دارای گلبرگ های سفید متعددی است بر انتهای ساقه های تو خالی نمایان سازد. این گل ها شبیه گل های آفتاب گردان هستند. گل ها به وفور از ماه ژوئن تا جولای باز می شوند. گیاه تا اواسط ماه آگوست هم می تواند گل داده و برای استفاده می توان آن ها را چید.

کاشت بذر بابونه آلمانی

بذر برای جوانه زدن نیاز به نور دارد و برای همین نباید در زمان کشت روی آن را بپوشانید. هم چنین بذر برای جوانه زدن نیاز به دمای پایین تری دارد و برای همین کشت آن را زود آغاز کنید. در سینی های بذری که در محیط های گرم قرار دارند، بذرها را کشت ندهید. به دلیل رشد آهسته ی جوانه ها بهتر است تا بذرها را ابتدا در سینی بذر برای جوانه زدن قرار دهید.

نحوه کاشت بذر بابونه آلمانی (German Chamomile seeds، Matricaria chamomilla)

بهتر است که بذرها در سلول های جدا قرار داده شوند. گیاه دوست ندارد تا با ریشه های جدا شده از خاک گلدا نشا شود و بهتر است که مقداری از خاک های داخل سلول با ریشه ها برای نشا برداشته شود. همین که بذرها جوانه زده و کمی رشد کردند می توانید آن ها را به گلدان های جدایی که دارای اندازه ای مناسب هستند انتقال دهید تا با رشد بیشتر خود برای انتقال به بیرون آماده شوند.

  • بیشتر بخوانید: روش کاشت بذر مارچوبه – بهترین زمان کاشت مارچوبه چه زمانی است؟

همین که ریشه ها از ته گلدان نمایان شدند می توانید با آماده کردن یک بستر مناسب در باغ خود، آن ها را به مکان مورد نظر انتقال داده و با خاک های گلدان ریشه ها را در آورده و نشا کنید. گیاه را به نحوی بکارید، که با گذشتن آخرین سرمای بهاری به قدری بزرگ شده باشد، که بتوانید آن را به بیرون منتقل کنید.

کاشت مستقیم بذر را هم می توان به راحتی در بستری مناسب انجام داد. زمان مناسب کاشت بابونه آلمانی هم  اواخر تابستان یا اوائل پاییز است تا بذرها بتوانند در ابتدای بهار جوانه یزنند. در ابتدای بهار در حالی که درخت ها هنوز جوانه نزده اند می توانید بذرها را به طور مستقیم در زمینی مناسب بکارید.

  • بیشتر بخوانید: گل اشولزیا چیست؟ نحوه کاشت بذر اشولزیا (شقایق کالیفرنیا یا لاله باغی )

کشت مستقیم به دلیل کم بودن دمای هوا می تواند برای جوانه زدن بذرها مناسب تر باشد. اما گیاه را در معرض علف های هرز در مراحل ابتدایی رشد خود قرار خواهد داد. گیاه به آهستگی رشد می کند و توان پس زدن علف ها را نخواهد داشت. حتی گیاه جوانه زده که تا حدی رشد کرده و در بیرون نشا شده است، هم توان از بین بردن علف های هرز را ندارد و به نظر می رسد که باید این کار را به طور دستی انجام دهید. تا به بابونه آلمانی کمک کنید تا بهتر رشد کند.

محل کشت و نگه داری از بابونه آلمانی

گیاه به نور کامل آفتاب علاقه دارد ولی توان تحمل سایه های صبحگاهی یا هنگام عصر را دارد. گیاه به خاک های دارای زه کشی مناسب نیاز داشته و برای همین بیش از دیگر خاک ها،  به خاک های شنی علاقه دارد. در خاک های سنگین و رسی هم به خوبی رشد نمی کند. در این حالت خاک نیاز دارد تا با مواد ارگانیک اصلاح شود.

نحوه کاشت بذر بابونه آلمانی (German Chamomile seeds، Matricaria chamomilla)

باید قبل از کشت گیاه با کمپوست خاک ها را مخلوط کنید. به خوبی در خاک های اسیدی هم رشد می کند و در خاک های فقیر هم به خوبی توان رشد دارد. گیاهان را در این حالت با فاصله های ۱۰ تا ۱۲ اینچی (۲۵ تا ۳۰ سانتی متری) از هم بکارید تا توان تولید انشعاب های فراوان و گل دهی فراوان را داشته باشند.

برداشت گیاه بابونه آلمانی

برداشت بابونه آلمانی از دیگر گونه های بابونه آسان تر است. زیرا که گیاه دارای ارتفاع بیشتری است و گل های بسیار بیشتری هم نسبت به بابونه رومی و بابونه معمولی تولید می کند. اما گل های آن گوچک تر هستند و باید تعداد بیشتری از آن ها را بچینید.

 

گل ها را در زمانی که به طور کامل باز شده اند از روی ساقه ها بچینید. می توانید آن ها را با دست بچینید، اما باید بدانید که برای این کار زمان زیادی نیاز خواهید داشت. پس از چیدن هم امکان خشک کردن گل ها یا استفاده از آن ها به صورت تازه وجود دارد.

  • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت بذر گیاه سنبل ختایی (Angelica seeds-Angelica archangelica)

توجه داشته باشید که اگر گیاه را برای استفاده در چای های گیاهی پرورش می دهید، نیاز به تعداد زیادی بوته برای برداشت میزان مناسبی گل دارید. گل های خشک شده ی گیاه خیلی کوچک هستند و فضای کوچکی را برای نگه داری نیاز خواهند داشت. اگر زیاد چای می نوشید باید بوته های زیادی را برای برداشت گل های بیشتر پرورش دهید.

مصارف گیاه بابونه آلمانی در پخت و پز

بیشتر از آن در چای استفاده می شود اما به دلیل دارا بودن طعمی شیرین بسیاری از مردم از آن به عنوان طعم دهنده هم استفاده می کنند.

خواص درمانی بابونه آلمانی

چای گیاهی تهیه شده با آن می تواند در انواع اختلالات گوارشی موثر بوده و به کاهش مشکلات عصبی هم کمک کند. از آن در درمان سرفه، برونشیت، التهاب دهان، و التهاب گلو هم می توان بهره برد. گیاه به خوبی دارای اثرات ضد عفونی کننده و ضد اسپاسم است و در کنار این خواص، ملایم است که می تواند برای کودکان مناسب باشد.

نحوه کاشت بذر بابونه آلمانی (German Chamomile seeds، Matricaria chamomilla)

به خصوص در کودکانی که می خواهند تازه دندان در آورند می توان از آن ها برای کاهش اثرات جانبی استفاده نمود. استفاده از آن در درمان فتق، و زخم های عفونی هم موثر می باشد. روغن به دست آمده از آن هم ضد حساسیت است که با تقطیر می توان آن را به دست آورد. که در درمان آسم و تب یونجه هم موثر است. برای مصارف خارجی می توان از گل ها در درمان زخم ها، آفتاب سوختگی، ورم پستان و زخم پا هم استفاده نمود.

احتیاط

در موارد نادری واکنش های حساسیت زا در افرادی که از بابونه استفاده کرده اند دیده شده است. این حساسیت می تواند به گرفتگی گلو، التهاب لب ها و چشم ها منجر شود. هم چنین خارش بدن و خشک شدن زبان هم از دیگر علائم این حساسیت ها می باشند. کسانی که به گیاه ابروسیا حساسیت دارند باید در مورد مصرف بابونه هم محتاط باشند.  هم چنین در صورتی که از چای بابونه زیاد استفاده شود می تواند منجر به استفراغ شود.

هشدار در تشخیص اشتباه گیاه بابونه آلمانی

می توان گیاهان فراوانی را یافت که دارای ظاهری شبیه به بابونه هستند. برای همین اگر در طبیعت می خواهید تا از این گیاهان برای مصارف خوراکی برداشت کنید، باید به خوبی از بابونه بودن آن اطمینان حاصل کنید.

ما در این متن در مورد ویژگی های مختلف گیاه صحبت کردیم. اگر شما به دنبال این بوده اید که بدانید بابونه آلمانی چیست، یا این که به طور مرتب می پرسیدید که  بابونه آلمانی برای چی خوبه؟ شاید حالا دیگر تا حدودی با گیاه آشنا شده باشید.

نحوه کاشت بذر بابونه آلمانی (German Chamomile seeds، Matricaria chamomilla)

البته با توجه به این که گیاه دارای ترکیبات متعددی است که در پژوهش های مختلف می توانند مورد بررسی قرار گیرند، می توانید با استفاده از منابع مختلف در این زمینه اطلاعات بیشتری را کسب کنید.

  • بیشتر بخوانید: روش کاشت بذر بیتر ملون یا کارلا هندی یا خیار تلخ

بابونه آلمانی اسم علمی منحصر به فرد خود را دارد که در ابتدای متن مورد اشاره قرار گرفت و می توانید با استفاده از آن بیشتر در مورد این گونه ی گیاهی بیاموزید. اما در هر صورت می توانید با کشت گیاه در باغ خود، در فصل مناسب با برداشت گل های بابونه، آن ها را خشک کرده و از آن ها در تهیه ی شربت بابونه المانی استفاده کنید.

یا این که در تهیه ی چای بابونه به آلمانی از آن ها بهره مند شوید. به طور حتم با استفاده از این نوشیدنی ها خواهید توانست تا از خواص گل بابونه المانی به خوبی برخوردار شوید. بابونه آلمانی اگر چه به اندازه ی بابونه اصلی و متداول که به وفور استفاده می شود، در بازار یافت نمی شود.

نحوه کاشت بذر بابونه آلمانی (German Chamomile seeds، Matricaria chamomilla)

اما در صورت کشت آن می توان شاهد بود که بابونه آلمانی هم فروش مناسبی خواهد داشت. اما حتی اگر شما قصد کشت انبوه هم نداشته باشید، می توانید در گوشه های در خانه یا باغ خود آن را کشت دهید و به طور مداوم از گل های بابونه آلمانی زردبند برای تهیه ی نوشیدنی گرم در خانه استفاده کنید.

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد.
  • عنوان مقاله:نحوه کاشت بذر بابونه آلمانی (German Chamomile seeds، Matricaria chamomilla)
  • نویسنده: مهدی قنبری
  • پیچ اینستاگرامی ما را دنبال
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *