Loading...

نحوه کاشت بذر تاج خروس اسپیکاتا یا فلامینگو (Cockscomb Flamingo Seeds)

نحوه کاشت بذر تاج خروس اسپیکاتا یا فلامینگو (Cockscomb Flamingo Seeds)

تاج خروس اسپیکاتا یا فلامینگو (Cockscomb Flamingo Seeds, Celosia spicata) گیاهی یک ساله و دارای انشعاب های فراوانی است که به گل های رز مانند ختم می شوند. هر ساقه ای در قسمت بالای خود به گل هایی می رسد که از پایین به سمت بالا شکفته می شوند و می توان در طول فصل گلدهی شاهد زیبایی آن ها بود. اگر گیاه فلامینگو را کمی زودتر بکارید، قبل از فرا رسیدن سرما می تواند تا بیش از یک فوت برسد. برای به دست آوردن گیاهی با ارتفاع بیشتر نیاز به نور کامل آفتاب و مقداری آب می باشد. در مورد خاک مورد استفاده برای کشت خود حساس نیست، اما خاک مورد استفاده باید دارای زه کشی باشد. رشد آن آسان است و برای نگه داری از آن هم نیاز به تلاش فراوانی نیست. آهو ها هم آن را نخواهند خورد.

مشخصات گیاه تاج خروس اسپیکاتا

فلامینگو دارای برگ هایی سبز و کشیده یا شمشیر مانند است که نازک بوده و بر ساقه های رو به بالای آن رشد می کنند. این ساقه ها می توانند تا ۶ فوت هم رشد نمایند. گل های صورتی رنگ گیاه هم به صورت حلقوی در اطراف ساقه ها ظاهر می شوند. این گل ها را می توان در بخش های بالایی بسیاری از ساقه ها مشاهده نمود. گل دادن از ابتدای تابستان از پایین به سمت بالای انشعاب ها در بالای ساقه صورت می گیرد. این گونه بسیار جالب است. زیرا که به دادن گل ادامه می دهد و در حالی که ساقه ها رشد بیشتری می کنند، می توان برای مدتی طولانی شاهد گل ها روی آن بود.

  • بیشتر بخوانید: روش کاشت گیاه دارویی رزماری

گل های کوچک شکفته می شوند و در ادامه کاسه گل های به رنگ صورتی، سفید و یا بژ را در حالی که گل ها بر بالای آن قرار دارند ظاهر می کنند. اگر کمی گیاه را زود تر بکارید، قبل از این که سرما آن را از بین ببرد، می تواند تا بیش از یک فوت رشد کند. به دلیل مقاوم بودن ساقه ها و باقی ماندن گل ها بر روی آن ها، در طول زمستان، می توان این گیاه را در باغ نگه داشت تا از زیبایی گل ها آن بهره مند شد. گیاه برای کشت در کناره ی مرز ها مناسب است و می توان آن را به تنهایی و به صورت گروهی کشت داد.

نحوه کاشت بذر تاج خروس اسپیکاتا یا فلامینگو (Cockscomb Flamingo Seeds)

در هر حالتی می توان منظره ای جالب را با کشت آن برای باغ به وجود اورد. زیرا ساقه ها به خوبی مقاوم بوده و نیاز به هیچ تکیه گاهی ندارند، به خوبی در برابر شرایط نا مساعد هم دوام می اورند. اما به دلیل دارا بودن شاخه های متعدد و انشعاب زیاد، گیاه در خاک های نرم و شنی ممکن است در زمان وزش باد های شدید خم شود. اما در این حالت باز هم می توان شاهد منظره ای جالب بود و در حالی که گیاه خم شده است، گل ها هنوز رو به بالا خواهند بود.

محل نگه داری و کشت گیاه فلامینگو

گیاه به نور فراوان علاقه دارد و باید در محلی باشد که حداقل برای ۵ ساعت نور آفتاب را دریافت نماید. گیاه خاک های دارای زه کشی را دوست دارد. اما به نظر می رسد که در این زمینه حساس نیست و در هر مکانی می تواند رشد کند. در برابر گرما بسیار مقاوم است. برای رشد بهتر خود حتما به آب نیاز دارد. اگر چه می توان کمتر به آن آب داد، اما گیاه در این حالت کمتر رشد کرده و زیبایی چندانی نخواهد داشت. برای بهترین نتیجه باید آب دادن به گیاه به طور روزانه انجام شود.

  • بیشتر بخوانید: کاشت گیاه دارویی به لیمو

استفاده از یک ظرف یا آبیاری قطره ای در کنار آن برای مدت ده دقیقه در طول روز پیشنهاد می شود. این کار می تواند گیاهی سر سبز را، با بسیاری گل برای شما به همراه آورد. بهتر است آن را همین که دمای هوا کمی بالا رفت، در داخل باغ خود نشا کنید. گیاهانی که زودتر در داخل کشت شده اند، می توانند بیشتر رشد کنند و ساقه های بیشتری داشته باشند.

اما گیاهانی که دیرتر نشا شده اند و یا به طور مستقیم در بستر خود در بیرون کاشته شده اند، به میزان زیادی رشد نخواهند کرد. همین که گیاه به شرایط پایداری رسید دیگر نیاز به مراقبت فراوانی ندارد و تنها باید به آن آب بدهید و علف ها را از آن دور نگه دارید. همین که به خوبی رشدکردند، دیگر نیازی به حذف علف ها نیست. زیرا که خود گیاه می تواند از پس آنها بر آید. اما علف های بسیار سر سخت هنوز هم باید به طور دستی حذف شوند.

کاشت گیاه فلامینگو یا تاج خروس اسپیکاتا

بهتر است که کاشت گیاه را در داخل آغاز کنید. این کار را در اواخر زمستان برای داشتن گیاهانی بزرگ تر باید انجام دهید. رشد و کاشت بذر آن هم آسان است. به خوبی در دمای بالا جوانه می زند. با جوانه زدن گیاه و رشد آن، همین که هوا در بیرون گرم تر شد و خطر سرمازدگی در بهار رفع شد، می توانید آن ها را به بیرون منتقل و نشا کنید.

گل دادن گیاه به طور معمول در ابتدای تابستان آغاز می شود تا فرا رسیدن فصل سرما ادامه می یابد. می توان بذرهای گیاه تاج خروس اسپیکاتا را در داخل باغ به طور مستقیم هم کشت داد. اما گیاه به اندازه ی کافی رشد نمی کند و چندان جالب نخواهد شد.

کاربرد گیاه فلامینگو یا تاج خروس اسپیکاتا

سر ساقه ها که حاوی گل ها هستند، می توانند برای استفاده در کنار دیگر گل ها و در تزیین دسته گل ها عالی باشند. برای خشک کردن هم عالی به نظر می رسند. سر شاخه هایی را انتخاب کنید که تا حدود دو اینچ دارای گل بوده و گل های زیبای صورتی در حال شکفتن روی آن ها هستند.

زیرا که ساقه هایی که در طول خود بیش از دو اینچ گل داشته باشند برای استفاده در دسته گل ها چندان مناسب نیستند. می توان از این گل ها رنگی را هم به دست آورد تا در ساخت پارچه های کتانی مورد استفاده قرار گیرد. اگر قصد این کار را دارید باید در انتخاب رنگ مناسب گل ها دقت نمایید.

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد.
  • عنوان مقاله: نحوه کاشت بذر تاج خروس اسپیکاتا یا فلامینگو (Cockscomb Flamingo Seeds)
  • نویسنده: مهدی قنبری
  • پیچ اینستاگرامی ما را دنبال
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *