Loading...

نحوه کاشت بذر شنبلیله (Fenugreek seeds، Trigonella foenum-graecum)

نحوه کاشت بذر شنبلیله (Fenugreek seeds، Trigonella foenum-graecum)

یکی از سبزیجاتی که بسیار مورد استفاده قرار می گیرد شنبلیله Fenugreek seeds (Trigonella foenum-graecum) می باشد که دارای عطر بسیار خوبی می باشد و به نور کامل آفتاب علاقه دارد. این گیاه به خاک های دارای زه کشی مناسب برای رشد بهتر نیاز داشته و با توجه به ظاهر جذاب خود می تواند برای هر بیننده جالب باشد. گیاه نیاز به خاک غنی برای رشد دارد و آب دهی مداوم برای رشد بهتر آن لازم است. در صورت فراهم بودن این شرایط می توانید بذر بسیار خوبی را از آن برداشت نمایید.

ویژگی های ظاهری گیاه شنبلیله

شنبلیله گیاهی است که به طور سالانه می روید و اگر چه در خوانواده ی نخودها قرار دارد اما بیشتر شبیه باقلا است. این سبزی رو به بالا رشد می کند و می تواند بین یک تا دو فوت ارتفاع داشته باشد. دارای ساقه هایی منعطف است و هر یک از آن ها دارای برگ هایی با سه لب می باشد که به رنگ سبز متمایل به خاکستری هستند. برگ ها دندانه دار می باشند. این برگ ها دارای اندازه ای در حدود سه چهارم تا یک اینچ می باشند. برگ ها هم چنین در جهات مخالف روی ساقه ها به ترتیب قرار گرفته اند و به ساقه های کوچک تری وصل هستند.

  • بیشتر بخوانید: کاشت گیاه دارویی به لیمو

گل ها هم به تنهایی و به صورت تکی یا به صورت جفت بر روی ساقه ها نمایان می شوند و از گوشه ی برگ ها شروع به رشد می کنند. این گل ها به رنگ زرد روشن یا کاملا به رنگ نخودی هستند. گل ها به دنبال خود محفظه هایی بلند را خواهند داشت که بذر های گیاه را در داخل خود جا می دهند.  این محفظه های شمشیر مانند که دارای بین ۴ تا ۶ اینچ اینچ اندازه هستند با نوکه منحنی دار خود، هر کدام می توانند دارای بین ۱۰ تا ۲۰ بذر باشند.

در کل همه ی بخش های گیاه معطر هستند و شما می توانید با کاشت شنبلیله در باغچه خود از بوی خوش آن ها لذت ببرید. البته کشت آن تنها منحصر به داخل باغچه ی خانه نمی باشد و به خوبی می توانید در مناطق ها مختلف و با کاشت شنبلیله در تابستان یا زمان مناسب دیگر، بسته به محلی که در آن زندگی می کنید، نسبت به برداشت بذرهای آن در زمان رسیدن آن ها اقدام کنید.

نحوه کاشت بذر شنبلیله (Fenugreek seeds، Trigonella foenum-graecum)

یگ گزینه هم برای شما کاشت شنبلیله در گلدان می باشد که در صورت عدم توان کشت آن ها در محیط بیرون، می توانید با کشت گیاه در محیط داخل خانه از آن لذت ببرید. البته شاید کیفیت گیاه شنبلیله در این حالت ها با هم تفاوت داشته باشد. اما در هر صورت هر کسی با توجه به شرایط خود می تواند یکی از این گزینه ها را برای کاشت این سبزی انتخاب کند. قبل از هر چیز لارم است تا با مطالعه ی سایق هایی که اقدام به اموزش کاشت شنبلیله می کنند خود را برای این کار به منظور کاشت و برداشت بهترین محصول از گیاه آماده کنید.

محل نگه داری و مراقبت از گیاه شنبلیله

یکی از مهم ترین کار هایی که برای کاشت بذر شنبلیله باید در نظر گرفته شود انتخاب بهترین مکان برای این کار می باشد. با توجه به این که شنبلیله به نور آفتاب علاقه دارد و بهتر است که در خاک های کمی اسیدی پرورش داده شود، در زمان کشت بذر باید به این نکته توجه داشته باشید.

هم چنین باید در صورت نیاز به کاشت بذر شنبلیله در گلدان نسبت به انتخاب خاک مناسب یا کمپوست برای رشد ریشه ها اقدام کنید یا از کودهای ارگانیک که دارای موادی مغذی لازم برای این گیاه هستند استفاده کنید. بر خلاف بسیاری از گیاهان شنبلیله بهترین رشد را در خاک های غنی از مواد مغذی خواهد داشت. باید خاک مورد استفاده دارای زه کشی مناسبی برای استفاده جهت کشت گیاه باشد.

ریشه ها نمی توانند خیس بودن بستر خود را به هیج وجه تحمل کنند. برای همین باید به این نکته بیش از هر چیز دیگری توجه نمایید. یک آب دهی جزیی به طور روزانه یا هر دو روز یک بار برای مرطوب نگه داشتن زمین کافی خواهد بود. برای کاشت تخمه شنبلیله و رشد آن محل مورد نظر باید بهتر است که دارای دمای بیشتری باشد یا این که زمانی را برای کشت انتخاب کنید که دمای هوا در محل زندگی شما بالا بوده و گرم باشد. اغلب فصا تابستان بهترین زمان برای کشت است. البته گیاه در محل هایی که دمای هوا کمتر است هم رشد می کند اما سرعت رشد آن اهسته تر خواهد بود.

با توجه به این که بین کاشت تا برداشت محصول به طور معمول بین چهار تا ۵ ماه طول می کشد بهتر است که تابستان های گرم را برای این کار انتخاب کرد. کاشت شنبلیله در خانه هم می تواند در داخل باغچه و در اواخر بهار یا هر زمان دیگری که هوا به خوبی گرم شده است انجام شود. اگر چه اهمیت انتخاب زمان مناسب کشت تخم شنبلیله در زمین ها و باغ ها بیشتر از داخل خانه می باشد. شنبلیله یکی از آن گیاهان باقلایی است که دارای ارتباط همزیستی با انواع خاصی از باکتری ها در خاک می باشد.

نحوه کاشت بذر شنبلیله (Fenugreek seeds، Trigonella foenum-graecum)

این باکتری ها باعث به وجود آمدن غده هایی بر روی ریشه های گیاه خواهند شد که به آن کمک می کنند تا به تثبیت نیتروژن موجود در خاک کمک کند. تثبیت نیتروژن در خاک با استفاده از هوا صورت می پذیرد و می تواند برای کمک به رشد گیاهان نزدیک به شنبلیله مفید واقع شود. برای همین می توان از کشت شنبلیله در نزدیکی گیاهان دیگر به رشد دیگر گیاهان که نیاز به نیتروژن برای رشد بهتر دارند کمک نمود.

  • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت بذر گیاه دارویی خلال دندان (Ammi Visnaga)

به همین دلیل است که باید در نظر داشته باشید که در زمانی که برداشت محصول به پایان رسید و زمین را در پاییز از گیاه پاک می کنید، ریشه ها را در زمین باقی بگذارید تا به خاک در تثبیت نیتروژن و غنی نمودن آن برای پرورش گیاهان دیگر کمک کند. کاشت شنبلیله در باغ یا در هر زمینی می تواند به سادگی شما را از مزایای بسیار زیادی برخوردار کند که ما در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد.

رشد گیاه شنبلیله

شنبلیله دوست ندارد نشا شود برای همین باید قبل از این که گیاه به اندازه ی ۸ اینچ رشد کند در صورت نیاز آن را جا به جا نمود. برای همین بهتر است که از شیوه نشا کردن آن استفاده نموده و اقدام به کاشت مستقیم بذر بنمایید. برای این منظور هم به سادگی می توانید بذر ها را در عمق کمی در داخل خاک قرار دهید. بهترین عمق برای کشت بذر شنبلیله حدود یک چهارم اینچ می باشد.

این کار هم باید در زمانی صورت پذیرد که خطر سرما زدگی در فصل بهار رفع شده باشد. به طور معمول اواخر فصل بهار در بیشتر کشورها بهترین زمان برای کشت تخم شنبلیله در باغچه یا در هر جای دیگری در محیط بیرون از خانه می باشد. دما در هنگام کشت باید در حدود ۶۵ درجه ی فارنهایت باشد. در این دما بذر ها باید در روز های هفتم تا دهم جوانه بزنند.

البته در دماهای دیگر هم می توان بذرها را کاشت اما جوانه زدن آن ها کمی با تاخیر همراه خواهد بود. پس از جوانه زدن بذر ها باید گیاه را تنک کنید و فاصله ی بین آن ها را تا ۴ اینچ افزایش دهید تا بهتر رشد کنند. کاشت شنبلیله در تابستان می تواند منجر به برداشت محصول در پاییز شود که در صورتی که هوای پاییز سرد نباشد مشکل خاصی در این زمینه به وجود نخواهد آمد.

  • بیشتر بخوانید: گیاه دارویی استویا

اگر بذرها را در داخل می کارید و می خواهید بعد آن ها را به بیرون منتقل کنید بهتر است تا از ظرف ها و یا گلدان هایی استفاده کنید که در بیرون با قرار گرفتن در خاک تجزیه می شوند. با این کار می توانید در زمان مناسب نشاها را با ظرف آن ها به طورکامل در خاک قرار دهید. مکان قرار گرفتن نشاها را تثبیت کرده و پس از آن، به آن ها آب بدهید تا این که به شرایط پایداری در محل کشت خود برسند.

کاشت شنبلیله در گلدان هم می تواند با استفاده از گلدان های بزرگ تر به منظور نگه داری از آن ها در داخل خانه و یا در حیاط انجام شود. همان طور که گفته شد با توجه به این که بسیاری به دنبال کشت تخم شنبلیله هستند، می توان منابع بسیاری را یافت که اقدام به اموزش کاشت شنبلیله در شرایط مختلف و حتی در گلدان می کنند و می توانید این منابع را برای آگاهی کامل با جزئیات کشت این گیاه مطالعه نمایید تا بتوانید بهترین محصول را از گلدان یا از زمین خود برداشت کنید.

برداشت شنبلیله

به طور معمول هدف اصلی از کاشت بذر شنبلیله برداشت محصول می باشد که با فرا رشیدن زمان مناسب می توان د با رشد کناسب آن انجام پذیرد.

اگر چه کاشت بذر شنبلیله در گلدان شاید برای شما محصول چندانی نداشته باشد اما در صورت کشت انبوه می توانید میزان زیادی بذر را برداشت نمایید. اگر هم موفق به کشت انبوه نمی شوید، با کاشت تخمه شنبلیله در گلدان می توان برای مصارف خانگی به طور مداوم برگ های تازه ی گیاه را در آشپرخانه برای استفاده در پخت و پز داشت.

برگ ها را می توان در زمانی که ارتفاع گیاه به ۸ اینچ می رسد برداشت نمود. برای این کار گاهی تعدادی از برگ ها را از روی ساقه ها بچینید. این کار گیاه را تشویق به دادن شاخه های بیشتر می کند. البته نباید برگ هایی را که در بالای گیاه و بر روی ساقه ها در نزدیکی محل رشد گل ها قرار دارند بچینید. زیرا که در صورت چیدن آن ها گل های مجاور آن ها بذری تولید نخواهند کرد.

نحوه کاشت بذر شنبلیله (Fenugreek seeds، Trigonella foenum-graecum)

محفظه هایی که بذرها در داخل آن ها قرار دارند و در مورد ان ها در بخش های قبل توضیح داده شد می توانند برای شما میزان زیادی بذر را برای برداشت داشته باشند. می توانید آن ها را در زمانی که خشک شده اند برداشت کنید یا این که منتظر شوید تا تمام گیاه خشک شود و همه ی آن را قطع کنید. البته صبر کردن برای خشک کردن همه گیاه توصیه نمی شود زیرا که بذرها ممکن است پس از رسیدن و در زمانی که هنوز بخش های دیگر گیاه سبز هستند در محیط بیرون ریخته و میزان برداشت محصول کاهش یابد.

اگر شما اقدام به کاشت شنبلیله در خانه کرده اید که به راحتی می توانید این بذرهای رسیده را قبل از خشک شدن بخش های دیگر بچینید، اما در صورت کاشت شنبلیله در باغ شاید این کار برای شما به راحتی ممکن نباشد. زیرا که تعداد بوته ها زیاد خواهند بود. در هر صورت به هر شیوه ای که محصول را برداشت کنید، زمان مناسب برای این کار، به محل کشت و شرایط نگه داری وابستگی دارد.

در زمان های متفاوتی به طور متنواب و یا به یکباره امکان برداشت محصول وجود خواهد داشت. بذرها را پس از برداشت باید الک کنید. هم چنین در صورتی که از چمن زن برای برداشت محصول استفاده می کنید باید بدانید که امکان دارد تعدادی از محفظه های حاوی بذرها پاره شده و بذرها بر روی زمین بریزند.

پس از کشت آن ها هم باید با جدا سازی تخم شنبلیله از دیگر بخش های گیاه، آن را در محفظه ای در بسته ریخته و در مکانی خشک و خنک نگه داری کنید. بهتر است مکان نگه داری بذرها در معرض نور قرار نداشته باشد. در این صورت تخم شنبلیله می تواند برای مدت ها کیفیت خود را حفظ کند.

استفاده از شنبلیله در پخت و پر

برگ های تازه می توانند در سالاد ها استفاده شوند و یا این که با سبزی های دیگر مصرف شوند. امکان تهیه ی یک چای هم با استفاده از برگ های شنبلیله وجود دارد. می توان از بذر های آن هم در سالادها بهره برد و این که به غذا به عنوان ادویه برای بهبود طعم آن اضافه نمود. بذرها دارای طعم تندی هستند و در بیشتر موارد قبل از مصرف می توان کمی آن ها را بو داد. این کار طعم آن ها را خیلی بهتر می کند و در بیشتر مواقع هم برای این کار از یک دیگچه استفاده می کنند اما باید توجه داشت که بو دادن بیش از حد می تواند بذرها را زننده و قرمز رنگ کند.

نحوه کاشت بذر شنبلیله (Fenugreek seeds، Trigonella foenum-graecum)

اگر به خوبی این کار را انجام دهید، خواهید دید که بذر ها دارای طعمی شیرین مانند شکر کمی سوخته خواهند بود. این طعم پس از پخت آن ها خیلی بهتر می شود. وقتی که بذرهای بو داده را پودر می کنید، می توانید از آن ها در بسیاری از غذا ها استفاده کنید. می توان آن را به بسیاری از ادویه ها هم اضافه کرد.

استفاده از آن در ترشی ها هم سودمند است و بعضی از انواع نان هم می توانند با اضافه کردن آن ها بهتر شوند. امکان تهیه ی یک شربت یا شهد با استفاده از آن ها هم وجود دارد که نیاز به کمی مهارت دارد. می توان از آن به جای قهوه هم استفاده کرد. روغن فراری که از بذرها به دست می آید در بهبود طعم غذا ها استفاده می شود و در ترکیب وانیل هم در کنار ترشی ها و لیکوریس به کار می رود.

خواص درمانی شنبلیله

از شنبلیله به طور گسترده ای در آمریکا، خاور میانه و هند در درمان بسیاری از بیماری ها استفاده می شود. بذرها بسیار مقوی هستند و برای افزایش وزن در بیماران مبتلا به بی اشتهایی مورد استفاده قرار گرفته و هم چنین در بدنسازی به عنوان یک تونیک از آن ها مصرف شده و برای ورزشکاران مفید هستند. به خصوص در مواردی که افراد  دارای ناتوانی جسمی هستند و یا برای مبتلایان به بیماری کم خونی توصیه می شوند. استفاده از آن ها در بیماری های عفونی و در اختلالات عصبی هم رواج دارد.

لیست بیماری هایی که می توانند با استفاده از این محصول درمان شوند شامل بیماری های گوارشی، هضم ضعیف غذا، زخم معده، و زخم روده هم می باشد. بر اساس مطالعه های انجام شده شنبلیله می تواند از بروز سرطان هم پیشگیری کند و برای کاهش سطح قند خون و درمان دیابت هم کمک کننده می باشد.

جویدن بذر ها می تواند نفس را تازه کند و حس چشایی را تقویت نماید. مصارف خارجی گیاه هم مربوط به استفاده از ضماد تهیه شده با بذر شنبلیله برای درمان سوختگی، آبسه، زخم ها و دیگر مشکلات پوستی می باشد. زنان باردار نباید از بذر ها برای درمان استفاده کنند. زیرا که بذرها باعث انقباض شکمی می شوند.

نام های دیگر شنبلیله

Bird’s Foot, Foenugreek, Goat’s Horn, Bockshornklee, Greek Hayseed,

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد.
  • عنوان مقاله:نحوه کاشت بذر شنبلیله (Fenugreek seeds، Trigonella foenum-graecum)
  • نویسنده: مهدی قنبری
  • پیچ اینستاگرامی ما را دنبال کنید.
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *