Loading...

نحوه کاشت بذر لبلیا یا تنباکوی آمریکایی (Lobelia inflate)

نحوه کاشت بذر لبلیا یا تنباکوی آمریکایی (Lobelia inflate)

لبلیا یا تنباکوی آمریکایی (Lobelia inflate) گیاهی شاداب است که بودن در زیر نور آفتاب را دوست دارد و به رطوبت هم علاقه دارد. لبلیا گیاهی مناسب برای کسانی است که از آسم رنج می برند و می توان آن را با نام علف آسم نیز نامید. این گیاهی غیر عادی است. از آن جهت که با برگ های خود تا ارتفاع زیادی رشد می نماید و پس از رشد در پاییز، زمستان را هم پشت سر می گذارد. پس از آن در بهار گل می دهد.

با دادن گل در بهار در سال دوم بیشتر مانند گیاهان دو ساله  به نظر می رسد. اما اگر آن را در فصل بهار بکارید ممکن است که سریع رشد کند و پر از گل شود. پس از آن در همان سال هم بذر خواهد داد.البته گیاه در این شرایط دارای اندازه ای کوچک و دارای ترکیبات فراوانی هم نخواهد بود.

 • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت گیاه دارویی زنجبیل شامی (Elecampane-Inula helenium)

لبلیا گیاهی است که به آسانی رشد می کند ولی نیاز به توجه بیشتری نسبت به دیگر گیاهان دارد. گل های آن کوچک هستند و در گروه های انبوه و بزرگی دیده می شوند که می توانند بسیار تاثیر گذار باشند. گرده افشان ها و پروانه ها هم به این گل ها علاقه ی فراوان دارند. آهو ها و خرگوش ها هم آن ها را نمی خورند.

شرح ویژگی های گیاه لبلیا

تنباکوی آمریکایی مرتبط با تنباکو ها نمی باشد و در واقع نوعی لبلیا است. گیاهی غیر عادی است که در تابستان یا در پاییز شروع به رشد می کند و زمستان را پشت سر می گذارد. این کار با رشد بوته ای پر برگ در پاییز و پس از آن زنده ماندن این بوته در طول زمستان و گل دادن آن با فرا رسیدن بهار صورت می پذیرد.

نحوه کاشت بذر لبلیا یا تنباکوی آمریکایی (Lobelia inflate)

 در مکان های دارای نور آفتاب گیاه تا ارتفاع دو فوت هم رشد می کند. این ارتفاع چیزی در حدود ۶۰ سانتی متر است. دارای انشعاب های زیادی خواهد بود که آن را بیشتر شبیه گیاهی بوته ای می نماید. در مکان های دارای سایه تا ۳ فوت هم رشد کرده اما بسیار شکننده تر و ضعیف تر خواهد بود. انشعاب ها و شاخه های کمتری هم در سایه خواهد داشت.

ساقه ها ضخیم هستند و از برگ هایی محافظت می کنند که تا دو و نیم اینچ هم طول دارند. این برگ ها به طور متناوب در امتداد ساقه ها دیده می شوند. آن ها مانند نیشتر یا این که بیضی شکل می باشند که دارای دندانه هایی هستند. برگ های پایینی دارای ساقه های کوچکی هستند اما برگ های بالایی به شاخه ها چسبیده اند.

برگ ها دارای رگه هایی برجسته هستند و از بالای گیاه ساقه ها مانند نیزه هایی که در حدود نصف گیاه اندازه دارند دیده می شوند. این ساقه ها دارای جفت برگ هایی هستند که هر یک از آن ها یک گل خواهد داد. هر گل هم تا حدود ۸ میلی متر رشد می کند.

 • بیشتر بخوانید: روش کاشت گیاه دارویی رزماری

هر گل دارای غلافی مجوف بوده و دارای ۵ لبه است. کاسه گل ها هم دارای ۵ دندانه بوده و بلند هستند. غلاف گل به رنگ آبی متمایل به بنفش است و به رنگ های بنفش روشن، یا سفید دیده می شود. گل ها ابتدا از برگچه های زیرین شکفته می شوند و تا بالای ساقه ها رشد می کنند. گل دهی از اواسط تابستان شروع و تا فصل سرما هم ادامه خواهد داشت.

همه ی گیاهان در یک زمان شروع به گل دادن می کنند و این امر به اندازه ی آن ها بستگی ندارد. گیاه ممکن است که تنها ۵ سانتی متر ارتفاع داشته باشد اما شروع به گل دادن در ابتدای فصل گل دهی می کند. گل ها هم با کپسول هایی از بذر همراه خواهند بود که همین که رسیده شدند به رنگ قهوه ای تبدیل می شوند.

نحوه کاشت بذر لبلیا یا تنباکوی آمریکایی (Lobelia inflate)

گیاه به طور معمول به رشد خود ادامه می دهد و به طور مرتب گل می دهد تا این که فصل سرما برسد. در مناطق گرم تر لبلیا در نهایت به گل دهی خود خاتمه داده و می میرد. با این کار تمام ساقه ها و کپسول های حاوی بذر را به عنوان منظره ای جالب برای زمستان به جا می گذارد. برای گیاهانی که می خواهند فصل زمستان را پست سر بگذارند، نیاز به مالچ پاشی برای محافظت از آن ها در فصل زمستان می باشد.

کاشت بذر گیاه لبلیا

در حالی که بسیاری گیاه را یک ساله فرض می کنند در واقع گیاه تنباکوی آمریکایی دو سالانه است. دلیل آن هم این است که شما بذر را در سال جاری می کارید تا در سال آینده گیاه گل بدهد. این سالی غیر عادی خواهد بود. زیرا که بذر در سال جاری جوانه می زند و بوته ای را به بار می آورد که در بهار سال بعد گل می دهد.

عده ای هم می گویند که اگر در زمان مناسب گیاه را در سال جاری بکارید، در همان سال می توانید شاهد گل دادن آن باشید. برای همین آن عده از افراد می گویند که گیاه یک ساله است. اما گیاهی که در همان سال گل می دهد دارای اندازه ای کوچک تر است و دارای بخش ها و برگ های زیادی هم نیست.

برای این که شاهد گیاهی پر بار تر باشید بهتر است که گیاه را به نحوی بکارید که در سال بعد گل بدهد. در حالی که بسیاری می گویند که شما باید بذر را در تابستان و یا در پاییز بکارید تا زمستان را پشت سر بگذارد، اگر بذرها را در داخل بکارید آن ها می توانند در بهار به بیرون منتقل شوند.

برای همین شاید بهتر باشد تا آن ها را در گلدان های کوچکی کشت دهید و منتظر بهار باشید تا آن ها را به بیرون انتقال دهید. هم چنین می توان آن را در گلدان در تابستان کشت داد و آن را برای پشت سر گذاشتن زمستان آماده کرد. با توجه به تجربه ای که ما کسب کرده ایم، کشت بذر در گلدان می تواند به خوبی شما را موفق به انتقال آن به بیرون در فصل بهار کند. با این کار می توان گیاه لبلیا را شبیه گیاهان دیگر در گلدان آماده و در بیرون نشا کرد.

نحوه کاشت بذر لبلیا یا تنباکوی آمریکایی (Lobelia inflate)

پیشنهاد می شود که بذرها را برای کشت آماده کنید. تا بهتر بتوانند جوانه بزنند. البته بسیاری از بذرها هم بدون آماده سازی جوانه خواهند زد. اما بر اساس تجربه های ما استفاده از آماده سازی بذرها می تواند به افزایش جوانه زنی آن ها کمک کند. برای جزئیات بیشتر در مورد نحوه آماده سازی بذر ها می توانید راهنمایی های موجود در این زمینه را مطالعه نمایید.

توجه داشته باشید که بذرها برای جوانه زدن نیاز به نور دارند برای همین روی آن ها را در زمان کشت نپوشانید. با این وجود جوانه زدن بذر های لبلیا به طور نا منظم خواهد بود. بذرها بسیار کوچک بوده و می توان آن ها را در سلول های کوچکی در سینی بذر قرار داد. می توان مانند هر گونه بذر دیگری در سینی بذر آن ها را با مرطوب نگه داشتن موفق به جوانه زدن کرد.

 • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت بذر گیاه دارویی خلال دندان (Ammi Visnaga)

همین که بذرها جوانه زدند می توانید آن ها را به گلدان های جدا منتقل کنید. با این کار با مرطوب نگه داشتن خاک به رشد بیشتر آن ها کمک کنید. به بوته اجازه بدهید تا حدود پنج سانتی متر رشد کند و پس از آن که به قطر دو اینچ گسترده شد، می توانید آن را به باغچه برده و آن را نشا کنید. نباید گیاه را در روزهای گرم به بیرون منتقل نمایید.

بهتر است تا منتظر یک روز ابری یا بارانی باشید تا گیاه لبلیا بتواند خود را با شرایط بیرون سازگار کند. در هر صورت با انتقال گیاه به بیرون باید به آن آب بدهید تا به خوبی رشد کند. به آب دادن به گیاه تا فصل زمستان ادامه بدهید و پس از آن تنها نیاز خواهید داشت تا علف ها را از اطراف گیاه حذف کنید. تا این که بهار سال بعد از راه برسد و در این زمان گیاه به سرعت گل خواهد داد.

کاشت مستقیم بذر گیاه لبلیا یا تنباکوی آمریکایی

اگر دوست دارید می توانید بذر ها را به طور مستقیم در بیرون کشت کنید. می توانید این کار را در تابستان و در اواخر آن انجام دهید و گیاه را تشویق به رشد کنید تا تبدیل به بوته ای برای سال بعد شود. این کار هم به سادگی امکان دارد اما با توجه به این که بذرها کوچک هستند به سختی می توان علف ها را از آن ها دور نگه داشت.

 • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت بذر گیاه دم شیر (Motherwort-Leonurus cardiaca)

به همین دلیل بذرها ممکن است که جوانه بزنند و با توجه به شرایط منطقه ی شما هم تا حدودی رشد خواهند کرد اما به اندازه ای که شما می خواهید بزرگ نمی شوند تا در بهار سال بعد از گل های فروان بر روی گیاه لذت ببرید. در هر صورت باید در زمان کاشت بذر در بیرون هم توجه داشته باشید که بذرها را روی زمین بپاشید و روی آن ها را نپوشانید.

محل نگه داری و مراقبت از گیاه تنباکوی آمریکایی

نور کامل آفتاب تا کمی سایه می تواند بهترین محل ها برای رشد گیاه باشد. در مکان های دارای شرایط آب و هوایی گرم تر، کمی سایه می تواند بهتر باشد. اما در بیشتر مناطق نور کامل آفتاب نتیجه ی بهتری را به دنبال خواهد داشت. برای گرفتن بهترین نتیجه از یک خاک غنی استفاده کنید و آب فراوان هم برای رشد آن فراهم کنید.

نحوه کاشت بذر لبلیا یا تنباکوی آمریکایی (Lobelia inflate)

استفاده از یک ظرف آب برای آبیاری گیاه به طور مداوم در کنار ریشه های آن ایده ال است. هر گیاه را از دیگری در حدود ۳۰ تا ۴۶ اینچ دورتر بکارید. لبلیا در هر نوع خاکی رشد خواهد کرد و حتی خاک های خشک را هم تحمل می کند. اما در شرایط خشک گل های زیادی را به بار نخواهد آورد. اگر چه گل ها چندان جذاب نیستند اما اگر آن ها را به صورت گروهی بکارید منظره ای جالب را برای شما به وجود خواهند آورد.

برداشت تنباکوی آمریکایی

همه ی بخش های بالایی گیاه می تواند برداشت شود. بهترین زمان هم هنگامی است که گل های پایینی گیاه شروع به تشکیل بذر می کنند، خواهد بود. در این زمان گل های بالایی گیاه هنوز باز هستند.

استفاده از گیاه در پخت و پز

ناشناخته است.

خواص درمانی لبلیا

لبلیا گیاهی جالب است که می توان از آن در درمان آسم استفاده کرد. برای همین با نام علف آسم هم شناخته می شود. مهم ترین ماده ی آن لبلین مانند یک آرام بخش عضلانی خواهد بود که پس از ورزش زیاد مفید واقع می شود. برای همین از انقباض ماهیچه ها هم جلوگیری می کند.

 • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت گل رنگ پریده (Pale Jewelweed seeds – Impatiens pallida)

لوبلین به بدن اجازه ی استراحت داده و به بهبود گردش خون هم کمک می کند. برای همین در بیماری های ریه ای هم استفاده می شود و برای درمان آسم، التهاب ریه، سرفه سیاه، برسام، و برونشیت هم مفید است. دلیل آن هم تحریک تنفس و روان نمودن خلط می باشد. هم چنین امکان استفاده از آن برای آسان شدن و درمان انقباض و درد معده وجود دارد.

نحوه کاشت بذر لبلیا یا تنباکوی آمریکایی (Lobelia inflate)

برای درمان و کمک به بهبود وضعیت سیستم عصبی هم مفید بوده و به پیشگیری از حملات عصبی کمک می کند. برای افرادی هم که دارای بیماری پارکینسون هستند می تواند منجر به حفاظت از سیستم عصبی آن ها شود.

 • بیشتر بخوانید: کاشت بذر گیاه آجوکا ، آجوگا یا لبدیسی خزنده (لبدیسی رونده)

لبلیا روی گیرنده های نیکوتین و هم آوردهای نیکوتین کار می کند و اگر چه دارای نیکوتین است، اما اغلب برای کمک به افراد معتاد به نیکوتین مورد استفاده قرار می گیرد. می توان آن را به عنوان جایگزینی برای تنباکو هم استفاده کرد. برای همین هم با نام تنباکوی امریکایی شناخته می شود.

هشدار

لبلیا ممکن است که فشار خون را افزایش دهد و برای همین نباید توسط افراد دارای فشار خون بالا مورد استفاده قرار گیرد. هم چنین برای افراد دارای بیماری های قلبی توصیه نمی شود. در هنگام استفاده از آن برای درمان آسم هم نباید داروهای دیگر را قطع کنید. باید ابتدا از تاثیر و عملکرد گیاه بر بدن خود آگاه شوید و در صورت نیاز و مشاهده ی تاثیر مطلوب داروهای دیگر را قطع و آن ها را دیگر مصرف نکنید. ممکن است که بهتر باشد زنان باردار و زنان شیرده از لبلیا استفاده نکنند.

کاربردهای دیگر تنباکوی آمریکایی

وقتی که گیاه را بسوزانید یا دود کنید، گفته می شود که برای دفع حشرات مفید است.

پس می توان گفت که تنباکوی آمریکایی علف آسم است؟

بله و خیر. اسم های مشابه می توانند برای بسیاری منجر به سر در گمی شوند. گیاهان هم ممکن است که دارای نام های مشابه باشند. اما در واقع خود گیاهان با هم تفاوت داشته باشند. برای همین است که می توان گفت که تنها نام لاتین گیاه است که منحصر به فرد است. باید از نام لاتین در گیاه درمانی استفاده کرد تا مشکلی در این زمینه به وجود نیاید و موجب سردرگمی نشود.

 • بیشتر بخوانید: کاشت بذر گیاه چوچاق یا چوچاغ، زولنگ، ششاک، شوشاخ

لبلیا در ایالات متحده با علف آسم شناخته می شود. زیرا که این گیاه بومی این منطقه است و در درمان آسم استفاده می شود. برای قرن ها قبیله های بومی از آن برای درمان آسم بهره برده اند و در کنار آن در کاربردهای دیگر هم مورد استفاده قرار داده اند. اما در بسیاری از دیگر مناطق گرمسیری گیاه دیگری هست که با نام علف آسم شناخته می شود.

نحوه کاشت بذر لبلیا یا تنباکوی آمریکایی (Lobelia inflate)

آن گیاه در واقع EUPHORBIA HIRTA می باشد که با این گیاه اشتباه گرفته می شود. البته آن هم گیاهی قوی است که می تواند برای درمان آسم استفاده شود. از این دو گیاه می توان با هم برای درمان آسم و افزایش تاثیر دارو استفاده نمود. در کنار آن ها می توان از لیکوریس یا شیرین بیان هم استفاده کرد.

نام های دیگر لبلیا

Indian Tobacco, Asthma Weed, tabac indien, indianischer Tabak, Lobelie, lobelia, tabaco-indiano, hierba del asma, tabaco indio Rapuntium inflatum, Pukeweed, Gagroot, Vomitwort, and Bladderpod.

اسم های مترادف لبلیا یا تنباکوی آمریکایی

Dortmannia inflata. Lobelia michauxii. Rapuntium inflatum. Rapuntium michauxii

تهیه و تنظیم

 • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
 • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد.
 • عنوان مقاله:نحوه کاشت بذر لبلیا یا تنباکوی آمریکایی (Lobelia inflate)
 • نویسنده: مهدی قنبری
 • پیچ اینستاگرامی ما را دنبال
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *