Loading...

نحوه کاشت بذر مریم گلی کبیر (Clary Sage، Salvia sclararea)

نحوه کاشت بذر مریم گلی کبیر (Clary Sage، Salvia sclararea)

مریم گلی کبیر (Clary Sage، Salvia sclararea) گیاهی دارای رنگ روشن و دو ساله است که می تواند برای باغ شما طراوت را به همراه داشته باشد. گل های صورتی و بنفش روشن آن بر بالای گیاه و تا ارتفاع ۴۸ اینچی رشد می کنند. به همین دلیل از فاصله ای طور جلب توجه می نمایند. پرورش آن ها آسان است و در نور کامل آفتاب و خاک های غنی بهترین رشد را دارند. اما می توان آن را به طور کلی در هر محل دیگری هم کشت نمود. البته به جز سایه ی کامل و زمین های اشباع شده از آب که گیاه نمی تواند در آن ها دوام بیاورد.

همین که گیاه را کاشتید، دیگر نیاز به مراقبت چندانی ندارد ولی در صورت نیاز به مشاهده و لذت بردن از گل های آن در سال بعد، نیاز دارید تا دوباره بذر های جدید را در بستری مناسب کشت دهید. تا در سال آینده هم از آن بهره ببرید. گیاه برای پروانه ها هم به دلیل دارا بودن گل های فراوان و بوی خوب می تواند بسیار جذاب باشد. حیوانات موجود در حیات وحش هم علاقه های به خوردن آن ندارند. ما در ادامه در مورد نحوه ی کشت و خواص مریم گلی کبیر بیشتر توضیح خواهیم داد. در ابتدا هم در مورد ویژگی های ظاهری آن کمی صحبت خواهیم کرد.

مشخصات گیاه مریم گلی کبیر

گیاه دو ساله بوده و با کمی مراقبت می توان آن را در مناطق معتدل پرورش داد. امکان کشت آن در مناطق کمی گرمسیری هم وجود دارد. در سال اول می تواند برگ هایی به بار آورد که مانند قلب بوده و بین ۸ تا ۱۰ اینچ اندازه دارند. پهنای آن ها هم در حدود ۶ تا ۸ اینچ خواهد بود. این برگ ها به طور معمول بدون ساقه و دارای رگه ی اصلی به رنگ سفید می باشند. خود برگ به رنگ سبز روشن است. برگ های گیاه کمی چین دار و لبه های آن هم کمی دندانه دار است. روی آن هم با پرز های مخملی پوشیده شده است.

  • بیشتر بخوانید: روش کاشت بذر مارچوبه – بهترین زمان کاشت مارچوبه چه زمانی است؟

در سال دوم از دوره ی رشد گیاه هم به نظر می رسد که برگ ها کمی کوچک تر می شوند و در عوض بر روی ساقه هایی بلندتر ظاهر می شوند. در این زمان ساقه های مربعی شروع به رشد می کنند و برگ ها هم به صورت جفت و در جهات مخالف در امتداد آن ها دیده خواهند شد. گل ها بر روی انشعاب های متعددی بر بالای ساقه ها ظاهر می شوند و می توانند از زمین تا ۴۸ اینچ فاصله داشته باشند. این گل ها در اواخر بهار تا اواسط تابستان شروع به رشد می کنند و به طور گروهی بر روی گیاه دیده خواهند شد. رنگ پرچم های آن ها به طور معمول یاسی یا بنفش روشن است. گلبرگ های گیاه هم کوچک تر بوده و به رنگ های روشن و به طور معمول سفید دیده خواهند شد.

کاشت مریم گلی کبیر می تواند منجر به رشد گیاهی شود که همه ی بخش های آن خوش بو بوده و می توانند منظره ای متفاوت را در باغ شما به وجود آورند. بذرهای گیاه هم در پی گل دهی آن روی بوته ها به وجود خواهند آمد و به طور نسبی دارای اندازه ای بزرگ و در پوشش هایی به رنگ قهوه ای قرار دارند. گیاه پس از گل دادن در سال دوم خواهد مرد.

محل کشت و نگهداری از مریم گلی گبیر

بهترین مکان برای رشد گیاه در زیر نور کامل آفتاب می باشد. خاک مورد استفاده باید دارای زه کشی و میزان زیادی مواد ارگانیک باشد. در این شرایط گیاه می تواند بهترین رشد خود را تجربه کند. اما با این وجود می تواند به طور معمول در هر گونه خاکی و در اکثر مناطق کشت شود. به جز مناطقی که سایه ی کامل بوده یا در آن ها بستر اشباع شده از آب وجود داشته باشد. گیاه در زمینه ی خاک مورد استفاده چندان حساس نیست. اما هر چه سایه بیشتر باشد، گیاه نا مرتب تر خواهد بود.

  • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت بذر کنجد – چگونه کنجد بکاریم؟

در حالی که ترجیح می دهد تا به طور مداوم به آن آب داده شود، می توان به میزان کمی به گیاه آب داد و تنها در مواقع خشکسالی اقدام به آبدهی به گیاه نمود. اما در خاک های دارای زه کشی زیاد به نظر می رسد که نیاز به میزان بیشتری آب برای پرورش گیاه است. به طور کلی آب دادن برای یک بار در هفته در بیشتر مواقع می تواند کافی باشد. گیاه دارای برگ هایی بزرگ است و برای همین باید در محلی که فضای کافی برای رشد داشته باشد کشت شود. با این کار می توان از افتادن سایه ی آن روی دیگر گیاهان هم جلوگیری کرد. باید فاصله ی کشت گیاه از دیگر گیاهان برابر با حداقل ۲ فوت باشد و در شرایط مناسب تا ۳ فوت بین آن ها فاصله انداخت.

استفاده از تکیه گاه برای آن هم به ندرت نیاز خواهد بود. بریدن ساقه گل ها در دوره ی اول می تواند دوره ی دومی از گل دهی را در پی داشته باشد. اگر چه در دوره ی دوم نمی توان به خوبی دوره ی اول شاهد گلدهی گیاه بود. برای این که به طور سالانه شاهد گل های مریم گلی کبیر باشید باید به طور سالانه اقدام به کاشت بذر آن بنمایید تا در حالی که در یک سال یکی از گیاهان در حال رشد است، دیگری در حال گلدهی باشد. گیاه را به راحتی می توان پرورش داد و به نظر می رسد که آفت های زیادی هم آن را تهدید نمی کنند.

کاشت بذر گیاه مریم گلی گبیر

گیاه برای جوانه زدن بذرهای خود نیاز به نور فیلتر شده دارد. برای همین باید روی آن را کمی بپوشانید تا نور به آن برسد. برای گرفتن بهترین نتیجه باید بذر ها را در داخل در اواخر زمستان کشت کنید تا جوانه بزنند. استفاده از گلدان های کوچک می تواند از مناسب ترین راه ها برای کشت در داخل باشد. سلول های جدا در سینی بذر هم می توانند گزینه ای دیگر برای کاشت بذر گیاه محسوب شوند. روی بذرها را کمی با خاک مناسب بپوشانید. بستر آن را مرطوب نگه دارید تا بتواند جوانه بزند.

  • بیشتر بخوانید: گل اشولزیا چیست؟ نحوه کاشت بذر اشولزیا (شقایق کالیفرنیا یا لاله باغی )

در دمای ۷۰ درجه ی فارنهایت به طور معمول حدود ۱۴ روز طول می کشد تا بذرها جوانه بزنند. برای این که گیاه برای نشا شدن آماده شود باید حداقل به اندازه ی ۴ اینچ رشد کند و روی آن بتوان چهار برگ را مشاهده نمود. برای اطلاعات بیشتر در زمینه ی رشد گیاه می توانید به دستورات معمول برای رشد عمومی انواع گیاهان مراجعه کنید. گیاه را در بهار نشا کنید و به خوبی به آن آب بدهید. تا این که گیاه به وضعیت پایداری برسد باید به طور مداوم میزان زیادی آب به نشاها بدهید.

نحوه کاشت بذر مریم گلی کبیر (Clary Sage، Salvia sclararea)

پس از آن می توان آب دادن به آن را کم کرده و به یک بار در هفته رساند. مگر این که در شرایط خشکی قرار داشته باشد که بیش از یک بار در هفته نیاز به آب خواهد داشت. برای کشت مستقیم در بستر مناسب در محیط بیرون، باید صبر کرد تا خطر هر گونه سرمازدگی در بهار رفع شود. با کشت بذرها در زمین باید بستر مورد نظر را به طور مداوم مرطوب نگه دارید تا بذرها جوانه بزنند. برای این که گیاه در سال بعد بهتر گل بدهد می توانید در فصل پاییز آن را در محل دیگری نشا کنید.

برداشت گیاه مریم گلی کبیر

برگ ها را در سال دوم که گیاه در حال شکوفه دادن است برداشت کنید. اگر هم برای روغن گیاه می خواهید آن را برداشت کنید، بهتر است در اواخر گلدهی آن اقدام به برداشت نمایید. در این زمان بذرها به حالت نرسیده و دارای شیره ای روان می باشند که نشان می دهد هنوز نرسیده اند.

  • بیشتر بخوانید: گیاه لوفا چیست؟ نحوه کاشت بذر لوفا و انتقال آن به باغ

بیشتر روغن ها در ساقه های گل ها وجود دارد. برای همین باید این بخش را به همراه چند جفت از برگ ها بچینید. میزان روغن موجود در این بخش ها در حدود ساعت ۳ بعد از ظهر در کمترین میزان خود خواهد بود. برای همین اگر به دنبال بیشتری مقدار روغن در زمان برداشت هستید، بهتر است اوایل صبح پس از آن که شبنم ها و قطره های آب از روی برگ ها محو شدند، آن ها را برداشت نمایید. یا این که در نزدیکی شب اقدام به برداشت آن ها نمایید.

خواص درمانی گیاه مریم گلی کبیر

از این گیاه از زمان یونان باستان استفاده می شده است. به طور معمول هم در درمان اختلالات گوارشی و بهبود هضم و گاز معده مورد مصرف بوده است. استفاده از آن در درمان علائم و اختلالات قاعدگی هم موثر است. گیاه دارای تاثیر محرک روی هورمون استروژن است که در زمان کمبود این هورمون مفید واقع می شود.نحوه کاشت بذر مریم گلی کبیر (Clary Sage، Salvia sclararea)

دارای توان بالا و ضد اسپاسم قوی بوده و در بیماری های کلیه ای هم مورد استفاده قرار گرفته است. روغن آن مشخص شده است که می تواند در کاهش فشار خون بالا و هم چنین کاهش اضطراب موثر باشد. زمانی هم از خیس دادن بذرها در آب لعابی به دست می آمد که در جدا کردن ذرات غبار از چشم مفید واقع می شد. این گیاه در این کاربردها به دلیل خواص خود برای قرن ها مورد استفاده بوده است.

استفاده از مریم گلی کبیر در پخت و پز

اگر چه این گونه بهترین گونه ی مورد استفاده در پخت و پز نیست، اما هنوز هم برگ های آن دارای بو و طعمی خاص هستند. از آن ها در انواع خاصی از غذاها و در کنسرو ها و ژله ها استفاده می شود. هم چنین می توان برگ ها را به خمیر اضافه کرد و از آن در تهیه ی کلوچه استفاده نمود. می توان گل های آن را به سالاد اضافه نمود و یا این که از آن در تهیه ی چای بهره برد. به طور معمول در گذشته از آن در نوشیدنی ها استفاده می شده است. برای بهبود طعم و تند کردن شربت ها و آبمیوه ها به خصوص انگور استفاده می شده است.

استفاده از روغن گیاه مریم گلی گبیر

روغن فرار به دست آمده از ساقه های گیاه دارای بویی قوی می باشد و شبیه عنبر است که می توان از آن در صنعت عطر سازی بهره برد. از آن در تولید صابون، خوشبو کردن محیط، بخور دادن، و به همراه عطر می توان استفاده کرد.

نحوه کاشت بذر مریم گلی کبیر (Clary Sage، Salvia sclararea)

با توجه به تمام مطالبی که در مورد گیاه گفته شد، شما هم می توانید با کشت آن به این مزایا دست پیدا کنید. می توان افراد متعددی را یافت که اقدام به فروش بذر مریم گلی کبیر می کنند و شما می توانید با تهیه ی تعدادی بذر، آن ها را در باغ خود بکارید. اگر مطالب گفته شده در این متن در مورد نحوه ی کاشت و محل مناسب برای کشت بذر برای شما کافی نبوده است، می توانید با استفاده از نام علمی مریم گلی کبیر (SALVIA SCLARAREA) که در ابتدای متن به آن اشاره شد، در مورد گیاه اطلاعات جامعی کسب کنید.

  • بیشتر بخوانید: روش کاشت بذر بیتر ملون یا کارلا هندی یا خیار تلخ

اما شاید با توجه به آن چه گفتیم، شد و پرورش گیاه مریم گلی کبیر به سادگی در گوشه ای از باغ شما ممکن باشد و می توانید با پرورش مناسب و برداشت آن، از خواص مریم گلی کبیر هم بهره مند شوید. البته باید بدانید که در مراحل ابتدایی کاشت مریم گلی کبیر باید به خوبی از آن محافظت نموده و به طور مرتب به آن آب بدهید تا بتواند به شرایط پایداری برسد. کاشت بذر مریم گلی کبیر در محیط داخل و یا در خارج از خانه در محیط مناسبی با توجه به انتخاب زمان مناسب برای این کار، به خوبی شما را موفق به پرورش گیاه مریم گلی کبیر و بهره بردن از زیبایی های آن خواهد کرد.

نام های دیگر گیاه مریم گلی کبیر

Clary, Clear Eye, Clary Wort, See Bright, Eyebright , Salvia sclarea, Muscatel Sage, Sauge Sclarée, Horminum, Gallitricum.

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد.
  • عنوان مقاله: نحوه کاشت بذر مریم گلی کبیر (Clary Sage، Salvia sclararea)
  • نویسنده: مهدی قنبری
  • پیچ اینستاگرامی ما را دنبال
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *