Loading...

نحوه کاشت بذر نعناع فلفلی یا سوسنبر (Mentha piperita، Peppermint)

نحوه کاشت بذر نعناع فلفلی یا سوسنبر (Mentha piperita، Peppermint)

هیچ باغی را نباید بدون گونه های نعنا و مخصوصا نعناع فلفلی یا سوسنبر (Mentha piperita، Peppermint) باقی گذاشت. نعناها به طور کلی برای پوشش گیاهی زمین بسیار مناسب هستند و اگر شما در باغ خود محلی دارید که نمی دانید در آن چه بکارید، یکی از گونه های موجود از بین نعناها می تواند گزینه ای برای انتخاب برای کاشت در باغ شما باشد.

نعنا در طول زمستان می میرد و در بهار دوباره سر بر می آورد. نعنا فلفلی یا سوسنبر (Mentha piperita، Peppermint) گیاهی است که متعلق خانواده ی نعناسانان می باشد. این گیاه دارای بسیاری از ویژگی های ظاهری و خواص مفید این گونه ها می باشد. نیاز به مراقبت کمی دارد و می تواند در شرایط مختلف رشد کند. در محل هایی رشد می کند که بسیاری از دیگر گیاهان شاید امکان رشد نداشته باشند. جانوران آن را نمی خورند.

  • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت گیاه دارویی زنجبیل شامی (Elecampane-Inula helenium)

شما می توانید از آن برای سیستم گوارشی خود و بهبود هضم غذا بهره ببرید. می توانید از ان برای بهبود طعم نوشیدنی های خود در عصر هنگام و در فصل تابستان استفاده کنید. یا این که در موارد خاص در درمان بیماری های دیگری از آن بهره مند شوید. کاشت نعناع فلفلی در ادامه مورد بررسی قرار خواهد گرفت، اما در ابتدا در مورد ویژگی های ظاهری آن مطالبی بیان خواهد شد.

مشخصات نعناع فلفلی یا سوسنبر (Mentha piperita، Peppermint)

برگ های سبز تیره ی گیاه می توانند در اندازه های مختلفی و تا دو اینچ هم بزرگ شوند. برگ ها بیضی شکل و کمی هم دندانه دار هستند. در جهات مخالف بر روی ساقه ها مرتب شده اند و با رشد خود، تا اندازه ای در حدود دو فوت می توانند تعداد بسیار زیادی برگ و گل به بار آورند.

ساقه های گل ها در اواسط تا اواخر تابستان بر بالای بوته دیده خواهد شد. این ساقه ها دارای گل هایی خواهند بود که به رنگ بنفش یا سفید هستند. اگر چه این گل ها خیلی هم قابل توجه نیستند، آما در جای خود می توانند زیبا باشند. پروانه ها هم به آن ها علاقه ی فراوانی دارند.

کاشت بذر نعناع فلفلی

به دلیل تنوع گونه ها و ترکیب شدن آن ها نمی توانید انتظار داشته باشید که گیاهی که از بذر ان می روید، کاملا مشابه گیاهی باشد که بذر را از آن برداشته نموده اید. می توان دید که بعضی از گیاهان دارای میزان روغن بیشتری هستند و گونه هایی دیگر هم بو و طعم بهتری دارند.

هم چنین این گیاهان می توانند در نحوه ی رشد خود با هم تفاوت هایی داشته باشند. می توانید در این مورد برای اطلاع بیشتر به مطالب مرتبط با گونه های نعنا و رشد آن با استفاده از بذر ها مراجعه نمایید. اما نکته ی جالب در زمینه ی کاشت بذر این است که شما می توانید با جوانه زدن بذرها با توجه به تنوع گونه ها و گیاهانی که رشد خواهند کرد، به گیاهانی بهتر دست پیدا کنید که با رشد آن ها می توانید بهترین نوع نعنا را در باغ خود داشته باشید.  رشد گیاه با استفاده از بذر ان آسان است.

  • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت بذر گیاه دارویی خلال دندان (Ammi Visnaga)

بذرها بسیار کوچک هستند، اما خیلی زود جوانه می زنند. نشاها هم به سرعت رشد می کنند. ما توصیه می کنیم که کشت بذر را در سینی بذر آغاز نموده و پس از آن هم آن ها را به گلدان هایی بزرگ تر برای رشد بیشتر منتقل کنید. پس از جوانه زدن، با رشد آن ها می توانید، از برگ های نعنا چیده و بچشید و ببینید که کدام دارای طعم بهتری برای رشد در باغچه هستند. گیاهان دارای طعم بهتر را نگه داشته و بقیه را دور بریزید.

محل کشت و نگه داری از گیاه نعناع فلفلی

نعنا به آفتاب علاقه دارد. برای همین باید در یک مکان آفتاب گیر رشد داده شود. در نیم سایه هم می توان آن را کشت داد اما گیاه کمی دراز و باریک می شود. اما در مکان هایی که روز ها بلند بوده و در تابستان هم هوا گرم است، می توان از سایه در عصرها برای بهبود رشد آن بهره برد.

نور آفتاب به تولید روغن های فرار در گیاه کمک می کند که در اثر وجود این روغن ها می توان طعم و بوی بهتری را از آن به دست آورد. برای همین توصیه می شود که از نور افتاب کمال بهره را ببرید.

نعنا در هر گونه خاکی می تواند رشد کند و در این زمینه حساس نیست. اما در خاک های اشباع شده از آب نمی تواند به خوبی رشد نماید. البته در این حالت هم می توان گونه هایی را یافت که در بسترهای اشباع شده از آب هم به خوبی رشد کنند.

نحوه کاشت بذر نعناع فلفلی یا سوسنبر (Mentha piperita، Peppermint)

اگر چه گیاه در برابر خشکی مقاوم است. اما در این حالت برگ های زیادی را به بار نخواهد آورد. در صورت نیاز به برگ های بیشتر باید به طور مداوم به آن آب بدهید. به خصوص در خاک های دارای زه کشی باید آب بیشتری به گیاه بدهید. اگر پرورش آن به منظور برداشت برگ ها است، استفاده از آب و دادن مقداری کود به طور مداوم می تواند به آن در فراهم نمودن برگ هایی بیشتر بسیار کمک کند.

اگر گیاه تغذیه نشود به زودی خسته می شود و دیگر قادر به تولید برگ برای برداشت نخواهد بود. استفاده از مالچ به خصوص در انتهای سال می تواند به گیاه کمک کند تا مواد مغذی مورد نیاز خود برای رشد بیشتر را فراهم کند. با این کار در فصل بعد به خوبی قادر به برداشت محصول خواهید بود.

نعناها گسترش می یابند

بیشتر نعناها و هم چنین نعنا فلفلی می تواند ریشه هایی داشته باشد که در زیر زمین تا فاصله هایی گسترش یافته و در اطراف پخش شود. این ریشه ها حتی در فواصل دورتر ممکن است سر از خاک بیرون آورده و جوانه بزنند. اما ممکن است که مسیرهای عبور و مرور از رشد ریشه ها جلوگیری کنند.

در محیط هایی که به نور آفتاب دسترسی دارد می تواند به خوبی دیگر گیاهان را مغلوب کرده و در صورت وجود آب، جای آن ها را بگیرد. اما در مکان های دارای نیم سایه و در محل هایی که آب فراوان در دسترس نیست، تنها در کنار دیگر گیاهان به رشد خود تا حدودی ادامه خواهد داد.

برای همین هم باید محل کشت آن را با دقت انتخاب کنید. شاید نیاز باشد تا آن را دور از دیگر گیاهان و گل ها کشت کنید. هم چنین در کنار مرزها آن را کشت نکنید که می تواند به زمین های همسایه رفته و باعث به وجود آمدن مشکلاتی شود. البته چیدن گیاه می تواند به کنترل ان کمک کند و می توانید آن را در بین چمن ها هم کشت کنید.

اگر شما فقط نیاز به مقدار کمی نعنا دارید، کافی است تا آن را در گلدان و یا در ظرفی بزرگ کشت دهید و از برگ های ان به میزان مورد نیاز برای آشپزخانه ی خود بهره ببرید. این ظرف را می توانید در داخل زمین قرار داده و آن را در عمقی حدود ۲۴ اینچی قرار دهید تا مطمئن شوید که ریشه ها از ته ظرف و زیر خاک به محل های دیگر سرایت نخواهند کرد.

نحوه کاشت بذر نعناع فلفلی یا سوسنبر (Mentha piperita، Peppermint)

همین که گیاه تا حدودی رشد کرد، دیگر نیاز به مراقبت فراوانی ندارد و می تواند به خوبی در صورت فراهم بودن آب، به رشد خود ادامه دهد. تنها در زمان سرد شدن هوا و با فرا رسیدن زمستان باید ساقه های گیاه را تا زمین قطع کنید. با این کار گیاه برای رشد دوباره در سال آینده آماده خواهد بود.

برداشت گیاه نعناع فلفلی

گیاه در زمانی که هنوز گل نداده است داری بهترین طعم و بو خواهد بود. برای همین می توانید آن را به طور مرتب برداشت کرده و نیز به آن اجازه گل دادن ندهید. بهترین زمان هم برای برداشت آن در هنگام صبح می باشد که برگ ها دارای بیشترین میزان روغن فرار در خود هستند.

  • بیشتر بخوانید:  کاشت بذر گیاه آجوکا ، آجوگا یا لبدیسی خزنده (لبدیسی رونده)

باید برداشت را در زمانی انجام دهید که دیگر روی برگ ها رطوبت و شبنم وجود ندارد. زیرا که این رطوبت ها می تواند باعث کپک زدن برگ ها شود. هم چنین نباید دیر ان ها را بچینیند، زیرا که نور افتاب باعث کم شدن روغن های فرار موجود در برگ ها می شود. ساقه ها را از فاصله ی ۲ تا ۳ اینچی بالای زمین بچینید. نعنا خیلی زود دوباره رشد خواهد کرد.

استفاده از گیاه نعناع فلفلی در پخت و پز

می توان تعداد بسیار زیادی غذا را یافت که از نعنا در آن ها استفاده می شود.

خواص درمانی گیاه نعناع فلفلی

برای قرن ها از آن در درمان بیماری های گوارشی استفاده شده است. به خصوص در درمان نفخ، بهبود هضم، و دیگر مشکلات گوارشی می توان به عنوان ضد اسید از آن بهره برد. به دلیل دارا بودن خواص ضد عفونی کننده و ضد اسپاسم برای درمان سر درد و تب هم مفید واقع می شود.

نحوه کاشت بذر نعناع فلفلی یا سوسنبر (Mentha piperita، Peppermint)

به دلیل دارا بودن طعم و بوی قوی به طور معمول با دیگر گیاهان که دارای بو و طعم کمتر و یا نامناسبی هستند نیز مخلوط می شود. هم چنین دارای ویژگی های افزایش تاثیر دیگر گیاهان دارویی می باشد که در کنار دیگر گیاهان می تواند به افزایش موثر بودن آن ها برای درمان بیماری کمک کند. در مصارف خارجی هم می توان آن را در لوسیون ها برای تسکین پوست و کاهش حساسیت به کار برد.

کاربردهای دیگر گیاه نعنا فلفلی

بسیاری از جوندگان از نعنا تنفر دارند. برای همین کشت آن در نزدیک خانه ی شما می تواند آن ها را دور نگه دارد. گیاه را چیده و در محل هایی مانند گاراژ خانه و یا محیط های دیگر و محل نگه داری از ماشین خود خشک کنید. این کار می تواند جوندگان را از ورود به این محل ها و آسیب رساندن به خانه منع کند.

مشاهدات جالب

گرگ های صحرایی به نعنا فلفلی علاقه دارند. برای همین اگر شما چنین موجوداتی در اطراف خود در محل زندگی تان دارید باید از گیاه محافظت کنید.

شاید برای شما امکان کاشت نعناع فلفلی در گلدان هم وجود داشته باشد. در این صورت با دنبال کردن مطالب گفته شده در بالا و یادگیری نحوه ی کاشت نعناع فلفلی می توانید آن را در داخل گلدان و در محلی مناسب کشت دهید. کاشت نعناع فلفلی در منزل می تواند شما را از مزایای بهره بردن از گیاهی مفید در آشپزخانه برخوردار کند. هم چنین می توانید جوندگان را از خانه دور نگه دارید.

همان طور که گفته شد، کاشت بذر نعناع فلفلی آسان است و تنها با استفاده از یک سینی بذر و یا گلدان خواهید توانست ان را در داخل خانه رشد دهید. اگر شما کمی تلاش کنید بدون صرف زمان زیادی می توانید موفق به این کار شوید. با توجه به این که آموزش کاشت نعناع فلفلی و کاشت آن نیاز به نکته ی خاصی ندارد، هر کسی می تواند در خانه ی خود آن را پرورش دهد.

نحوه کاشت بذر نعناع فلفلی یا سوسنبر (Mentha piperita، Peppermint)

کشت نعناع فلفلی علاوه بر خانه ها در بسیاری از مکان های دیگر هم به سادگی امکان دارد. هم چنین می توان آن را به طور خودرو در مکان های دارای شرایط مناسب مشاهده کرد. اما در مورد امکان کاشت نعناع فلفلی در گلخانه، شاید کشت ان در کنار دیگر گیاهان به دلیل رشد سریع گیاه زیاد مناسب نباشد.

اما می توانید در این مکان ها هم با استفاده از یک ظرف آن را پرورش داده و در عین حال رشد آن را کنترل کنید. در صورت کنترل مناسب گیاه ، می توان بدون ایجاد مزاحمت برای دیگر گیاهان آن را در هر مکانی کشت داد.

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد.
  • عنوان مقاله: نحوه کاشت بذر نعناع فلفلی یا سوسنبر (Mentha piperita، Peppermint)
  • نویسنده: مهدی قنبری
  • پیچ اینستاگرامی ما را دنبال
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *