Loading...

نحوه کاشت بذر نعنا کوهی (Mountain Mint – Pycnanthemum pilosum)

نحوه کاشت بذر نعنا کوهی (Mountain Mint - Pycnanthemum pilosum)

نعنا کوهی (Mountain Mint – Pycnanthemum pilosum) گیاهی مقاوم و چند ساله می باشد. گیاه توان به بار آوردن گل هایی بلند را دارد و به خوبی در مناطق خشک رشد می کند. رشد آن هم بدون نیاز به نگه داری زیادی امکان دارد. همین که به شرایط پایدار رسید و کمی رشد کرد، دیگر نیاز به تلاش فراوان برای زنده نگه داشتن آن نمی باشد.

ترجیح می دهد تا در نور کامل آفتاب باشد. اما کمی سایه را هم تحمل می کند. در برابر کم آبی مقاوم است و تا حدودی خشکسالی را هم دوام می آورد. نعنای کوهی مانند دیگر نعنا ها نیست و دلیل آن هم در عدم گسترش آن می باشد. این گیاه بیشتر شبیه بوته ای به نظر خواهد رسید. اما در عوض می تواند تا ارتفاع بیشتری رشد کند. این ارتفاع تا ۴ فوت هم می تواند باشد.

گیاه به وفور گل می دهد و بوی خوشی دارد. دوره ی گل دهی آن طولانی است و برگ های آن با بوی نعنا به خوبی باعث مناسب شدن استفاده از آن ها به جای نعنای معمولی در غذا می شوند. به آسانی رشد می نماید. می تواند در محیط های معتدل به خوبی رشد کند و پروانه ها و زنبورها را به خود جذب نماید. گرده افشان ها به گل های آن علاقه دارند و به نظر می رسد که حیواناتی مانند آهوها و خرگوش ها گیاه را نمی خورند.

ویژگی های ظاهری گیاه نعناع کوهی

شاید شما به خوبی در مورد تعدادی از خواص نعناع کوهی آگاهی داشته باشید. اما آشنایی با ویژگی های ظاهری بوته ی گیاه هم چندان خالی از لطف نیست. گیاه دارای ارتفاعی بلند و بین ۲ تا ۴ فوت رشد می کند. چند ساله بوده و دارای ساقه های چوبی و محکمی می باشد.

این ساقه ها دارای شاخه های بسیاری هستند و با پرزهایی کوچک و سفید رنگ پوشیده شده اند. شاخه ها دارای برگ هایی هستند که به شکل نیشتر بوده و رنگ آن ها هم سبز متوسط است. برگ ها دارای لبه های صاف و اندازه ای تا حدود ۳ اینچ هستند.

پهنای برگ ها هم حدود سه چهارم اینچ می باشد. این برگ ها هم دارای پرزهایی سفید و ملایم هستند که به آن ها کمی ظاهر خاکستری رنگ می دهد. دارای بوی قوی بوده و وقتی که خرد یا له شوند بوی نعنا بیشتر به مشام خواهد رسید.

برگ ها در جهات مخالف بر روی شاخه ها رشد می کنند و شاخه ها بر روی ساقه ها کمی انعطاف پذیر تر بوده که به گیاه حالت بوته ای مانند می دهند. گل ها در سمت بالای شاخه ها نمایان می شوند و به صورت خوشه ای مدور با تعداد کمی گل در زمان مشخصی شکفته می شوند.

اما به دلیل این که تعداد آن ها در کل بوته زیاد است، می توانند ظاهری تاثیر گذار با شکفته شدن خود برای گیاه به همراه داشته باشند. شکفته شدن گل ها برای مدتی در حدود یک ماه یا بیشتر در اواسط تا اواخر تابستان خواهد بود. هر گل در حدود یک چهارم اینچ درازا خواهد داشت. گل ها سفید بوده و با نقطه های کوچک بنفش رنگ پوشیده شده اند.

کاشت بذر نعنا کوهی

مهم: توجه داشته باشید که بذرها برای جوانه زدن نیاز به نور دارند و برای همین نباید بر روی آن ها را در زمان کشت بپوشانید. اگر می خواهید تا از طعم خوش عرق نعناع کوهی لذت ببرید و یا این که به دنبال بهره بردن از فواید نعناع کوهی هستید، یکی از راه ها می تواند کشت بذر ان و پرورش گیاه باشد.

با این کار خواهید توانست تا در زمان مناسب از بخش های مختلف گیاه برداشت نموده و در کاربردهای مختلف از آن ها استفاده کنید و یا این که با تهیه ی یک دمنوش نعناع کوهی، از مزایای آن به راحتی بهره مند شوید.

اما باید بدانید که بذر نعناع کوهی کوچک است و بهتر است در صورت قصد کشت آن، بذرها را در داخل بکارید. با کشت بذر نعنا کوهی، شما کنترل بیشتری روی جوانه زدن و رشد آن در مراحل ابتدایی خواهید داشت. جوانه زدن آن ها بین ۲۰ تا ۳۰ روز طول خواهد کشید.

برای همین کشت آن ها در بیرون می تواند نیاز به تلاش فراوان برای حذف علف ها در این مدت و در زمان آماده سازی بستر گیاه داشته باشد. اما در هر صورت امکان کشت آن ها هم وجود دارد. که در صورت تمایل می توانید آن ها را در زمان مناسب در محل مورد نظر کشت نمایید.

کشت بذر در داخل باید بدون پوشاندن روی آن ها صورت پذیرد. در اواخر زمستان آغاز به کشت بذرها در سطحی صاف و یا در سینی بذر بنمایید. تا زمان جوانه زدن بذرها، آن ها را در محل گرم و مرطوب نگه دارید. آن ها به آسانی رشد می کنند.

پس از کمی رشد می توانید آن ها را به گلدان های مجزا منتقل کنید تا بیشتر رشد کرده و برای انتقال به بیرون آماده شوند. وقتی نشاها تا حدود ۶ اینچ رشد کردند، می توانید آن ها را به بیرون برده و در بستری مناسب کشت نمایید.

برای آغاز به کشت بذرها در محیط بیرون به طور مستقیم می توانید پس از تمیز کردن محل مورد نظر از علف ها و مواد اضافی، بذرها را به میزان کم بر روی خاک بپاشید. این کار باید در ابتدای بهار انجام شود چالش پیش روی شما در این روش حذف کردن علف های هرز خواهد بود. زیرا که به دلیل نیاز به مدت ۲۰ تا ۳۰ روز برای جوانه زدن بذرها، ممکن است که علف ها باعث مزاحمت در جوانه زدن ان ها شوند.

محل نگه داری و کاشت گیاه نعنا کوهی

حال که می دانید که نعناع کوهی چیست و در مورد نحوه ی کشت بذر آن هم اطلاعات کافی را به دست آورده اید، بهتر است تا در مورد محل مناسب برای کشت و پرورش نعنا کوهی هم بیشتر بدانید. گیاه به نور کامل آفتاب علاقه دارد و در مکان هایی که دارای کمی سایه باشند هم توان رشد دارد.

در مکان هایی که در هنگام ظهر هوا گرم می شود، وجود سایه می تواند در رشد گیاه موثر بوده و استفاده از آن توصیه می شود. ما شاهد رشد گیاه با مقداری سایه به نحو مناسبی بودیم و به شما هم توصیه می کنیم تا در صورت گرم بودن هوا، در هنگام ظهر گیاه را با سایه محافظت کنید. گیاه در مورد خاک مورد استفاده برای کشت حساس نیست. در هر خاکی رشد می کند، به شرط این که از آب اشباع نشده باشد.

نحوه کاشت بذر نعنا کوهی (Mountain Mint - Pycnanthemum pilosum)

در خاک های فقیر و سنگلاخی هم خوب رشد می نماید. اما برای گرفتن نتیجه ای بهتر استفاده از خاک های غنی توصیه می شود. این خاک ها گیاه را تشویق به رشد بیشتر و گسترش می کنند.

خاک های ضعیف بهتر می توانند از رشد بیش از حد گیاه ممانعت کنند. گیاه به آب زیادی نیاز ندارد مگر این که در خشکی قرار داشته باشد. در زمانی که گیاه آب کمی دریافت می کند، اگر چه امکان دارد زنده بماند اما در برابر کم آبی آسیب پذیر می شود که منجر به افتادن برگ ها می شوند.

آب دادن در این حالت می تواند از افتادن برگ ها جلوگیری کند. در محل هایی که باران می بارد هم استفاده از مقدار کمی آب می تواند در رشد بهتر آن موثر باشد. بین گیاهان باید فاصله ای در حدود دو فوت وجود داشته باشد. این فضا امکان رشد مناسب را فراهم می کند و گیاه را برای کشت در کناره مرزها و در پشت حصارها ایده ال می کند.

در هر مکانی که نیاز به گیاهی دارای ارتفاع بیشتر است، می توان آن را پرورش داد. نزدیک درخت ها هم محل مناسبی برای کشت نعنا کوهی می باشد.  در مکان های دارای سایه امکان دارد تا نیاز به تکیه گاه برای نگه داشتن ساقه های آن باشد. گیاه با استفاده از ریزوم های خود می تواند گسترش یابد.

اما این گسترش مانند دیگر گونه های نعنا تهاجمی نخواهد بود. پروانه ها و زنبورها و دیگر حشرات مفید به گیاه علاقه دارند. برای جذب زنبورهای بومی هم عالی است. در همان سال اول گل خواهد داد و می توان از محصول آن هم برداشت نمود.

استفاده خوراکی نعنا کوهی

شاید در مورد خواص دمنوش نعناع کوهی شنیده باشید. اما این تنها کاربرد گیاه نمی باشد. می توانید آن را در بسیاری از مصارف خوراکی دیگر مورد استفاده قرار دهید. گل ها و غنچه های آن در کنار برگ ها می توانند به صورت  تازه مصرف شوند. یا این که به غذا اضافه شوند. طعم آن ها هم فلفل مانند است.

نحوه کاشت بذر نعنا کوهی (Mountain Mint - Pycnanthemum pilosum)

می توان آن ها را به جای نعنا فلفلی یا نعنا بیابانی مورد استفاده قرار داد. برای اضافه شدن به سالاد عالی است و امکان استفاده از آن به عنوان ادویه هم وجود دارد. گل های آن برای اضافه شدن به هر سالادی مناسب هستند و می توانند انواع غذاها را تزیین کنند.

  • بیشتر بخوانید: روش کاشت بذر مارچوبه – بهترین زمان کاشت مارچوبه چه زمانی است؟

می توان از آن ها برای بهره بردن از خواص عرق نعناع کوهی در کاربردهای مختلفی بهره برد. البته راه ساده تری هم وجود دارد. شما به سادگی می توانید برگ های تازه و یا خشک شده ی آن را دم کنید و بدون نیاز به عرق آن، با هزینه ای کمتر مصرف نمایید.

خواص دارویی نعناع کوهی

گیاه دارویی نعناع کوهی را می توان برای تهیه ی چای مورد استفاده قرار داد. این چای آرام بخش است و می تواند برای درمان اختلالات قاعدگی، هضم غذا، قولنج، سرما خوردگی، سرمازدگی، سرفه، و تب موثر واقع شود.

نحوه کاشت بذر نعنا کوهی (Mountain Mint - Pycnanthemum pilosum)

ضماد تهیه شده از برگ نعنا کوهی هم می تواند برای درمان سر درد موثر باشد. ساقه های گل نعنا کوهی می توانند چیده شده و به صورت تازه مصرف شوند. حتی می توان از آن، روغن نعناع کوهی را به دست آورد و در کاربردهای مختلف مورد استفاده قرار داد.

کاربردهای دیگر گیاه

چیدن گل های آن برای استفاده برای مقاصد تزیینی مناسب است. می توان آن ها را خشک و به طور هنرمندانه در گل های خشک استفاده نمود. این متن سعی کردیم تا شما را با ویژگی های ظاهری گیاه و نحوه ی کاشت نعناع کوهی آشنا کنیم. هم چنین در مورد مزایا و خواص گیاه نعناع کوهی توضیحاتی را ارائه نمودیم.

  • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت بذر کنجد – چگونه کنجد بکاریم؟

نعنا کوهی که با نام دیگر نعناع کوهی و نام های دیگری هم شناخته می شود، می تواند برای همه ی ما مزایای فراوانی را به همراه داشته باشد و شما تنها با کشت بذر ان و به راحتی می توانید از همه ی خواص نعنا کوهی بهره مند شوید.

نام های دیگر گیاه

Virginia Mountain Mint, Hairy mountain mint, Koellia virginiana.

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد.
  • عنوان مقاله:نحوه کاشت بذر نعنا کوهی (Mountain Mint – Pycnanthemum pilosum)
  • نویسنده: مهدی قنبری
  • پیچ اینستاگرامی ما را دنبال کنید.
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *