Loading...

نحوه کاشت بذر پریلای سبز (Green Perilla ,Shiso seeds,Perilla frutescens)

نحوه کاشت بذر پریلای سبز (Green Perilla ,Shiso seeds,Perilla frutescens)

پریلای سبز (Green Perilla ,Shiso seeds,Perilla frutescens) گیاهی دوست داشتنی است که هم می توان از آن به عنوان گیاهی زینتی بهره برد و هم استفاده از آن برای مصارف خوراکی مناسب است. برای مقاصد زینتی آن را برای در بیشتر موارد برگ های زیبای آن پرورش می دهند. این برگ ها است که در بین گل ها می تواند تنوع بیشتری را به وجود آورد.

به دلیل این که می تواند تا ۴ فوت هم رشد کند، می توان از آن در کنار مرزها و در نزدیک حصارها در باغ یا هر محل مناسب دیگری کشت نمود. این گیاه دارای بویی خاص است و با تماس با بوته ی آن می توانید بوی آن را حس کنید. برای همین هم آن را نزدیک محل زندگی و کنار کلبه ی خود نکارید. مگر این که از بوی آن خوشتان بیاید. که در این صورت گزینه ای مناسب برای این گونه مکان ها خواهد بود.

گیاهی مقاوم است و در مکان های گرم که در معرض نور آفتاب قرار دارند به خوبی دوام می آورد. اما می تواند در سایه هم رشد کند. نیاز به نگه داری کمی، در زمانی که کمی رشد کرده و به شرایط پایداری رسیده است دارد. به عنوان گیاهی تزیینی چندان شکننده نیست و مقاومت در برابر خشکی هم مزیتی برای آن محسوب می شود.

 • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت گیاه دارویی زنجبیل شامی (Elecampane-Inula helenium)

اما اگر شما می خواهید تا علاوه بر زیبایی آن، برگ های آن را برداشت کنید باید به آن آب بیشتری بدهید. جانوران وحشی آن را نمی خورند و آهو ها و خرگوش ها هم از آن دوری می کنند. به دلیل این که گیاه در روزهای کوتاه گل می دهد. گلدهی آن در پاییز خواهد بود. در این موقع از سال است که بسیاری از دیگر گیاهان گلدهی خود را تمام کرده اند.

برای همین هم برای رشد در باغ بسیار خوب است و به دلیل دارا بودن شهدی که در دیگر گیاهان یافت نمی شود می تواند به پروانه ها هم کمک کند تا در این زمان غذایی برای خود داشته باشند. برای همین است که در پاییز زنبورها و پروانه ها در اطراف آن بسیار دیده می شوند.

 • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت گل رنگ پریده (Pale Jewelweed seeds – Impatiens pallida)

در کل دو نوع اصلی پریلا وجود دارد که به رنگ های سبز و قرمز هستند. هر کدام از آن ها هم عطر خاص خود را دارند. اگر چه ظاهر آن ها به طور کلی مشابه است، اما در رنگ و طعم به هم تفاوت دارند. در این متن ما در مورد پریلای سبز توضیح خواهیم داد.

مشخصات گیاه پریلای سبز

این گیاه در مناطق گرم به خوبی رشد می کند و می توان در مناطق گرمسیری آن را به عنوان گیاهی چند ساله رشد داد. اما در مناطق سردتر به تنها برای یک سال کشت می شود. گیاه بسیار جذابی است و برگ های آن در رنگ های سبز متوسط بوده و تا ۴ اینچ هم رشد می کنند.

برگ ها دارای رگه هایی می باشند که به نظر می رسد سطح آن ها را چین دار کرده است. هم چنین دندانه دار بوده و می توان انبوه آن ها را روی بوته ی گیاه در طول فصل رشد دید. ارتفاع گیاه هم با وجود شاخه ها و برگ های انبوه آن تا حدود ۳ فوت می رسد. که البته پریلای سبز در صورت فراهم بودی شرایط مناسب تا این ارتفاع رشد می کند.  در غیر این صورت ممکن است کوتاه تر باشد.

 • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت بذر گیاه دارویی خلال دندان (Ammi Visnaga)

در اواخر تابستان هم ساقه های بلند گل ها از بوته ی گیاه پریلای سبز سر بر می اورند که در نهایت در پاییز شروع به شکفته شدن می کنند. این ساقه ها می توانند تا یک فوت هم اندازه داشته و در سر شاخه های خود گل هایی به رنگ سفید یا صورتی خواهند داشت. می توان نقطه های صورتی رنگی را هم در این گل ها مشاهده کرد.

اگر چه این گل ها چندان برای ما جلب توجه نمی کنند، اما پروانه ها و زنبورها در اطراف آن ها زیاد دیده شده و به آن ها علاقه دارند. در کل گیاه را بیشتر برای شاخ و برگ های جذاب آن پرورش می دهند تا گل های آن. پریلای سبز دارای بوی خاصی بوده و حتی حرکت کردن ساقه های آن می تواند بوی آن را در فضا با وزش باد پخش کند.

طعم و مزه ی پریلای سبز هم به سختی قابل شرح است. این طعم مخلوطی از دیگر طعم ها را دارد مانند طعم دارچین، آنیسون، ریحان و عده ای هم می گویند مانند طعم مرکبات که با هم ترکیب شده اند می باشد. پریلا سبز قوی بوده و حنی جویدن کمی از آن می تواند برای بسیاری از مردم بیش از حد توان مصرف باشد.

محل نگه داری و مراقبت از گیاه پرلیای سبز

می توان هر دو گونه ی پریلای سبز و قرمز را به خوبی مقاوم دانست. امکان رشد آن ها در نور گرم آفتاب وجود دارد. البته در نیم سایه ها هم دوام می اورند. در هر نوع خاکی توان رشد دارند. اما در خاک های رسی و سنگین یا خاک های اشباع شده از آب به خوبی عمل نمی کنند.

به هیچ گونه کود و ماده ی مغذی برای رشد خود نیاز ندارند ولی کمی مواد ارگانیک در ابتدای کشت برای استفاده در بستر آن ها به منظور فراهم نمودن بهترین شرایط برای رشد گیاه مناسب می باشد. همین که به وضعیت پایداری رسید، بدون هر گونه نیاز به مراقبت و یا نیاز به آب فراوان می تواند در برابر خشکی هم مقاومت کند. اما اگر می خواهید تا گیاه برگ تولید کند، باید به آن به طور مناسب آب بدهید.

یکی از بهترین راه ها برای این کار هم شاید استفاده از یک ظرف در کنار آن برای مرطوب نگه داشتن زمین باشد که ایده ی جالبی به نظر می رسد. به طور کلی برای رشد انبوه برگ ها، آب دادن به طور روزانه می تواند بهتر باشد. اما برای مقاصد تزیینی برای دو بار آب دادن در طول هفته کافی است.

 • بیشتر بخوانید: گیاه دارویی استویا

برای رشد بوته ی پریلای سبز، با چیدن سر شاخه ها می توانید آن را تحریک به رشد و تولید شاخه ها انشعابات بیشتری بکنید. اگر به گیاه اجازه ی گل دادن بدهید، باید شاخه های گل ها را قبل از این که بذرهای آن ها برسند، بچینید، دلیل آن هم جلوگیری از رشد دوباره ی گیاه با پخش شدن این بذرها می باشد. اما اگر به گیاه اجازه بذر دادن بدهید، بذرهای زیادی را به بار خواهد آورد.

کاشت بذر پرلیای سبز

می توان بذرهای آن را در داخل کشت داد و یا این که به طور مستقیم در بیرون و در محل مورد نظر کشت نمود. دمای مورد نظر برای جوانه زدن بذرها هم حدود ۲۰ درجه ی سانتی گراد می باشد. برای کاشت بذرها در بیرون، محل مورد نظر را آماده کنید و پس از کاشتن بذرها، روی آن ها را کمی با خاک بپوشانید.

نحوه کاشت بذر پریلای سبز (Green Perilla ,Shiso seeds,Perilla frutescens)

برای کشت در داخل هم به دلیل این که بذرها دارای اندازه ای به نسبت بزرگ هستند، می توانید از گلدان های جدا و یا سلول هایی در سینی بذر برای کشت آن ها استفاده کنید. با کشت بذرهای پریلای سبز، روی آن ها را کمی بپوشانید تا بتوانند جوانه بزنند.

برداشت گیاه پریلای سبز

برگ ها را می توان با رشد گیاه و رسیدن ارتفاع آن به یک فوت برداشت نمود. برای این کار هم بالای شاخه ها را بچینید تا بتواند شاخه های بیشتری بدهد. این کار به رشد بیشتر برگ ها هم کمک می کند. برگ های تازه به نظر می رسد که کمتر دارای عطر و بو باشند. برگ های مسن تر زننده تر هستند.

می توانید در صورت نیاز به میزان بیشتری برگ، کل ساقه را قطع کنید. اگر هم می خواهید تا آن ها را برای استفاده های خود در آینده خشک کنید، می توانید همه ی ساقه ها را با برگ ها قبل از این که گیاه گل بدهد، بچینید.

در این زمان گیاه دارای بهترین طعم خواهد بود. می توانید با آویزان کردن شاخه ها در بیرون، آن ها را خشک کنید. برگ ها را از ساقه ها جدا کنید و آن را پس از خشک شدن در یک محفظه ی در بسته نگه داری کنید.

با قرار دادن ظرف حاوی برگ های خشک، می توانید در مکان های تاریک و خنک برای مدت بیشتری آن ها را حفظ کنید. اگر هم می خواهید بذرهای آن را برداشت کنید، باید همه ی ساقه ها را در زمان مناسب که بذرها رسیده اند، چیده و در ظرفی بریزید.

مصارف خوراکی پریلای سبز

گیاه پریلای سبز در کشورهایی مانند کره و ژاپن بسیار محبوب است. از آن در پخت و پز، در ترشی، طعم دهی به برنج، سوپ، ماهی و سبزیجات و برای تزیین غذاها استفاده می شود. پریلای سبز تازه هم به وفور مصرف می شود.

نحوه کاشت بذر پریلای سبز (Green Perilla ,Shiso seeds,Perilla frutescens)

از آن به جای ریحان هم در غذاها استفاده شده است. در واقع ژاپنی ها در مواردی در غذاهای غربی که به طور معمول با ریحان آماده می شود، به جای ریحان از پریلای سبز استفاده می کنند. برگ های تازه و کوچک به سالاد اضافه می شوند. برگ های مسن تر هم برای طعم دادن به غذاها مصرف می شوند.

 • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت بذر گیاه مولین (Mullein seeds-Verbascum thapsus)

از آن ها به عنوان ادویه هم بهره برده می شود. پریلا سبز یکی از ترکیبات موجود در هفت ادویه نیز می باشد. بذرها هم در نمک گذاشته می شوند و به عنوان ادویه در ترشی ها استفاده می شود. به نظر می رسد که بذرهای گونه ی قرمز برای این استفاده بهتر است. از روغن به دست آمده از پریلای سبز هم برای طعم دهی به سس ها و شکلات ها استفاده می گردد.

خواص درمانی پریلای سبز

به طور معمول همه ی بخش های گیاه پریلا دارای کاربردهای درمانی است. پریلا به عنوان گیاهی گرم کنند شناخته می شود و دارای خواص زیادی است. از برگ های آن برای درمان سرماخوردگی، مشکلات سینه، استفراغ، گرفتگی سینه، درد شکم، عفونت های ریه، انواع آنفلونزا، و بسیاری از کاربردهای دیگر استفاده می شود.

عصاره به دست آمده از برگ ها هم برای درمان زخم ها و بریدگی کاربرد دارد. بذرها هم برای درمان آسم، درد شکم، تهوع، مسمومیت غذایی، و حساسیت در کنار برونشیت و خشکی استفاده می شود. در مصارف خارجی، برگ های خرد شده را روی پوست می گذارند تا حشرات را پراکنده کند.

 • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت بنگ دانه یا بذر البنج (Hyoscyamus niger)

روغن پریلا هم از بذرهای آن به دست می آید و دارای ۳۵ تا ۴۵ درصد روغن است که به طور معمول در مناطقی از آسیا به دلیل خواص درمانی آن استفاده می شود. این روغن ها سرشار از اسیدهای چرب امگا ۳ هستند.

تهیه و تنظیم

 • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
 • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد.
 • عنوان مقاله:نحوه کاشت بذر پریلای سبز (Green Perilla ,Shiso seeds,Perilla frutescens)
 • نویسنده: مهدی قنبری
 • پیچ اینستاگرامی ما را دنبال
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *