Loading...

نحوه کاشت بذر پیازچه یا پیاز کوهی (Allium schoenoprassum، Common Chives)

پیازچه یا پیاز کوهی (Allium schoenoprassum، Common Chives) گیاهی است که می تواند برای استفاده از آن در مصارف خانگی با استفاده از بذر آن کشت شود. شاید تا به حال بسیار از پیاز یا گونه های متعلق به این خانواده استفاده کرده باشید. می دانید که همه ی آن ها کمابیش با هم شباهت هایی دارند. پیازچه کوهی هم عضوی از این خانواده است و می تواند در کاربردهای زیادی مورد استفاده قرار گیرد. با کشت بذر آن و برداشت بخش های مختلف گیاه می توان در آشپزخانه با به کار بردن آن در پخت و پز به خوبی از مزایای آن هم بهره مند شد. پیاز کوهی خواص منحصر به فرد خود را مانند انواع پیاز و سیر در بهبود سلامت فردی به دنبال دارد.

اگر شما باغی دارید یا برای باغچه ی خود به دنبال یافتن گیاهی برای کشت می باشید که بتواند برای شما علاوه بر ایجاد تنوع گیاهی، خواص درمانی به دنبال داشته باشد، پیشنهاد می کنیم که کشت این گیاه را برای یک بار هم که شده است تجربه کنید. پیاز کوهی خوراکی مفیدی برای شما و برای خانواده ی شما خواهد بود که به سادگی می توان آن را کاشت و از محصولات مغذی آن برداشت نمود.

به دلیل دارا بودن گل ها و برگ های زیبا می توانید گیاه را، هم برای زیبایی باغ خود، و هم برای استفاده در آشپزخانه خود کشت دهید. هر دو گونه ی پیاز کوهی و سیر کوهی را می توان به طور کلی با استفاده از روش مشابهی پرورش داد. عده ای از افراد این گونه ها را به طور چند ساله در کناره های باغ خود پرورش می دهند. اما کشت آن ها در داخل ظرف ها و گلدان هم متداول است. حتی می توان آن ها را در کنار دیگر گونه های گیاهی مانند رزماری کشت نمود. به دلیل چند ساله بودن گیاه، در صورتی که قصد دارید آن را در کنار دیگر گونه ها کشت کنید، بهتر است گونه های گیاهی چند ساله را برای این کار انتخاب کنید.

نحوه کاشت بذر پیازچه یا پیاز کوهی (Allium schoenoprassum، Common Chives)

با آن چه تا به حال گفته شد، اگر به دنبال کاشت پیاز چه یا پیاز کوهی هستید، باید بدانید که در این راه تنها نیستید و افراد زیادی به دنبال کشت آن در باغ خود هستند. آن ها به دنبال لذت بردن از برگ ها و گل های بنفش رز مانند آن هستند. هر دو بخش گیاه شامل برگ و گل ها دارای بویی مانند بوی پیاز هستند. این گونه در هر زمینی می تواند به خوبی رشد کند و در ظرف ها هم به خوبی برای شما زیبایی را در فصل گلدهی خود به دنبال خواهد داشت. ما در ادامه برای شما راهنمایی های مختصر و مفیدی را برای استفاده ی شما در صورت نیاز به کاشت پیازچه کوهی، فراهم کرده ایم.

کاشت بذر گیاه پیاز کوهی

باید بذر ها را در ابتدای بهار و یا در اواخر زمستان کشت کنید. بذر ها را ۴ تا ۶ هفته قبل از آخرین سرمای بهاری در مکان مناسبی بکارید تا جوانه بزنند. این بذرها برای کاشته شدن در کناره های مرزهای باغ یا در باغچه گزینه ای عالی محسوب می شوند. در داخل خانه ی خود هم می توانید بذرها را در داخل گلدان کشت کنید. بین محل هایی که بذر ها را می کارید باید بین ۸ تا ۱۲ اینچ فاصله قرار دهید تا بذر ها در پی جوانه زدن، بتوانند به خوبی رشد کنند. محل مورد استفاده برای کشت بذر ها باید دارای نور مستقیم آفتاب باشد. هم چنین خاک موجود در بستر گیاه باید دارای زه کشی مناسب برای رشد بهتر ریشه ها باشد. خاک های غنی برای رشد گیاه بهترین نتیجه را در پی خواهند داشت.

  • بیشتر بخوانید: سبزی شوید چیست؟ آشنایی با فواید و خواص شوید

برای همین قبل از کشت بذر گیاه یا نشا کردن آن، باید خاک موجود در بستر آن را با میزان کافی مواد مغذی و کودهای ارگانیک مخلوط کنید. زمین را به اندازه ی چند اینچ زیر و رو کرده و در همین زمان مقداری کمپوست به خاک اضافه کنید. در صورت نیاز به کشت در داخل گلدان هم از خاک غنی و دارای مواد ارگانیک برای این کار بهره ببرید.

گیاه برای جوانه زدن خود نیاز به بستری مرطوب دارد. برای همین باید محل کشت آن را به طور متناوب بررسی کنید و در صورتی که رویه ی بستر محل کاشت بذر های خشک شده است، به آن آب بدهید. دادن کود های مایع در زمان جوانه زدن و رشد گیاه می تواند به شما در به دست آوردن نتیجه ای بهتر کمک کند. با این کار برگ های بیشتری بر روی گیاه دیده خواهد شد و گل های بیشتری هم به بار خواهد آورد. می توانید با رشد گیاه از هر دو بخش برگ ها و گل های آن در مصارف غذایی استفاده کنید.

محل کشت و نگه داری از گیاه پیاز کوهی

برای آن که بتوانید از پیاز کوهی و خواص آن به طور کامل بهره مند شوید، باید در طول رشد آن به خوبی از آن مراقبت کرده و مواد مغذی را در اختیار آن قرار دهید. اما مهم تر از دوره ی رشد، توجه به انتخاب محل مناسب برای کشت گیاه قبل از اقدام به کاشت بذر یا نشای آن می باشد. بستر مورد استفاده باید به خوبی آفتاب گیر بوده و سایه کمی داشته باشد. البته گیاه می تواند در کمی سایه هم به خوبی رشد کند. اما در صورتی که می خواهید آن را در اطراف ساختمان یا خانه ی خود کشت کنید، بهترین مکان برای این کار بخش جنوبی و جنوب شرقی ساختمان شما می باشد.

همان طور که گفته شد گیاه را بهتر است در خاک های غنی کشت دهید. این خاک باید دارای زه کشی مناسب باشد. در غیر این صورت باید با استفاده از مواد ارگانیک آن را اصلاح کنید تا گیاه بتواند بهترین رشد را تجربه کند. مواد ارگانیک، هم مواد مغذی را به خاک اضافه می کند و هم زه کشی خاک را بهبود می دهد. در زمان نشا کردن بین هر یک از گیاهان با دیگری ۸ تا ۱۲ اینچ فاصله بگذارید.

نحوه کاشت بذر پیازچه یا پیاز کوهی (Allium schoenoprassum، Common Chives)

اگر به طور متناوب می خواهید از گیاه برگ ها و گل های آن را برداشت کنید، باید به بستر گیاه به طور مداوم کود های مایع بدهید تا بتواند در تغذیه ی ریشه ها موثر بوده و بهترین نتیجه را برای شما به همراه داشته باشد. استفاده از امولسیون ماهی یکی از گزینه ها برای تغذیه ی مدوام ریشه های گیاه می باشد.

  • بیشتر بخوانید: سبزی جعفری چیست؟ آشنایی با فواید و خواص جعفری

اگر چه گل های گیاه زیبا هستند، اما در صورتی که می خواهید برگ ها بیشتری بر روی گیاه رشد کند، باید با ظاهر شدن گل ها، نوک آن ها را بچینید. با فرا رسدن فصل سرما هم بهتر است که گیاه را تا زمین قطع کنید تا جلوه ای نا خوشایند در اثر یخ زدن آن در باغ شما به وجود نیاید. با این کار گیاه در بهار بعد دوباره جوانه زده و سبز خواهد شد. پس از ۳ تا ۴ سال هر یک از گیاهان به بوته ای بالغ تبدیل شده است که می توان آن را تقسیم و در مکان های مختلفی کشت نمود. این کار هم باید در ابتدای بهار صورت پذیرد.

بیماری ها و آفت های گیاه پیازچه کوهی

باید در دوره رشد گیاه به خصوص در بهار مراقب شته ها باشید. شاید در صورتی که تعداد آن ها زیاد باشد استفاده از اسپری حشره کش برای رفع این مشکل مفید باشد.

  • بیشتر بخوانید: سبزی شاهی چیست؟ ویتامین ها و املاح معدنی موجود در شاهی

هشدار: گیاه می تواند از بذر های خود دوباره رشد کند. برای همین در صورت عدم کنترل می تواند در بقیه ی بخش های باغ شما هم رشد کند. برای همین در زمان گلدهی باید مواظب باشید تا بذر ها در زمان رسیدن روی زمین نریزند.

برداشت پیازچه کوهی

می توانید برگ ها را به طور متناوب همین که به اندازه ای رشد کردند که بتوانند با برگ هایی جدید جایگزین شوند بچینید. برگ ها را از اطراف بوته ی گیاه برداشت کنید. برگ هایی که در فاصله ی یک دوم سطح خاک و بخش های بالاتر گیاه قرار دارند برای چیدن مناسب هستند. با باقی گذاشتن بخش های پایین گیاه، می توان به آن انرژی لازم برای رشد دوباره را داد. اگر چه مصرف برگ ها به صورت تازه بهتر است، اما می توانید آن را برای استفاده در آینده در سرکه نگه داری کنید. یا این که سعی در خشک کردن برگ ها در مکانی مناسب بنمایید.

مصارف خورکی پیاز کوهی

گیاه را می توان در مراحل آخر پخت غذا به آن اضافه کرد تا طعم خود را از دست ندهد. گل های گیاه هم خوراکی هستند و می توان با سوپ یا غذاهای دیگر از آن ها استفاده کرد. اگر در آخر فصل رشد، قبل از سرد شدن هوا، بخشی از گیاه را از زمین در آورید و در گلدانی در داخل خانه قرار دهید، می توانید از آن در طول زمستان هم در این گونه مصارف استفاده کنید. استفاده از ریشه پیاز کوهی هم با توجه به خواص آن در غذاها توصیه می شود. در کل از همه ی بخش های گیاه می توان استفاده نمود.

نحوه کاشت بذر پیازچه یا پیاز کوهی (Allium schoenoprassum، Common Chives)

باید توجه داشته باشید که گونه های مختلفی از پیاز سیر کوهی وجود دارد. هر یک از ان ها با دیگری در طعم و یا مزه ی خود کمی تا حدودی تفاوت دارد. اما در همه ی ان ها به طور کلی می توان ویژگی های مشابهی را دید. برگ ها یه عنوان مهم ترین بخش سبزی پیاز کوهی قابل استفاده هستند. اما همه ی بخش های پیاز کوهی فواید بسیاری برای سلامت انسان دارند.

  • بیشتر بخوانید: سبزی تره چیست؟ مواد معدنی و ویتامین های موجود در تره

برای همین است که ما به شما توصیه می کنیم تا با کاشت پیاز کوهی سعی کنید تا از این فواید بهره مند شوید. همان طور که گفته شد، کاشت گیاه پیاز کوهی به آسانی می تواند در مکان های مختلفی بر روی خاک یا در گلدان ها و ظرف های مجزا صورت پذیرد. در هر یک از این بستر ها نه تنها می توانید از مزایای گیاه با برداشت آن بهره مند شوید، که می توانید از زیبایی برگ ها و گل پیاز کوهی در کنار دیگر گیاهان لذت ببرید.

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد.
  • عنوان مقاله: نحوه کاشت بذر پیازچه یا پیاز کوهی (Allium schoenoprassum، Common Chives)
  • نویسنده: مهدی قنبری
  • پیچ اینستاگرامی ما را دنبال
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *