Loading...

کاشت بذر پیچک لبلب یا لوبیا سنبلی (Lablab purpureus)

کاشت بذر پیچک لبلب یا لوبیا سنبلی (Lablab purpureus)

لوبیا سنبلی یا پیچک لبلب با نام علمی Lablab purpureus یکی از گیاهانی است که می توان برای رنگ روشن عالی آن در هر باغی پرورش داد. گیاه به طور عمده به عنوان گیاهی یک ساله کشت می شود و نیاز به سطحی رو به بالا برای رشد دارد تا در نور آفتاب به خوبی قد بکشد. البته در مورد خاک چندان حساس نیست و هر نوع خاکی را تحمل می کند.

به مواد ارگانیک برای رشد بهتر گل ها نیاز دارد و در برابر خشکی هم به خوبی مقاومت می کند. همین که بذر آن کاشته و گیاه کمی رشد کرد، دیگر نیز چندانی به مراقبت نخواهد داشت. از اواسط تابستان تا فرا رسیدن فصل سرما گل خواهد داد و به دنبال گل ها هم بذرهایی را بر روی ساقه های خود نمایان خواهد کرد که به اندازه ی گل های آن جذاب هستند.

 • بیشتر بخوانید: کاشت بذر انیسون یا بادیان رومی (Anise-Pimpinella anisum)

اگر به دنبال یک گیاه می باشید که به سرعت رشد کند و در باغ شما خود نمایانی کند، پیچک لب لب گزینه ای ایده ال برای کشت می باشد. ما در مورد خواص لوبیا سنبلی یا پیچک لبلب بیشتر توضیح خواهیم داد و به نحوه ی کشت و نگه داری از آن هم خواهیم پرداخت. با رشد گیاه، شاهد گل پیچک لب لب در باغ خود بوده و از زیبایی آن لذت ببرید. شاید اگر گیاه  را در محلی بکارید که حیوانات توان دست یافتن به آن را داشته باشند، به خوبی گیاه را بخورند. برای همین بهتر است که در داخل حصار پیچک لب لب را پرورش دهید.

ویژگی های ظاهری لوبیا سنبلی

گیاه کمی مانند گیاه مو و برای مقاصد تزیینی استفاده می شود. گیاه به طور معمول به طور سالانه رشد داده می شود اما در گروه گیاهان چند ساله دسته بندی می شود و می تواند درمناطق گرمسیری از سرمای زمستان جان سالم به در ببرد. به خوبی با سرعت رشد می کند و دارای برگ هایی بنفش مانند می باشد که بر روی ساقه های کوچکی رشد می کنند و به شکل قلب می باشند.

کاشت بذر پیچک لبلب یا لوبیا سنبلی (Lablab purpureus)

می تواند تا ارتفاع ۲ فوت هم رشد کند و در اطراف هم تا همین حدود توان گسترده شدن بر روی زمین را دارد. این میزان از رشد در طول یک فصل رخ خواهد داد. پیچک لب لب دارای ساقه هایی با گل هایی خوشبو خواهد بود که به رنگ نخودی و یا صورتی روشن یا بنفش مانند می باشند و به دنبال این گل ها هم می توان محفظه هایی را دید که دارای بذر های گیاه می باشند.

 • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت بذر گیاه دم شیر (Motherwort-Leonurus cardiaca)

این محفظه ها به رنگ بنفش روشن بوده و دارای اندازه ای معادل ۶ اینچ  و دارای عرض برابر با یک و نیم اینچ می باشند. که به صورت خوشه ای رشد می کنند. گیاه تا زمانی که اولین سرمای کشنده از راه برسد عمر خواهد کرد.

محل نگه داری و مراقبت از گیاه پیچک لب لب

لوبیا سنبلی یا پیچک لب لب بهترین رشد را در نور کامل آفتاب خواهد داشت. برای همین باید در محل های افتاب گیر کشت شود. در مورد خاک مورد استفاده برای پرورش خود هم حساس نیست و بهترین نتیجه از کشت آن در خاک های دارای زه کشی مناسب به دست خواهد آمد. استفاده از میزان معقولی مواد ارگانیک در خاک هم می تواند تاثیر بسیاری در رشد بهتر گیاه داشته باشد.

گیاه بهتر است که در رنجی از ph رشد کند که زیاد اسیدی یا زیاد قلیایی نباشد زیرا که بالا بودن میزان اسیدی یا قلیایی بودن خاک می تواند رشد گیاه را کاهش دهد. اما اگر از مواد ارگانیک در خاک استفاده کنید می تواند ph خاک را به میزان معقولی برساند و برای کشت آن را آماده کند. این کار قوی ترین گیاه را به همراه خواهد داشت که بیشترین گل ها را خواهد داد.

گیاه پیچک لب لب به خوبی در برابر خشکی مقاوم است و می تواند در زمانی که جوانه زده و کمی رشد کرد در برابر کم آبی هم مقاومت کند. اما اگر می خواهید تا به خوبی گل بدهد باید دو بار در هفته به آن آب بدهید. استفاده از یک ظرف آب در کنار آن که به طور مداوم ریشه ها را مرطوب نگه دارد هم راهی ایده ال برای فراهم نمودن آب مورد نیاز برای رشد گیاه می باشد. شاید بهتر باشد تا هر روز کمی آب به گیاه بدهید.

 • بیشتر بخوانید: گیاه کوهوش سیاه چیست؟ کاشت بذر کوهوش سیاه، گیاه زنان یا پری شمع

همین که گیاه به خوبی رشد نمود دیگر نیاز به کود ندارد. استفاده از کودهای نیتروزن دار هم از گل دهی و رشد بیشتر برگ های زیبای گیاه تا حدی جلوگیری می کند. گیاه متعلق به خوانواده ی بقولات می باشد و می تواند نیتروژن را در خاک تثبیت کند که می تواند برای دیگر گیاهان که در نزدیکی آن قرار دارند مفید باشد.

به جز نیاز به آب، گیاه نیاز به نگه داری خاص دیگری ندارد. علف ها را از اطراف پایه ی گیاه حذف کنید. مواظب باشید که خود گیاه را در زمان حذف علف های هرز از جا نکنید. همین و دیگر نیاز به کاری دیگری ندارید. به گیاه آب بدهید و از آن  لذت ببرید. گیاه به طور معمول روی یک داربست یا کنار حصار رشد می کند، اما می توان آن را بر روی زمین هم پرورش داد و در این حالت یک پوشش زمینی عالی را به وجود خواهد آورد.

رشد با استفاده از داربست: گیاه می تواند به سادگی روی یک داربست رشد کند که با استفاده از داربست های فلزی ممکن می شود. می توان حتی از یک توری در یک سمت ساختمان برای بالا آمدن گیاه استفاده کرد.

نباید از توری های  دارای روزنه های کوچک استفاده کنید زیرا که گیاه در رشد خود در داخل آن ها گیر می افتد و به خوبی توان رشد نخواهد داشت. باید اندازه ی توری های مورد استفاده به اندازه ای بزرگ باشد که در رشد ساقه های گیاه در صورت عبور از آن ها مشکلی به وجود نیاید.

این را هم بدانید که پیچک لب لب گیاهی سر سخت است و حذف آن در پایان فصل رشد و حتی در ابتدای بهار سال بعد سخت خواهد بود. برای همین باید قبل از استفاده از داربست در مورد آن بیشتر فکر کنید تا داربستی استفاده کنید که حذف گیاه را پس از رشد آن در زمستان یا در ابتدای بهار سال بعد خیلی سخت نکند.

پوشش گیاهی: باید قبل از این که گیاه را بکارید مطمئن شوید که زمین دارای مواد ارگانیک به اندازه ی کافی است و علف های هرز هم به خوبی حذف شده اند. بذر ها یا لوبیا ها را با فاصله ی ۳ فوت از یکدیگر در زمین مورد نظر بکارید. به طور مرتب تا جوانه زدن لوبیا صبر کنید.

 • بیشتر بخوانید: کاشت اوپاتوریم یا علف گوشتی جوت پیه (Eupatorium maculatum-Joe Pye Weed)

گیاه می تواند در زمان جوانه زدن با علف هایی که به طور هم زمان در حال سر بر آوردن از خاک هستند رقابت کند، اما علف هایی که به سرعت رشد می کنند، می توانند برای این گیاهان تازه جوانه زده مشکل ایجاد کنند. برای همین نیاز به حذف علف ها در زمان رشد پیچک لبلب می باشد. می توان از لوبیا سنبلی به عنوان علوفه برای حیوانات استفاده کرد.

کاشت بذر لوبیا سنبلی

برای بهره بردن از خواص لوبیا سنبلی باید ابتدا آن را در زمین مناسب کشت دهید. اگر چه این کار می تواند با کاشت لوبیا در داخل شروع شود، اما نیاز به زحمت کشیدن نمی باشد و می توانید آن را به طور مستقیم در محیط بیرون بکارید. به دلیل رشد سریع گیاه ممکن است که قبل از این که گیاه را به بیرون منتقل کنید، در داخل گلدان به سرعت رشد کند و تمام فضا را در بر بگیرد.

برای همین در زمانی که آن ها را به بیرون منتقل می کنید، به دلیل عدم سازگاری با محیط جدید می توانند در زیر نور افتاب بسوزند. با توجه به تجربه هایی که به دست آمده است، مشخص شده است که کاشت بذر به طور مستقیم می تواند خیلی بهتر، در به وجود آمدن گیاهی سالم و زیبا موثر باشد.

کاشت بذر پیچک لبلب یا لوبیا سنبلی (Lablab purpureus)

برای این کار باید پس از گذشت آخرین سرمای بهاری بذرها را در مکان مناسبی بکارید. در این زمان باید هوا به نحوی گرم شده باشد که دمای خاک به حدود ۶۰ درجه ی فارنهایت یا ۱۸ درجه ی سانتی گراد رسیده باشد. از وجود مقداری مواد ارگانیک در خاک محل کشت لوبیا سنبلی اطمینان حاصل کنید. بذر را کاشته و تا جوانه زدن آن به خوبی به آن آب بدهید.

 • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت بذر سوسن چشم سیاه ، گل رودبکیا مایا یا گل کوکب کوهی

زمان مورد نیاز برای جوانه زدن هم می تواند از چند روز تا حدود دو هفته به طول انجامد. این زمان به دمای محیط بستگی خواهد داشت. برای این که بهترین منظره به وجود آید، بذرها را در فاصله ی ۳ اینچی از هم بکارید. اگر می خواهید تا از لوبیا سنبلی به عنوان پوشش زمینی بهره ببرید، باید فاصله ی بین ردیف ها را حدود ۳ فوت در نظر بگیرید.

بیماری های پیچک لب لب

هیچ حشره یا آفت خاصی گیاه را تهدید نمی کند، اگر چه سوسک های ژاپنی به آن خیلی علاقه دارند، که برگ ها را خورده و آن را مانند پنیر تکه تکه می کنند. اما با این وجود گیاه زنده مانده و برگ های جدیدی را در اواخر فصل رشد به بار خواهد آورد.

مصارف خوراکی گیاه پیچک لب لب

محفظه های حاوی بذر تازه، به عنوان ماده ای خوراکی شناخته می شوند. می توان آن ها را مانند لوبیا سبز استفاده نمود. وقتی که پخته می شوند رنگ صورتی خود را از دست می دهند و سبز رنگ می شوند. وقتی که از این بخش گیاه استفاده می کنید، مطمئن باشید که هنوز بذرها تازه هستند و نرسیده اند، زیرا که بذرهای رسیده محکم وسخت هستند و سمی هم می باشند.

گل پیچک لب لب هم مانند برگ های آن می تواند برای مصارف خوراکی مورد استفاده قرار گیرد. استفاده از آن ها در انواع غذا ها ممکن است. برگ ها باید پخته شوند و نباید آن ها را به صورت خام میل کنید. از این گیاه در مکان های مختلفی استفاده می شود و برای همین می توان انواع غذاها را یافت که با افزودن گل ها یا برگ های لوبیا سنبلی دارای طعم بهتری می شوند.

البته گل ها را می توان به طور خام هم مصرف نمود. ریشه ها هم می توانند مورد استفاده قرار گیرند. ریشه ها بزرگ و دارای نشاسته هستند. توجه داشته باشید که بذرهای رسیده ی گیاه سمی هستند و اگر جوش داده نشوند (که منجر به حذف مواد سمی از آن ها می شود) استفاده از آن ها خطرناک است. می توان با جدا کردن مواد سمی موجود در بذرها با چند بار جوشاندن آن ها، در کاربردهای خاصی در ترکیب با مواد دیگر و برای تزیین غذا از آن ها بهره برد.

خواص گیاه پیچک لب لب

می توان از آن برای خنثی کردن انواع مختلفی از زهرها و سموم بهره برد. هم چنین زمان لخته شدن خون را افزایش می دهد. از آن برای درمان سفیدی قرنیه، سوزاک، مسمومیت با الکل و مسمویت با گیاهان دیگر استفاده می شود. از ساقه ها برای درمان وبا و از عصاره ی محفظه های حاوی بذر برای درمان التهاب گوش و گلو استفاده شده است.

 • بیشتر بخوانید: گیاه خار مقدس چیست؟ نحوه کاشت بذر گیاه خار مقدس

بذرهای کاملا رسیده هم خشک شده و بو داده می شوند و از آن ها برای درمان بیماری های مختلفی مانند اختلالات گوارشی، درد معده، تهوع، استفراغ، اسهال، درد های شکمی، مسمویت الکلی و مسمومیت با ارسنیک استفاده می شود. گیاه به خوبی با سرعت بالایی رشد می کند و باکتری های موجود در ریشه های آن خاک را از نیتروژن غنی می کند. این امر، آن ها را تبدیل به گزینه ای سبز برای کود دادن به زمین در مناطق گرمسیری می کند.

نام های دیگر گیاه پیچک لب لب

lablab vulgaris. Dolichos lablab. Dolichos niger, Dolichos purpureu, Lablab violet, Lablab violet bean, Purple Lablab, Lablab bean, Indian Bean, calavance, seim, Egyptian Bean, njahi, bulay, bataw.

تهیه و تنظیم

 • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
 • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد.
 • عنوان مقاله:کاشت بذر پیچک لبلب یا لوبیا سنبلی (Lablab purpureus)
 • نویسنده: مهدی قنبری
 • پیچ اینستاگرامی ما را دنبال
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *