Loading...

نحوه کاشت بذر کوکب کوهی (Rudbeckia hirta)

نحوه کاشت بذر کوکب کوهی (Rudbeckia hirta)

کوکب کوهی (Rudbeckia hirta) گیاهی به رنگ روشن و جذاب می باشد که نشاط را با خود به همراه می آورد. این گیاه بومی آمریکای شمالی بوده و هم چنین با نام سوسن چشم سیاه شناخته می شود. نام علمی کوکب کوهی، Rudbeckia hirta می باشد و در گونه های مختلفی می توان آن را در طبیعت یافت.

دارای عمری کوتاه و نزدیک به یک سال است و گل های زرد و زیبای خود را در طول فصل تابستان تا اوایل پاییز تولید خواهد کرد.  این گونه ها سخت و مقاوم بوده و نیاز به آب کمی برای رشد دارند.

به نظر می رسد که بسیاری از حیوانات گیاه را نمی خورند. با انتخاب مناسب زمان کاشت کوکب کوهی شما می توانید از گل های زیبای آن بهره مند شوید. انتخاب محل های آفتاب گیر برای کاشت گل کوکب کوهی بهترین راه برای تامین نور مورد نیاز برای رشد آن است و با توجه به مقاوم بودن و سادگی روش کاشت کوکب کوهی می توان به راحتی آن را داخل باغ خود کاشت. ما در این متن سعی خواهیم کرد تا بیشتر در مورد نحوه کاشت کوکب کوهی صحبت کرده و شما را با ویژگی های ظاهری آن هم آشنا کنیم.

اگر در زمین یا باغ خود محلی دارید که هنوز در مورد این که چه چیزی در آن بکارید تصمیمی نگرفته اید، ما به شما توصیه می کنیم تا با انتخاب این گیاه، با توجه به فصل کاشت کوکب کوهی، اقدام به کشت بذر آن نموده و از زیبایی و طراوتی که گیاه با خود به همراه دارد کمال استفاده را ببرید.

با توجه به گونه های مختلف گیاه، شاید شما نیاز  داشته باشید تا بهتر با شرایط مورد نیاز برای رشد و ویژگی های هر کدام بیشتر آشنا شوید. اگر چه نحوه ی کاشت گل کوکب کوهی قرمز می تواند با کوکب کوهی زرد شبیه باشد،

اما به طور حتم این دو گونه در ویژگی های ظاهری خود تفاوت های بسیاری خواهند داشت. در هر صورت بیشتر این گونه ها برای هر بیننده ای زنگ های زیبا و پایداری را در زمان هایی که دیگر گیاهان پژمرده می شوند فراهم نموده و فضا را زیبا خواهند نمود.

ویژگی های ظاهری گیاه کوکب کوهی

قبل از این که در مورد زمان کاشت بذر کوکب کوهی و نحوه نگه داری از آن صحبت کنیم. در این قسمت سعی می کنیم تا در مورد ظاهر آن و گل ها و برگ های آن بحث کنیم. اگر چه گیاه دو سالانه محسوب می شود اما در بیشتر مواقع به طور سالانه کشت می شود.

دلیل آن هم در از بین رفتن گیاه در فصل زمستان یا نحوه کاشت بذر کوکب کوهی نمی باشد. بلکه چون گل های کوکب کوهی به طور عمده در سال اول رشد می کنند و در سال دوم گیاه گل های چندانی را به بار نمی آورد، در بیشتر مواقع آن را به طور سالانه کشت می کنند. نمی توان روی گل دهی و یا رشد مناسب گیاه در سال دوم اعتماد کرد.

گیاه در کل دارای برگ هایی نیزه مانند و یا تا حدودی بیضی شکل است که تا ۷ اینچ هم رشد می کنند و پهنای آن ها هم در حدود ۲ اینچ است. برگ ها با پرزهای محکمی پوشیده شده اند و به آن ها کمی حالت خشن می دهد. این برگ ها به طور متناوب در امتداد ساقه های گیاه رو به بالا دیده می شوند و همه ی آن ها پوشیده از پرز می باشند. رنگ پرزها سفید است و قسمت بالای ساقه ها هم هیچ برگی ندارد.

  • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت بذر گیاه آرالیا (American Spikenard-Aralia racemosa)

اما می توان در سر هر یک از آن ها یک شکوفه را دید. گل های به وجود آمده یر سر ساقه مانند گل آفتاب گردان بوده و دارای گلبرگ های بلند و زرد رنگ می باشد. این گلبرگ ها به صورت دایره ای در اطراف مرکز گل قرار دارند.

ارتفاع آن ها هم تا دو فوت می رسد. می توان به راحتی با نحوه کاشت گل کوکب کوهی آشنا شده و با کمی تلاش از زیبایی این گل ها با ویژگی های ذکر شده در داخل باغ خود به منظور ایجاد تنوع در محیط بهره برد.

کاشت و نگهداری گل کوکب کوهی

شاید برای شما در زمان کشت بذر و یا پرورش گیاه نیاز به دانستن نکات مهمی وجود داشته باشد که با در نظر گرفتن آن ها به موفقیت در دست یافتن به هدف خود دست پیدا خواهید کرد. انتخاب مناسب زمان کاشت کوکب کوهی در کنار توجه به کاشت و نگهداری گل کوکب کوهی می تواند شما را بیش از پیش در زمینه به دست آوردن نتیجه ی مطلوب کمک نماید.

محل نگه داری از گیاه باید آفتاب گیر باشد، اما در مورد خاک محل کشت مشکل خاصی وجود ندارد و گل با هر گونه خاکی سازگاری دارد و در خاک های فقیر هم به خوبی رشد می کند. برای همین کاشت گل کوکب کوهی در خاک های فقیر هم برای شما مشکل خاصی نخواهد داشت.

همین که گیاه کمی رشد کرد می تواند در برابر خشکی هم مقاومت کند. اما در زمان خشکی شاید نیاز به میزان کمی آب برای محافظت بیشتر از آن ها باشد. اما حتی در خاک های فقیر هم استفاده از کمی کود و آب می تواند به طور قابل ملاحظه ای در به دست آوردن گیاهی که سلامت بیشتری دارد و گل های بیشتری هم خواهد داد موثر باشد.

  • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت بذر گیاه دارویی خلال دندان (Ammi Visnaga)

کم آبی و خاک فقیر امکان دارد که در انتهای فصل رشد گیاه را کمی نا مرتب نشان دهد. اما در هر حال گیاه به گل دادن در این شرایط هم ادامه خواهد داد. برای این که مطمئن شوید که گیاه دوباره از بذر خود رشد می کند، باید به آن اجازه بدهید تا به خوبی بذرهای خود را به بار آورد. برای همین نباید خیلی زود گیاه را در انتهای فصل بچینید.

نحوه کاشت بذر کوکب کوهی (Rudbeckia hirta)

باید به بذرها اجازه بدهید تا به خوبی رسیده شوند. رنگ بذرها ی رسیده خاکستری رنگ می باشد.  گیاه با توجه به مقاوم بودن خود در مناطق مختلف با شرایط آب و هوایی مختلف رشد می کند و پیدن گل های پژمرده می تواند به افزایش تعداد گل ها کمک کند.

تکثیر گیاه کوکب کوهی

بهتر است که این گیاه را از بذر آن تکثیر کنید. با توجه به این که بهترین روش کاشت کوکب کوهی استفاده از بذرهای آن است می توانید در زمان مناسب مقداری بذر را تهیه نموده و آن را در محلی مناسب بکارید. آشنایی با نحوه کاشت کوکب کوهی هم چندان سخت نیست. شما می توانید به راحتی این کار را انجام دهید.

بذرها را می توان به سادگی کاشت. این کار هم می تواند در پاییز و یا در فصل بهار انجام شود. البته بذر ها نیاز به آماده شدن دارند، اما بسیاری از فروشنده ها قبل از ارسال آن برای مشتری بذرهای کوکب کوهی را آماده سازی می کنند. آماده سازی به حداقل سه ماه زمان نیاز دارد وباید با توجه به این نکته ۳ ماه قبل از فصل کاشت کوکب کوهی آن ها را برای جوانه زدن آماده کنید.

در روش مستقیم کاشت بذر باید بذرها را روی زمین بپاشید و روی آن را با حدود یک چهارم اینچ کالچ با چنگک بپوشانید. اگر در فصل بهار اگر باران نمی بارد باید به بذر ها آب بدهید تا این که جوانه بزنند. محل کشت بذر باید مرطوب باشد تا پس از ۷ تا ۳۰ روز شاهد جوانه زدن آن ها باشید.

نحوه کاشت بذر کوکب کوهی (Rudbeckia hirta)

این امر به شرایطی مانند دما و میزان بارش باران هم بستگی دارد. همان طور که می بینید کاشت گل کوکب کوهی به سادگی ممکن است. تنها نیاز به تهیه کمی بذر دارد تا بتوانید در زمان کاشت بذر کوکب کوهی، آن ها را در زمین کاشته و با کمی آب دادن، موفق به کشت آن ها شوید.

نحوه کاشت بذر کوکب کوهی در داخل هم تفاوت چندانی با محیط بیرون ندارد. در داخل هم باید مطمئن شوید که بذرها کمی با کمپوست یا خاک پوشانده شوند تا بتوانند مرطوب بمانند تا این که جوانه بزنند. باید گیاه را در گلدان بگذارید تا به خوبی رشد کند و برای نشا در محیط بیرون آماده شود. ممکن است در داخل به دلیل بالاتر بودن دما، جوانه زنی زودتر و در روزهای ۷ تا ۱۰ ام روی دهد.

کاربردها

ما در مورد نحوه کاشت گل کوکب کوهی در بخش های قبل صحبت کردیم. به طور حتم با کاشت و نگهداری گل کوکب کوهی  شما می توانید گیاه سالم و زیبایی داشته باشید و با چیدن یا بریدن گل ها می توانید آن ها را در دسته های گل و برای مقاصد تزیینی استفاده کنید.

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد.
  • عنوان مقاله:نحوه کاشت بذر کوکب کوهی (Rudbeckia hirta)
  • نویسنده: مهدی قنبری
  • پیچ اینستاگرامی ما را دنبال کنید.
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *