Loading...

نحوه کاشت بذر گل لاله عباسی ( Mirabilis jalapa)

نحوه کاشت بذر گل لاله عباسی ( Mirabilis jalapa)

گل لاله عباسی ( Mirabilis jalapa) گلی فوق العاده برای استفاده در هر باغی می باشد، که به خوبی از ابتدای تابستان تا فرا رسیدن فصل سرما گل می دهد. این گل می تواند هر جایی از باغ تا حیات خانه و کنار راهروها را روشن و زیبا کند. گل ها در هنگام عصر یا در ابتدای صبح باز می شوند و برای همین هم برای هر کسی که در طول روز بیرون در حال کار کردن است می تواند لذت بخش باشد.

نگه داری از آن چندان سخت نیست و می توان آن را در اغلب نقاط کاشت. کاشت لاله عباسی در گلدان هم می تواند گزینه ای مناسب برای افرادی باشد که در خانه ی خود باغچه ندارند. اما در صورت وجود یک باغچه کوچک، می توانید با کاشت لاله عباسی در باغچه تعداد بیشتری گل را در محیط خانه ی خود شاهد باشید. کشت لاله عباسی به راحتی می تواند توسط هر یک از ما صورت پذیرد و به خوبی می توان از گل های آن در فصل گرما لذت برد.

هر نوع خاکی می تواند برای این کار استفاده  شود. البته باید خاک هایی که از آب اشباع می شوند و دارای زه کشی نیستند را از این قاعده مستثنی کرد. به دلیل این که گیاه به خوبی در برابر خشکی مقاومت می کند، کاشت گل لاله عباسی در مکان هایی که آب زیادی برای رشد گیاه فراهم نیست می تواند توسط پرورش دهندگان گل ها مد نظر قرار گیرد.

  • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت بذر گیاه دارویی خلال دندان (Ammi Visnaga)

هم چنین در صورت زندگی در محل هایی که زمستان های سرد ندارد، می توان گیاه را در طول زمستان هم زنده نگه داشت و سال بعد هم از زیبایی گل ها در محیط محل پرورش آن بهره برد. پرنده ها و دیگر گرده افشان ها هم به آن علاقه دارند و می توان آن ها را در اطراف لاله های عباسی در حال پرواز دید.

ویژگی های ظاهری لاله عباسی

گیاه به طور کلی چند سالانه است و می تواند در مناطق گرمسیر در طول زمستان هم زنده بماند. اما در بیشتر مناطق به صورت سالانه رشد می کند. این گیاه که با سرعت زیادی رشد می کند دارای برگ هایی به رنگ سبز روشن است که بین دو تا چهار اینچ رشد می کنند و دارای لبه هایی صاف می باشد. ساقه های گیاه هم کوتاه است و در جهات مخالف هم رشد می کنند.

نحوه کاشت بذر گل لاله عباسی ( Mirabilis jalapa)

می توان ساقه های کوچک تری را هم روی گیاه دید که به طور کلی ضعیف می باشند. این ساقه ها به  راحتی خم می شوند و دارای ساقه های کناری فراوانی هستند. گل ها هم به صورت تکی بر روی ساقه ها ظاهر می شوند و شیپور مانند هستند. البته می توان آن ها را به صورت خوشه ای در برخی بخش های گیاه دید. اندازه ی گل ها در حدود یک اینچ است و تا دو اینچ هم می توانند رشد نمایند.

  • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت گل رنگ پریده (Pale Jewelweed seeds – Impatiens pallida)

با توجه به انتخاب مناسب زمان کاشت لاله عباسی، می توان در فصل گرما شاهد باز شدن گل های آن بود. در بیشتر مواقع رنگ گل ها بنفش است اما می توان آن ها را در رنگ های زرد، سفید و حتی در دو رنگ هم دید. گل هایی با رنگ های مختلف در یک زمان می توانند بر روی ساقه های یک گیاه دیده شوند.

این تنوع رنگ می تواند برای بسیاری خوشایند باشد. لاله عباسی از هنگام عصر تا ابتدای شب شروع به شکفته شدن می کند. اما در روزهای بارانی و در سایه زودتر باز می شود. شکوفه ها تنها برای یک شب دوام می آورند اما گل ها می توانند روی گیاه تا دادن بذر هم باقی بمانند. گل های جدید در عصر و نزدیکی شب باز می شوند اما می توان شاهد آن ها در هنگام صبح هم بود.

گل ها در مناطق دارای هوای گرم تر برای مدتی طولانی تر باز می شوند اما به طور معمول از ابتدای تابستان تا رسیدن فصل سرما می توان شاهد آن ها بود. گل ها هم با بذرهایی که به اندازه ی نخود و به رنگ سیاه یا قهوه ای می باشند می توانند دنبال شوند که پس از مدتی بر روی خاک می افتند. کاشت بذر لاله عباسی، گل هایی را برای شما به بار می اورد که دارای جذابیت بالایی بوده و سهره ها و حشرات مفید را هم به خود جذب می کند.

  • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت بذر گیاه دم شیر (Motherwort-Leonurus cardiaca)

گرده افشان ها و پروانه ها در اطراف گل ها می توانند منظره ای عالی را به هر بینده ای هدیه کنند. اگر در مناطق سردسیر زندگی می کنید، برای کشت لاله عباسی در سال بعد، باید گل های قدیمی را از زمین در آورید و بذر تازه بکارید. اما در مناطق با زمستان های گرم تر، گیاه می تواند دوباره رشد کند. در صورت کاشت گل لاله عباسی در گلدان هم می توانید در داخل خانه ی خود در طول زمستان از آن محافظت کنید.

محل کشت و مراقبت از لاله عباسی

لاله عباسی گیاه حساسی نیست و می توانید آن را تقریبا در هر نوع خاکی کشت دهید. به طور معمول هم توان هر گونه شرایطی را در طول  دوره رشد خود خواهند داشت. در مورد نحوه کاشت لاله عباسی در ادامه توضیح خواهیم داد اما در زمان کاشت آن باید توجه داشته باشید که محل مورد نظر باید نور کامل آفتاب را دریافت کند تا به بهترین شکل لاله عباسی بتواند رشد کند.

نحوه کاشت بذر گل لاله عباسی ( Mirabilis jalapa)

البته گیاه تا حدودی سایه را هم تحمل خواهد کرد. در مکان های خنک تر نور خورشید ترجیح داده می شود، ولی اگر شما در محل های دارای آب  هوای گرم زندگی می کنید می توانید آن را در سایه نسبی هم پرورش دهید. در هر صورت حتما باید نور آفتاب برای آن در ساعاتی از روز فراهم باشد. گیاهانی که در معرض افتاب قرار نمی گیرند نمی توانند به حالت بوته ای و دارای گل های زیادی باشند.

اگر چه لاله عباسی دوست دارد که در خاکی رشد کند، که دارای زه کشی مناسب است و مرطوب می باشد، اما به طور خارق العاده ای توان خشکی را هم خواهد داشت. گیاه به خوبی در نقاط آفتابی و گرم با آب کم هم دوام خواهد آورد. آب دادن به طور هفتگی با مرطوب نگه داشتن خاک در رشد بهتر گیاه موثر خواهد بود.

می توان در مکان هایی که هوا سرد است در زمستان با استفاده از مالچ به گیاه کمک کرد تا در طول زمستان زنده بماند. استفاده از لایه ای از کمپوست هم توصیه می شود. اگر لاله عباسی نتواند در طول زمستان زنده بماند کشت آن در سال بعد دوباره توصیه می شود. به راحتی می توانید با مراجعه به منابع موجود در ارتباط با نحوه ی کشت گیاه و میزان کود و کمپوست مورد نیاز برای این کار هر سال لاله عباسی را در محلی در باغچه ی خانه ی خود کشت دهید و یا از آن در باغ خود لذت ببرید.

این منابع می توانند با توجه به درجه سردی زمستان در منطقه ی محل زندگی شما اطلاعات لازم را در دسترس شما قرار دهند و با اموزش کاشت گل لاله عباسی و انتخاب بهترین شرایط برای کشت و نگه داری از آن، کمک فراوانی به شما در این راه بکنند. اگر چه بیشتر نکان لازم برای این کار را ما در این متن برای شما بیان کرده ایم.

به دلیل این که ساقه های گیاه به طور کلی چندان قوی نیستند می توانند در اطراف پخش شده و برای این از این کار جلوگیری کنید شاید نیاز به محافظ داشته باشند. ایجاد تکیه گاه با استفاده از یک فریم در اطراف گیاه توصیه می شود. در مکان های سایه دار هم لاله عباسی ضعیف تر خواهد بود.

همین که گیاه به شرایط پایدار رسید نیاز به نگه داری و مراقبت فراوانی نخواهد داشت و در مناطق گرم تر هم گیاه به طور خودرو از بذر های خود تکثیر خواهد شد. البته این امر می تواند باعش آزار شود اما در بیشتر مواقع رشد دوباره از بذر چندان قابل توجه نیست و در این زمینه مشکل خاصی به وجود نخواهد آمد.

کاشت لاله عباسی در گلدان

اگر چه شما می توانید در بیرون گیاه را بکارید و به عنوان مثال از کاشت لاله عباسی در باغچه ی خانه ی خود لذت ببرید، اما می توانید آن را در ظرف یا گلدانی هم پرورش دهید. استفاده از گلدانی با اندازه ی مناسب می تواند به خوبی شما را در این راه کمک کند.

می توانید آن را در ایوان خانه ی خود قرار دهید یا محل مناسب دیگری را برای رشد آن انتخاب نمایید. هنگام عصر هر کسی از زیبایی گل های آن لذت خواهد برد. به علاوه در محل هایی که هوا سردتر است می توان با نگه داری این ظرف ها در هوای سرد در داخل گاراژ خانه از آن ها محافظت نمود.

کشت لاله عباسی در داخل گلدان برای عده ی زیادی که به این گیاه علاقه دارند اما مکان مناسبی برای این کار پیدا نمی کنند گزینه ای ایده ال برای داشتن آن در فضای خانه می باشد. در هوای سرد گلدان را در گاراژ بگذارید و با فرا رسیدن بهار دوباره آن را به ایوان باز گردانید. البته باید توجه کنید که در طول تابستان به لاله عباسی آب ندهید. باید در طول زمستان به گیاه اجازه بدهید تا به خواب فرو رود.

رشد لاله عباسی از بذر

با استفاده از بذر می توان اقدام به پرورش و کاشت گل لاله عباسی نمود. این بذر ها هم به اندازه ی نخود می باشند و به سرعت رشد می کنند. برای همین است که ما استفاده از گلدان های جدا را برای بذرها توصیه می کنیم. یا این که با صبر کردن تا عبور آخرین سرمای بهاری، اقدام به کشت مستقیم در بیرون خانه بنمایید.

نحوه کاشت بذر گل لاله عباسی ( Mirabilis jalapa)

 

آغاز به کشت بذر در داخل می تواند به گل هایی بزرگ تر و دارای رشد سریع تر منجر شود. حدود ۶ تا ۸ هفته قبل از رسیدن آخرین سرمای بهاری، و قبل از این که هوا به خوبی گرم شود، بذر ها را در داخل ظرفی بکارید. جوانه زدن بذر ها می تواند در هر مکانی به سادگی با توجه به شرایط بین ۱ تا ۳ هفته به طول انجامد. عده ای هم می گویند که برای جوانه زدن نور لازم است.

  • بیشتر بخوانید: کاشت گیاه دارویی به لیمو

اما ما فکر می کنیم نیازی به نور برای جوانه زدن بذر ها نیست. بذر را در خاک خوبی قرار داده و آن را در زمانی که خطر سرما زدگی رفع شده است به بیرون منتقل کنید. زمان کاشت لاله عباسی باید به نحوی انتخاب شود که با قرار دادن گل ها در محیط بیرون دچار سرما زدگی نشوند. فاصله هر گیاه از دیگری هم باید در حدود ۱۲ تا ۲۴ اینچ باشد. گیاهان نزدیک تر به هم مانند حصاری پر گل به نطر خواهند رسید.

مراقبت از لاله عباسی

کاشت بذر لاله عباسی و جوانه زدن آن ها می تواند گیاهی پر گل را در هر محیطی برای شما به ارمغان بیاورد. همین که گیاه به حالت پایدار رسید دیگر نیاز به مراقبت چندانی ندارد. اما در فصل پاییز می توان لاله عباسی را از زمین بیرون آورد و آن را در محل مناسبی قرار داد تا در زمستان از بین نرود.

می توانید با بیرون آوردن آن و قرار دادن گیاه در یک باکس مناسب به همراه کود، آن را در زمستان، در محل مناسبی قرار داده و در بهار دوباره آن را بکارید. توجه داشته باشید که از باکس های پلاستیکی استفاده نکنید زیرا که لاله عباسی ممکن است بپوسد. باید نگه داری به گونه ای باشد که قارچ ها در طول زمستان رشد نکنند.

کاربرد خوراکی گیاه لاله عباسی

می توان برگ های گیاه را پخت و مورد استفاده قرار داد. اما ما به شما توصیه می کنیم که این کار را نکنید. از گل های قرمز تیره هم برای تهیه ی رنگی استفاده می شود که برای رنگ دادن به کیک ها مورد استفاده است.

استفاده از آن در ژله ها، و دسر ها هم رایج است. بذرها را می توان خرد کرد و به عنوان فلفل استفاده نمود. البته این کار هم توصیه نمی شود زیرا که عده ای از آن ها خوششان نمی آید. شما می توانید با کاشت گل لاله عباسی در گلدان، طعم آن ها را امتحان کنید و در صورت علاقه از آن ها به جای فلفل بهره ببرید.

خواص درمانی گل لاله عباسی

ریشه های گیاه در آمریکای جنوبی برای قرن ها توسط بومی ها استفاده شده است. عصاره به دست آمده از آن ها برای درمان ورم، اسهال، اسهال خونی، هضم غذا، قولنج، تب، سیفلیس، و مبارزه با پارازیت های روده ای و درمان کبد مفید واقع می شود. هم چنین ادار آور است و درد مثانه را کم می کند.

برای مصرف خارجی هم از شیره یا عصاره ی به دست آمده از گل های آن برای درمان تب خال، درد گوش و بیماری های پوستی مانند اگزما، تب خال، لکه های پوستی و زخم های عفونی می توان بهره برد. آشنایی با نحوه کاشت لاله عباسی، در کنار پی بردن به مزایای استفاده از آن می تواند به سادگی شما را قادر به بهره بردن از زیبایی ها و هم چنین خواص درمانی آن کند.

می توانید حتی از آن در درمان نیش زدگی عقرب هم استفاده کرد یا این که در وان حمام با استفاده از گل ها و افزودن آن به آب با بیماری هایی مانند سرماخوردگی و آنفلونزا مبارزه کرد. منابع مختلفی را می توان یافت که به بیان خواص درمانی در کنار آموزش کاشت گل لاله عباسی می پردازند و شما می توانید به جرئیات بیشتری در مورد گیاه با مطالعه ی بیشتر دست پیدا کنید.

نام های دیگر لاله عباسی

Mirabilis jalapa f, alse jalap, four o’clock flower, four o’clock plant, garden jalap, jalap plant, Japanese wonder flower, marvel of the world, pearl of Egypt, pretty-by-night

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد.
  • عنوان مقاله:نحوه کاشت بذر گل لاله عباسی ( Mirabilis jalapa)
  • نویسنده: مهدی قنبری
  • پیچ اینستاگرامی ما را دنبال
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *