Loading...

کاشت بذر گیاه آجوکا ، آجوگا یا لبدیسی خزنده (لبدیسی رونده)

کاشت بذر گیاه آجوکا ، آجوگا یا لبدیسی خزنده (لبدیسی رونده)

آیا با کاشت بذر گیاه آجوکا آشنایی دارید؟ آجوگا، آجوکا، لبدیسی خزنده یا لبدیسی رونده (Ajuga reptans ، Bugleweed) یک پوشش گیاهی عالی برای مکان های سایه دار می باشد که دارای نام های متعدد دیگری هم می باشد. کاشت آن زیر درخت های سایه دار عالی بوده و در مکان هایی که گیاهان دیگر به دلیل وجود سایه خیلی کم رشد می کنند، آجوکا می تواند به خوبی رشد کند.

گیاه برگ هایی همیشه سبز را به بار خواهند آورد اگر چه در مناطقی که در فصل سرما هوا سرد می شود برگ ها می ریزند. آجوکا (لبدیسی رونده) یکی از گیاهانی است که زیر سایه ی درخت گردو هم به خوبی رشد می نماید. در اواخر بهار هم گیاه گل های زیبایی را خواهد داشت که می توانند برای شما بسیار جالب باشند.

  • بیشتر بخوانید:گیاه دارویی استویا

این گل ها به رنگ آبی بوده و تمام منظره را دچار تغییر نموده و باعث جذب پروانه ها و دیگر گرده افشان ها خواهند شد. تشویق گیاه به رشد می تواند کار شما را در حذف علف های هرز ساده تر کند زیرا که با رشد برگ ها و گسترش گیاه، آجوگا می تواند از رشد دیگر علف های هرز جلوگیری کند.

همین که گیاه به وضع پایدار رسید دیگر نیاز به هیچ گونه مراقبتی نخواهد داشت یا این که تنها توجه موردی به طور دوره ای برای آن کافی خواهد بود. این کار هم تنها در زمان گل دهی لازم خواهد بود که با بریدن گل ها یا ساقه های بالای گیاه در تابستان، تا سال دیگر نیاز به مراقبت دیگری نخواهد داشت.

کاشت بذر گیاه آجوکا ، آجوگا یا لبدیسی خزنده (لبدیسی رونده)

برگ های گیاه هم می توانند با افتادن روی زمین برای تغذیه آن و یا تغذیه درخت ها مفید واقع شوند. باید اضافه کنیم که آهو یا خرگوش ها این گیاه را نمی خورند. گل های زیبا، و کاهش علف های هرز در زیر سایه ها، از بهترین مزایایی هستند که آجوکا برای شما به همراه خواهد داشت. قبل از صحبت در مورد کاشت آجوکا ما نگاهی به ویژگی های آن خواهیم انداخت.

ویژگی های آجوکا

گیاهی مقاوم است که می تواند برای پوشش زمین مورد استفاده قرا  گیرد و در مناطقی مانند تگزاس و آریزونا در محیط های سایه دار کشت می شود. در مقابل خشکی بسیار مقاوم است. تا ۶ اینچ رشد می کند و ارتفاع آن به ۱۵ سانتی متر خواهد رسید. برگ هایی سبز رنگ خواهد داشت و ساقه ها هم می توانند متمایل به بنفش باشند.  هر برگ دارای شکلی بیضی مانند بوده و لبه های آن مواج هستند و ساقه ها هم کوتاه می باشند.

  • بیشتر بخوانید:گیاه دارویی پنج انگشت، ویتکس

در بیشتر بخش ها گیاه دارای برگ هایی روی ساقه ها تا ارتفاع ۱۵ سانتی متری می باشد اما در زمان گل دهی ساقه های باریکی با یک جفت برگ در امتداد آن دیده می شوند. به مرور جوانه هایی در کنار هر جفت برگ دیده شده و با گسترش آن ها به رشد بیشتر گیاه کمک می کنند.

در اکثر موارد هم برگ ها و دیگر بخش ها به زمین نزدیک هستند. در اواسط تا اواخر بهار یک ساقه گل از کنار هر جفت برگ رشد خواهد کرد.ساقه های مربعی می توانند در این زمان تا ۱۰ اینج یا ۲۵ سانتی متر هم رشد کنند و از کنار هر جفت برگ هم شاخه گلی رشد می کند که در هر زمان تنها چند تا عدد از گل ها شکوفه خواهند داد.

با توجه به زیاد بودن گل ها در خوشه های متعدد، می توان شاهد منظره ای زیبا در محل کاشت آجوگا بود. با نگهداری گل آجوکا شما می توانید گل هایی که به طور معمول آبی و گاهی هم سفید هستند را داشته باشید که در نهایت تبدیل به بذر می شوند. این گل ها از بهترین گزینه هایی هستند که می توانید در باغ خود شاهد زیبایی آن ها باشید.

در کل گیاه به زمین خیلی نزدیک است و پوششی به هم تنیده را برای ممانعت از رشد علف ها به وجود خواهد آورد و در مناطقی که هوا زیاد سرد نمی شود برای تمام طول سال سبز خواهد ماند. قصد ما در این جا از معرفی گیاه آجوکا هم کمک به شما برای بهره مندی از مزایای آن بوده است.

کاشت بذر آجوکا (لبدیسی رونده)

برای رشد و جوانه زدن بذر آجوکا کمی سرما می تواند در دوره آماده سازی بذرهای گیاه به خوبی مفید واقع شود. این کار هم به سادگی با قرار دادن بذر ها در یخچال برای مدتی ممکن خواهد بود.

اگر چه می توان از آماده سازی بذر قبل از کشت بهره برد اما به نظر می رسد که این کار تغییر کمی در احتمال جوانه زدن بذر آجوکا خواهد داشت. به طور معمول بهتر است که همین که بذر را خریداری کردید تا زمانی که می خواهید آن را بکارید در یخچال نگه داری کنید. این کار به سادگی بدون نیاز به کار دیگری نرخ جوانه زنی بذر را افزایش خواهد داد.

کاشت مستقیم بذر آجوکا در محیط

کاشت آجوکا با استفاده از بذر در پاییز یا ابتدای زمستان یکی از راه های معمول کشت گیاه است. برای این کار محل مورد نظر را از علف ها و دیگر مواد موجود در خاک تمیز نموده و خاک را به خوبی زیر و رو کنید.

کاشت بذر گیاه آجوکا ، آجوگا یا لبدیسی خزنده (لبدیسی رونده)

بذر ها را روی زمین بپاشید پس از آن در محل مورد نظر راه بروید تا بذرها به خوبی با زمین تماس پیدا کنند. بذرها را نباید بپوشانید. بذرها به طور معمول باید با فرا رسیدن فصل بهار پس از آماده سازی بذرها در زمستان جوانه بزنند.

کاشت بذر آجوکا در سینی

می توانید بذر ها را در سینی هم کشت دهید تا جوانه بزنند. اگر در بهار می خواهید آن ها را در سینی بکارید، برای مدتی آن ها را در یخچال نگه داری کنید. یا این که بذرهای به دست امده در فصل گرما را تا فرا رسیدن پاییز در یخچال نگه دارید و پس از آن اقدام به کشت آن ها بنمایید.

بذرها را در سینی در سلول های کوچکی قرار دهید. روی آن ها را نپوشانید. زیرا که بذرها برای رشد به نور نیاز دارند. برای اطلاعات بیشتر می توانید به دستورات موجود برای جوانه زنی بذرها مراجعه کنید. همین که بذر ها جوانه زدندن می توانید آن ها را در گلدان هایی مجزا نشا کنید و به نگهداری گل آجوکا در این گلدان ها تا زمان رشد برگ های آن ادامه دهید.

  • بیشتر بخوانید:کاشت گیاه دارویی به لیمو

با رشد مناسب برگ ها می توانید آجوکا را در بیرون بکارید.  بین آن ها باید بین ۱۵ تا ۳۰ سانتی متر فاصله بگذارید، زیرا که در آینده آن ها رشد کرده و نیاز به فضای بیشتری خواهند داشت.

محل کشت و نگهداری از آجوکا

محلی که شما گیاه لبدیسی رونده را کشت می کنید بستگی به مکان محل زندگی شما دارد. در محل های خنک تر گیاه می تواند نور آفتاب را بیشتر تحمل کند. در هوای سرد تر هم گیاه در برابر نور کامل آفتاب می تواند رشد خوبی داشته باشد. اما در مکان های گرم تر هم به خوبی می توانید در سایه درخت های برگ ریز گیاه را کشت نمایید.

در محل هایی مثل تگزاس سایه برای رشد گیاه لازم است. آریزونا، کالیفرنیا و مناطق مشابه هم این گونه هستند و در آن ها گیاه توان تحمل نور کامل آفتاب را ندارد. در مکان هایی که هوا در تمام طول سال گرم است می توان گیاه را برای چند سال به طور مداوم با برگ های همیشه سبز آن مشاهده کرد و از آن لذت برد.

کاشت بذر گیاه آجوکا ، آجوگا یا لبدیسی خزنده (لبدیسی رونده)

نوع خاک و آب مورد نیاز برای گیاه هم چندان روی رشد آن تاثیر ندارد. زیرا که گیاه در مورد آن ها چندان حساس نیست. البته آجوکا یا لبدیسی رونده در خاک هایی که دارای میزان بالایی از مواد ارگانیک بوده و همواره مرطوب هستند خیلی بهتر رشد می کند. در خاک های خشک هم کمی بیشتر آب نیاز خواهد داشت تا بهتر رشد کند در غیر این صورت ممکن است گیاه در شرایط خشکسالی به خواب برود.

بهترین مکان هم همان طور که گفته شد زیر درخت های برگ ریز می باشد که امکان رشد گسترده را برای آجوکا فراهم خواهد کرد. برگ های خود گیاه هم می توانند برای تغذیه ی آن و حاصلخیز کردن خاک برای درختان در این مکان ها مورد استفاده قرار گیرند. نباید آجوکا را زیر درخت های دارای گیاهان مخروطی بکارید زیرا که گیاه توان تحمل اسید برگ های سوزنی درخت را ندارد.

کاشت لبدیسی رونده در زیر درخت گردو به دلیل این که گیاه تحت تاثیر ترکیبات شیمیایی قرار نمی گیرد می تواند به عنوان گزینه ای مناسب برای زیبا کردن منظره در باغ باشد. آجوکا یکی از گیاهان نادری است که توان رشد زیر این درخت را دارد.آجوگا از گیاهانی است که می توان حتی روی آن راه رفت اما بهتر است این کار را نکنید و از آن در کناره معبرها استفاده کنید.

گیاه ساقه هایی را به بار خواهد آرود که در کنار مسیرها رشد خواهند کرد. نباید فراموش کنید که ساقه های گیاه را در این مسیرها به طور سالانه ببرید. در زمانی که ساقه ها جوان هستند می توان به راحتی آن ها را قطع کرد اما پس از این که ریشه پیدا کردند می توانند یک گیاه جدید را تشکیل دهند که به سادگی نمی توان آن را حذف نمود.

آفات و بیماری آجوکا

حال که ما با معرفی گیاه آجوکا، شما را با نحوه کشت و نگه دارای از آن آشنا نموده ایم، در مورد مشکلات آن هم بحث خواهیم کرد. گیاهان تازه کشت داده شده و نشاها در برابر حلزون ها و کرم ها آسیب پذیر هستند زیرا که آن ها برگ های تازه ی گیاه آجوکا را می خورند. گیاه در شرایط خشکی هم دوباره خواهد مرد و به خواب خواهد رفت.

کاشت بذر گیاه آجوکا ، آجوگا یا لبدیسی خزنده (لبدیسی رونده)

گیاه آجوگا نمی تواند خاک های خیس و سیل های مداوم را تحمل کند. در این شرایط گیاه پوسیده شده و می میرد. لبدیسی رونده روی خاک گسترده می شود و ممکن است که نیاز باشد تا آن را محدود کنید. آن را در محل هایی که خواهان گسترده شدن آجوکا نیستید، نباید پرورش دهید.

برداشت آجوکا

تمام بخش های بالای گیاه در زمان گل دادن برای استفاده های درمانی برداشت می شود.

استفاده از آجوگا در پخت و پز

هنوز شناخته شده نیست.

خواص درمانی آجوگا

تمام بخش های گیاه دارای بویی است که می تواند کمی تند و زننده باشد. استفاده از آن در درمان های گیاهی هم به سال ها قبل بر می گردد. می توان با مصرف آن به درمان سرفه و مشکلات گلو کمک کرد. به خصوص در درمان زخم های داخل دهان و جوش های داخلی مفید است.

ادعاهایی هم در مورد مفید بودن آن برای افرادی که بیش از حد مواد الکلی مصرف کرده اند وجود دارد. می توان آن را به عنوان یک ماده ی مقوی و نیرو بخش برای قلب ،به دلیل دارا بودن ترکیبات مشابه گل انگشتانه مورد استفاده قرار داد.

نام های دیگر گیاه آجوکا

Bugle, Common Bugelweed, Bugleweed, Carpet Bugleweed, Carpetweed, Bugleweed (Ajuga reptans) Carpet Bugle, Bugal, Bugalweed.

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد.
  • عنوان مقاله:کاشت بذر گیاه آجوکا ، آجوگا یا لبدیسی خزنده (لبدیسی رونده)
  • نویسنده: مهدی قنبری
  • پیچ اینستاگرامی ما را دنبال کنید.
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *