Loading...

نحوه کاشت بذر گیاه تاج الملوک آخیلیا (Columbine seeds، Aquilegia spp)

نحوه کاشت بذر گیاه تاج الملوک آخیلیا (Columbine seeds، Aquilegia spp)

گیاه تاج الملوک آخیلیا (Columbine seeds، Aquilegia spp) را می توان از گل های شاداب و با طراوتی حساب کرد که برای کشت در محیط های دارای سایه مناسب است. گیاه در اواسط تا اواخر بهار گل می دهد و نیاز به توجه برای پرورش یا نگه داری خود به میزان زیادی ندارد. گیاهی کوتاه و چند ساله است که به خوبی از بذر های خود دوباره می روید و در هر مکانی که مقداری سایه باشد و حتی در میان سنگ ها هم توان رویش دارد.

گیاه دارای ریشه ای اصلی است و به همین دلیل نمی توان آن را به خوبی نشا کرد. برای همین باید بذر را در محل مناسبی بکارید و دیگر آن را به حال خود رها کرده و در زمان گلدهی آن از زیبایی گل ها لذت ببرید. به دلیل این که نیاز دارد تا برای گل دادن ابتدا ریشه های خود را گسترش دهد، به طور معمول در سال دوم گل خواهد داد.

اگر شما هم می خواهید تا یکی از انواع گل تاج الملوک را در باغ خود پرورش دهید. بهتر است تا با ما در این متن همراه باشید. ما سعی می کنیم تا در این متن در مورد نگهداری از گل تاج الملوک و نحوه ی استفاده از بذر برای کشت آن توضیح بدهیم.

  • بیشتر بخوانید: کاشت بذر گیاه چوچاق یا چوچاغ، زولنگ، ششاک، شوشاخ

برای همین سعی کرده ایم تا در ادامه ی این نوشته در مورد استفاده از بذر گل تاج الملوک و نحوه ی نگه داری از آن مواردی را بیان کرده و در ادامه مورد ویژگی های آن مانند ویژگی های  برگ گل تاج الملوک هم توضیحاتی را بیان خواهیم نمود. برای همین قبل از این که در مورد کاشت بذر گل تاج الملوک و یا دیگر خواص آن صحبت کنیم، در ابتدا در مورد ویژگی های ظاهری گیاه مطالبی را بیان خواهیم کرد.

مشخصات گیاه گل تاج الملوک

گیاه ساقه هایی بلند را با برگ هایی به رنگ سبز متمایل به آبی رشد خواهد داد. هر برگ هم از سه برگچه تشکیل شده است که هر یک بر بالای ساقه ای بلند قرار دارند. هر برگچه دوباره به سه ساقه ی کوچک تر که دارای برگچه دیگری است تقسیم می شود که به طور معمول دارای سه بخش و در مواردی هم دارای دو بخش می باشد. انتهای برگچه ها ممکن است که بر برگ ها متصل باشند.

همه ی برگ ها هم کمی کنگره دار هستند. برگ های قرار گرفته در پایه دارای اندازه های بزرگ تری بوده و می توانند تا ۱۰ اینچ باشند می توانند که همه ی دیگر برگ ها را  در بر بگیرد. در بهار گیاه یک یا چند ساقه گل را رشد می دهد که در لبه ی خود دارای برگ های مشابهی هستند. این برگ ها از برگ های قرار گرفته در پایه ها کوچک تر می باشند.

نحوه کاشت بذر گیاه تاج الملوک آخیلیا (Columbine seeds، Aquilegia spp)

ساقه های گل ها می توانند تا دو فوت هم ارتفاع داشته باشند. ساقه ها بر افراشته و قابل خم شدن می باشد. ساقه ها در انتهای خود دارای انشعاب هایی شده و هر کدام خوشه ای از گل ها را در سر ساقه ها به بار می اورند. گل ها به طور معمول به رنگ آبی هستند اما می توانند به رنگ صورتی روشن هم باشند. گل ها دارای ۵ گلبرگ بیرونی و نیز کاسبرگ های تخم مرغی شکل بوده و در داخل خود هم ۵ گلبرگ کوچک تر دارند.

  • بیشتر بخوانید: کاشت بذر گیاه آجوکا ، آجوگا یا لبدیسی خزنده (لبدیسی رونده)

گلبرگ های درونی بیشتر مدور هستند و به رنگ سفید یا آبی روشن هستند.گلبرگ ها به طور معمول دارای مهمیز هایی هستند که به سمت بیرون و پشت به گل هستند. بیشتر مواقع سر گل ها کمی پژمرده به نظر می رسد. گل ها به دنبال خود محفظه های سیلندر مانند بذرها را به بار می آورند که با وزش باد به این سو و آن سو حرکت می کنند و بذر ها خود را پراکنده می کنند.

کدام یک از گونه های گل تاج الملوک را انتخاب کنیم؟

شاید یکی از مطالبی که برای شما در زمان خرید بذر گل تاج الملوک مهم است، گونه ی گیاه باشد. اما به دلیل این که گیاه به راحتی با گونه های دیگر ترکیب می شود، یافتن گونه هایی از گیاه که مورد علاقه ی شما هستند از روی نگاه کردن به بذر ها به راحتی ممکن است.

بسیاری از بذر ها در واقع هیبرید هستند و از دو گونه ی متفاوت به وجود امده اند و نمی توان در مورد گیاهی که در آینده از آن ها رشد خواهد کرد به طور قطع صحبت کرد. برای همین هم بسیاری از فروشنده ها، برای بذر های خود گونه ی خاصی را مشخص نمی کنند و اگر شما قصد خرید دارید باید از این امر آگاه باشید. اما در کل همه ی گونه ها، گل های زیبایی را برای شما خواهند داد و نیازی به نگرانی در این زمینه نمی باشد.

محل کشت و نگه داری از گیاه گل تاج الملوک

محل و زمان کاشت بذر گل تاج الملوک از مهم ترین نکاتی است که باید قبل از کشت گیاه در مورد آن ها اطلاعات کافی کسب کنید. به طور کلی گیاه در برابر نوع خاک مورد استفاده برای کشت خود چندان حساس نیست. حتی می تواند در بستر های پر از سنگ هم تا زمانی که کمی مواد ارگانیک در اختیار آن قرار داده شده باشد به خوبی رشد کند. گیاه به نیم سایه و سایه برای رشد علاقه دارد و در نور کامل آفتاب به خوبی رشد نخواهد کرد. هم چنین در هوای گرم هم به خوبی دوام نمی آورد.

نحوه کاشت بذر گیاه تاج الملوک آخیلیا (Columbine seeds، Aquilegia spp)

اگر گیاه را در مناطق گرم تر می کارید، باید در زمینه ی فراهم نمودن سایه در محل رشد و قرار دادن آن در محلی خنک در طول فصل تابستان توجه کافی مبذول نمایید. گیاه در مکان هایی که دارای نور آفتاب در هنگام صبح یا عصر است به خوبی رشد می کند، اما نور آفتاب در هنگام ظهر را نمی تواند تحمل کند.

  • بیشتر بخوانید: کاشت بذر انیسون یا بادیان رومی (Anise-Pimpinella anisum)

برای همین انتخاب مناسبی برای رشد در محل کشت باید در زمین های پر دار و درخت باشد. بخش شمالی ساختمان هم برای کشت آن ها مناسب به نظر می رسد. گیاه نیاز به آب فراوان ندارد و به خوبی در برابر خشکی دوام می آورد. اما در هنگام تابستان و در زمان خشک بودن هوا به مقدار بیشتری آب نیاز خواهد داشت.

میزان آب مورد نیاز برای گیاه به طور کلی به محل کشت آن وابسته خواهد بود. برای آن هایی که در سنگ ها رشد کرده اند نیاز به آب بیشتری است اما در مورد آن هایی که در خاک های رسی قرار دارند، آب کمتری نیاز خواهد بود. گیاه بودن در آب زیاد و یا غرق شدن در خاک های اشباع شده از آب را دوست ندارد.

دلیل مقاوم بودن گیاه در برابر کم آبی دارا بودن ریشه هایی عمیق می باشد. ریشه ی اصلی گیاه می تواند در زمینه کم نمودن نیاز به آب مفید باشد. اما در زمان نشا کردن کار را سخت می کند. گیاه دوست دارد تا در همان مکانی که کشت شده است باقی بماند. اگر هم نیاز به نشا و یا جا به جا کردن گیاه باشد باید در ابتدای بهار که برگ ها تازه شروع به جوانه زدن کرده اند انجام پذیرد.

برای این کار باید زمین را بکنید و ریشه ی اصلی گیاه را به خوبی خارج کنید. پس از آن باید گیاه را در مکان دیگری با حداقل مزاحمت برای ریشه ها انجام دهید. به گیاه به طور روزانه آب بدهید تا به شرایط پایدار در محل جدید خود برسد. اغلب گیاه نمی تواند جا به جا شدن را تحمل کند.

نحوه کاشت بذر گیاه تاج الملوک آخیلیا (Columbine seeds، Aquilegia spp)

اما با مقدار زیادی آب می توان به آن کمک کرد که خود را دوباره احیا کند. گیاه برای مدت دو تا سه سال زنده می ماند اما در موارد زیادی دیگر توان زنده ماندن را ندارد و خواهد مرد. اما به دلیل این که امکان رشد خودرو گیاه با استفاده از بذرهای آن وجود دارد، می توان دید که گیاهان بیشتری جای گیاه قبلی را خواهند گرفت. بریدن سر شاخه ها می تواند به افزایش گلدهی گیاه کمک کند. همین که گل دهی به پایان رسید، ساقه ی گل ها را با برگ های مسن تر روی آن ها ببرید تا دوباره ساقه های جوان روی گیاه ظاهر شوند.

رشد گیاه تاج الملوک با استفاده از بذر آن

روش کاشت بذر گل تاج الملوک در این بخش مورد بررسی قرار خواهد گرفت. کشت مستقیم بذر در محل مورد نظر هم بهترین شیوه برای رشد گیاه است. زیرا که گیاه دوست ندارد نشا شود و کشت بذر در داخل می تواند مشکلاتی را در پی داشته باشد. بذرها را در ابتدای بهار یا در اواخر پاییز برای جوانه زدن آن ها در سال بعد باید کاشت.

اما اگر قصد دارید تا آنها را ابتدا در داخل کشت دهید. باید بذرها را  در اواخر زمستان در داخل در محیطی خنک بکارید. این کار را باید در گلدان هایی انجام دهید که با قرار دادن آن ها در محیط بیرون در داخل خاک می توانند تجزیه شوند. با این کار گیاه را با خاک های اطراف ریشه ها در محل مناسبی قرار خواهید داد و می بینید که با این روش مزاحمتی هم برای ریشه های آن به وجود نخواهد آمد.

گیاه را در ابتدای بهار به بیرون منتقل کرده و در محل مورد نظر بکارید. اگر گیاه تا ارتفاع ۳ اینچ رشد کرده باشد می تواند سرمای بهاری را تا حدودی تحمل کند. برای پی بردن به نحوه کاشت بذر گل تاج الملوک هم می توانید به دستورات عمومی موجود در مورد کشت بذرها در این زمینه مراجعه کنید.

می توانید با پرورش گل تاج الملوک در سال دوم شاهد گل دادن آن باشید. اما امکان گل دادن آنها در سال اول هم وجود دارد. گیاهانی که بذر آنها در پاییز کشت شده است با احتمال بیشتری در سال اول گل خواهند داد. با توجه به این که امکان تکثیر گل تاج الملوک از بذرهای خود در سال های آینده وجود دارد، نیازی به نگرانی در مورد طول عمر آن نمی باشد.

شما می توانید با نگه داری از گیاه به نحو مناسب و برداشت آن از خواص گل تاج الملوک هم بهره مند شوید. علاوه بر آن با گلدهی تاج الملوک از منظره ای زیبا در باغ خود برخوردار خواهید شد و می توانید همراه با دیگر گیاهان از این زیبایی ها بیشتر بهره ببرید.

بیماری ها و آفات گیاه تاج الملوک

در بیشتر موارد می توان دید که آفت ها در داخل برگ ها اقدام به ایجاد تونل های کوچکی می کنند که در زیر لایه برگ ها مانند مسیرهایی دیده می شود. بسیاری از افراد این منظره را روی برگ ها بسیار نا خوشایند می دانند و البته امکان کنترل آن با استفاده از آفت کشها وجود دارد. اما بهتر است که این برگ ها را بچینید.

نحوه کاشت بذر گیاه تاج الملوک آخیلیا (Columbine seeds، Aquilegia spp)

این کار را در زمانی که گیاه گل های خود را از داده است انجام دهید و بگذارید تا گیاه دوباره ساقه های جدیدی را رشد دهد. در این زمان این برگ خوارها سیکل زندگی خود را به پایان رسانده اند و می توان برگ های جدیدی را بدون حضور نا خوشایند آن ها بر روی گیاه دید. در تابستان های گرم هم پرمک و کپک زدگی برگ ها می تواند به عنوان آفتی مهم به سراغ گیاه بیاید.

استفاده از گیاه تاج الملوک در پخت و پز

با فرا رسیدن فصل گلدهی تاج الملوک می توانید از گل های آن برای طعم مناسب آنها برای استفاده در غذا ها بهره ببرید. برای این کار تنها کافی است تا در زمان گلدهی تاج الملوک، آن ها را چیده و با توجه به پر شهد بودن آنها در سالاد ها از این گل ها استفاده کنید. رنگ و شیرین بودن گل ها سالاد شما را هم زیبا و هم خوش طعم تر خواهد کرد.

خواص درمانی گیاه تاج الملوک

شما به خوبی با آشنایی با روش کاشت گل تاج الملوک خواهید توانست تا از آن در باغ خود لذت ببرید. اما با پی بردن به روش نگهداری گل تاج الملوک، این تنها زیبایی گیاه نیست که در باغ شما خود نمایانی خواهد کرد، بلکه شما می توانید از آن در پخت و پز و در تزئیین غذا هم استفاده کنید.

البته در حال حاضر کمتر از گیاه برای مصارف درمانی استفاده می شود. اما در زمان هایی از برگ ها و گل های آن برای خواص ضد اسپاسم به دلیل ترکیبات آن ها استفاده می شده است. هم چنین بذرها را می جویدند و یا ریشه ها را برای درمان دردهای موجود در ناحیه ی شکم مصرف می کردند. هم چنین از پودر به دست آمده از بذرهای گیاه برای بر طرف کردن شپش سر استفاده می شده است.

اگر شما به دنبال پرورش گیاه هستید، باید با در نظر گرفتن نکات گفته شده محل رویش گل تاج الملوک را به نحوی انتخاب کنید که از تابش نور مستقیم آفتاب در هوای گرم محافظت شود. هم چنین باید با فراهم نمودن مقداری مواد ارگانیک قبل از کاشت گل تاج الملوک به رشد هر چه بهتر آن کمک کنید.

همان طور که گفته شد با در نظر گرفتن این گونه نکات دیگر مطلب خاصی در ارتباط با نحوه کاشت گل تاج الملوک نیست که چندان مهم باشد. تنها کافی است که با فراهم نمودن مقدار بذر در زمان کاشت گل تاج الملوک، آن را در بستر مناسب و یا در گلدان های قابل تجزیه در خاک بکارید. با توجه به دارا بودن ریشه ای عمیق در دل خاک باید تکرار شود که در زمینه ی شرایط نگهداری گل تاج الملوک و انتقال آن باید به طور جدی از جا به جا کردن گیاه خودداری شود.

نحوه کاشت بذر گیاه تاج الملوک آخیلیا (Columbine seeds، Aquilegia spp)

اگر هنوز هم نیاز به نکات بیشتر و اطلاعات جامع تری در این زمینه دارید می توانید با مراجعه به منابعی که در مورد طریقه کاشت گل تاج الملوک یا طرز کاشت بذر گل تاج الملوک به تفصیل اطلاعات لازم را ارائه نموده اند، بیش از پیش در این مورد آگاهی کسب کنید. اما به طور کلی نیازی به این کار نیست.

زیرا که تنها با انتخاب بهترین مکان در فصل کاشت گل تاج الملوک خواهید توانست با توجه به منطقه ای که در آن زندگی می کنید و شرایط آب و هوایی آن، با کاشتن گل تاج الملوک در باغ یا باغچه ی خانه ی خود از زیبایی آن لذت ببرید. زیبایی گل های گیاه در کنار دیگر مشخصات گل تاج الملوک می تواند برای شما در طی سال های متمادی با رشد گیاهان جدید از بذرهای گیاهان قبلی امکان برداشت گل ها و استفاده از آن ها در سالادها و برای تزیین غذاها را فراهم کند.

با توجه به این که هر گونه ی گیاهی می تواند در طول عمر خود با بیماری ها و آفت هایی درگیر شود، در پایان با توجه به امکان به وجود امدن آفت هایی که در بالا ذکر شد باید نسبت به مراقبت و نگهداری گل تاج الملوک در برابر آفت ها هم تا حدودی توجه نمایید. اگر چه این آفت ها مشکل مهمی را برای شما به وجود نخواهند آورد. اما توجه به آن ها در گرمای تابستان می تواند از کپک زدگی برگ ها و از بین رفتن زیبایی گیاه جلوگیری کند.

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد.
  • عنوان مقاله:نحوه کاشت بذر گیاه تاج الملوک آخیلیا (Columbine seeds، Aquilegia spp)
  • نویسنده: مهدی قنبری
  • پیچ اینستاگرامی ما را دنبال
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *