Loading...

نحوه کاشت بذر گیاه خلال دندان یا کیلا (Khella seeds, Ammi visnaga)

نحوه کاشت بذر گیاه خلال دندان یا کیلا (Khella seeds, Ammi visnaga)

گیاه خلال دندان یا کیلا (Khella seeds, Ammi visnaga) که می توان از زیبایی انبوه برگ های آن لذت برد و می تواند با گل هایی عالی که بر روی بوته ی آن ظاهر می شود، برای کشت در محل های مختلفی مناسب باشد. اما بهترین مکان برای کشت آن را می توان در کناره حصارها دانست. گل های بزرگ و سفید رنگ آن از فاصله ای طولانی قابل مشاهده خواهد بود. نام دیگر گیاه خلال دندان kella می باشد. اما اگر بخواهیم تا بهتر در مورد خوص آن بدانیم باید از نام علمی گیاه خلال دندان پهنی Ammi visnaga برای جست و جو در مقالات علمی مختلف استفاده  کنیم.

اما قبل از هر چیز می توان به سادگی با نگاهی به عکس گیاه خلال دندان می توان با ویژگی های ظاهری آن بیشتر آشنا شد. در این زمان راحت تر می توان در مورد انتخاب این گیاه برای کشت تصمیم گرفت. کاشت گیاه خلال دندان با استفاده از بذر آن یکی از راه های معمول برای تکثیر گیاه می باشد و این کار هم به راحتی امکان پذیر می باشد. زیرا که گیاه نیاز به مراقبت چندانی ندارد و به آسانی توان رشد در شرایط مختلف را دارد.

 • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت بذر گیاه مولین (Mullein seeds-Verbascum thapsus)

می توان با کشت آن در محلی مناسب و استفاده از آن، از خواص گیاه خلال دندان، برخوردار شد. اما در هر محلی که قصد کشت آن را دارید باید در نظر داشته باشید که گیاه به نور کامل افتاب علاقه دارد و بهترین گل ها را در زمانی خواهد داد که به خوبی در معرض تابش نور خورشید قرار گرفته باشد.

در مورد خواص گیاه دارویی خلال دندان در ادامه بیشتر توضیح خواهیم داد اما در ابتدا در مورد ویژگی های ظاهری آن و نحوه کاشت گیاه توضیح خواهیم داد. البته می توانید با استفاده از نام علمی گیاه خلال دندان یا جست و جو در منابع مختلف به خوبی اطلاعات فراوانی را در مورد آن کسب نمایید. اما با مطالعه ی این متن هم تا حدود زیادی با گیاه خلال دندان آشنا خواهید شد.

ویژگی های ظاهری گیاه خلال دندان

اگر نگاهی به عکس گیاه خلال دندان بیندازید، خواهید دید که گیاه به صورت بوته ای انبوه دیده خواهد شد. این گیاه در واقع توان رشد تا ۴ فوت را دارد در محدوده ای به پهنای ۴ فوت هم توان گسترده شدن بر روی زمین را خواهد داشت. با کاشت گیاه خلال دندان شما می توانید انبوهی از برگ های سبز متوسط متمایل به خاکستری را در محل پرورش آن شاهد باشید. برگ ها در جهات مخالف و در طول ساقه ها مرتب شده اند.

نحوه کاشت بذر گیاه خلال دندان یا کیلا (Khella seeds, Ammi visnaga)

ساقه های حامل برگ ها هم کمی خم شده و کمان مانند می باشند. هر برگ هم در انتهای خود می تواند به یک گل ختم شود. این گل ها بر روی ساقه هایی ظاهر می شوند که دارای صد ها شعبه می باشند. هر یک از این شعبه ها هم حاوی گل هایی سبز متمایل به سفید خواهند بود که به صورت چتری بر روی بوته ی گیاه قرار گرفته است.

سرهای گیاه که دارای چترهای گل است، در محل این گل ها دارای پهنای ۶ اینچ (۱۵ سانتی متر) بوده و به صورت گنبدی شکل می باشد. این گل های گنبدی شکل از ماه ژوئن تا سپتامبر رشد خواهند کرد. چترها بسیار محکم هستند و همین که بذر ها در حال رسیدن هستند، این چترها بیشتر به حالت چوب شده و سخت تر می شوند.

این چترها Hygrochasic هستند که به این معنا است که در زمان مرطوب شدن هوا باز می شوند و در زمانی که هوا خشک است بسته می شوند. هر گل هم یک بذر تولید می کند که دارای اندازه ای برابر با ۲ میلی متر می باشد.

اما هر سر گل یا خوشه گل می تواند تعداد زیادی بذر بدهد. به دلیل این که هر ساقه ی گیاه با ختم شدن به گل ها دارای انشعاب های فراوانی خواهد شد، می توان دید که در زمان گل دادن گیاه خلال دندان تعداد بسیاری چتر گل روی آن را خواهند پوشاند. در میان چتر ها گیاهان، مانند دریایی از بوته ها و چترهای شناور با رنگ سفید به نظر خواهند رسید که در میان انبوهی از برگ های سبز در حرکت خواهند بود. به دلیل محکم بودن ساقه ها و دوام آوردن گل ها برای زمانی طولانی می توان گل های گیاه خلال دندان را برای چیدن برای مقاصد تزیینی مناسب دانست.

محل نگه داری و مراقبت از گیاه خلال دندان

شاید توجه به مطالبی مانند نام های گذاشته شده روی گیاه و تحقیق در مورد نام دیگر گیاه خلال دندان به شما کمک زیادی نکند. اما آگاهی از محل مناسب برای کشت گیاه می توند به طور حتم به شما کمک کند تا گیاهی بهتر را رشد دهید، و از زیبایی آن بیشتر لذت ببرید.

نحوه کاشت بذر گیاه خلال دندان یا کیلا (Khella seeds, Ammi visnaga)

با توجه به خواص گیاه خلال دندان هم می توانید از آن برای مصارف مختلف بهره ببرید که ما در ادامه در مورد آن ها بیشتر توضیح خواهیم داد. اما ابتدا باید بدانید که گیاه برای رشد خود نیاز به نور کامل آفتاب دارد. ولی می تواند در محل هایی با سایه نسبی هم به خوبی رشد کند. خاک مورد استفاده باید دارای زه کشی مناسب باشد و گیاه می تواند در برابر خشکی هم به خوبی دوام بیاورد.

 • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت گل رنگ پریده (Pale Jewelweed seeds – Impatiens pallida)

رشد کامل برای دست یافتن به حداکثر ارتفاع هم تنها با فراهم بودن شرایط گفته شده و آب دادن به گیاه در کنار فراهم نمودن مقدار مناسبی مواد ارگانیک ممکن خواهد بود. با آب کم تر و استفاده ی کمتر از مواد ارگانیک، گیاه شاید بتواند تنها تا ۳ فوت رشد کند. هم چنین به خوبی بر روی زمین گسترده نخواهد شد. برای این که رشد گیاه بیشتر شود، استفاده از مواد مغذی بیشتری در طول دوره ی رشد آن هم توصیه می شود.

هم چنین استفاده از یک ظرف در کنار ریشه های گیاه که به طور مداوم به آن آب بدهد از بهترین راه های فراهم نمودن آب مورد نیاز گیاه باشد. اگر هم در محل مورد کشت گیاه به طور مرتب باران نمی بارد، می توانید با آب دادن روزانه به آن بهترین شرایط را برای رشد آن فراهم نمایید.

کاشت بذر گیاه خلال دندان

می توانید با استفاده از بذر گیاه، که در دمای پایین و در حدود ۴۰ درجه ی فارنهایت یا ۴ درجه ی سانتی گراد برای دو هفته آماده شده است برای کشت آن استفاده کنید. بسیاری از فروشنده ها هم قبل از ارسال بذر های گیاه برای مشتری ها، آن ها را در محل سردی قرار داده اند که می توان گفت که برای کشت اماده شده اند. برای کاشت بذر گیاه دارویی خلال دندان در داخل، باید ۶ هفته قبل از آخرین سرمای بهاری آن را در داخل کشت دهید. باید روی بذر ها را کمی بپوشانید تا در دمای بین ۲۰ تا ۲۲ درجه ی سانتی گراد جوانه بزنند.

 • بیشتر بخوانید: کاشت بذر گیاه چوچاق یا چوچاغ، زولنگ، ششاک، شوشاخ

در این دما جوانه زدن بذر ها می تواند بین ۱۰ تا ۱۴ روز به طول انجامد. نشاها را به گلدان های جدا انتقال دهید تا بهتر بتوانند رشد کنند. در این گلدان ها باید به میزان کافی فضا برای رشد ریشه های گیاه وجود داشته باشد تا بتوانید با رشد کافی آن ها، در زمان مناسب آن ها را به بیرون برای رشد بیشتر نشا کنید. در زمان انتقال نشاها به بیرون باید اندازه ی آن ها بین ۴ تا ۶ اینچ شده باشد.

قبل از انتقال هم زمین را برای کشت آن ها آماده کنید. هم چنین سعی کنید تا گیاه خلال دندان را با شرایط بیرون به تدریج آشنا کنید. شاید قرار دادن آن در محلی دارای سایه قبل از نشای ان در محل مورد نظر و نور آفتاب مناسب لازم باشد.

نحوه کاشت بذر گیاه خلال دندان یا کیلا (Khella seeds, Ammi visnaga)

در کشت مستقیم بذر گیاه خلال دندان باید زمان مناسبی را پس از گذشت آخرین سرمای بهاری انتخاب کنید. در محیط بیرون شاید جوانه زدن بین یک تا چهار هفته به طول انجامد. این امر به دما و شرایط دیگر بستگی خواهد داشت. باید به آب دادن به زمین و مرطوب نگه داشتن آن تا زمان جوانه زدن و رشد گیاه ادامه دهید و با رشد آن ها فاصله ی بین هر کدام از دیگری باید حدود ۳ فوت باشد.

 • بیشتر بخوانید: کاشت بذر گیاه آجوکا ، آجوگا یا لبدیسی خزنده (لبدیسی رونده)

برای فراهم نمودن این فضا برای هر گیاه باید بوته های اضافی را حذف و آن ها را تنک کنید. در بعضی از مناطق هم می توان بذر ها را در پاییز کاشت و در صورت سرد نبودن هوا، آن ها توان پشت سر گذاشتن زمستان را خواهند داشت. این کار منجر به رشد گیاهی بزرگ تر خواهد شد و نسبت به کاشت بذر در بهار بهتر به نظر می رسد.

برداشت گیاه خلال دندان

چیدن گل ها در ابتدای روز می تواند بهترین زمان برای خشک کردن آن ها باشد. گل های گیاه بسیار عالی هستند و می توان آن ها را در کنار گل های دیگر در دسته گل ها استفاده کرد.

گل های خشک شده را هم می توان از گیاه چید و آن ها را به صورت برعکس در ظرفی قرار داد تا در محیطی تاریک قرار داده شوند. قرار دادن گل ها در محیط تاریک مهم است. زیرا که گل ها در این شرایط رنگ سفید خود را حفظ می کنند. ولی در نور به رنگ قهوه ای تغییر می یابند. بذرها و میوه های گیاه خلال دندان هم قبل از این که برسند، باید برداشت می شوند که به طور معمول این کار در اواخر تابستان انجام می پذیرد.

 • بیشتر بخوانید: کاشت داشت برداشت گیاه آشواگاندا (ashwagandha)

تک تک سرهای حاوی بذرها را بچینید و آن ها را در ظرفی قرار دهید تا این که با استفاده از یک خشک کننده و یا نور طبیعی آفتاب آن ها را خشک کنید. این بذرها و میوه ها را می توان به این شیوه ها خشک کرده و  برای استفاده در زمان آینده نگه داری کرد.

احتیاط: شیره ی گیاه خلال دندان می تواند باعث خارش یا صدمه زدن به پوست شود. برای عده ای هم این شیره ها بسیار دردناک خواهند بود. شیره حاوی ترکیبی است که با قرار گرفتن در معرض نور آفتاب فعال شده و می تواند منجر به تاول زدن پوست شود. برای همین همواره برای برداشت محصول از یک دستکش استفاده کنید. گل ها را با یک قیچی ببرید و اگر هم شیره ها بر روی پوست شما ریخت، فورا با آب و صابون آن را بشویید. اگر هم شاهد علایم مسمومیت پس از تماس با شیره ی گیاه بودید با مراکز درمانی تماس بگیرید.

کاربردهای درمانی و خواص گیاه دارویی خلال دندان

یک شیره ی به دست آمده از بذر ها یا میوه های گیاه می تواند برای التیام بخشیدن و آرام کردن عضله ها به کار رود که در شرایط وجود دردهای عضلانی مفید خواهد بود. می توان از شیره و عصاره های به دست آمده در دارو های مختلفی برای درمان آسم بهره برد. به خصوص در کودکان امکان استفاده از آن ها وجود دارد.

 • بیشتر بخوانید: کاشت بذر انیسون یا بادیان رومی (Anise-Pimpinella anisum)

اگر چه شاید استفاده از آن برای درمان کامل آسم مفید نباشد اما به طور حتم بر روی میزان و شدت آن تاثیر خواهد گذاشت. کشورهای عربی از آن برای قرن ها به عنوان ماده ای جهت باز کردن و درمان انقباض عضلات ریه بهره برده اند.

نحوه کاشت بذر گیاه خلال دندان یا کیلا (Khella seeds, Ammi visnaga)

این امر باعث کاهش علائم آسم می شود. هم چنین به خوبی در درمان حساسیت، برونشیت، آمفیزم، سیاه سرفه و بیماری های مشابه مفید واقع می شود. آرام بخش عضلانی مورد استفاده هم می تواند برای التیام درد کلیه ها موثر واقع شود. به خصوص در درمان سنگ کلیه استفاده می شود و با آرام کردن و اتساع ماهیچه ها و مجاری می تواند منجر به کاهش درد شود و در درمان بیماری موثر واقع شود.

 • بیشتر بخوانید: گیاه کوهوش سیاه چیست؟ کاشت بذر کوهوش سیاه، گیاه زنان یا پری شمع

استفاده از گیاه دارویی خلال دندان در بیماری های قلبی و گرفتگی عروق هم موثر است و ورم گلو را هم درمان می کند. امکان دارد که در کاهش فشار خون هم موثر باشد. در تمام این استفاده ها تاثیر دارو برای ۶ ساعت باقی می ماند و دارای اثرات جانبی هم نخواهد بود.

استفاده های دیگر از گیاه خلال دندان

می توانید با استفاده از نام علمی گیاه خلال دندان به طور کامل در مورد پژوهش های صورت گرفته در مورد گیاه و  استفاده های آن در منابع علمی مختلف اطلاعات به دست آورید. اما در این جا برای آگاهی بیشتر شما باید ذکر شود که می توان از انشعاب های سخت و چوبی قسمت بالای گیاه (و در محل رشد گل ها) به عنوان خلال دندان استفاده کرد. در کشور های مدیترانه ای از این خلال ها برای سال ها برای تمیز کردن دندان استفاده شده است.

تهیه و تنظیم

 • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
 • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد.
 • عنوان مقاله:نحوه کاشت بذر گیاه خلال دندان یا کیلا (Khella seeds, Ammi visnaga)
 • نویسنده: مهدی قنبری
 • پیچ اینستاگرامی ما را دنبال
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *