Loading...

نحوه کاشت بذر گیاه دم شیر (Motherwort-Leonurus cardiaca)

نحوه کاشت بذر گیاه دم شیر (Motherwort-Leonurus cardiaca)

گیاه دم شیر (Motherwort-Leonurus cardiaca) گیاهی سر سخت و مقاوم است که در مناطق سرد توان رشد دارد و در خاک های ضعیف می توان آن را کشت داد. گیاه به نور کامل آفتاب علاقه دارد و تنها به مقدار کمی آب برای رشد نیاز خواهد داشت. مگر این که در شرایط خشکسالی قرار بگیرد.

به طور کلی گیاه نیاز به نگه داری خاصی ندارد و همین که تا حدودی رشد کرد، دیگر می توان آن را به حال خود رها کرد. به خوبی از بذرهای خود دوباره می روید و با کاشت بذرهای آن در همان سال اول گل خواهد داد. به نظر می رسد که حیواناتی مانند آهو و خرگوش هم علاقه ای به خوردن آن نداشته باشند. برداشت برگ های آن راحت است و گل های آن هم برای چیدن عالی هستند.

گیاه دم شیری در واقع می تواند با توجه به این ویژگی ها یکی از گیاهانی باشد که می توانید برای انتخاب در نظر بگیرید. به دلیل خواص آن می توان از گیاه دارویی دم شیر در مصارف متعددی هم بهر برد. ما در ادامه در ارتباط با ویژگی های ظاهری و خواص گیاه بیشتر حرف خواهیم زد.

ویژگی های گیاه دم شیر

گیاهی مقاوم و چند ساله است که در بهار ساقه های مربعی شکل خود را با انبوهی از برگ ها رشد می دهد. این برگ ها به رنگ سبز متوسط هستند و شبیه برگ افرا هستند. تنها این برگ ها دارای کشیدگی بیشتری هستند و به طور معمول بیضی شکل می باشند.

برگ ها لبه دار و دارای دندانه در کناره های خود می باشند. دارای رگ هایی عمیق می باشند و می توانند تا ۳ اینچ هم رشد کنند. البته برگ هایی که در ساقه ها ظاهر می شوند می توانند از این کوچک تر باشند. این برگ ها دارای سه لبه می باشند.

نحوه کاشت بذر گیاه دم شیر (Motherwort-Leonurus cardiaca)

ساقه ها هم می توانند تا ۳ فوت رشد کنند. گل ها هم به صورت خوشه در قسمت بالای ساقه ها ظاهر خواهند شد. هر گل از دو لبه تشکیل می شود. لبه بالایی و لبه پایینی، که لبه ی بالایی تقسیم نشده است اما لبه ی پایینی به سه بخش دندانه دار تقسیم شده است.

بر روی آن هم لکه هایی بنفش رنگ دیده می شود. در کل رنگ گل ها صورتی می باشد ولی می توانند سفید یا قرمز هم باشند و دارای پرزهای بسیاری هستند. گل ها در اواسط تا اواخر تابستان رشد کرده ولی ممکن است که زودتر هم شکفته شوند. این زمان به مقدار نور آفتاب و مکان کشت دم شیر بستگی دارد.

  • بیشتر بخوانید:کاشت گیاه دارویی به لیمو

امکان گل دادن در سال اول وجود دارد. اما در سال اول کمی دیرتر گل خواهد داد. همه ی بخش های گیاه دارای عطری ملایم است و عده ای هم از این عطر چندان خوششان نمی آید. در مناطق گرم تر برای همیشه سبز است، مگر این که سرما آن را از بین ببرد.

محل نگه داری و کشت گیاه دم شیر

این گیاه مقاوم بوده و می تواند در محل های مختلفی رشد کند. بیشتر در خاک های فقیر کشت داده می شود و در این شرایط خوشحال به نظر خواهد رسید. نور آفتاب را دوست دارد و کمی سایه را هم تحمل می کند. میزان زیاد کود می تواند ار رشد آن جلوگیری کند و به خاک های خنثی علاقه دارد.

اما می تواند تغییر کمی در میزان اسیدی بودن خاک را تحمل کند. همین که به وضعیت پایدار رسید دیگر نیاز به مراقبت فراوانی ندارد و به خوبی در برابر خشکی هم مقاوم است. در ابتدا به آن برای رشد آب بدهید و پس از آن حتی در خشکی و کم آبی هم می تواند از خود مراقبت کند. بیشتر مواقع گیاه را برای برداشت برگ های آن کشت می کنند، برای همین شاید آب دهی بیشتر بتواند برگ های بیشتری را برای شما به بار آورد.

استفاده از یک ظرف در کنار آن که بتواند زمین را کمی مرطوب نگه دارد می تواند به تولید انبوه برگ ها کمک کند. کشت آن در محل هایی که گیاهان زیادی برای کشت نیست و یا این که نیاز به مرابت کمتر می باشد ایده ال است. می توانید با کشت و فروش گیاه دم شیر به راحتی تا حدودی هم به درامد مناسبی دست پیدا کنید.

نحوه کاشت بذر گیاه دم شیر (Motherwort-Leonurus cardiaca)

علاوه بر این گیاه می تواند تفاوت را در محل کشت خود با برگ های خود به همراه آورد. گل ها در فصل اول شکفته می شوند اما در سال دوم گل های بزرگ تری به بار می اورد.

اگر شما به فکر خرید گیاه دم شیر هستید، بهتر است که ابتدا به کشت بذر آن فکر کنید. شاید با این کار دیگر نیازی به خرید گیاه نباشد. ما در ادامه در مورد بذر گیاه دم شیر و نحوه ی کاشت آن برای به دست آوردن گیاهی مفید صحبت خواهیم کرد.

کاشت بذر گیاه دم شیر

بذرها را می توان به راحتی به طور مستقیم در محیط بیرون کشت نمود. زمان مناسب برای این کار هم پس از گذشت خطر سرما زدگی در بهار می باشد. اگر به میزان کافی بذر در اختیار دارید، آن ها را در محل مناسبی کشت دهید. به طور معمول در مواردی می توان دید که عده ای ابتدا بذرها را در گلدان می کارند.

البته کاشت بذرها در سینی بذر هم در داخل سلول هایی در اواخر زمستان می تواند به شما در گرفتن نتیجه ای بهتر کمک کند. بذرها را در هر شرایطی در عمق یک هشتم اینچی خاک قرار دهید. به طور معمول جوانه زدن بذر دم شیر بین ۲ تا ۳ هفته به طول خواهد انجامید.

این زمان به دما و شرایط دیگر بستگی دارد. بذرها را پس از جوانه زدن در سینی بذر می توانید به گلدان های جدا انتقال دهید. در این گلدان ها به رشد آن ها کمک کنید تا به اندازه ای برابر با ۶ اینچ رشد کنند. پس از آن می توانید نشاها را به بیرون انتقال داده و در محل مناسب بکارید.

بین آن ها را به اندازه ی ۱۵ اینچ فاصله بیندازید. این امر به آن ها کمک می کند تا به خوبی گسترده شوند. همین که گیاه رشد کرد می تواند از بذر خود دوباره بروید. می توانید گیاه را در پاییز و یا در ابتدای بهار تقسیم کنید.

برداشت گیاه دارویی دم شیر

برگ های گیاه در زمانی که گل ها شکفته می شوند و یا پس از آن برداشت می شوند. مطالعه ها نشان داده است که ترکیبات فعال موجود در برگ ها در این زمان بیشترین مقدار خود را دارد. اگر گیاه را در زمان گل دادن آن قطع کنید،

می توانید ببینید که دوباره جوانه های گیاه سر بر آورده و می توانند برای دوره دوم هم گل بدهند.  برای یک بار می توان گیاه را در سال اول برداشت نمود. برای سال های بعد می توان برای دو بار برگ های آن را برداشت کرد. پس از ۵ سال باید گیاه را با گیاه دیگری جایگزین کنید.

مصارف خوراکی گیاه دم شیر

گل های تازه و خشک شده را می توان به عنوان طعم دهنده در سوپ استفاده کرد. به خصوص در سوپ لپه و عدس می توان از آن ها بهره برد. هم چنین در طعم دهی به نوشیدنی ها قابل استفاده هستند. می توان از گل های تازه یا خشک شده برای تهیه ی چای هم استفاده نمود.

خواص درمانی گیاه دم شیر

گیاه دم شیر التیام بخشی است که می توان از آن در موارد متعددی بهره برد. به خصوص در مشکلات زنان و در قاعدگی، سرگیجه، عرق کردن، گیجی و علائم یائسگی قابل استفاده هستند. هم چنین باعث ارامش اعصاب و در زمان استرس مفید است. در بهبود خواب و رفع کم خوابی با آرام کردن اعصاب هم موثر است.

برای قرن ها از آن برای درمان و بهبود انقباضات شکمی استفاده می شده است. برای کاهش استرس و درد زایمان هم مفید می باشد. در افسردگی پس از زایمان هم قابل استفاده است. در مادران شیرده نیز میزان شیر را افزایش می دهد.

نحوه کاشت بذر گیاه دم شیر (Motherwort-Leonurus cardiaca)

امکان دارد که با استفاده از گیاه بتوانید سردرد را هم رفع کنید. شاید شما هم از این گیاه استفاده کرده باشید اما از نام دیگر گیاه دم شیر که به طور محلی استفاده می شود آگاه هستید و از نام علمی گیاه دم شیر اطلاع چندانی ندارید.

به طور معمول استفاده از نام علمی گیاه چندان متداول نیست و مردم اگر چه از گیاه به دلیل خواص متعدد آن بهره می برند، اما در مورد نام علمی و مطالعه های صورت گرفته بر روی ان آگاهی زیادی ندارند. بر خلاف نام گیاه، که در زبان انگلیسی به معنی بدتر شدن حل مادر است، در واقع گیاه به مادران کمک می کند تا در بازیابی توان خود و بهبود وضعیت جسمانی خود از این گیاه بهره ببرند.

  • بیشتر بخوانید: روش کاشت بذر بیتر ملون یا کارلا هندی یا خیار تلخ

بسیاری از مزایای استفاده از گیاه در بخش قبل مورد اشاره قرار گرفت. اما در واقع بیشترین کاربرد آن در درمان مشکلات قلبی عروقی مانند ضربان نا منظم قلب، تپش قلب و فشار خون می باشد. گیاه به پیش گیری از لخته شدن خون و سکته و حمله های قلبی هم کمک می کند. به خصوص در به کاهش تپش قلب و درمان عواقب آن کمک می کند.

مصارف دیگر گیاه دم شیر

می توان از برگ ها برای تهیه ی رنگ سبز زیبایی بهره برد. گل های آن هم برای چیدن عالی هستند و می توانند خشک شده و در آینده استفاده شوند. استفاده از آن ها برای مقاصد تزیینی می باشد.

هشدار: تماس با این گیاه می تواند منجر به آماس پوستی در افراد حساس شود. روغن فرار گیاه هم می تواند منجر به حساسیت به نور شود. حیواناتی که به چرا می روند هم ممکن است با خوردن گیاه به دلیل وجود دندانه ها و پرزها در کنار گل ها، به دهان خود آسیب بزنند.

با مطالعه ی این متن به خوبی می دانید که گیاه دم شیر چیست و ممکن است که حالا دیگر تصمیم گرفته باشید تا آن را در باغ خود در محلی مناسب بکارید. اگر قصد استفاده از خواص گیاه دم شیر را دارید، به طور حتم در صورت فراهم نمودن شرایط می توانید آن را با استفاده از بذر آن در داخل باغ خود بکارید و از مزایای آن بهره مند شوید.

گیاه علاوه بر مفید بودن زیبا هم هست و می توانید با نگاهی به عکس گیاه دم شیر متوجه زیبایی آن در محیط های مختلف در باغ ها شوید که بیش از پیش شما را تشویق به رشد و پرورش آن خواهد کرد.

نحوه کاشت بذر گیاه دم شیر (Motherwort-Leonurus cardiaca)

با توجه به فواید گیاه دم شیر که در درمان بیماری های مختلف موثر است، سعی کنید تا با رشد مناسب آن در فصل برداشت، بیترین محصول را از آن برداشت نموده و از ان در مصارف گفته شده بهره مند شوید.

  • بیشتر بخوانید: کاشت بذر گل تاتوره – نحوه مراقبت و کاشت بذر گل داتوره سفید زینتی

با استفاده از این مزایا می توانید بدنی سالم تر داشته باشید. به خصوص با مصرف کردنگیاه دم شیر قلبی سالم تر خواهید داشت که به خوبی عمل کرده و با تپشی منظم به سلامت شما کمک کرده و از حمله ها و سکته های قلبی هم پیشگیری می کند.

نام های دیگر گیاه دم شیر

Leonurus sibiricus; Leonurus heterophyllus, artgespan, Agripalma, Agripaume, äkta hjärtstilla, and yi mu cao, Aslankuyrugu, bonässla, Common Motherwort, lion’s tail, lion’s tart, Løvehale, marihuanilla, Melissa, Motherwort, Nukula, Echtes Herzgespann, Echtes Lövenschwanz , Hartgespan, heartwort , Herbe battudo , Hjärtstilla, hjärtstilla Almindelig Hjertespand, ikmoch’o, lion’s ear, Roman motherwort, salvatica , Scerdecznik pospolity, throwwort, throw-wort, ullig, yakumos, Yi mu cao و دمشیر، لونوروس کاردیاکا

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد.
  • عنوان مقاله:نحوه کاشت بذر گیاه دم شیر (Motherwort-Leonurus cardiaca))
  • نویسنده: مهدی قنبری
  • پیچ اینستاگرامی ما را دنبال کنید.
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *