Loading...

نحوه کاشت بذر گیاه علف پروانه (Asclepias tuberosa interior، Butterfly Weed)

نحوه کاشت بذر گیاه علف پروانه (Asclepias tuberosa interior، Butterfly Weed)

علف پروانه گیاهی است که شاید برای هر باغی نیاز باشد. گیاه دارای گل های نارنجی روشن است که در طول تابستان شکفته می شوند. این گل ها بدون نیاز به نگه داری و مراقبت فراوان می توانند در هر باغی پرورش یابند. علف پروانه به نور کامل آفتاب علاقه دارد و تقریبا در هر نوع خاکی توان رشد دارد.

  • بیشتر بخوانید:روش های کاشت و زراعت انیسون

در برابر گرما نیز مقاوم است و می تواند در مکان هایی رشد کند که بسیاری از گیاهان دیگر توان زنده ماندن در آن مکان ها را ندارند. در کنار تمام این مزایا علف پروانه توسط آهو ها و خرگوش ها خورده نمی شود.

نام علمی گیاه علف پروانه Butterfly Weed seeds-Asclepias tuberosa interior است. می توانید با استفاده از بذر آن گیاه را رشد داده و در باغ خود از زیبایی گل های آن لذت ببرید. در زمان کاشت باید بدانید که گیاه در خاک هایی که کمی اسیدی هستند بهتر رشد می کند و می تواند در هر جایی به جز مکان هایی که دارای زه کشی مناسب نیست رشد نماید.

با کاشت بذر و نگه داری از گیاه در مراحل ابتدایی، دیگر نیاز به هیچ گونه مراقبتی از آن نخواهد بود. پروانه ها هم به گل علف پروانه علاقه مند بوده و در اطراف آن بسیار دیده خواهند شد. رشد گیاه برای چیدن گل های آن هم بسیار عالی است و می توانید با توجه به دوره ی طولانی گل دهی ان برای ماه ها از گل های آن بهره مند شوید.

ظاهر گیاه علف پروانه

علف پروانه گیاهی چند ساله است که در زمستان می میرد و در سال بعد دوباره رشد می کند. در هر جایی می تواند رشد کند و بسته به شرایط و محل رشد خود می تواند بین ۱ تا ۳ فوت ارتفاع داشته باشد. ارتفاع گیاه به میزان آب در دسترس آن هم وابسته است.

گیاهان جوان ممکن است که تنها دارای یک ساقه ی اصلی باشند اما در حالی که علف پروانه در حال بالغ شدن است تعداد زیادی ساقه پیدا خواهد کرد که بیشتر شبیه یک بوته زار به نظر خواهد رسید. برگ های آن هم بین سبز متوسط تا سبز متمایل به زرد می باشند و کمی هم درخشان به نظر می رسند.

نحوه کاشت بذر گیاه علف پروانه (Asclepias tuberosa interior، Butterfly Weed)

آن ها دارای پرزهای بسیار کوچکی روی خود هستند. آن ها تا ۴ اینچ هم طول دارند و عرض شان هم در حدود یک دوم اینچ یا کمی بیش از یک سانتی متر می باشد. ساقه های رو به بالا به چترهایی از گل ختم خواهند شد که دارای ۵ گلبرگ کوچک می باشند. این گلبرگ ها به رنگ نارنجی بوده و از ماه جولای به بعد در تابستان شکفته می شوند.

  • بیشتر بخوانید: گیاه لوفا چیست؟ نحوه کاشت بذر لوفا و انتقال آن به باغ

می توان تا ماه سپتامبر شاهد شکوفه دادن گیاه بود. اگر چه گیاه علف پروانه از سال اول می تواند گل بدهد اما در این سال تعداد گل هایی که هر گیاه می دهد زیاد نیست و به طور متناوب و اتفاقی روی ساقه ها ظاهر می شوند. بریدن سر شاخه های گیاه می تواند منجر به تسریع در فرایند گل دهی آن شود. این کار هم چنین بذر دهی گیاه را کمتر کرده و تعداد گل ها را به جای آن افزایش می دهد.

نحوه کاشت بذر گیاه علف پروانه (Asclepias tuberosa interior، Butterfly Weed)

بذرها در بخش هایی از گیاه تولید می شوند که دارای ۴ تا ۵ اینچ طول و تا یک اینچ هم پهنا دارند. وقتی که بذر ها به طور کامل رسیدند، این بخش های گیاه که حاوی بذرها هستند باعث پخش شدن بذرها روی زمین می شوند. بذرها به اندازه ی نوک مداد هستند و به یک پاراشوت کرک دار متصل هستند.

باید این بخش ها را قبل از این که باز شده و بذرها در تمام باغ پخش شوند از روی گیاه بچینید. اگر هم این بذرها را در حالی که هنوز نرسیده اند و سبز رنگ هستند بچینید می توانید به خوبی از آن ها در دکور و یا تزیین دسته گل ها استفاده کنید. بذر گیاه علف پروانه می تواند برای کشت دوباره گیاه هم استفاده شود. بر خلاف دیگر گیاهان قرار گرفته در این خانواده، علف پروانه شیره شفافی دارد و سطح سمیت ذرات موجود در آن کم است. برای همین گیاه بسیار کم خطرتری برای کشت در باغ شما خواهد بود.

رشد گیاه علف پروانه

بذرهای این گیاه برای کاشته شدن نیاز به آماده سازی دارند. این آماده سازی آن ها را برای جوانه زدن آماده می کند. این کار هم سخت نیست و می توانید با کمی احتیاط در آماده کردن بذر های گیاه موفق شوید. می توانید نگاهی به دستورات و نکات لازم برای رعایت کردن در هنگام آماده سازی بذر علف پروانه بیندازید. به هر حال بسیاری از فروشنده ها بذر های این گیاه را قبل از ارسال برای مشتری ها در یخچال نگه داری می کنند.

  • بیشتر بخوانید: کاشت بذر گل تاتوره – نحوه مراقبت و کاشت بذر گل داتوره سفید زینتی

برای همین می توان گفته که به این دلیل بیشتر بذر هایی که ممکن است شما خریداری کرده باشید تا حدودی آماده شده باشند. اما در هر صورت خود شما هم نیاز دارید تا پس از خرید بذر های گیاه علف پروانه آن ها را برای مدتی در مکان مرطوب و خنک نگه داری کنید تا به طور کامل برای کشت آماده شوند.

نحوه کاشت بذر گیاه علف پروانه (Asclepias tuberosa interior، Butterfly Weed)

می توانید این کار را به طور مصنوعی انجام دهید یا این که با کشت بذر ها در فصل پاییز، به طور طبیعی آن ها را برای جوانه زدن آماده کنید. این اماده سازی به طور طبیعی در فصل زمستان صورت خواهد گرفت.

هر یک از این روش ها می تواند توسط شما مورد استفاده قرار گیرد. اما شاید کاشت بذرها در مکان مورد نظر در بیرون برای آماده کردن آن در فصل زمستان نیاز به تلاش بیشتری به دلیل نیاز به حذف علف های هرز داشته باشد. از سوی دیگر جوانه زنی بذرها می تواند کمی نا منظم باشد و بعضی از بذر ها به سرعت جوانه بزنند و بعضی دیگر هم ممکن است چند هفته و حتی تا بیش از یک ماه هم برای جوانه زدن به زمان نیاز داشته باشند.

از هر روشی که استفاده می کنید باید به این نکات توجه داشته باشید. به خصوص در زمان استفاده از سینی بذر، باید در نظر داشته باشید که خیلی زود سینی بذر را دور نیندازید زیرا که ممکن است نیمی از بذر ها هنوز جوانه نزده باشند و در صورت صبر کردن می توانید شاهد جوانه زدن آن ها باشید.

اگر هم بذر ها را در گلدان کشت می دهید تا زمانی که ریشه های کوچک گیاه از ته ظرف دیده شوند می توانید آن را در گلدان نگه دارید. در این زمان باید نسبت به حذف علف های هرز از گلدان هم اقدام کنید و توجه بیشتری در مراقبت از جوانه ها به عمل آورید. در هر صورت چه بذر را در بیرون به طور مستقیم بکارید و یا چه این که بذر ها را در سینی بذر و یا در گلدان بکارید، در نهایت نیاز خواهید داشت تا آن ها را در محل مورد نظر کشت دهید.

نحوه کاشت بذر گیاه علف پروانه (Asclepias tuberosa interior، Butterfly Weed)

برای این کار باید زمین مورد نظر را ابتدا آماده کنید. باید گودالی را در زمین در زمان نیاز به نشا کردن علف پروانه بکنید و با توجه به اندازه گلدان مورد استفاده برای کشت بذر، آن را گود کنید. به آرامی گیاه را از گلدان در آرید به طوری که ریشه ها کمترین آسیب را ببینند. باید توجه داشته باشید که این گیاه به نشا شدن علاقه ای ندارد و برای همین باید این کار را هر چه زودتر انجام دهید و در زمان انتقال هم کمال مراقبت از ریشه ها را بنمایید.

محل کشت و نگه داری از گیاه علف پروانه

به دلیل این که علف پروانه ریشه هایی بلند را در زمین رشد خواهد داد و به جا به جا شدن از محل کشت خود علاقه ای ندارد باید در ابتدای کشت محل مناسب را برای گیاه در نظر بگیرید. زیرا که در آینده امکان انتقال آن وجود نخواهد داشت. حتی اگر بتوانید گیاه را جا به جا کنید، پس از آن ممکن است چند سال برای احیای دوباره گیاه وقت لازم باشد تا این که بتواند دوباره گل بدهد.

  • بیشتر بخوانید:چطور خاک مزرعه را اسیدی کنیم

علف پروانه باید به نور کامل آفتاب دسترسی داشته باشد. این امر برای گیاه ضروری است و در کنار آن ترجیح می دهد که در خاک های شنی پرورش داده شود. این خاک ها بهتر است که کمی هم اسیدی باشند. اما گیاه می تواند خود را با انواع خاک ها وفق دهد و هر جایی که دارای زه کشی مناسب باشد برای رشد آن می تواند مورد بهره برداری قرار گیرد.

نحوه کاشت بذر گیاه علف پروانه (Asclepias tuberosa interior، Butterfly Weed)

رطوبت زیاد در محل نگه داری و پرورش گیاه علف پروانه هم منجر به زرد شدن  برگ های بخش های پایینی گیاه می شود و می تواند ریشه ها را هم بپوساند. برای همین اگر ان را در زمین های رسی می کارید، مطمئن شوید که خاک را اصلاح کرده باشید تا دارای زه کشی مناسب شده باشد.

علف پروانه به خوبی در برابر خشکی مقاوم است و ممکن است تنها در صورتی که زمان خشکی گیاه طول می کشد نیاز باشد تا کمی مورد توجه قرار گیرد تا این که ریشه ی اصلی آن بتواند زنده بماند. در کل گیاه مقاوم است و همین که به شرایط پایدار رشید و به خوبی رشد کرد، دیگر نیاز به هیچ گونه توجهی ندارد. بریدن گیاه و قطع کردن آن در فصل پاییز و قبل از فرا رسیدن زمستان می تواند به شما این اطمینان را بدهد که در سال آینده گیاه ظاهر زیباتری خواهد داشت و به خوبی رشد خواهد کرد.

علف پروانه و حیات وحش

به دلیل این که شهد علف پروانه مورد علاقه ی پروانه ها می باشد، هر یک از پروانه ها در محل کشت آن توقف خواهند کرد.  این گیاه به خصوص مورد علاقه پروانه های ملکه  و دم چلچله ای ها می باشد. تمام آن ها مانند زنبورهای عسل در کنار گل ها توقف خواهند نمود تا کمی شهد بنوشند.

تمام زنبور ها مانند زنبور عسل و مرغ های زرین پر، غرق شهد و زیبایی گیاه خواهند شد. علف پروانه غذایی خوب برای لاروها و پروانه ی ملکه هم خواهد بود. پروانه های کوچک زیبا و کرم های ابریشم در نزدیکی این گل ها به وفور دیده خواهند شد.

با وجود این موجودات دوست داشتنی که در نزدیکی و اطراف علف پروانه وجود دارند، شاید نیاز به نگرانی نباشد زیرا که آن ها آسیب چندانی به گیاه وارد نمی کنند. مگر این که گیاه خیلی کوچک باشد. در این زمان ممکن است که گیاه را کاملا از بین ببرند. بهترین کار برای محافظت از گیاهان کوچک این است که تعدادی از آن ها را نزدیک یکدیگر بکارید تا پروانه ها و کرم های ابریشم از یکی به دیگری بروند و به طور کامل آن ها را نخورند.

نحوه کاشت بذر گیاه علف پروانه (Asclepias tuberosa interior، Butterfly Weed)

آهوها و خرگوش ها از علف پروانه دوری می کنند. زیرا که گیاه ترکیب سمی زننده ای  دارد که گیاه در برگ های خود دارد. این ترکیب شبیه ترکیبی است که کرم های ابریشم در خود نگه می دارند تا برای شکارچی ها زننده بوده و آن ها را از خورده شدن در امان نگه دارد.

کاربردهای خوراکی گیاه علف پروانه

بسیار جالب است که بدانید این گیاه خوراکی است. هم گل ها و هم جوانه های آن ها در صورتی که پخته شوند می توانند مصرف شوند. جوانه ها شبیه مارچوبه هستند و گل ها هم ظاهرا طعمی مانند نخود دارند. با این وجود گیاه سمی است و اگر به طور خام خورده شود می تواند مضر باشد.

برای همین همواره باید آن ها را پخته و بعد آن ها را مصرف نمایید. هیچ بخشی از این گیاه را خام نخورید. اگر به میزان زیاد به صورت خام از بخش های مختلف گیاه میل کنید می تواند منجر به استفراغ شود. خوشه های گل های علف پروانه که شهد زیادی تولید می کنند می توانند جوشانده شوند و برای استفاده در شربتی شیرین مورد بهره برداری قرار گیرند.

تولید شهد چنان زیاد است که در واقع در زمان هایی که هوا گرم است، آن ها کریستالیزه می شوند و به صورت تکه های کوچکی در می آیند که می توانند خورده شوند و دارای طعم شیرینی هم می باشند. شهد گیاه به صورت خام سمی نیست.

کاربرد های دیگر علف پروانه

بذرهای پرز دار علف پروانه ضد آب هستند و برای استفاده در ژاکت ها به عنوان ماده ی اولیه به جای ابریشم مورد استفاده قرار می گرفتند زیرا که می توانند خیلی گرم باشند.

نحوه کاشت بذر گیاه علف پروانه (Asclepias tuberosa interior، Butterfly Weed)

هم چنین در جلیقه های نجات برای استفاده در آب به کار می رفتند.

خواص درمانی علف پروانه

از گیاه در آمریکا توسط بومیان برای مقاصد درمانی برای قرن ها استفاده شده است. این گیاه که توسط مردم بومی با نام Pleurisy root شناخته می شود می تواند برای درمان هر گونه بیماری مورد استفاده قرار گیرد. دلیل آن هم کاربردهای بسیار گسترده ی آن است.

  • بیشتر بخوانید: کاشت گل گاو زبان برای گلهای زیبا و طعم خیار مانند

به همین دلیل ساکنان اولیه ی سفید پوست در آمریکا هم از Pleurisy root به وفور استفاده می کردند. استفاده از آن هم برای بیماری های ریه ای، روماتیسم، اسهال و اسهال خونی بوده است. ضمادی هم که از ریشه های خشک شده و پودر شده ی علف پروانه به دست می آید برای درمان زخم ها، کبودی و تاول ها استفاده می شود.

نام های دیگر گیاه علف پروانه

Pleurisy root, Butterfly Milkweed.

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد.
  • عنوان مقاله:نحوه کاشت بذر گیاه علف پروانه (Asclepias tuberosa interior، Butterfly Weed)
  • نویسنده: مهدی قنبری
  • پیچ اینستاگرامی ما را دنبال کنید.
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *