Loading...

کاشت بذر گیاه مامیران کبیر (Chelidonium majus، Greater Celandine seeds)

کاشت بذر گیاه مامیران کبیر (Chelidonium majus، Greater Celandine seeds)

گیاه مامیران کبیر (Chelidonium majus، Greater Celandine seeds) را می توان یکی از گونه های گیاهی دانست که به سایه علاقه دارد و به همین دلیل برای کشت در کنار محیط های سایه دار و پر از درخت می تواند گزینه ای بسیار مناسب باشد. گیاه چند سالانه است و در محیط های دارای آب و هوای معتدل به خوبی رشد می کند.

اگر شرایط مناسب باشد می تواند از دانه های خود دوباره رشد کند و گیاهی جدید به بار آورد. هم چنین در صورت عدم کنترل بذرها، می تواند در محیط های دیگر هم به طور خودرو رشد نماید. به خاک های خوب که مرطوب باشند علاقه دارد و در باغ ها مکان های مختلف و در کناره دیوارها، در نیم سایه هم به خوبی رشد می نماید.

  • بیشتر بخوانید:کاشت بذر گیاه چوچاق یا چوچاغ، زولنگ، ششاک، شوشاخ

برای کشت در محل هایی که در بستر خود دارای سنگلاخ هستند مناسب است و به دلیل دارا بودن محتویات آلکالوئیدی آهو و خرگوش ها آن را نمی خورند. گیاه به طور نسبی سمی در نظر گرفته می شود. برای همین هضم آن می تواند تا حدی مسمومیت به بار اورد.

مشخصات گیاه مامیران کبیر

گیاهی چند ساله است که می تواند در محیط های کمی گرم به خوبی رشد نماید. گیاه با برگ هایی که به رنگ سبز متمایل به آبی هستند شروع به رشد می کند. این برگ ها می توانند تا ۸ اینچ درازا و تا ۳ اینچ هم عرض داشته باشند. این برگ ها ترکیبی و دارای ۵ تا ۹ برگچه هستند. برگچه ها به صورت جفت در جهات مخالف روی ساقه ی برگ قرار می گیرند.

هم چنین در بالای خود دارای سه لبه هستند. همه ی آن ها نرم و عمیق و در لبه های خود موجدار هستند. برگچه ها فاقد پرز هستند، اما ساقه های برگ ها دارای پرزهایی سفید رنگ هستند که با حرکت به سمت بالای ساقه این پرزها کمتر می شوند.

در اواخر بهار گل ها بر بالای ساقه ها ظاهر می شوند. گل ها دارای سه چهارم اینچ پهنا بوده و دارای ۴ گلبرگ به رنگ زرد می باشند. هم چنین دارای تعداد زیادی پرچم زرد رنگ هستند که در بالای بخش سبز گیاه قرار دارند. گل ها در دسته های ۳ تا ۸ تایی بر بالای ساقه ها و در انشعاب های مختلف دیده می شوند.

گیاه خوشه های زیادی از گل را به طور هم زمان رشد می دهد و می تواند بسیار پر بار باشد. گل ها به دنبال خود محفظه هایی از بذر را به همراه دارند، که تا دو اینچ اندازه داشته، و حاوی بذرهایی سیاه هستند. در بیشتر مواقع گیاه یک بار در اواسط یا اواخر بهار گلدهی دارد، اما می توان شاهد ظاهر شدن گل ها در هر زمانی حتی تا اواسط پاییز هم بود.

از همه ی بخش های گیاه در صورت شکسته شدن شیره ای ترشح می شود. این شیره به رنگ زرد یا نارنجی می باشد که می تواند مشکلات پوستی را برای برخی از مردم به دنبال داشته باشد. گیاه کمی مسموم کننده در نظر گرفته می شود.

محل کشت و نگه داری از مامیران کبیر

گیاه به طور کلی در هر خاکی به جز خاک های اشباع شده از آب رشد می کند. با این وجود به مقداری آب برای رشد خود نیاز دارد. برای کشت شدن در نیم سایه یا سایه ی کامل ایده ال است، اما در مکان های خنک تر، در نور کامل آفتاب هم توان رشد دارد. با فراهم نمودن رطوبت، می توان به خوبی شاهد رشد آن در خاک های غنی، در محل های پر درخت و در محیطی دارای سایه ی نسبی بود.

  • بیشتر بخوانید: کاشت بذر گیاه آجوکا ، آجوگا یا لبدیسی خزنده (لبدیسی رونده)

البته در این محل ها هم باید رطوبت مناسب در خاک وجود داشته باشد. برای کشت و پرورش در کنار دیوارهایی که تا حدودی دارای سایه هستند و یا در زمین های پر از سنگلاخ هم مناسب می باشد. البته باید در زمین مورد نظر مقداری خاک برای تثبیت ریشه های گیاه وجود داشته باشد.

گیاه دارای عمر کوتاه است و چند ساله است، اما می تواند از بذر خود دوباره بروید و برای همین اگر به حال خور رها شود ممکن است که با رشد بی رویه ی خود از بذرهای منتشر شده در محیط مشکلاتی را به بار اورد. اما در صورت توجه کافی مشکلی در این زمینه به وجود نخواهد آمد.

کاشت بذر مامیران کبیر

جوانه زدن بذر های گیاه می تواند نا منظم باشد و نیاز به صبر زیادی داشته باشد. جوانه زدن ممکن است تا ۱۲ ماه هم طول بکشد. می توان بذر را به طور مستقیم در محل مناسبی در بهار یا در اواخر پاییز کشت نمود. برای این کار باید ابتدا علف های هرز را در بستر آن به حداقل برسانید و بعد بذرها را بکارید.

به بذرها اجازه بدهید تا جوانه زده و با رشد مناسب خود بتوانند در خاک به شرایط پایداری برسند. در این دوره علف ها را به خوبی حذف نمایید. همین که گیاه به رشد مناسب رسید می تواند از بذرهای خود دوباره رشد کرده و فضا را پر کند. اما برای این رشد دوباره شاید نیاز به چند سال زمان باشد.

می توان بذرها را در ابتدا در گلدان کاشت. از گلدان های جدا استفاده و در هر یک از آن ها چند بذر قرار دهید. یا این که در سینی بذر از سلول های جدا برای کشت آن ها استفاده نمایید. این کار می تواند به شما امکان جا به جا کردن نشاها را بدون آسیب زدن به ریشه ی دیگر نشاها بدهد. برخی از بذر ها ممکن است که به سرعت جوانه بزنند. اما تعدادی از آن ها می توانند دیرتر جوانه زده، و برای همین نیاز به صبر برای جوانه زدن آن ها می باشد.

می توانید کشت بذرها را در داخل در اواخر زمستان انجام دهید و با رشد آن ها و قوی شدن نشا، آن ها را به بیرون برده و در محل مناسبی بکارید. با مرطوب نگه داشتن بستر سینی بذر، می توانید در طول سال با جوانه زدن و رشد نشاها، آن ها را به تدریج به بیرون انتقال دهید.

استفاده از بذر در گلدان می تواند بهتر از کاشت مستقیم در زمین هایی باشد که علف ها بتوانند از رشد مناسب جوانه ها جلوگیری کنند. می توانید سینی بذر را در بیرون هم قرار دهید. اگر هنوز بذرها تا زمستان جوانه نزده اند، می توانید سینی بذر را در بیرون قرار دهید تا با فرا رسیدن بهار دوباره شاهد جوانه زدن آن ها باشید.

برداشت گیاه مامیران کبیر

گیاه را در فصل بهار در زمانی که می خواهند گل بدهند، برداشت می کنند. می توان برگ ها را به صورت تازه استفاده نمود و یا برای استفاده در آینده آن ها را خشک نمود. ریشه ها هم در پاییز که به بیشترین رشد خود رسیده اند برداشت می شوند. می توان ریشه ها را هم مانند برگ ها خشک نموده و در آینده مورد استفاده قرار داد.

  • بیشتر بخوانید: کاشت بذر انیسون یا بادیان رومی (Anise-Pimpinella anisum)

توصیه می شود که در زمان برداشت گیاه از دستکش استفاده کنید، زیرا که شیره ی گیاه تا حدی سمی است و برای برخی از افراد واکنش های آلرژیک به دنبال دارد. این حساسیت ها می تواند منجر به خارش و آسیب دیدن پوست شود.

مصارف خوراکی گیاه مامیران کبیر

گفته می شود که برگ ها را می توان جوشانده و مصرف نمود البته آب آن باید برای چند بار عوض شود. اما به نظر می رسد که استفاده از آن برای مواقع قحطی مناسب باشد.

خواص درمانی گیاه مامیران کبیر

استفاده از این گیاه در طب سنتی دارای پیشینه ای طولانی می باشد. از برگ ها و از شیره ی گیاه برای از بین بردن سموم و به عنوان ضد اسپاسم به خصوص در التیام بخشیدن به بیماری هایی مانند تنگی نفس و انقباض عضلات دیواره ی ریه، روده، و ماهیچه ها در کنار درمان سرفه، آسم، زردی، صفرا و درد کیسه صفرا استفاده می شده است.

در استفاده های داخلی از این گیاه باید محتاط بود. زیرا که گیاه حاوی آلکالوئیدهایی است که گفته می شود تا حدی سمی هستند. از شیره ی نارنجی رنگ گیاه برای مصارف خارجی و درمان زگیل، عفونت های قارچی و درمان قرنیه ی چشم می توان بهره برد. از ریشه ها هم استفاده می شود و مطالعه ها نشان داده است که می توانند دارای اثرات ضد سرطانی باشند.

خطرهای استفاده از گیاه مامیران کبیر

همه ی بخش های آن گفته می شود که تا حدی یا کمی، سمی هستند. که البته با خشک کردن آن ها می توان این سمیت را بسیار کاهش داد. اما شیره ی ساقه ها بسیار آزار دهنده خواهد بود و ممکن است واکنش های حساسیت زا را در پی داشته باشند. استفاده از گیاه در دوزهای بالا می تواند منجر به بی خوابی، صدمه زدن به پوست، زخم و سرفه های شدید شود. می تواند باعث تهوع و استفراغ شود و نباید با چشم ها تماس پیدا کند.

  • بیشتر بخوانید: گیاه کوهوش سیاه چیست؟ کاشت بذر کوهوش سیاه، گیاه زنان یا پری شمع

مامیران کبیر خاصیت های فراوانی دارد که ما در بالا به تعدادی از آن ها اشاره نمودیم. برای اطلاع بیشتر از خواص گیاه مامیران کبیر نام علمی آن را می توان مورد استفاده قرار داد. این کار شما را قادر به دست یافتن به منابع متعددی که در مورد خواص آن می باشند خواهد کرد. با دست یافتن به این منابع می توانید به طور کامل از همه ی خواص آن و میزان سمی بودن آن هم آگاه شوید.

اما گیاه مامیران کبیر در هر حال می تواند با زیبایی خود برای کشت در باغ شما مناسب باشد. در صورتی که محل مناسبی را در باغ خود برای کشت آن دارید، می توانید با تهیه ی بذر آن، در باغ خود در محل مناسبی کشت کنید و از خواص گیاه مامیران کبیر هم بهره مند شوید.

کاشت بذر گیاه مامیران کبیر (Chelidonium majus، Greater Celandine seeds)

همان طور که گفته شد برای پرورش آن نیاز به مهارت بالایی نیست و می توانید با در نظر گرفتن نکات ساده ای که مورد اشاره قرار گرفت، موفق به این کار شوید. اگر هم به ظاهر گیاه اهمیت می دهید، می توانید با نگاه به عکس مامیران کبیر در محیط های مختلف، زیبایی گیاه را برای کشت در باغ خود بیشتر مورد بررسی قرار دهید.

اما اگر هم نخواهید از زیبایی گیاه بهره بگیرید، با توجه به کاربردهای گیاه دارویی مامیران کبیر، شاید کشت و پرورش آن برای شما مزایایی را برای درمان بسیاری از بیماری ها به دنبال داشته باشد. ما در این متن در مورد گیاه از جنبه های مختلف توضیحات مناسبی را ارائه کردیم. با توجه به تمام مطالب گفته شده بهتر خواهید توانست تا در این مورد تصمیم بگیرید.

اما اگر هنوز هم نیاز دارید تا بیشتر در مورد آن بدانید، می توانید همان طور که گفته شد با استفاده از اسم علمی مامیران کبیر، در مورد همه ی جنبه های شناخته شده ی گیاه و از جمله خواص مامیران کبیر هر گونه اطلاعاتی را که نیاز دارید به دست آورید.

نام های دیگر گیاه مامیران کبیر

Chelidonium haematodes. Chelidonium laciniatum. Chelidonium luteum. Chelidonium umbelliferum. Swallowwort, Swallow Wort, Tetterwort, Garden Celandine, Chelidonium, True Celandine.

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد.
  • عنوان مقاله: کاشت بذر گیاه مامیران کبیر (Chelidonium majus، Greater Celandine seeds)
  • نویسنده: مهدی قنبری
  • پیچ اینستاگرامی ما را دنبال
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *