Loading...

نحوه کاشت بذر گیاه مولین (Mullein seeds-Verbascum thapsus)

نحوه کاشت بذر گیاه مولین (Mullein seeds-Verbascum thapsus)

گیاه مولین که با نام های خرگوشک، گل ماهور و بوصیر (Mullein seeds-Verbascum thapsus) هم شناخته می شود، گیاهی خاص است که روی شاخه های خود گل هایی را برای چند ماه به بار می آورد. هر روز چند گل جدید روی آن شکفته می شوند و این ساقه ها می روند تا برای همه دوران گلدهی از فاصله های دور قابل تشخیص باشند.

به خاک های فقیر علاقه ی بیشتری دارد و در برابر خشکی هم بسیار مقاوم است. این گیاه همین که رشد کرد، دیگر نیاز به مراقبت چندانی ندارد. حتی نیاز به آب هم نخواهد داشت.برگ های بزرگ سبز آن دارای کرک هایی خاکستری هستند و بخش اعظمی از زمین را می پوشانند. برای همین علف ها را از بین می برند.

آهوها و خرگوش ها هم آن را نمی خورند. مولین گیاهی دو ساله است و در سال دوم گل داده و پس از آن می میرد. برای همین در هر سال باید گیاه جدیدی را اضافه کنید تا جای دیگر گیاهان را بگیرند. اما این کار ارزش زیبایی گل های گیاه را دارد که برای مدتی طولانی دوام می آورند. هیچ باغی که آفتاب گیر است نباید بدون این گل ها باشد.

ویژگی های ظاهری گیاه مولین / خرگوشک

مولین گیاهی چند ساله است که به این معنا است که در سال دوم گل داده و می میرد. برگ های آن خاص و پوشیده از پرزهایی سفید هستند.  برگ ها تا ۱۵ اینچ رشد می کنند و در سال اول تا ارتفاع ۱۸ اینچی زمین هم می توان آن ها را دید. در بهار هم ساقه های خود را تا ۸ فوت رشد می دهد.

این ساقه ها به طور معمول دارای انشعاب نیستند، اما می توان در مواردی انشعاب هایی روی گیاه دید. ساقه ها در بالای خود گل هایی دارند که دارای ۵ گلبرگ می باشند. گل ها به طور تصادفی در امتداد ساقه ها رشد می کنند و در هر زمانی می توان شاهد شکفته شدن چند عدد از آن ها بود.

نحوه کاشت بذر گیاه مولین (Mullein seeds-Verbascum thapsus)

برای همین ساقه ها در دوران گلدهی گیاه همواره دارای تعدادی گل هستند که از اوایل تابستان به بعد قابل مشاهده خواهند بود. گل ها به دنبال خود کپسول هایی از بذر را به بار می اورند که دارای تعداد زیادی بذر است.

ساقه ها محکم بوده و در طول زمستان هم باقی می مانند. حتی در شرایط سخت هم می توان شاهد مقاومت ساقه ها در برابر افتادگی بود. گیاه بومی اروپا می باشد.

کاشت بذر گیاه مولین

رشد گیاه با استفاده از بذر آن به سادگی امکان دارد. توصیه می شود که بذرها را ابتدا در گلدان بکارید. پس از آن که بذرها جوانه زدند، امکان انتقال آن ها به بیرون وجود خواهد داشت. بذرها برای جوانه زدن به نور نیاز دارند. برای همین باید به این نکته در زمان کشت آن ها توجه داشته باشید.

خاک را مرطوب نگه دارید تا این که بذرها جوانه بزنند. پس از گذشت آخرین سرمای بهاری هم می توانید بذرها را در بیرون نشا کنید. گودالی در زمین حفر کرده و نشاها را در آن ها قرار دهید.

  • بیشتر بخوانید:کاشت گیاه دارویی به لیمو

پی از نشای گیاه، به طور مرتب و روزانه به آن ها آب بدهید تا این که به وضعیت پایداری برسند. پس از سه هفته گیاه در محل جدید خود استقرار یافته و می توان آبدهی به آن را کاهش داده و یا متوقف نمود. در شرایط خشکسالی گیاه نیاز به آب بیشتری خواهد داشت.

محل نگهداری گیاه مولین

مولین یا خرگوشک را می توان به راحتی کشت داد. گیاه نیاز به نور کامل آفتاب دارد. اما کمی سایه را تحمل می کند. خاک های فقیر را دوست دارد و مکان های دارای سنگ و کلوخ برای رشد آن ایده ال هستند. می توان با رشد گیاه شاهد زیبایی ساقه های آن از فاصله ای دور بود. گیاه مولین نیاز به خاک دارای زه کشی مناسب دارد .

خاک های رسی و اشباع از آب را نمی پسندد. می توان آن را به تنهایی یا به صورت گروهی پرورش داد. اگر آن ها را در کنار کلبه ها و در باغ می کارید، توجه داشته باشید که برگ های قرار گرفته در قسمت پایینی ساقه ها بسیار بزرگ شده و امکان دارد اطراف را بپوشانند. آن ها را در فاصله های سه فوتی از هم بکارید.

نحوه کاشت بذر گیاه مولین (Mullein seeds-Verbascum thapsus)

در کنار حصارها هم اطمینان حاصل کنید که برگ ها نور کافی دریافت می کنند. گیاه می تواند از بذر خود دوباره رشد کند، اما بذرهای آن ها در محلی که شما علاقه دارید، جوانه نمی زنند. برای همین باید در این زمینه محتاط باشید. ساقه های گیاه را در سال اول نبرید. در صورت رشد بذرها در مکان دیگر، می توانید آن ها را قطع کرده و یا با در آوردن آن ها از زمین، به محل مورد علاقه ی خود انتقال دهید.

برداشت گیاه مولین یا خرگوشک

گل ها را می توان در زمان گلدهی گیاه به طور روزانه برداشت نمود. برای همین در هر روز امکان برداشت چند گل از هر ساقه وجود خواهد داشت. می توانید برداشت گل ها را در عصر و در زمانی که گرده افشان ها به خوبی بر آن ها گرده افشانی کرده اند انجام دهید. در زمان برداشت گل ها توجه داشته باشید که تنها گلبرگ ها را برداشت کنید و بذرها را به همراه آن ها جمع نکنید. زیرا که بذرها سمی بوده و نباید مورد استفاده قرار گیرند. برگ ها هم می توانند از سال اول برداشت شوند.

  • بیشتر بخوانید:روش کاشت گیاه دارویی رزماری

در سال دوم هم می توان قبل از گلدهی گیاه آن ها را برداشت نمود. در زمان برداشت هم باید هر گونه پرز که برای پوست ممکن است مضر باشد را حذف کنید. این پرزها به گلو هم آسیب می رسانند. ریشه ها باید در انتهای سال اول از زمین برای برداشت بیرون کشیده شوند. ریشه ها را شسته و خشک کنید. برگ ها و گل ها را می توان خشک و در آینده مورد استفاده قرار داد.

نحوه کاشت بذر گیاه مولین (Mullein seeds-Verbascum thapsus)

نکته: اگر برگ ها با پرزهای خود با پوست شما تماس پیدا کنند می توانند باعث خارش پوست شوند.

خواص درمانی خرگوشک یا مولین

از گیاه مولین در اروپا برای درمان اختلالات تنفسی استفاده شده است. این اختلالات شامل آسم، برونشیت، و سرفه می باشند. این کار به عنوان ماده ای برای کاهش تولید بلغم و تحریک سرفه برای خارج شدن خلط ها انجام می شود که به خروج عفونت از بدن ما کمک می کند. در درمان مشکلات گلو و بیماری های گوارشی هم موثر است.

برگ های آن به دلیل دارا بودن لعاب فراوان، می توانند تسکین دهنده باشند. در مصارف خارجی هم از آن ها برای درمان زخم ها و برای کاهش درد استفاده می شود. می توان با استفاده از این گیاه پوستی نرم تر داشت و به کاهش التهاب کمک نمود. البته باید توجه داشته باشید که هر محصولی که از برگ ها تولید می شود باید به خوبی برای حذف پرزها آبکشیده شود. زیرا که این پرز ها برای پوست و گلو مضر هستند.

نحوه کاشت بذر گیاه مولین (Mullein seeds-Verbascum thapsus)

با ریختن گل ها در روغن زیتون می توان از اثرات ضد باکتری آن ها بهره برد که برای درمان درد گوش مفید واقع می شوند. هم چنین برای درمان التهاب ها می توان از آن ها استفاده کرد. ریشه ها هم می توانند در جوشانده ها برای کاهش درد دندان استفاده شوند.

برای درمان تشنج هم مفید بوده و می توان پودر آن ها را برای درمان زگیل استفاده کرد. بذرها به گفته ی عده ای سمی هستند. برای همین در حالی که می توانند در سرمازدگی و خشکی پوست مفید باشند، اما برای قسمت های دیگر بدن امکان دارد ضرر داشته باشند.

کاربردهای دیگر مولین یا خرگوشک

برای قرن ها از آن برای رنگ کردن پشم و مو استفاده شده است. از ساقه های آن به دلیل سرعت آتش گرفتن می توان برای روشن کردن سریع تر آتش و هیزم بهره برد. حتی در زمانی از آن ها به عنوان مشعل استفاده می شده است.

ساقه های گل ها هم در مشعل ها استفاده می شده اند. آن ها برای مدتی طولانی روشن مانده و محیط را نورانی می کنند. از برگ ها می توان به عنوان حشره کش استفاده کرد. استفاده از گیاه در تولید دستمال کاغذی یا به جای آن ممکن است.

نام های دیگر گیاه مولین

Aarons Rod, Adams Flannel, Adams-Rod, Beggars, Beggars Blanket, Beggars Blanket, Beggars Stalk, Big Taper, Blanket Herb, Blanket Mullein, Bullicks Lungwort, Bullocks Lungwort, White Mullein, Wild Ice Leaf, Witchs Taper, Wolleyn, Woolen Blanket Herb, Woollen, Woolly Mullein., Wullen Duffle, Feltwort, Flannel Flower, Flannel Leaf, Flannel Plant, Flannelleaf, Fluffweed, Golden Rod, Great Mullein, Hags Taper, Hares Beard, Hedge-Taper, Hig Candlewick, Ice-Leaf., Jacobs-Staff, Jupiters Staff, Lungwort, Miners Candle, Moses, Mullein, Mullein Dock, Old Mans Blanket, Old Mans Flannel, Our Ladys Bunnys Ears, Candlewick Plant, Clot, Clowns Lungwort, Cows Lungwort, Cuddys Lungs, Devils-Tobacco,Flannel, Peters Staff, Pig Taper, Poor Mans, Quaker Rouge, Rag Paper, Shepherds Club, Shepherds Staff, St. Peters Staff, Torches, Torchwort, Velvet Dock, Velvet Plant, Verbascum Flowers, White Mans-Footsteps.

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد.
  • عنوان مقاله:نحوه کاشت بذر گیاه مولین (Mullein seeds-Verbascum thapsus)
  • نویسنده: مهدی قنبری
  • پیچ اینستاگرامی ما را دنبال کنید.
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *