Loading...

کاشت بذر پای شیر (Alchemilla mollis، Alchemilla mollis، Lady’s Mantle Seeds)

کاشت بذر پای شیر (Alchemilla mollis، Alchemilla mollis، Lady's Mantle Seeds)

گیاه پای شیر (Alchemilla mollis، Alchemilla mollis، Lady’s Mantle Seeds) گیاهی واقعا دوست داشتنی می باشد که تقریبا همیشه سبز بوده و برای هر باغی زیبایی را به همراه دارد. کشت آن در بخش های دارای سایه در داخل باغ عالی به نظر می رسد. می توان آن را به عنوان پوشش گیاهی روی زمین مورد استفاده قرار داد یا این که در کنار دیگر گیاهان زیبا با هم پرورش داد. برگ های آن زیبا هستند و گل های آن هم منظره را روشن تر می کنند.

خاک های غنی را برای رشد ترجیح می دهد ولی می تواند در خاک های فقیر هم رشد کند. به آب زیادی نیاز ندارد ولی به طور کامل هم در برابر خشکی مقاوم نیست. آهو ها به نظر می رسد که آن را نمی خورند، خرگوش ها هم آن را نمی خورند. می توان آن را در مناطق سرد و یا در آب و هوای معتدل به خوبی کشت کرد.

برای تاثیر بیشتر باید به صورت گروهی کشت شود. اگر می خواهید تا بیشتر در این زمینه بدانید که گیاه پای شیر چیست، می توانید با مطالعه ی بیشتر در این مورد با مزایا و یا عوارض گیاه پای شیر آشنا شوید. اما قبل از آن می توانید با ما در این متن همراه باشید. ما در مورد کاربردهای گیاه برای شما صحبت خواهیم کرد. تمرکز ما در این جا روی نحوه ی رشد گیاه خواهد بود و در کنار آن در مورد ویژگی های گیاه هم صحبت خواهیم کرد.

ویژگی های ظاهری گیاه پای شیر

برگ های گیاه گرد و دارای لبه هایی دندانه دار هستند و رگه های آن ها هم به خوبی روی سطح آن ها مشخص است. برگ های گیاه غیر عادی هستند، زیرا که پس از بارش باران یا پس از صبح، با نگه داشتن قطره های آب بر روی خود مانند جواهراتی مایع به نظر می رسند.

کاشت بذر پای شیر (Alchemilla mollis، Alchemilla mollis، Lady's Mantle Seeds)

در زمان هایی این مایع به عنوان تصفیه شده ترین آب ها شناخته می شد و برای استفاده در مواد آرایشی و کاربردهای دیگر در شیمی جمع آوری می شد. گل های گیاه در اواخر بهار یا در اوایل تابستان با رشد ساقه هایی نمایان می شوند.

  • بیشتر بخوانید: کاشت بذر گل اخگر افشان (Blazing Stars-Gayfeather-Liatris spicata)

این ساقه های بلند با رشد خود بر بالای برگ ها تعداد زیادی گل را به بار می اورند که بسیار زیبا هستند. گل ها توان روشن کردن هر منظره ای را دارند. به خصوص برای پرورش در کنار دیگر رنگ ها مناسب هستند. گل ها برای مدت زیادی بر روی شاخه ها باقی می مانند و حتی پس از آن بیشتر هم می شوند. گل ها در نهایت بر روی ساقه ها خشک می شوند ولی فرم و رنگ خود را حفظ می کنند.

این رنگ ها و فرم گل ها شاید تا دو ماه هم پس از خشک شدن باقی بماند که منجر می شود که افراد تصور کنند که دوره ی گل دهی گیاه بیشتر از زمان واقعی آن است. تا این جا ما در مورد چند خاصیت گیاه پای شیر که در کمتر گیاه دیگری یافت می شود صحبت کردیم.  در ادامه هم در مورد محل نگه داری و مراقبت از آن توضیحات بیشتری خواهیم داد.

مکان یابی و مراقبت از گیاه پای شیر

در مکان های گرم تر گیاه نیاز به سایه دارد. در چنین مکان هایی گیاه به خوبی در سایه ی درخت ها رشد می کند. درخت های برگ ریز برای این منظور بهترین محل را برای رشد آن فراهم می کنند. در زیر درخت صنوبر به خوبی رشد نمی کند.

در مکان های گرم هم توان تحمل آفتاب را نداشته و برگ های آن به رنگ قهوه ای در خواهند آمد. در صورت دریافت تنها چند ساعت نور آفتاب در هوای گرم، می توان شاهد حلقه ای شدن برگ ها هم بود. اما در مکان های سرد تر می تواند به خوبی آفتاب را تحمل کند.

کاشت بذر پای شیر (Alchemilla mollis، Alchemilla mollis، Lady's Mantle Seeds)

برای همین است که برای محافظت از نور آفتاب، می توانید به خوبی گیاه را در سمت شمالی ساختمان خود پرورش دهید. در این بخش از ساختمان شاید گیاهان زیادی علاقه ای به رشد نداشته باشند، اما در صورت فراهم نمودن نور غیر مستقیم آفتاب می توانید یکی از بهترین گیاهان را در این بخش داشته باشید.

گیاه به خاک های غنی علاقه ی بیشتری دارد. به همین دلیل استفاده از مقداری مواد ارگانیک برای کشت آن توصیه می شود. می تواند در زیر درختان برگ ریز هم به خوبی با افتادن برگ ها بر روی زمین از آن ها تغذیه کند.

  • بیشتر بخوانید: کاشت بذر گیاه آجوکا ، آجوگا یا لبدیسی خزنده (لبدیسی رونده)

اضافه کردن مقداری از چمن ها یا برگ های دیگر در پاییز هم می تواند به خوبی مواد ارگانیک و تغذیه ای مورد نیاز آن را فراهم کند. در کنار این می توان گیاه را در خاک های فقیر هم رشد داد. خاک های شنی رسی هم می توانند گیاه را در خود پررورش دهند اما اضافه نمودن کمی کمپوست نتیجه ی بسیار بهتری را به دنبال خواهد داشت.

گیاه می تواند آب کمی دریافت کند اما توان تحمل خشکی را ندارد. در زمان هایی که بارش باران وجود ندارد، باید به گیاه آب بیشتری بدهید تا این که از زنده ماندن آن مطمئن شوید. در زمان های خشکسالی امکان خشک شدن بسیاری از ان ها در صورت عدم دریافت آب وجود دارد.

  • بیشتر بخوانید: کاشت بذر انیسون یا بادیان رومی (Anise-Pimpinella anisum)

در بیشتر مواقع سال می توان برگ های سبز را بر روی بوته ی گیاه دید. اگر هم دما خیلی پایین بیاید، تعدادی از برگ ها خواهند مرد اما در بهار از ریشه ی گیاه ساقه ها و برگ های بیشتری رشد خواهند کرد. برگ های مرده را نچینید تا این که برگ های جدید رشد کنند.

چون که این برگ ها از برگ های جدید محافظت می کنند تا بهتر بتوانند رشد نمایند. همین که یک خوشه به شرایط پایداری رسید، می تواند به آهستگی شاخه های بیشتری را گسترش دهد. اگر آن را برای پوشش زمینی استفاده می کنید، مطمئن باشید که گیاهان دیگری در کنار آن هستند.

کاشت بذر پای شیر (Alchemilla mollis، Alchemilla mollis، Lady's Mantle Seeds)

زیرا که گیاه توان پر کردن شکاف های موجود بر روی زمین را با شاخه های جدید با سرعت کافی ندارد. اگر چه گیاه در تمام طول سال سبز نیست، اما خوشه ها و ساقه های آن می توانند به خوبی در بیشتر طول سال از رشد علف ها جلوگیری کنند.

  • بیشتر بخوانید: کاشت بذر گیاه چوچاق یا چوچاغ، زولنگ، ششاک، شوشاخ

برای کشت در باغ ها و کنار کلبه ها عالی هستند و می توانید از آن در طول مسیرها و در محل های سایه دار بهره ببرید. گل ها ظریف و روشن هستند و می توانند برای هر محلی زیبایی را به همراه بیاورند. در کنار همه ی این ها می توانید از دارو گیاهی پای شیر برای مصارف مختلف هم بهره ببرید. در بخش های بعدی ما در مورد رشد گیاه و کاربردهای خوراکی و خواص درمانی گیاه پای شیر بیشتر توضیح خواهیم داد.

رشد گیاه پای شیر

پرورش و رشد گیاه با استفاده نمودن از بذر آن کار راحتی است. بهتر است که این کار را در داخل آغاز کنید و آن ها را در محل مناسب بکارید. بذر ها پس از ۳ تا ۴ هفته جوانه می زنند. می توانید با رشد گیاه، نشاهای آن را در حالی که به اندازه ی کافی بزرگ شده اند، برداشته و در محل مناسبی در بیرون و در بستر مناسب بکارید.

  • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت بذر گیاه مولین (Mullein seeds-Verbascum thapsus)

امکان تقسیم کردن گیاه در بهار هم وجود دارد. اگر به طور دقیق به دنبال یادگیری نحوه ی کاشت گیاه پای شیر هستید، می توانید با استفاده از نام علمی گیاه پای شیر، علاوه بر یافتن جزئیات بیشتر در مورد آن، با مزایا و عوارض گیاه پای شیر هم آشنا شوید.

کاربردهای گیاه پای شیر

گل ها را می توان به عنوان گل خشک مورد استفاده قرار داد. در هر دسته گل یا ترکیبی امکان بهره بردن از آن ها وجود دارد. گل ها رنگ خود را برای سال ها حفظ خواهند کرد. این یکی از مهم ترین مزایای آن ها می باشد که استفاده از آن ها را به دلیل مقاومت بالا مناسب می کند.

امکان استفاده در مصارف خوراکی

برگ های جوان را می توان خام یا پخته مصرف نمود. آن ها تا حدودی دارای طعمی تند و زننده هستند. برگ های خشک شده هم به عنوان چای استفاده می شوند. استفاده از آن ها به صورت تجاری رایج است.

خواص گیاه پای شیر

گیاه دارویی پای شیر دارای سابقه ای طولانی در کاربرد های درمانی می باشد. گیاه سرشار از تانین می باشد و برای زخم های داخلی و خارجی مفید واقع می شود. در درمان اسهال هم مفید است. در درمان مشکلات زنان و قاعدگی هم کاربرد دارد. از برگ ها و ریشه ها در این کاربردها استفاده می شود، اما ریشه ها گفته می شود که قوی تر هستند.

کاشت بذر پای شیر (Alchemilla mollis، Alchemilla mollis، Lady's Mantle Seeds)

عصاره ی برگ ها هم برای حل مشکلات پوست استفاده شده است. این مشکلات می توانند آکنه و یا موارد دیگری باشند. استفاده از جوشانده ی گیاه هم برای درمان ورم ملتحمه مفید است. در پایان باید گفته شود که نام دیگر گیاه پای شیر یکی نیست و نام های محلی زیادی دارد که از این میان می توان به پنجه شیر اشاره کرد.

می توانید با نگاهی به عکس گیاه پای شیر و با در نظر گرفتن موارد گفته شده نسبت به رشد آن تصمیم لازم را بگیرید. با توجه به فواید گیاه پای شیر که در این جا گفته شد، شاید کشت آن برای شما گزینه ای ایده ال باشد و در کنار آن با توجه به قیمت گیاه پای شیر، امکان به دست آوردن سودی متناسب با تلاش شما وجود خواهد داشت.

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد.
  • عنوان مقاله:کاشت بذر پای شیر (Alchemilla mollis، Alchemilla mollis، Lady’s Mantle Seeds)
  • نویسنده: مهدی قنبری
  • پیچ اینستاگرامی ما را دنبال
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *