Loading...

نحوه کاشت بذر گیاه پونه (Pennyroyal seeds، Mentha pulegium)

نحوه کاشت بذر گیاه پونه (Pennyroyal seeds، Mentha pulegium)

بذر گیاه پونه (Pennyroyal seeds، Mentha pulegium) را می توان برای کشت نوعی سبزی مورد استفاده قرار داد که چند ساله بوده و دارای بوی تند و مانند نعنا می باشد. گیاه تهاجمی بوده و در بستر محل کشت خود به خوبی گسترده می شود. به نور آفتاب و خاک های غنی علاقه دارد و به کمی رطوبت برای رشد بیشتر نیاز دارد. می تواند تا حدودی در برابر خشکی دوام بیاورد و آهو و خرگوش ها هم آن را نمی خورند.

مشخصات گیاه پونه

گیاهی چند ساله است و بسیار معطر بوده و می توان از برگ های ان استفاده نمود. متعلق به خانواده نعناها می باشد، اما رفتار آن با دیگر نعناها متفاوت است. می تواند دارای فرم های مختلفی باشد و همه ی این فرم ها هم ممکن است که از یک بذر مشابه به عمل آمده باشند. دلیل مشخصی بر تفاوت فرم های گیاه حتی با استفاده از بذر یکسان موجود نیست. گیاه می تواند با ساقه های خود بر روی زمین پخش شود.

در صورت کاشت بذر پونه در گلدان، می توان شاهد افتادن ساقه ها از اطراف آن بود. ساقه ها تا حدی مربع شکل می باشند و می توانند تا یک فوت هم رشد کنند. هم چنین امکان رشد ریشه ها از همه ی گره های موجود روی برگ وساقه های گیاه وجود دارد. برگ ها در جهات مخالف با استفاده از شاخه های کوچکی روی ساقه ها قرار دارند. این برگ ها کمی دندانه دار هستند.

برگ ها گرد و کمی بیضی مانند هستند. به رنگ سبز خاکستری و یا سبز متوسط بوده و دارای اندازه ای بین یک تا یک و نیم اینچ و پهنای حدود یک دوم اینچ می باشند. گیاه به طور معمول تا ۴ اینچ ارتفاع خواهد داشت اما در مواردی هم می تواند تا ارتفاع ۱۰ اینچی بالای سطح زمین رشد کند. با فرا رسیدن زمان گلدهی ارتفاع آن تا ۳۵ اینچ هم می رسد.

نحوه کاشت بذر گیاه پونه (Pennyroyal seeds، Mentha pulegium)

گل ها از ماه جولای تا آگوست بر روی بوته ها دیده خواهند شد و در گره های ساقه ها در دسته هایی ده تا دوازده تایی بر بالای یکدیگر رشد خواهند نمود. گل ها به رنگ قرمز صورتی رنگ می باشند و یا یاسی و آبی روشن هستند. این گل ها هم به دنبال خود بذر ها را به وجود می آورند که به طور معمول خیلی کوچک هستند.

در هر مکانی در صورت مساعد بودن شرایط، گیاه می تواند به طور تهاجمی رشد کند، و باید در محل هایی کشت شود که بتوان ان را کنترل نمود. یا این که در محلی باشد که رشد آن و گسترده شدن در محیط اطراف مشکلی در پی نداشته باشد.

اگر به ویژگی های گونه های گیاه توجه کنید. با توجه به شباهت با نعناسانان، و این که همه ی گونه های نعنا تمایل دارند تا با گونه های دیگر ترکیب شده و گونه های جدیدی را به وجود بیاورند، خواهید دانست که پونه هم دارای این ویژگی است. به همین دلیل بذرهایی که شما می کارید منجر به تولید گیاهان یکسانی نخواهد شد.

رنگ، بو و طعم گیاه می تواند با کشت از بذر تغییر کند و هر یک از آن ها با دیگری کمی تفاوت خواهد داشت. وقتی که می خواهید تا گیاه را در مصارف خوراکی مورد استفاده قرار دهید، به شما توصیه می کنیم تا بذرهای زیادی بکارید تا با توجه به طعم و مزه ی ان ها بهترین ها را جدا نموده و دیگر بوته ها را به عنوان علف های هرز حذف کنید.

پس از حذف دیگر بوته ها، می توان گیاهی را که بهتر است را با استفاده از بریدن ساقه های آن تکثیر نمود. نعناها به نظر می رسد که با استفاده از ساقه های گیاه به خوبی تکثیر می شوند.

کاشت بذر گیاه پونه

بذر پونه کوچک بوده و مانند ذره ای می باشد. می توان در مناسب ترین زمان کاشت بذر پونه که پس از گذشت فصل سرما و در ابتدای بهار می باشد، ان را تکثیر نمود. با توجه به طرز کاشت بذر پونه هم نیاز به تلاش زیادی برای کشت آن نیست و می توان به سادگی در محیط بیرون آن را کشت نمود. البته می توانید با کاشت بذر پونه در گلدان در محیط داخل راحت تر موفق به کشت آن شوید.

نحوه کاشت بذر گیاه پونه (Pennyroyal seeds، Mentha pulegium)

زیرا که در این حالت نیاز به حذف علف های هرز در زمان جوانه زدن بذر نمی باشد. مناسب ترین زمان کاشت بذر پونه در داخل در اواخر زمستان و یا در ابتدای بهار می باشد. این امر بستگی به دمای هوا در محل زندگی شما خواهد داشت. جوانه زدن بذر پونه به طور معمول سریع است و شما بدون تلاش فراوان قادر به مشاهده ی جوانه زنی آن در داخل گلدان خواهید بود.

به طور کلی طرز کاشت بذر پونه در مقایسه با بسیاری از دیگر گیاهان ساده تر است. با جوانه زدن بذرها می توانید آن ها را در گلدان های جدا برای رشد بیشتر قرار دهید. پس از آن هم امکان کاشت آن ها در باغچه در فاصله هایی در حدود ۱۲ اینچ از یکدیگر وجود خواهد داشت. همین که پونه ها شروع به رشد کردند، می توانند به سرعت فاصله ی بین بوته ها را به عنوان پوشش گیاهی پر کنند.

محل کشت و نگه داری از گیاه پونه

گیاهی است که به سرعت رشد کرده و در محیط اطراف خود تمامی سطح زمین را در بر گرفته و تهاجمی در نظر گرفته می شود. برای همین باید در زمان تعیین بستر در محل کشت ان توجه بیشتری  به کار برد. باید در محلی کشت شود که در صورت گسترده شدن آن در محیط مشکلی برای دیگر گیاهان به وجود نیاید.

استفاده از موانع برای جلوگیری از رشد بیش از حد پونه ها می تواند برای شما گزینه ای مناسب برای محدود کردن آن باشد. بهتر است که در کنار دیگر نعنا ها کشت نشود، زیرا که با دیگر گونه ها منجر به وجود امدن بذرهایی خواهد شد که در صورت رشد خودرو در بین پونه ها می تواند ویژگی هایی متفاوتی با گونه های اصلی خود باشد که شاید مورد علاقه ی شما نباشد.

نحوه کاشت بذر گیاه پونه (Pennyroyal seeds، Mentha pulegium)

به نور کامل آفتاب علاقه دارد و می تواند در سایه ی نسبی هم دوام بیاورد. به خاک های غنی علاقه دارد که خنثی یا کمی قلیایی باشند. نیاز دارد تا خاک همواره کمی مرطوب باشد تا بهتر رشد نماید. البته می تواند در برابر خشکی هم تا حدودی دوام بیاورد، اما در برابر خشکی های طولانی نمی تواند برای زمان زیادی دوام بیاورد. اما برای پونه های قوی تر ممکن است که ریشه ها در برابر خشکی زیاد دوام بیاورند و در سال بعد دوباره رشد کنند.

  • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت گیاه دارویی زنجبیل شامی (Elecampane-Inula helenium)

در صورت طولانی بودن دوره ی خشکسالی به طور حتم گیاه از بین خواهد رفت. اگر چه آب های مرطوب و نیمه خیس را دوام می آورد. اما در برابر خاک های اشباع شده از آب دوام نخواهد آورد. بهترین مکان برای کشت آن می تواند در کنار حوض ها و استخرها باشد.

در مکان هایی که هوا سردتر است می توان ساقه های گیاه را تا زمین برید و در هنگام پاییز روی آن را با مالچ پوشاند. مقداری مواد ارگانیک در این زمان می تواند برای گیاه خوب باشد تا با فرا رسیدن بهار بتواند دوباره برگ های بیشتری را به بار آورد. گیاه به طور معمول توسط جانوران خورده نمی شود . آهوها هم آن را نمی خورند.

در باغ های کوچک توصیه می شود که تمام نعناسانان در گلدان هایی پرورش داده شوند تا نتوانند در زمین گسترده و همه ی محیط باغ را در بر بگیرند. در مکان های سردتر هم گلدان را در فصل زمستان به داخل گاراژ برده و فقط ان را مرطوب نگه دارید. در زمستان گیاه تا پایه می میرد و نیازی به نور نخواهد داشت و برای همین می توانید آن را در یک گوشه که فاقد نور است نیز نگه داری کنید.

گیاهان همراه با پونه

اگر چه گفته می شود که کشت گیاه در کنار هویج و کلم می تواند خوب باشد، اما به دلیل طبع تهاجمی آن شاید نتوان آن ها را در کنار هم پرورش داد. برای همین اگر می خواهید تا آن را در کنار دیگر سبزیجات کشت دهید بهتر است آن را در داخل گلدان نگه داری نمایید.

برداشت گیاه پونه

توصیه می شود که تا سال دوم از ساقه های گیاه برداشت نشود. زیرا که بهتر است در سال اول به ساقه ها اجازه ی رشد داده شود تا گیاه به خوبی قابل برداشت باشد. البته در صورتی که در همان سال اول ساقه ها تا ۶ اینچ رشد کردند، می توان آن ها را برداشت نمود.

نحوه کاشت بذر گیاه پونه (Pennyroyal seeds، Mentha pulegium)

در سال دوم می توان به طور مداوم ساقه ها را برداشت نمود زیرا که به خوبی در کنار استفاده از ساقه ها می تواند به رشد بیشتر بوته گیاه کم کند. نباید بیش از یک سوم گیاه را در هر دوره برداشت کنید و ساقه ها را هم از نزدیکی زمین قطع کنید. اما تعدادی از برگ ها را بر روی آن برای رشد دوباره باقی بگذارید. برگ ها و ساقه ها را در هنگام صبح و زمانی که  شبنم یا قطره های آب بر روی برگ ها خشک شده اند برداشت نمایید.

  • بیشتر بخوانید: کاشت بذر گیاه آسم، افوربیا یا فرفیون (Asthma Herb-Euphorbia hurtia)

می توانید محصول برداشت شده را در کنار پنجره و در کنار نور افتاب خشک کند. یا این که از یک خشک کننده برای خشکاندن برگ ها استفاده کنید. پس از خشک شدن می توانید برای استفاده از پونه ها در آینده، آن ها را در یک ظرف در بسته نگه داری کنید.

بیماری ها و آفات گیاه پونه

پونه ها می توانند در اثر آفات گیاهی و قارچ ها پژمرده شوند. به خصوص در زمانی که در کودها پرورش یافته اند این بیماری ها بیشتر خواهد بود. عنکبوت ها، کرم ها و بعضی شته ها هم می توانند به آن آسیب وارد کنند.

کاربرد پونه

می توان از پونه در پخت و پز استفاده کرد. یونانی ها و رومی ها از این گیاه بسیار استفاده می کرده اند. بوی نعنا مانند آن هم در طعم دهی به غذا استفاده می شود. می توان از آن در سرکه، به عنوان چای چای و در دسرها هم استفاده نمود.

خواص درمانی گیاه پونه

گفته می شود که با مالیدن برگ های تازه ی پونه بر روی پوست می توان حشره ها را فراری داد. از روغن آن هم در بو درمانی استفاده می شود.

از آن از دوره ی رومیان در درمان بیماری ها استفاده می شده است. کاربردهایی هم در تسریع زایمان، کاهش سر گیجه و درمان خستگی دارد. برای بهبود گوارش هم مفید است. در درمان نفخ و مشکلات معده هم موثر واقع خواهد شد.

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد.
  • عنوان مقاله: نحوه کاشت بذر گیاه پونه (Pennyroyal seeds، Mentha pulegium)
  • نویسنده: مهدی قنبری
  • پیچ اینستاگرامی ما را دنبال
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *