Loading...

نحوه کاشت و برداشت گیاه نائین هاوندی (Kalmegh، Andrographis paniculata)

نحوه کاشت و برداشت گیاه نائین هاوندی (Kalmegh، Andrographis paniculata)

گیاه نائین هاوندی (Kalmegh، Andrographis paniculata) را می توان گیاهی جالب دانست که در زمین های مرطوب بسیار بهتر رشد می کند. شرایط آب و هوایی گرم و مرطوب ایده ال ترین شرایط برای رشد این گونه ی گیاهی می باشد. گیاه به نور کامل آفتاب علاقه ی بسیار دارد و آب فراوان را هم دوست دارد. می تواند در مکان های آفتاب گیر و گرم به خوبی رشد کند، البته در صورتی که آب در اختیار آن قرار داشته باشد.

این گیاه سالانه بوده و بین ۳۵ تا ۴۰ اینچ در طول یک فصل رشد می کند. با رشد خود برگ هایی را به بار می اورد که دارای رنگ سبز تیره می باشند. گل های آن هم به رنگ سفید می باشند و دارای اندازه ای کوچک هستند. می توان روی گل ها نشانه هایی از رنگ بنفش را هم دید. حساس نیست و در هر گونه خاکی می تواند به خوبی رشد کند، اما خاک نباید از آب اشباع شده باشد زیرا که زه کشی برای رشد گیاه مهم است.

 • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت گیاه دارویی زنجبیل شامی (Elecampane-Inula helenium)

همین که گیاه به شرایط پایداری رسید، برای رشد خود نیاز به مراقبت فراوانی ندارد و می توان آن را به حال خود رها کرد و تنها از زیبایی آن در داخل باغ لذت برد. این زیبایی بیشتر در فصل گل دهی گیاه خواهد بود. اگر هم گیاه را برای برداشت محصول کشت می دهید باید تا در مورد کود و استفاده از مواد مغذی حاوی نیتروژن توجه بیشتری را به عمل آورید. خاک مناسب هم برای رشد آن در این حالت نیاز خواهد بود. گیاه در کل کمی زننده است و موجودات کمتر آن را می خورند. اما نمی توان به طور حتم در مورد امکان خورده شدن آن توسط حیوانات نظر داد.

ویژگی های ظاهری گیاه نائین هاوندی

بذر نائین هاوندی را می توان کشت کرد. در نتیجه ی کشت بذر گیاه می توان شاهد گیاهی بود که به طور یک ساله رشد خواهد کرد و بین ۱۱ تا ۳۵ اینچ قد خواهد کشید. گیاه دارای ساقه هایی مربعی شکل است که دارای برگ هایی نیزه مانند است. این برگ ها دارای نوک تیزی می باشند و در مرکز خود دارای بیشترین عرض می باشند.

 • بیشتر بخوانید: روش کاشت گیاه دارویی رزماری

در محلی که برگ ها به ساقه وصل می شوند هم می توان دوباره دید که عرض آن ها کم می شود.  به طور معمول اندازه ی برگ ها دو و نیم اینچ طول و بین سه چهارم تا یک و نیم اینچ هم عرض دارد.

نحوه کاشت و برداشت گیاه نائین هاوندی (Kalmegh، Andrographis paniculata)

برگ ها به طور متناوب در امتداد ساقه ها رشد می کنند و گل های زیادی را هم می توان در امتداد ساقه ها در زمان گل دهی گیاه دید. همین که گل ها پیدا شدند، در بخش های بالایی ساقه ها می توان گل های مناسب تری را دید. رشد گل ها با افزایش ارتفاع شاخه ها اتفاق می افتد. گل ها در کل کوچک هستند و دارای سه لبه هستند که رو به بالا باز می شوند. گلبرگ های رو به بالا به طور معمول دارای نقطه هایی به رنگ گلی یا بنفش می باشند. هر شاخه یک تا دو گل می دهد که در یک زمان می توان شاهد شکفته شدن آن ها بود.

اما گل ها به میزان زیادی بر روی ساقه ها و شاخه های مختلف رشد می کنند. برای همین می توان بر روی بوته ی گیاه شاهد تعداد زیادی گل بود. گل ها با محفظه هایی همراه خواهد بود که حاوی بذر هستند. در نهایت می توان تعداد بسیار زیادی بذر قهوه ای متمایل به زرد را روی گیاه مشاهده کرد که در این محفظه ها قرار دارند.

در شرایط ایده ال این گیاه می تواند به اندازه و ابعاد بوته های معمولی برسد. همه ی بخش های گیاه کمی زننده و ترش هستند که به دلیل ترکیبات موجود در بخش های مختلف گیاه می باشد. این گیاه با نام پادشاه تلخ و شیرین هم به همین دلیل نامیده می شود.

کاشت بذر نائین هاوندی

با استفاده از بذر نائین هاوندی می توان شاهد رشد و جوانه زدن آن بود. کاشت نائین هاوندی هم با استفاده از بذر مورد توجه قرار خواهد گرفته است. اما بذر نائین هاوندی دارای پوششی پرز مانند است که برای مدت زیادی در شرایط آب و هوایی گرم روی آن باقی خواهد ماند. این می تواند منجر به سخت شدن جوانه زدن بذر گیاه شود. پژوهش های فراوانی بر روی این گیاه انجام شده اشت.

دلیل آن هم اهمیت گیاه در درمان بیماری ها می باشد. می توان گفت که بذر نائین هاوندی بهتر است تا برای ۵ دقیقه در آب قبل از این که کاشته شود خیس بخورد تا بهترین نتیجه را در پی داشته باشد. دمای آب مورد استفاده هم باید ۵۰ درجه ی سانتی گراد باشد. از آب جوش هم نباید برای خیس دادن بذر استفاده نمود.

 • بیشتر بخوانید: کاشت گیاه دارویی به لیمو

هم چنین نباید بذر نائین هاوندی را برای بیش از ۵ دقیقه در آب گرم باقی بگذارید. پس از این که بذر ها خیس خوردند، آن ها را در سینی بذر و یا در گلدان دیگری کشت دهید. در این زمینه برای به دست آوردن راهنمایی های بیشتر می توانید به دستورات معمول در کشت بذر ها مراجعه کنید. با پر کردن گلدان ها از خاک مناسب، بهتر است تا از لایه ای از شن هم برای فراهم نمودن یک سطح خشن تر برای جوانه زدن بذر ها استفاده کنید. این لایه از شن باید نازک باشد و تنها برای کمک به خراش برداشتن بذر ها به منطور جوانه زدن آن ها می باشد.

پس از آن بذر ها را با لایه ای نازک از میکس بپوشانید. بذر های نائین هاوندی کوچک هستند و دوست ندارند تا خیلی در داخل خاک فرو روند. برای همین تنها از لایه ای نازک برای پوشاندن آن ها استفاده کنید. با استفاده از این روش می توانید تا ۸۵ درصد شاهد جوانه زدن بذر های گیاه به طور موفق شوید.  بدون استفاده از این شیوه شاید جوانه زدن بذر های گیاه تا حدود ۲۰ درصد هم کاهش یابد. جوانه زدن هم بین ۵ تا ۷ روز به طول خواهد انجامید.

محل نگه داری و مراقبت از نائین هاوندی

کاشت نائین هاوندی باید در محلی صورت پذیرد که به خوبی بتوان از آن مراقبت نموده و بهترین شرایط را برای ریشه های آن به منظور رشد بهتر فراهم نمود. گیاه بومی پاکستان و هند است و برای همین هوای گرم و مرطوب را دوست دارد. برای همین هم محل هایی که دارای این گونه شرایط آب و هوایی مانند مناطق جنوب شرقی ایالات متحده هستند برای کشت مناسب می باشد.

نحوه کاشت و برداشت گیاه نائین هاوندی (Kalmegh، Andrographis paniculata)

این گیاه در محل های دارای آب و هوای سرد تر نمی روید. اگر هم بتواند رشد کند به خوبی رشد آن مانند میزان رشد در مکان های دارای رطوبت و دمای بالا نخواهد بود. در محل هایی هم که هوا خشک است استفاده از آب دهی بیشتر ضروری خواهد بود. هم چنین سایه ی بیشتری هم مورد نیاز خواهد بود.

 • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت بذر گیاه دارویی خلال دندان (Ammi Visnaga)

در حالی که گیاه واقعا به نور آفتاب علاقه دارد، بر اساس مطالعه های صورت گرفته روشن شده است که گیاه در مناطق دارای کمی سایه هستند، بهتر بزرگ می شود و گل های بیشتری را به بار خواهد آورد. برای همین بهتر است تا مکانی را برای رشد انتخاب کنید که دارای کمی سایه باشد. این سایه هم باید در گرم ترین ساعات روز از گیاه محافظت کند تا بتواند گل های بیشتری را به بار آورد و بهتر رشد کند.

نائین هاوندی در مورد خاک مورد استفاده برای کشت آن چندان حساس نیست ولی باید بستر آن دارای زهکشی مناسبی باشد. گیاه در مکان های دارای بستر خیس دوام نمی آورد. به نظر می رسد که گیاه به خاک های شنی هم علاقه ی بیشتری داشته باشد. اما در این خاک ها باید میزان کافی از مواد ارگانیک وجود داشته باشد.

این کار زه کشی مناسب را در کنار مواد مغذی برای گیاه فراهم خواهد کرد. خاک با میزان خوبی از مواد ارگانیک بهترین رشد را با بیشترین برگ ها برای گیاه به همراه خواهد داشت. استفاده از کودهای نیتروژن دار هم به رشد آن بسیار کمک خواهد نمود. تا بتوان گیاهی بزرگ تر و با انبوه برگ ها را شاهد بود.

 • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت بذر گیاه مولین (Mullein seeds-Verbascum thapsus)

آب دادن به گیاه باید پس از انتقال آن به بیرون تا زمانی که به خوبی رشد کرد انجام شود. ادامه دادن آب دهی به گیاه هم به محل نگه داری از آن بستگی خواهد داشت. اگر در محل مورد نظر میزان کافی باران می بارد، نیازی به آب دادن گیاه نیست. اما در غیر این صورت نیاز به آب دادن به آن وجود دارد.

این آب برای رشد و بزرگ شدن آن ضروری خواهد بود. اگر آب کمی به گیاه داده شود، برگ های آن می توانند زرد شده و بیفتند. یک گیاه نائین هاوندی که به شرایط پایداری رسیده است نیاز به مراقبت کمی دارد و گیاهی است که نیاز به تغذیه یا آّب فراوان نخواهد داشت.

نحوه کاشت و برداشت گیاه نائین هاوندی (Kalmegh، Andrographis paniculata)

فضای مورد نیاز هم باید برای رشد آن در نظر گرفته شود. در محل های خوب که دارای هوای گرم و مرطوب هستند، خاک غنی و دارای زه کشی مناسب می تواند منجر به رشد گیاه تا ۳ فوت شود. هم چنین در این شرایط گیاه نائین هاوندی در همین محدوده هم گسترش خواهد یافت. برای همین گیاه نیاز دارد تا از دیگر بوته ها به این میزان فاصله داشته باشد.

 • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت بذر گیاه دم شیر (Motherwort-Leonurus cardiaca)

در شرایط کم تر ایده ال، رشد گیاه کمتر خواهد بود و تا ۱۸ اینچ رشد خواهد کرد. از لحاظ تجاری هم رشد گیاه در حدود ۲۲ اینچ خواهد بود. برای این که مطمئن شوید که گیاهان به خوبی در کنار هم رشد می کنند، آن ها را کمی نزدیک تر به هم بکارید و در صورتی که رشد آن ها بیشتر شد، گیاهان اضافی را حذف کنید.

برداشت گیاه نائین هاوندی

همه ی بخش های گیاه که در بالای زمین قرار گرفته اند باید با ظاهر شدن گل ها بر روی بوته ی گیاه برداشت شوند. این زمان در واقع بهترین زمان برای برداشت است که گیاه دارای بیشترین غلظت آندروگراپولید ها می باشد. گیاه پس از آن می تواند خشک شود. با خشک کردن گیاه می توان برای استفاده در آینده آن را در مکان مناسبی نگه داری نمود.

مطالعه های صورت گرفته بر روی ان نشان داده است که میزان بیشتری ترکیب زیستی در مکان هایی که کمی دارای سایه هستند در گیاه وجود دارد. هم چنین اگر سر شاخه های گیاه را ۶ هفته پس از نشا کردن بچینند، می تواند شاخه های بیشتری داده و منجر به گیاهی انبوه تر شود که دارای ترکیبات زیستی بیشتری خواهد بود.

خواص گیاه نائین هاوندی

استفاده از گیاه دارویی نائین هاوندی در طب چینی به سال ها پیش بر می گردد. از آن به عنوان یک گیاه دارویی برای درمان سرما خوردگی و آنفولانزا می توان بهره برد. گیاه دارویی نائین هاونی می تواند به کاهش تب هم کمک کند. از عفونت ها و رشد ویروس ها هم پیشگیری می کند.

 • بیشتر بخوانید:  نحوه کاشت بذر گیاه علف پروانه (Asclepias tuberosa interior، Butterfly Weed)

برای همین در درمان بسیاری از سرماخوردگی هایی که در اثر فعالیت این ویروس ها می باشد کمک کننده است. مطالعه های نشان داده است که مصرف آن در فصل شیوع سرماخوردگی تا ۵۰ درصد می تواند منجر به کاهش امکان ابتلا به این بیماری شود. می توان از ان برای درمان علائم سرما خوردگی هم بهره برد. اما در این مورد باید از دوز بالایی از محصول استفاده شود تا بتوان این علائم را درمان نمود.

نحوه کاشت و برداشت گیاه نائین هاوندی (Kalmegh، Andrographis paniculata)

استفاده از گیاه دارویی نائین هاوندی در درمان اختلالات روده، اسهال، پارازیت های روده ای، زخم ها، التهاب، بیماری های پوستی، هپاتیت، و مشکلات مرتبط با کبد و مثانه هم استفاده نمود. این کار با کمک به جریان صفرا و زرداب ممکن می شود. مطالعه هایی هم در مورد مفید بودن آن در درمان ویروس اچ ای وی صورت گرفته است. می توان در درمان سرطان هم از آن بهره برد.

 • بیشتر بخوانید: کاشت بذر گیاه چوچاق یا چوچاغ، زولنگ، ششاک، شوشاخ

در حال حاضر بیشترین استفاده از گیاه دارویی نائین هاوندی در درمان تصلب شراین و حملات قلبی بوده است. زیرا که گیاه توان ممانعت از به وجود آمدن لخته های خونی را دارد که به جلوگیری از باز لخته شدن خون در رگ ها کمک می کند. با فراهم نمودن شرایط باز ماندن رگ ها برای دوره هایی طولانی تر می تواند از این گونه مشکلات جلوگیری کند.

تهیه و تنظیم

 • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
 • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد.
 • عنوان مقاله:نحوه کاشت و برداشت گیاه نائین هاوندی (Kalmegh، Andrographis paniculata)
 • نویسنده: مهدی قنبری
 • پیچ اینستاگرامی ما را دنبال
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *