Loading...

نحوه کاشت بنگ دانه یا بذر البنج (Hyoscyamus niger)

نحوه کاشت بنگ دانه یا بذر البنج (Hyoscyamus niger)

بنگ دانه یا بذر البنج (Hyoscyamus niger) یک گیاه زیبای یک ساله یا دو ساله است که دارای برگ هایی بزرگ و سبز می باشد و گل های زرد آن هم نیزه مانند هستند. این گیاه برای استفاده در باغ ها و در کنار مرز ها بسیار مناسب می باشد و تنوع را برای باغ شما به همراه خواهد آورد. اگر می خواهید بدانید که بنگ دانه چیست و یا این که در مورد بذر بنگ دانه و نحوه ی استفاده از آن برای تکثیر گیاه بدانید می توانید با ما در این متن همراه باشید.

شاید با توجه به این که در مورد سمی بودن این گیاه امکان دارد مطالبی شنیده باشید، بخواهید تا بهتر بدانید که بنگ دانه و خواص مفید یا مضر آن برای بدن انسان چیست. آگاهی از ترکیبات بنگ دانه به زطور حتم به شما کمک می کند تا در مورد این گونه مطالب بهتر بیاموزید و در زمان پرورش آن بیشتر به آن ها توجه کنید.

  • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت بذر گیاه دارویی خلال دندان (Ammi Visnaga)

هشدار: بنگ دانه گیاهی بسیار سمی است و همه ی بخش های آن سمی هستند و باید در زمان رشد آن به خوبی این مطلب را در نظر داشته باشید تا مشکلی برای شما به وجود نیاید. اگر در باغ خود حیوان هایی را نگه داری می کنید و یا در صورت این که کودکان شما در باغ به طور آزادانه گردش می کنند، نباید این گیاه را برای کشت انتخاب کنید.

ویژگی های ظاهری بنگ دانه

در واقع گیاه بیشتر برای زیبایی آن است که به دلیل تنوع گیاهی استفاده می شود. گیاه دارای برگ هایی بزرگ و بیضی مانند است که به رنگ سبز خاکستری می باشد. برگ ها به طور معمول آبدار و دندانه دار هستند. بنگ دانه ساقه هایی را رشد می دهد که برگ ها بر روی آن ها به صورت جفت و در جهات مخالف رشد می نمایند.

ارتفاع گیاه هم بین دو تا چهار فوت در مکان های مختلف با توجه به شرایط تغییر خواهد کرد. ساقه ها قوی و به خصوص در قسمت پایین خود به هم تنیده هستند. گل ها هم شروع به ظاهر شدن در اوایل تا اواسط تابستان می کنند. این گل ها روی ساقه های کمان مانند گیاته بنگ دانه رشد می کنند.

نحوه کاشت بنگ دانه یا بذر البنج (Hyoscyamus niger)

تمام گل ها به رنگ زرد متوسط هستند و در مرکز خود هم بنفش می باشند. گل ها در حدود ۱ اینچ عرض دارند. بوی آن ها هم گفته می شود که قوی است و حتی می تواند ناخوشایند و تهوع آور باشد. در مورد بنگ دانه می توان گفت که گیاه در کل زیبا بوده و می توان با کاشت بنگ دانه، از ویژگی های ظاهری که بیان گردید بهره مند شد.

بذرها در محفظه هایی خواهند بود و بر روی ساقه ها جذاب به نظر خواهند رسید. نکته جالب در مورد بنگ دانه این است که می تواند یک ساله یا دو سالانه باشد. در حالی که از یک نوع بذر برای کشت بنگ دانه استفاده می شود.

به همین دلیل شاید گیاه شناسی بنگ دانه تفاوت هایی با دیگر گیاهان داشته باشد. البته دیگر ویژگی های گیاه هم بر گیاه شناسی آن تاثیر خواهند گذاشت. به طور کلی می توان با توجه به مطالعه هایی که صورت گرفته است گفت که محل کاشت گیاه و نحوه ی رشد آن می تواند تعیین کننده ی این باشد که گیاه تا چه زمانی زنده خواهد ماند.

در هر صورت برای این که به طور کامل بدانیم که بنگ دانه چیست و چرا می تواند به طور سالانه و یا دو سالانه رشد کند، نیاز به داده های بیشتر می باشد. می توان گفت که فرم های یک ساله ی گیاه کوچک تر هستند و تا دو فوت رشد می کنند و در سال اول هم گل می دهند.

نحوه کاشت بنگ دانه یا بذر البنج (Hyoscyamus niger)

این گیاهان یک ساله چندان قوی نیستند و شاخه های آن ها هم دارای انشعاب های فراوانی نیست. برگ ها هم چندان پرز دار نمی باشند. گل ها هم به طور کامل زرد بوده و دارای نقطه های بنفش رنگ نیستند. این گیاهان تمایل دارند تا از جولای تا آگوست گل بدهند.

فرم های دو سالانه گیاه، برگ های تردی را تولید می کنند. در زمستان این برگ ها نا پدید می شوند و ریشه های گیاه هم به شکل هویج خواهند بود. در بهار برگ ها بر می گردند و به نظر می رسند که بزرگ تر از قبل هستند. اندازه آن ها به طور معمول حدود ۱۲ ابنچ است و تمایل دارند تا پرزهایی داشته باشند که برگ ها را کمی چسبنده می کند.

  اگر چه بذر بنگ دانه که مورد استفاده قرا گرفته یکی است، آما با این وجود می تواند در گیاهان و بوته های مختلف ویژگی های متفاوتی را بروز دهد. شاید این ویژگی ها روی بنگ دانه و خواص آن هم تاثیر داشته باشد که نیار به بررسی های بیشتری در این زمینه می باشد تا به عنوان مثال در مورد میزان سمی بودن گیاه داده های بیشتری را جمع آوری نمود.

  • بیشتر بخوانید: گیاه دارویی استویا

اما به طور معمول ترکیبات بنگ دانه در بیشتر این گیاهان یکسان خواهد بود. در مورد بنگ دانه، در حالتی که گیاه دو سالانه است، می توان دید که گل ها از ساقه هایی تولید می شوند که در اوایل بهار به سرعت از بوته ی گیاه سر بر می آورند.

این ساقه ها می توانند بین ۳ تا ۴ فوت ارتفاع داشته باشند و دارای برگ های بسیار بیشتری هم خواهند بود. می توان با کاشت بنگ دانه چنین تفاوت هایی را در گیاهان یکساله و دو ساله شاهد بود که به عنوان مثال در گیاهان یکساله رنگ گل ها کمی دارای تفاوت است. برگ ها در دو سالانه ها دارای رنگ سبز کمرنگ هستند ولی گل ها دارای اندازه ی یکسانی می باشند. اما در رنگ ها تفاوت خواهند داشت. بوی گل ها و بذرها هم در هر دو حالت یکسان خواهند بود.

رشد بنگ دانه

کشت بنگ دانه و مراقبت از آن می تواند به رشد آن منجر شود. گیاه شناسان مدرن می گویند که بذرهای این گیاه بسیار لجوج می باشد. در بیشتر مواقع آن ها به خوبی جوانه می زنند. اما در مواقعی آن ها برای ماه ها از جوانه زدن اجتناب می کنند. با توجه به تجربه هایی که عده ای از افراد داشته اند، زمین محل کشت تاثیر چندانی در یک سالانه یا دو سالانه شدن گیاه بنگ دانه ندارد.

نحوه کاشت بنگ دانه یا بذر البنج (Hyoscyamus niger)

به نظر می رسد که بذر ها به دلخواه به گیاهان متفاوتی تبدیل می شوند و برای این کار نمی توان قاعده ای خاص را بیان نمود. برای همین ویژگی ها است که گیاه شناسی بنگ دانه برای بسیاری خیلی سخت شده است و نمی توان به طور قطع در مورد آن نظر داد. در مورد نشا کردن گیاه هم می توان گفت که مشکل خاصی برای این کار نیست اما باید نشا را با گلدان حاوی گیاه انجام داد و نمی توان ریشه ها را بدون خاک به خوبی نشا کرد.

محل نگه داری و مراقبت از بنگ دانه

بنگ دانه به طور کلی در هر شرایطی رشد می کند. البته به شرطی که به نور آفتاب دسترسی داشته باشد. در مورد نوع خاک مورد استفاده برای کشت حساس نیست ولی حتما باید خاک بستر گیاه دارای زه کشی مناسب باشد.

گیاه توان بسترهای غرق شده در آب را ندارد. تنها نیاز به میزان متوسطی آب برای رشد بهتر می باشد. خشکی های طولانی مدت را هم تحمل نمی کند. نیاز به مراقبت خاصی ندارد و تنها باید گاهی علف های هرز را از نزدیکی آن حذف نمود. به دلیل بوی آن هم باید از خانه و در محلی دور از کلبه ها کاشته شود.

آفت های گیاه بنگ دانه

بنگ دانه بومی اروپا و عضوی از خانواده ی سیب زمینی می باشد. برای همین در برابر آفت ها حساس است. آفت هایی که به سبی زمینی آسیب می زنند می توانند به بنگ دانه هم آسیب وارد کنند. کرم های ابریشم هم ممکن است برگ های گیاه را بخورند. دیده شده است که تعداد زیاد کرم ابریشم توانسته اند تمام برگ ها را در طی یک روز بخورند. برای همین اگر به برداشت برگ ها علاقه دارید باید در این زمینه حساس باشید.

کاربرد بنگ دانه

بنگ دانه برای سال ها با شعبده بازی و افسانه ها پیوند داشته است. هنوز هم از آن در شعبده بازی و هنر نمایی استفاده می شود. هم چنین می توان آن را دارویی موثر در صنایع وابسته با دارو سازی دانست. برای همین آن را برای برداشت محصول پرورش می دهند.

نحوه کاشت بنگ دانه یا بذر البنج (Hyoscyamus niger)

در قسمت هایی از اروپا از کشت بنگ دانه به این منظور استفاده می شود و پژوهش هایی هم در این زمینه در حال انجام است. همه ی بخش های گیاه سمی هستند و در نزدیکی برگ ها باید مراقب بود. اگر قصد برداشت برگ ها را دارید باید مطمئن شوید که به خوبی از خود قبل از تماس با برگ ها محافظت کنید. گیاه را به روشی عاقلانه رشد دهید و محل مورد  برای رشد را به نحوی که در دسترس کودکان و حیوانات خانگی نباشد انتخاب کنید.

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد.
  • عنوان مقاله:نحوه کاشت بنگ دانه یا بذر البنج (Hyoscyamus niger)
  • نویسنده: مهدی قنبری
  • پیچ اینستاگرامی ما را دنبال کنید.
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *