Loading...

نحوه کاشت بذر گشنیز یا تخم گشنیز (Cilantro / Coriander seeds)

نحوه کاشت بذر گشنیز یا تخم گشنیز (Cilantro / Coriander seeds)

گشنیز (Cilantro / Coriander seeds/Coriandrum sativum) این گیاه دارای دو بخش قابل استفاده ی بسیار محبوب است. برگ های آن که با نام گشنیز شناخته می شوند و بذرهای آن که با نام تخم گشنیز دارای استفاده های متعددی هستند. هر یک از این دو بخش دارای بو و طعم منحصر به فرد خود است و به دلیل تفاوت هایی که با هم دارند، هر یک از آن ها در غذاهای متفاوتی کاربرد دارد.

خود گیاه ظریف است و در زمان رشد خود به راحتی با وزش باد به این سو و آن سو خواهد رفت. هم چنین دارای گل هایی به رنگ سفید و زیبا می باشد. اگر چه عده ای می گویند که کشت آن سخت است، اما اگر در مورد راز کشت آن بدانید، خواهید دانست که می توان آن را به خوبی با استفاده از بذر کاشت و پرورش داد. این کار با کمترین هزینه برای شما ممکن خواهد بود.

گیاه به نور کامل آفتاب علاقه دارد و در خاک های خوب و غنی به خوبی رشد می نماید. بستر گیاه باید دارای زه کشی مناسب بوده و با توجه به این که طول عمر گیاه کوتاه است، نیاز دارید تا در طول سال بذرهای آن را به طور مرتب کشت دهید تا بتوانید به طور مداوم از برگ های آن برای مصارف مختلف برداشت نمایید. اگر گیاه را به حال خود بگذارید تا گل بدهد، می توانید شاهد تعداد زیادی گل های سفید زیبا بر روی آن باشید.

این گل های سفید با پوشاندن گیاه خواهند توانست تا هر باغی را بسیار زیباتر کنند. پروانه ها هم عاشق این گل ها خواهند بود. شما می توانید حتی در خانه ی خود با کاشت گشنیز در گلدان از زیبایی آن بهره مند شوید یا این که در هنگام سال جدید با کاشت گشنیز برای سبزه عید، بر سر سفره ی عید خود از زیبایی آن در آغاز سال جدید لذت ببرید.

در هر صورت کاشت گشنیز و جعفری و هر کدام از دیگر سبزه ها می تواند برای شما مزایایی را به همراه داشته باشد که با توجه به کاربردهای آن ها در آشپزخانه ی شما، در جهت ارتقای سلامت شما و خانواده ی شما موثر خواهد بود. ما در این متن در مورد نحوه ی کاشت بذر گشنیز صحبت خواهیم کرد. اما در ابتدا در مورد ویژگی های ظاهری آن توضیحات بیشتری را ارائه خواهیم نمود.

مشخصات سبزی گشنیز

گیاهی یک ساله است که دارای عمری کوتاه می باشد. گیاه رشد خود را با دسته هایی از برگ هایی که سبز روشن و سرخس مانند هستند آغاز می کند. این برگ ها دارای ساقه هایی بلند با برگچه های کوچکی می باشند که به صورت جفت در جهات مخالف رشد می کنند. برگ ها می توانند بسیار نازک باشند و یا این که در گونه هایی دارای عرض بیشتر و مسطح باشند.

در بسیاری از مواقع هر دو نوع برگ می توانند به طور هم زمان بر روی گیاه مشاهده شوند. بعد از چند هفته گیاه شروع به رشد ساقه هایی بلند می کند که ضخیم بوده و تا حدود ۳ فوت می توانند رشد کنند. در این زمان از هر یک از بوته ها به طور معمول چند ساقه ی بلند رشد خواهد کرد. هر یک از ساقه ها هم در نهایت دسته هایی از برگ ها را خواهد داشت که در امتداد آن دیده می شوند و به گیاه ظاهری ظریف اما انبوه می دهند.

بالای ساقه ها هم با ظاهر شدن چتری از گل های سفید می تواند زیبایی فراوانی را در هر مکانی به بار اورد. این گل ها معمولا سفید و گاهی هم صورتی مانند بوده و در چترهایی با پهنای حدود ۳ اینچ رشد می کنند. این گل ها به نوع خود با دارا بودن لبه هایی بزرگ تر در سمت بیرون و لب هایی کوچک در داخل خود، جالب هستند.

بیشتر خوشه های حاوی گل ها با هم بر روی گیاه رشد می کنند و منظره ای عالی را به وجود می اورند. گل ها برای یک هفته و گاهی هم برای دو هفته باقی می مانند و پس از آن پژمرده شده و محفظه های حاوی بذر را از خود به جای خواهند گذاشت. این محفظه ها به رنگ قهوه ای متمایل به زرد بوده و بیشتر با نام تخم گشنیز شناخته می شوند. همه ی بخش های گیاه معطر است و برگ های آن هم دارای بویی تند هستند که می توان با خشک کردن آن ها برای مدتی از برگ های خشک شده ی آن استفاده نمود.

آیا کاشت گشنیز سخت است؟

نه. اگر شما به طبیعت گیاه پی ببرید، خواهید دید که کشت آن بسیار راحت است.  گیاه دارای طول عمر کوتاهی است و به همین دلیل به سرعت رشد می کند. بذرهای آن هم به سرعت خواهند رسید. هم چنین گیاه دارای ریشه ای اصلی است که دوست ندارد برای آن مزاحمتی به وجود آید.

برای همین در صورت نیاز به نشا کردن باید این کار را با احتیاط کامل انجام دهید. بسیاری از سایت ها توصیه می کنند که کاشت بذرها را در داخل و در مکان خنکی آغاز کنید. روش های دیگری هم برای کاشت بذر گشنیز توصیه شده است که ما همه ی آن ها را  امتحان کرده ایم و تنها یک روش را دارای بهترین نتیجه یافته ایم.

کاشت بذر گشنیز

بذر را در محلی که می خواهید گیاه را پرورش دهید و در بیرون به طور مستقیم کشت دهید. با توجه به این که گیاه هوای خنک تر را دوست دارد، ابتدای بهار یا پاییز بهترین فصلها برای کاشت بذر آن می باشند. اما می توان آن را در تابستان هم پرورش داد. البته در صورتی امکان کشت در تابستان وجود دارد که محل مورد استفاده در هنگام ظهر دارای سایه باشد. تا بتواند گیاه را در برابر نور گرم آفتاب محافظت کند.

نحوه کاشت بذر گشنیز یا تخم گشنیز (Cilantro / Coriander seeds)

در مکان های گرم تر هم نیاز به سایه ی بیشتر می باشد. ما گیاه را در همه ی طول سال با موفقیت کشت نمودیم. اما در تابستان برای پرورش آن از سایه استفاده کردیم. گیاهان رشد یافته در تابستان زودتر گل می دهند، با نگه داری مناسب از آن ها می توان به طور مداوم از برگ های گشنیز برداشت نمود. گشنیز در هر صورت در هوای خنک تر بهتر رشد می کند و برگ های بزرگ تری را رشد می دهد. هم چنین در فصل پاییز می توان بهترین بذر ها را از آن برداشت نمود.

محل کشت و آماده کردن بستر مورد نیاز برای رشد گیاه

بستر گیاه را به خوبی با استفاده از میزان زیادی مواد ارگانیک آماده کنید. گیاه به خاک های غنی از مواد مغذی که داری زه کشی باشند علاقه دارد و با فراهم نمودن این مواد ارگانیک در ابتدای کشت، دیگر نیاز به مواد مغذی در طول سال نخواهد داشت. ما استفاده از یک ظرف در کنار گیاه برای تامین مداوم رطوبت مورد نیاز آن را به شما می کنیم تا بتوانید بهترین نتیجه را از رشد گیاه به دست آورید.

اگر در بهار و یا پاییز می خواهید گیاه را پرروش دهید باید محلی را  برای این کار انتخاب کنید که دارای نور کامل آفتاب باشد. می توانید برای کنترل بهتر علف های هرز، بذرها را  به صورت ردیفی بکارید یا این که هر چند تا از آن ها را در یک گودال کوچک قرار دهید. اگر قصد کشت بذرها به صورت ردیفی را دارید، باید ردیفی در خاک به عمق یک اینچ گود کنید و بذرها را با فاصله ی یک اینچی در آن ها قرار دهید.

کشت گیاهان در کنار یکدیگر می تواند به شما در برداشت برگ هایی بیشتر و پس زدن علف های هرز کمک کند. در گودال ها هم می توانید دو تا چهاز بذر قرار دهید. باید توجه داشته باشید که محفظه های بذر می توانند حاوی بیش از یک بذر باشد، با هر یک از آن ها می توانید دو تا سه گیاه داشته باشید.

 • بیشتر بخوانید: کاشت بذر ریحان قرمز (Crimson King Basil-Ocimum basilicum Crimson)

با آب دادن روزانه و مرطوب نگه داشتن بستر می توانید در  طی ۷ تا ۲۰ روز شاهد جوانه زدن آنها باشید. در بهار بذر ها را در زمانی بکارید که خطر سرما زدگی رفع شده است و دمای خاک به ۱۵ درجه ی سانتی گراد رسیده باشد. اما اگر از مالچ استفاده می کنید می توانید کشت بذرها را زود تر انجام دهید زیرا که مالچ ها می توانند زمین را گرم تر نگه دارند. می توانید تا ۶ هفته قبل از فرا رسیدن سرما هم به کشت بذر ها وابسته به محلی که در آن زندگی می کنید ادامه دهید.

برای برداشت مداوم برگ ها هم باید بذرها را به طور متناوب در فاصله های چند هفته ای بکارید. اما نباید بذرها را در محلی که گیاه را به تازگی برداشت کرده اید بکارید. باید بذرها را  در محل دیگری کشت دهید. جایی که به تازگی گشنیز از آن برداشت شده است، بسیاری از مواد مغذی خود را از دست داده است و توان به بار اوردن گیاهی جدید را به خوبی نخواهد داشت.

هم چنین گیاه را باید به طور مدوام برداشت نمود تا این که قبل از رشد و ظاهر شدن گل ها بتوان به خوبی برگ های آن را جمع آوری نمود. اگر هم نیاز به بذرهای تازه برای برداشت دارید، یا می خواهید پروانه ها و زنبورها را جذب کنید، می توانید به آن اجازه گل دادن بدهید.

نشاء کردن گیاه گشنیز

گشنیز به طور کلی دوست ندارد نشا شود. اما با این وجود اگر قصد انتقال و یا نشا کردن آن را دارید، باید توجه کنید که به ریشه ها آسیبی نرسد. نشا کردن باید تنها در گیاهان تازه سر بر آورده از خاک صورت پذیرد. گیاهان مسن تر به نظر می رسد که هیچگاه زنده نخواهند ماند.

 • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت بذر هویج – زمان کاشت بذر هویج

برای کاشت در باغ باید مطمئن شوید که گودال مناسب و بزرگی را برای نشا کردن گشنیز آماده کنید. گیاه را با تمام خاک های اطراف ریشه ها نشا کنید. آن را به هیچ وجه تکان ندهید. با ریشه ها، گیاه را در گودال مورد نظر قرار داده و اطراف آن را خاک بریزید.

نحوه کاشت بذر گشنیز یا تخم گشنیز (Cilantro / Coriander seeds)

به آن به خوبی به طور روزانه آب بدهید تا بتواند در محل جدید خود به پایداری برسد. اگر گیاه تحت استرس قرار گیرد خیلی زود گل می دهد و برگ های زیادی به بار نخواهد آورد. به یاد داشته باشید که عمر این گیاه حد اکثر برای دو تا سه ماه به طول خواهد انجامید. برای همین اگر عمر گیاه شما زیاد طولانی نبود ناراحت نشوید.

بیماری ها و مشکلات گیاه گشنیز

گیاه به خوبی عاری از انواع آفت ها  و مقاوم در برابر بیماری می باشد. اما به خصوص اگر بذرها را در داخل کشت داده باشید، ممکن است که نوعی باکتری آن را از بین ببرد. باکتری مضر برای گیاه که بر روی برگ تاثیر بدی دارد دارای نام Pseudomonas syringae می باشد. این باکتری است که مهم ترین بیماری گیاه به حساب می آید.

علائم آن هم شامل به وجود آمدن لوسیون یا لعاب در رگه های روی برگ ها می باشد که برگ ها را خیس خورده نشان می دهد. با گذشت زمان و در شرایط خشک، این نقطه ها یا رگه ها بر روی برگ ها ممکن است که به رنگ سیاه یا قهوه ای در آیند. در شرایط حاد ممکن است که این باکتری ها باعث پژمرده شدن برگ ها شوند. این باکتری پاتوژنی است که توسط بذر تولید شده است.

 • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت بذر کلم بروکسل – زمان مناسب برای کاشت کلم بروکسل

آلوده بودن بذر یکی از مهم ترین دلایلی است که بیماری گسترش یافته و خود را پایدار می کند. پاشیده شدن آب بر روی گیاه هم می تواند به گسترش این بیماری کمک کند. برای همین بارش باران یا استفاده از آبپاش برای آب دادن به گیاه می تواند با بد تر شدن وضع گیاه به این پاتوژن کمک کند.

برداشت گیاه گشنیز

برداشت برگ های گیاه را می توان با رشد گیاه تا ارتفاع ۶ تا ۸ اینچ آغاز نمود. بسیاری از مردم در هر زمان بر حسب نیاز تنها چند برگ از گیاه را برداشت می کنند. اگر شما هم تنها نیاز به تعداد کمی برگ دارید، هر وقت نیاز داشتید می توانید چند برگ را از گیاه برداشت کنید. با این کار می توانید به طور مداوم از برگ های آن برای مصارف خود در خانه بهره ببرید. با چیدن برگ های مسن تر، گیاه برگ های جدید را به بار می آورد.

اما چیدن برگ ها می تواند به رشد بیشتر ساقه ها هم منجر شود. اگر گیاه را تا نزدیک زمین ببرید، هممی تواند دوباره رشد کرده و برگ های جدیدی بدهد. اما برگ هایی که در دوره ی دوم رشد می کنند به خوبی برگ های اول نخواهند بود. توصیه ما این است که گیاه از زمین با ریشه در زمانی که حداکثر برگ ها در دوره ی اول رشد کرده اند بیرون کشیده شود. با این کار علاوه بر افزایش ماندگاری برگ ها می توان از ریشه ها هم استفاده نمود.

برای این که گیاه بهترین طعم را داشته باشد باید در زمانی در طول روز برداشت شود که هوا خنک تر باشد. برای همین ابتدای صبح و یا در هنگام عصر بهترین زمان ها برای برداشت برگ های گشنیز می باشند. بهتر است پس از برداشت برگ ها را در یخچال نگه داری کنید. برای سبزی هایی که با ریشه بیرون کشیده شده اند، ابتدا سعی کنید خاک ها را جدا کنید. پس از آن ریشه ها را در کیسه ای پلاستیکی قرار دهید.

 • بیشتر بخوانید: طریقه کاشت بذر کلم بروکلی و نکات مهمی که باید بدانید!

آن ها را در یخچال قرار دهید. می توان با این کار تا ۱۴ روز بعد هم از آن ها استفاده کرد. به دلیل دارا بودن آب زیاد، نباید برگ ها را در محل هایی داخل یخچال بگذارید که احتمال یخ زدگی وجود داشته باشد. اگر نمی خواهید برگ ها را  در یخچال بگذارید می توانید با قرار دادن برگ گشنیز در آب و در مکانی سرد یا خنک، برای چند روز آن ها را تازه نگه دارید.

برداشت تخم گشنیز

اگر به گیاه اجازه بدهید تا ساقه های خود را رشد داده و گل بدهد. در نهایت می توانید شاهد رشد و رسیده شدن بذرهای گیاه باشید. همین که محفظه های بذر به رنگ قهوه ای روشن در آمد، می توانید با دست خود و یا با قیچی بذرها را از روی بوته ی گیاه بچینید. برای این که مطمئن شوید که بذرها به خوبی خشک شده اند، روی یک سینی یا محل صافی برای چند روز بذر ها را قرار دهید تا به خوبی خشک شوند.

نحوه کاشت بذر گشنیز یا تخم گشنیز (Cilantro / Coriander seeds)پس از آن باید در ظرف در بسته ای برای استفاده در آینده نگه داری شوند. برای این که بذرها برای مدت بیشتری به خوبی با حفظ کیفیت خود قابل استفاده باشند، در مکانی خنک و دور از نور نگه داری شوند. اگر هم می خواهید بذرها را در سال آینده کشت کنید، بهتر است در ظرف در بسته ای در یخچال نگه داری کنید.

نگه داشتن گشنیز برای مدتی طولانی

برای این که بتوان از گیاه برای مدت بیشتری استفاده کرد، باید آن را خشک کرد یا این که فریز کرد. اما در هر صورت باید ابتدا گشنیزها را بشویید. با تکان دادن آب آن را جدا کرده و پس از آن می توانید آنها را  خشک یا فریز کنید. می توان گیاه را به صورت دسته ای هم در کیسه ای پلاستیکی قرار داده و آن را در فریزر برای استفاده در آینده نگه داری کرد.

برای خشک کردن آن به صورت خوشه ای، می توان گیاه را آویزان نمود تا خشک شود. استفاده از محلی گرم می تواند به خشک شدن بهتر برگ ها کمک کند. البته باید در محلی اویزان نمود که از دسترس گربه ها و سگ ها و حتی موش ها دور باشد. با خشک شدن برگ ها می توان آن ها را خرد کرده و در ظرف در بسته ای قرار داد.

 • بیشتر بخوانید: آموزش ۵ قدم ساده برای کاشت بذر تربچه

با قرار دادن در یک ظرف شیشه ای می توانید برگ های گشنیز را در مکان تاریکی نگه داری کنید. استفاده از خشک کننده بهترین راه برای خشک کردن گشنیز های تازه ی شما می باشد. ما توصیه می کنیم در صورت داشتن یک خشک کننده از آن برای این منظور استفاده کنید.

مصارف خوراکی گشنیز

برگ های تازه ی آن را می توان در غذا های مختلفی استفاده کرد. گشنیز یکی از پر استفاده ترین سبزی های طعم دهنده در غذا ها در سراسر دنیا می باشد. از طعم دادن به سالاد ها تا سوپ ها و سس ها تا هر نوع غذای محلی دیگری که در هر گوشه ای از دنیا مورد استفاده است.

تخم گشنیز هم به طور گسترده ای در هند و در کشور های شرقی آسیا مورد استفاده قرار می گیرد. بذرهای تازه در ابتدا دارای بویی نا مطبوع هستند، اما همین که خشک شدند، عطر خوبی پیدا می کنند. هر چه بیشتر آنها را نگه دارید بوی آن ها بیشتر می شود.

هشدار

نشان داده شده است که دوز های بالا از گشنیز می تواند منجر به مشکلات کبد شود. استفاده ی بیش از حد از تخم گشنیز هم می تواند اثرات مخدر گونه داشته باشد. عده ای از مردم هم استفاده و حمل برگ های تازه را باعث به وجود امدن واکنش های حساسیت زا روی پوست و نیز خارش می دانند. هم چنین برای برخی از افراد و به خصوص کسانی که از آسم و برونشیت مزمن رنج می برند، گشنیز خشک شده می تواند منجر به آزار ریه ها شود.

خواص درمانی گشنیز

در بیشتر موارد از تخم گشنیز برای مصارف درمانی بهره برده می شود. در بهبود مشکلات گوارش بسیار موثر است و می تواند در درمان نفخ و اسهال کمک کننده باشد. در گذشته از آن به عنوان باد شکن استفاده شده و در درمان قوانج مورد استفاده بوده است. می تواند در اسپاسم های شکم و درمان استرس های عصبی هم موثر باشد.

نحوه کاشت بذر گشنیز یا تخم گشنیز (Cilantro / Coriander seeds)

در بیشتر موارد به همراه دیگر سبزی ها و یا گیاهان برای از بین بردن طعم بد آن ها استفاده می شود. از تخم آن در ضماد ها برای کاهش درد در افراد مبتلا به روماتیزم استفاده می شده است اما در حال حاضر بیشتر از روغن آن استفاده می شود. اخیرا هم ثابت شده است که استفاده از گشنیز در حذف فلزهای سنگین از بدن موثر است.

کاربردهای دیگر گشنیز

اسپری که از جوشاندن به نسبت مساوی تخم گشنیز و آنیسون در دو برابر آب به دست می آید، برای درمان نیش عنکبوت قرمز و شپش ها موثر است. از روغن آن در تولید صابون استفاده می شود و در ساخت عطر و طعم دهی به غذا هم از آن می توان بهره برد.

تاریخچه ی گشنیز

این سبزی یکی از قدیمی ترین گیاهانی است که توسط بشر استفاده می شده است. شاید تاریخچه ی آن به ۳ هزار سال قبل از میلاد مسیح بر گردد. از آن در نوشته های سانسکریت به جا مانده از هزار و پانصد سال قبل از میلاد یاد شده است. تخم گشنیز هم در مقبره های به جا مانده از مصر باستان دیده شده است.

 • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت بذر خیار – بهترین زمان برای کاشت بذر خیار چه موقعی است؟

هم چنین در آثار به جا مانده از عصر برنز می توان آن ها را دید. گیاه در ۱۶۷۰ میلادی به مستعمره های انگلیس در آمریکا آورده شد و از اولین ادویه هایی بود که توسط ساکنان آمریکای شمالی کشت شد. از گشنیز با نام جعفری چینی هم یاد می شود.

با توجه به آن چه در مورد این گیاه گفته شد، شما هم می توانید با  کاشت گشنیز در باغ خود از مزایای آن بهره مند شوید. حتی اگر برای شما این امکان وجود ندارد، می توانید با کاشت گشنیز در باغچه ی خانه ی خود به طور مداوم از برگ های آن برداشت نمایید. کاشت گشنیز در خانه برای کسانی که در خانه ی خود نیاز به سبزی تازه برای استفاده در غذاها دارند، از مناسب ترین راه ها برای دسترسی به گشنیز تازه در زمان نیاز می باشد.

ما در این متن سعی کردیم تا به سادگی با اموزش کاشت گشنیز شما را قادر به کشت آن در هر محلی که علاقه مند هستید بنماییم. اگر به دنبال منبعی هستید که در آن اموزش کاشت گشنیز در گلدان برای شما داده شده است، می توانید آن را در سایت های مختلف پیدا کنید. اما به طور کلی تفاوت زیادی بین کشت گیاه در باغچه ی خانه و یا در گلدان وجود ندارد. می توانید با دنبال کردن نکات گفته شده در این متن موفق به انجام این کار شوید.

نحوه کاشت بذر گشنیز یا تخم گشنیز (Cilantro / Coriander seeds)

کاشت بذر گشنیز نه تنها می تواند به صورت انبوه و در زمین های کشاورزی صورت پذیرد، که می تواند به سادگی در مکان هایی کوچک با فراهم نمودن شرایط اولیه انجام پذیرد. پس اگر شما حتی در آپارتمان زندگی می کنید و دسترسی به هیچ زمینی برای این کار ندارید، می توانید با کاشت بذر گشنیز در گلدان از آن در آپارتمان خود لذت ببرید.

همان طور که گفته شد زمان کاشت بذر گشنیز به دلخواه شما می تواند در پاییز یا بهار و یا حتی در تابستان با فراهم نمودن سایه برای گیاه صورت پذیرد. نحوه کاشت بذر گشنیز در گلدان هم در هر یک از این زمان ها با هم تفاوتی ندارد و چه قصد کاشت گشنیز در پاییز را داشته باشید و چه بخواهید تا اقدام به کاشت گشنیز در تابستان بکنید، می توانید در داخل خانه با توجه به فراهم بودن مکانی مناسب برای این کار، و تنها با استفاده از یک گلدان با اندازه ی مناسب می توانید چند بذر را در داخل هر گلدان کشت کنید.

اما باید توجه داشته باشید که اگر چه طرز کاشت گشنیز با بسیاری از سبزی ها می تواند مشابه باشد، اما طول عمر گیاه کوتاه است. برای همین در صورتی که اقدام به کاشت گشنیز و جعفری در گلدان نموده اید، باید بدانید که گشنیز دارای طول عمر کوتاه تری خواهد بود.

عده ای هم به جای استفاده از ظرف های دیگر، اقدام به کاشت گشنیز در جعبه می کنند که در صورت دارا بودن اندازه ی مناسب، تفاوتی بین چگونگی کاشت گشنیز در گلدان یا جعبه وجود ندارد. ما در مورد چگونگی کاشت گشنیز و عمق مورد نیاز برای کشت بذر و هم چنین فاصله ی بین ردیف ها و بذرها در بالا توضیحات کافی را داده ایم.

برای همین در صورت نیاز به کشت در جعبه ای با ابعاد بزرگ باید این نکات را در نظر بگیرید. در هر صورت باید برای این کار از خاکی غنی در ظرف مورد نظر استفاده کرده و به طور مناسب به گیاه برای رشد بیشتر آن آب بدهید.

تهیه و تنظیم

 • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
 • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد.
 • عنوان مقاله: نحوه کاشت بذر گشنیز یا تخم گشنیز (Cilantro / Coriander seeds)
 • نویسنده: مهدی قنبری
 • پیچ اینستاگرامی ما را دنبال
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *