Loading...

نحوه کاشت ختمی عطری یا مشک دانه (abelmoschus manihot)

نحوه کاشت ختمی عطری یا مشک دانه (abelmoschus manihot)

چه کسی می گوید که سبزی ها نمی توانند برای مقاصد تزیینی استفاده شوند. ختمی عطری یا مشک دانه (abelmoschus manihot) یکی از گیاهانی است که می توان از آن برای زیبایی آن برای مقاصد تزیینی بهره برد. می توانید باغ خود را با این سبزه بسیار زیباتر کرده و از تنوع گل های آن لذت ببرید.گل های بزرگ و لیمویی آن حتی در دورترین نقاط باغ خونمایی خواهند کرد.

اما مهم ترین ویژگی گیاه این است که می توان از برگ های آن استفاده کرد و این برگ ها از مغذی ترین برگ ها به دلیل دارا بودن میزان بالایی پروتئین هستند. برگ ها شکننده و شیرین هستند و می توانند به صورت خام هم خورده شوند.

  • بیشتر بخوانید: گل اشولزیا چیست؟ نحوه کاشت بذر اشولزیا (شقایق کالیفرنیا یا لاله باغی )

در آسیا و شمال استرالیا به عنوان یک محصول مهم کشت می شود و می توان از محدوده ای کوچک میزان بالایی برگ برداشت کرد. خواص مشک دانه می تواند شما را ترغیب کند تا با کاشت گیاه مشک دانه در باغچه و یا باغ خود از مزایای منحصر به فرد مشکدانه و زیبایی های آن لذت ببرید.

ویژگی های ظاهری مشک دانه

ختمی عطری یا مشک دانه به طور عمده گیاهی گرمسیری است که در مناطق دارای آب و شرایط دمایی گرم تر رشد می کند. بیشتر مواقع به صورت یک گیاه سالانه رشد می کند و یکی از اعضای خانواده ی بامیا می باشد. به سرعت رشد می کند و تا ۶ فوت هم رشد می کند. پهنای آن هم می تواند بر روی زمین به اندازه ۳ تا ۴ فوت گسترش یابد. برگ های آن می توانند تا ۱۵ اینچ بلند شوند اما در گونه های سالانه در حدود ۷ تا ۸ اینچ رشد خواهند کرد.

آن ها خیلی کمتر لبه دار هستند و به طور معمول دارای انتهای پهن می باشند. همین که گیاه به اندازه ی ۴ اینچ رشد کرد، ساقه هایی برای رشد گل ها بر روی آن رشد خواهند نمود و گل های بزرگ لیمویی آن با حدود ۵ اینچ عرض که در مرکز خود قرمز تیره یا بنفش هستند دیده خواهد شد.

نحوه کاشت ختمی عطری یا مشک دانه (abelmoschus manihot)

هر گل هم تنها برای یک روز دوام می آورد. با کاشت مشک دانه در بهار، گل های آن از اوایل تا اواسط تابستان شروع به شکفته شدن می کنند. گیاه تعداد زیادی گل می دهد و برای همین می توان به طور روزانه گل هایی را بر روی بوته ی آن مشاهده کرد. این گل دهی هم تا فرا رسیدن فصل سرما ادامه خواهد داشت. تا این که سرما گیاه را از بین ببرد.

می توان از گل ها هم در مصارف خوراکی استفاده کرد و می توانند به سالاد و دیگر غذا ها و در کنار سفره استفاده شوند. گل ها به دنبال خود محفظه هایی بلند از بذرها را رشد می دهند که در نهایت می توان از آن ها بذر گیاه ختمی عطری را به دست آورد. این محفظه ها خوشه هایی از بذر را در انتهای ساقه ها به وجود خواهند آورد.

می توان این محفظه ها را بریده و از آن برای تزیین در گل های خشک استفاده کرد. حتی اگر شما نمی خواهید ختمی عطری را بخورید، اما می توانید آن را در محلی مناسب پرورش داده و شاهد رشد گل های آن باشید و زیبایی آن را که در هر باغی در مناطق گرمسیری دیده می شود در محل زندگی خود داشته باشید.

رشد ختمی عطری

بذرها را به راحتی می توان کشت داد. در ابتدای بهار آن ها را در داخل کشت کنید. برای این کار هر یک از آن ها را در یک گلدان قرار دهید. آن ها در عرض دو هفته جوانه می زنند. کسانی هم می گویند که خیس دادن بذرها برای یک شب قبل از این که کشت شوند می تواند برای جوانه زدن آن ها بهتر باشد اما شاید نیازی به این کار نباشد.

به دلیل تفاوت های ژنتیکی که در بذر های مشک دانه وجود دارد، تعدادی از آن ها ممکن است که به گیاهانی منجر شوند که برگ های آن ها دارای طعم متفاوتی از لحاظ میزان شیرین بودن باشند. ممکن است خواص مشک دانه تا حدودی تغییر کند که به دلیل تفاوت در میزان ترکیبات موجود در برگ ها می باشد.

  • بیشتر بخوانید: طریقه کاشت بذر گیاه قدومه و نحوه مراقبت از آن

برای همین بهتر است که چندین بذر را با هم بکارید و پس از این که گیاهان  کمی رشد کردند، طعم آن ها را تست کنید تا آن هایی را که دارای طعم بهتری هستند برای انتقال به بیرون انتخاب کنید. برای رشد گیاه مشک دانه با طعم بهتر به سادگی امکان حذف آن هایی که دارای برگ هایی با طعم نامناسب هستند وجود دارد. البته گل ها در هر حالتی برای استفاده در سالاد مناسب هستند.

محل نگه داری و مراقبت از مشک دانه

گیاه به نور کامل آفتاب برای رشد نیاز داشته و خاک های خوب را که دارای میزان بسیار بالایی از مواد ارگانیک باشند برای رشد بهتر ترجیح می دهد. البته در خاک های فقیر تر هم رشد می کند اما رشد آن در این گونه خاک ها کمتر خواهد بود.

  • بیشتر بخوانید: روش کاشت بذر مارچوبه – بهترین زمان کاشت مارچوبه چه زمانی است؟

اگر آن را در کمپوست های مورد استفاده برای پرورش سبزیجات کشت کنید، باید روی آن ها را مالچ پاشی کرده و در طول سال با استفاده از کودهای دارای نیتروژن آن را تغذیه کنید.

نحوه کاشت ختمی عطری یا مشک دانه (abelmoschus manihot)

زیرا که این گونه تغذیه در طول سال منجر به رشد تعداد زیادی برگ برای برداشت خواهد شد. گیاه مشک دانه به میزان مناسبی آب نیاز دارد اما در برابر کمی خشکی هم دوام می آورد.

کاربردهای دیگر گیاه ختمی عطری

ختمی عطری دارای خواص درمانی هم هست که بر اساس پژوهش های انجام شده می توانند در انواعی از افسردگی مفید واقع شود. به خصوص در افسردگی های پس از سکته می توان از آن استفاده کرد. در کاهش از بین رفتن استخوان ها هم موثر است.

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد.
  • عنوان مقاله:نحوه کاشت ختمی عطری یا مشک دانه (abelmoschus manihot)
  • نویسنده: مهدی قنبری
  • پیچ اینستاگرامی ما را دنبال

نام های دیگر ختمی عطری

Abelmoschus Manihot, Aibika, Sunset Hibiscus, Aibika, Aelan kapis, Edible Hibiscus, Slimy cabbage, Huang shu kui, Huangqiu Kui, Bele, Ran Bhendi, aibika, Creoles and Pidgins,

Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *