Loading...

نحوه کاشت شیرین بیان آمریکایی یا وحشی (Glycyrrhiza lepidota)

نحوه کاشت شیرین بیان آمریکایی یا وحشی (Glycyrrhiza lepidota)

گیاه شیرین بیان وحشی که با نام های شیرین بیان آمریکایی (Glycyrrhiza lepidota/American Licorice / Wild Licorice) هم شناخته می شود، گیاهی چند ساله است که به راحتی می توان آن را کشت داده و از برگ های زیبا و گل های زرد کمرنگ یا سفید آن بهره برد. به دلیل دارا بودن ریشه های بلند، و هم چنین سیستم ریشه های گسترده ی آن، می توان آن را برای پایدار کردن خاک، و در مکان هایی که سطوح زیرین خاک ممکن است با لغزش خود باعث مشکل شوند، کشت نمود.

البته این پایدار نمودن خاک تا زمانی که رطوبت برای ریشه ها مهیا باشد امکان دارد. زیرا در حالی که گیاه شیرین بیان آمریکایی مقاوم است، نمی توان از آن انتظار داشت تا در برابر خشکی دوام بیاورد. گیاه می تواند در مناطق سردتر نور کامل آفتاب را تحمل کند و همین که به خوبی رشد کرد و به شرایط پایداری رسید، می تواند بدون نیاز به مراقبت فراوان به حیات خود ادامه دهد.

می توان ریشه های آن را از زمین بیرون کشید و مانند سیب زمینی شیرین از طعم آن لذت برد.  کاشت شیرین بیان در ایران هم مورد توجه قرار گرفته است. دلیل آن هم استفاده های گسترده از آن برای مصارف گوناگون می باشد. اما هنوز هم نمی توان در مورد درامد کاشت شیرین بیان به طور قطع صحبت کرد، ولی اگر بتوانید به خوبی گیاه را پرورش دهید امکان به دست آوردن درامد بالایی از کشت آن وجود دارد.

روش کاشت شیرین بیان هم با توجه به منابع بسیاری که برای مراجعه وجود دارد به سادگی می تواند پیدا شود. البته برای کشت آن نیاز به تجربه هم می باشد. با کمی و تجربه و یاد گرفتن شیوه ی درست پرورش گیاه، شاید شما هم بتوانید پس از برداشت آن به سود کاشت شیرین بیان به نحو غیر منتظره ای دست پیدا کنید. اما در مرحله ی اول باید با ویژگی های گیاه و نحوه ی کاشت آن آشنا شوید.

نحوه کاشت شیرین بیان آمریکایی یا وحشی (Glycyrrhiza lepidota)

ما در این متن سعی کرده ایم تا در مورد نحوه ی کاشت بذر شیرین بیان بیشتر برای شما توضیح بدهیم و با فراهم نمودن مطالب لازم در این زمینه اقدام به اموزش کاشت شیرین بیان به روشی ساده بنماییم. با دنبال کردن توصیه های مطرح شده در این متن می توانید به بهترین نحو اقدام به کاشت و داشت شیرین بیان نموده و در خانه یا باغچه ی منزل خود آن را کشت دهید.

اما در صورت نیاز به کشت انبوه گیاه شاید نیاز به طرح توجیهی کاشت شیرین بیان داشته باشید تا بتوانید به خوبی با بر آورد نیاز ها و تمام جنبه های رشد گیاه در کنار بازار خرید آن، بهتر بتوانید در این مورد تصمیم بگیرید. این طرح ها به طور عمده برای آشنا کردن افراد علاقه مند به فعالیت در این زمینه شکل گرفته اند و می توانند به خوبی شما را با کاشت داشت برداشت شیرین بیان و مزایای آن به طور جامع آشنا کنند. قبل از این که در مورد کاشت گیاه صحبت کنیم، در مورد ویژگی های ظاهری آن در بخش بعد مطالبی را بیان خواهیم نمود.

ویژگی های ظاهری گیاه شیرین بیان آمریکایی

شیرین بیان وحشی گیاهی سر سخت و چند سالانه است که می تواند در شرایط مختلف آب و هوایی کشت شود. در بهار گیاه جوانه هایی را بر خواهد آورد که با برگ های خود به طور متناوب دیده خواهند شد. برگ ها ترکیبی هستند و به رنگ سبز تیره می باشند. هر یک از آن ها دارای ۱۱ تا ۱۹ برگچه ی نیزه مانند هستند که به صورت جفت بر روی ساقه ها قرار دارند. برگ ها می توانند تا ارتفاع ۲۰ سانتی متری رشد کنند و هر یک از برگچه ها هم تا حدود ۴ سانتی متر رشد خواهند کرد.

برگ ها در زمانی که جوان هستند دارای اندازه ای کوچک هستند. هم چنین پس از رشد خود می توانند دارای صمغ هایی شوند که چسبنده هستند و به صورت نقطه ای بر روی برگ های مسن تر دیده خواهند شد. این صمغ ها معطر هستند. خود گیاه هم می تواند تا ۳ فوت در مناطق گرم  رشد کند.

در مناطق سرد تر هم رشد آن تا ۱۸ اینچ خواهد بود. در تابستان ساقه های گل ها رشد می کنند و از میانه یا بالای شاخه ها سر بر می اورند. گل های روی این ساقه ها کوچک هستند و در گروه هایی ۱۰ تا ۲۰ تایی دیده خواهند شد و دارای رنگ زرد متمایل به سفید هستند. طول هر یک از آن ها هم در حدود یک دوم اینچ است.

نحوه کاشت شیرین بیان آمریکایی یا وحشی (Glycyrrhiza lepidota)

گل ها در زمان های متفاوتی شکوفه می دهند و گل دهی ان ها هم برای مدتی در حدود یک ماه ادامه می یابد. به دنبال خود هم بذر هایی را به بار می آورند که در محفظه هایی به رنگ قهوه ای متمایل به قرمز قرار خواهند داشت. این محفظه ها با پرزهایی پوشیده شده اند.

گیاه دارای ریشه ی اصلی بلندی است که با اتصالات بین ریشه ای خود، می تواند آن را بسیار سخت و مقاوم کند. این ریشه ها نیتروژن را تثبیت می کنند. حال که در مورد ویژگی های ظاهری گیاه صحبت کردیم، زمان مناسبی برای نحوه کاشت بذر شیرین بیان فرا رسیده است.

  • بیشتر بخوانید: گیاه خار مقدس چیست؟ نحوه کاشت بذر گیاه خار مقدس

اما در ابتدا در مورد محل مناسب برای این کار و نیز زمان کاشت بذر شیرین بیان آمریکایی مطالبی را بیان خواهیم نمود. در ادامه هم چگونگی کاشت شیرین بیان با استفاده از بذر آن مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

شاید شما بتوانید با دنبال کردن این مطالب حتی موفق به کاشت شیرین بیان در خانه ی خود بشوید. در هر صورت، در هر مکانی که قصد کاشت آن را داشته باشید، دنبال کردن نکاتی که در ادامه بیان خواهد شد برای شما مفید واقع خواهد شد.

محل کشت و نگه داری از گیاه شیرین بیان آمریکایی

به دلیل دارا بودن ریشه هایی بلند، امکان نشا کردن و انتقال گیاه به خوبی فراهم نیست. برای همین است که مکان کشت گیاه باید در ابتدا به خوبی معین شود تا نیازی به انتقال آن به مکان های دیگر نباشد. گیاه خود را با انواع خاک به خوبی وفق می دهد و اگر چه خاک های شنی را ترجیح می دهد، اما در هر مکانی که دارای رطوبت کافی باشد به خوبی دوام آورده و رشد می کند.

گیاه در برابر خشکی دوام نمی اورد و باید به طور حتم این نکته را در نظر داشته باشید. اما در زمانی که به شرایط پایدار رسید و به میزان کافی رشد کرد، می تواند گاهی خشکی را به طور موقت تحمل کند. ترجیح می دهد تا در خاک خود مواد ارگانیک داشته باشد. در اکثر مواقع اضافه کردن مواد ارگانیک می تواند رطوبت را در خاک ثابت نگه داشته و PHخاک را هم اصلاح کند. البته گیاه می تواند PH های مختلفی در محدوده ی ۵.۵ تا ۸ را تحمل کند.

  • بیشتر بخوانید: کاشت بذر گل اخگر افشان (Blazing Stars-Gayfeather-Liatris spicata)

گیاه نور کامل آفتاب را ترجیح می دهد و به خصوص در مکان های دارای هوای سردتر، نور آفتاب بیشتری نیاز است. در مناطق گرم تر هم می توان گیاه را در مکان هایی که دارای کمی سایه هستند کشت داد. بهتر است این سایه در هنگام صبح یا عصر باشد اما در مکان های دارای هوای بسیار گرم باید در هنگام ظهر، گیاه را از تابش نور مستقیم آفتاب محافظت کرد تا نتیجه ی بهتری از کشت آن به دست آورد.

نحوه کاشت شیرین بیان آمریکایی یا وحشی (Glycyrrhiza lepidota)

مکان یابی و نگه داری از آن وابسته به منطقه ی محل کشت است و در مناطق سردتر می توان گیاه را در بستری با رطوبت کمتر هم پرورش داد. اما در مناطق گرم تر، رطوبت بیشتر و بیشتری نیاز است و گیاه باید در مقداری سایه قرار داشته باشد. دلیل آن هم نیاز به وفق گیاه با گرمای موجود می باشد. در همه ی مناطق هم نیاز به استفاده از مواد ارگانیک برای کمک به پایدار شدن گیاه می باشد.

همین که گیاه به وضعیت پایدار رسید، دیگر نیاز چندانی به مراقبت ندارد. به دلیل دارا بودن ریشه های عمی می تواند برای پایدار کردن خاک و در کناره سواحل مورد استفاده قرار گیرد. کنار چشمه ها و یا در ساحل رودخانه ها از بهترین مکان هایی هستند که گیاه می تواند به پایداری خاک کمک کند. در مکان های شیب دار هم که خاک دارای رطوبت است می توان با کشت گیاه از لغزش خاک جلوگیری نمود. البته اگر محل دارای شیب مورد نظر، دارای خاکی خشک است نمی توان از این مزایا بهره مند شد.

کاشت بذر شیرین بیان آمریکایی

شیرین بیان آمریکایی را به آسانی می توان پرورش داد. در مناسب ترین زمان کاشت شیرین بیان، که به طور معمول در ابتدای بهار است می توان با خیس دادن بذر ها برای ۲۴ ساعت، آن ها را برای کشت کردن آماده نمود. این کار به بهبود جوانه زنی بذرها کمک خواهد کرد. بذرها را در داخل و در سینی بذر در اوایل بهار بکارید. زمان کاشت گیاه شیرین بیان می تواند در زمانی که بذرها را در داخل کشت می دهید کمی هم تغییر کند. اما به طور معمول این کار در ابتدای بهار صورت می پذیرد.

  • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت بذر سوسن چشم سیاه ، گل رودبکیا مایا یا گل کوکب کوهی

شرایط کاشت شیرین بیان آمریکایی هم که به سادگی در سینی های بذر می تواند فراهم شود. البته می توان از گلدان های کوچک و یا سطوح صاف دیگر هم برای کشت بذرها استفاده نمود. اما به طور کلی بهتر است بذرها را در سلول های جدا برای جوانه زدن قرار داد. برای آشنایی بیشتر با طریقه کاشت شیرین بیان با استفاده از بذر آن می توانید به دستورات معمول موجود که برای کشت هر نوع بذری مفید هستند مراجعه کنید.

به طور کلی در مقایسه با دیگر بذرها، طرز کاشت شیرین بیان با استفاده از بذر آن چندان پیچیده نیست و می توانید با کمی آگاهی در این زمینه آن را در داخل خانه ی خود و یا در باغ خود انجام دهید. اگر چه دمای هوا، در زمان مناسب برای این کار با توجه به شرایط آب و هوایی موثر است، اما به طور معمول بهترین فصل کاشت شیرین بیان ابتدای بهار یا اواخر زمستان می باشد.

البته برای کاشت شیرین بیان آمریکایی در گلدان و نگه داری از آن در محیط خانه می توانید زمان های دیگری را هم برای این کار انتخاب کنید. اما در صورت تمایل به کشت گیاه در بیرون باید با طی مراحل کاشت شیرین بیان در بالا و رشد مناسب آن، گیاه را به محیط مورد نظر برده و آن را نشا کنید.

نحوه کاشت شیرین بیان آمریکایی یا وحشی (Glycyrrhiza lepidota)

با توجه به این که گیاه دوست ندارد تا برای ریشه های آن مزاحمتی ایجاد شود، باید در زمان نشا نمودن آن نسبت به این نکته توجه کافی داشته باشید. هم چنین باید قبل از رشد بیش از اندازه ی گیاه آن را به مکان مورد نظر انتقال دهید، زیرا که در صورت رشد بیشتر ریشه ها این امر به آسانی میسر نخواهد بود. ریشه ها را با تمام خاک های داخل گلدان در محل جدید قرار دهید و تا رسیدن آن به وضعیت پایدار به طور مداوم از آن مراقبت کنید.

مشکلات موجود برای رشد

اگر چه آشنایی با نحوه کاشت شیرین بیان می تواند شما را قادر به انتقال آن به محل مناسب و رشد آن کند، اما آفت ها و بیماری هایی هم هستند که برای گیاه مشکل ایجاد خواهند نمود. در حیات وحش می توان دید که آهو ها، خرگوش ها و بزهای کوهی برگ های شیرین بیان را می خورند.

  • بیشتر بخوانید: کاشت بذر گیاه ریحان مقدس (Holy Basil-ocimum sanctum/ ocimum tenuiflorum)

پرنده ها و جوندگان هم بذرهای گیاه را می خورند. موش های صحرایی هم ریشه های گیاه را می خورد. اگر هر یک از این موجودات در منطقه ی شما وجود دارد، باید از گیاه در برابر آن ها محافظت کنید.

کاربردهای خوراکی شیرین بیان آمریکایی

کاشت و برداشت شیرین بیان به خوبی می تواند شما را قادر به لذت بردن از ریشه های شیرین و تازه ی آن بنماید. می توان آن ها را به آهستگی بو داد یا سرخ کرد و مانند سیب زمینی شیرین آن ها را خورد. ریشه ها دارای ۶ درصد گلیسیرریزین هستند که ۵۰ برابر شیرین تر از شکر است و برای همین می توان از آن شکلات خوبی تهیه کرد. کودکان و افراد بالغ می توانند از خوردن آن لذت ببرند. هم چنین امکان استفاده از آن در غذاها برای بهبود طعم آن ها هم وجود دارد.

خواص گیاه شیرین بیان آمریکایی

با آشنایی با نحوه کاشت و برداشت شیرین بیان آمریکایی ، می توانید در زمان مناسب ریشه های آن را جمع آوری نموده و از آن به جای لیکوریس استفاده کنید. البته این ریشه ها دارای دوز پایین تری از ترکیب مورد نظر هستند و برای همین باید در دوز بالاتری استفاده شوند. از آن در درمان چندین بیماری استفاده می گردد.

نحوه کاشت شیرین بیان آمریکایی یا وحشی (Glycyrrhiza lepidota)

این بیماری ها شامل درد سینه، اسهال، تب در کودکان، درد معده، و تثبیت هورمون غده های آدرنال می باشد. هم چنین برای تسریع در زایمان استفاده می شود. جویدن ریشه ها می تواند دندان درد و گلو درد را کاهش دهد. برگ ها هم گاهی خرد و له شده و به عنوان ضماد برای درمان زخم ها و گوش درد استفاده گردند. برگ ها را می توان به طور کامل در کفش قرار داد تا رطوبت آن را جذب کنند.

  • بیشتر بخوانید: کاشت بذر گیاه آسوگو یا مناردا (Bee Balm-Oswego Tea-Monarda didyma)

اگر به دنبال زمانی برای برداشت گیاه شیرین بیان آمریکایی برای استفاده در کاربردهای گفته شده هستید و یا این که به دنبال یافتن بهترین زمان برای کشت آن در منطقه ی خود هستید، می توانید با افراد متخصص در مورد بهترین زمان کاشت و برداشت شیرین بیان مشورت کنید. این افراد می توانند علاوه بر موارد ذکر شده شما را با روش کاشت و برداشت شیرین بیان با جزئیات بیشتری آشنا کنند.

احتیاط : گیاهان جوان یا بخش های تازه جوانه زده ی شیرین بیان آمریکایی می توانند برای حیوانات سمی باشند.

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد.
  • عنوان مقاله:نحوه کاشت شیرین بیان آمریکایی یا وحشی (Glycyrrhiza lepidota)
  • نویسنده: مهدی قنبری
  • پیچ اینستاگرامی ما را دنبال
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *