Loading...

نحوه کاشت مرزنگوش یونانی یا ارگانو (Origanum heracleoticum – Oregano, Greek )

نحوه کاشت مرزنگوش یونانی یا ارگانو (Origanum heracleoticum - Oregano, Greek )

گیاه مرزنگوش می تواند دارای کاربردهای بسیار متعددی در درمان بیماری ها باشد. مرزنگوش دارای گونه های متعددی است که مرزنگوش یونانی یکی از این گونه ها می باشد. گیاه مقاوم بوده و چند ساله است. دارای بویی قوی می باشد و تا ۱۸ اینچ هم رشد می کند. مرنگوش یونانی دارای گل هایی به رنگ سفید تا صورتی و بنفش است و از ماه ژوئن تا آگوست گل می دهد.

در برابر خشکی مقاوم است و به نور آفتاب علاقه دارد. می تواند PH های مختلفی را تحمل کند که در محدوده ی ۶ تا ۹ هستند. در خاک های دارای زه کشی به خوبی رشد می کند و در برابر شوری هم مقاوم است. می توان به همین دلیل ان را در باغ و یا در کنار سواحل کشت نمود.  با کمی رشد دیگر نیاز به مراقبت چندانی ندارد و به خوبی برگ های تازه ی خود را به بار خواهد آورد.

  • بیشتر بخوانید: روش کاشت گیاه دارویی رزماری

نکته: توجه داشته باشید که سه گونه ی متداول مرزنجوش وجود دارد. اگر می خواهید آن ها را در پخت و پز استفاده کنید، توصیه می شود که گونه ای را برای کشت انتخاب نمایید که برای این منظور مناسب تر است. مرزنگوش ایتالیایی یا وحشی دارای طعم ملایمی است. مرزنگوش معمولی هم دارای طعمی قوی تر اما تا حدودی شیرین است. اما مرزنگوش یونانی بسیار زننده و قوی است و می تواند برای استفاده در غذا بیش از حد قوی باشد.

ویژگی های ظاهری گیاه مرزنگوش یونانی

مرزنگوش یونانی گیاهی مقاوم و چند ساله است که تا ۱۸ اینچ رشد می کند. می تواند در محدوده ای در حدود ۱۲ اینچ هم گسترده شود. دارای ساقه هایی چوبی می باشد که شاخه های گیاه از آن رشد می کنند. شاخه ها دارای انشعاب و رو به بالا هستند. برگ ها به رنگ سبز متمایل به خاکستری و بیضی شکل هستند. آن ها در زیر خود پرزهایی دارند.  آن ها به صورت جفت و در جهات مخالف رشد می کنند.

گل ها به رنگ سفید و در مواردی هم بنفش یا یاسی و صورتی هستند. هر یک از گل ها دارای سه لبه می باشد. مرزنجوش یونانی مانند گونه های دیگر زیاد گل نمی دهد.  به طور معمول در اوایل تا اواسط ماه ژوئن شروع به گل دادن می کنند و تا ماه سپتامبر هم گل می دهند. همه ی بخش های گیاه دارای بویی خاص است و گیاه می تواند با استفاده از ریزوم های خود گسترده شود.

نگه داری و محل کاشت گیاه مرزنگوش یونانی

گیاه مرزنگوش یونانی برای رشد خوب خود نیاز به نور آفتاب به میزان زیاد دارد. اما می تواند سایه را هم تا حدودی تحمل کند. مکان های دارای دمای بالا را در زیر نور آفتاب به خوبی دوست دارد و ترجیح می دهد تا در خاک دارای زه کشی مناسب کشت داده شود. خاک های شنی برای کشت آن مناسب هستند و بهتر است که به طور مرتب به آن آب داده شود.

نمی تواند خاک های سنگین و رسی را تحمل کند. برای رشد بهتر باید از مقداری مواد مغذی و کود به مقدار مناسب برای ریشه ها گیاه بهره برد. کمپوست ها هم می توانند برای غنی کردن خاک مورد استفاده قرار گیرند. استفاده از میزان زیادی مواد ارگانیک می تواند بوی گیاه را تحت تاثیر قرار دهد. هم چنین می تواند آن را تضعیف و طعم آن را هم تغییر دهد.

گیاه توان تحمل انواع خاک با PH هایی در محدوده ی ۶ تا ۹ را دارد. اما ترجیح می دهد تا بالای ۸ بماند. همین که گیاه به وضعیت پایداری رسید دیگر نیاز به مراقبت و آب فراوانی برای رشد و زنده ماندن نخواهد داشت. طعم و بوی گیاه با افزایش سن آن کمتر می شود و توصیه می شود که هر ۴ تا ۵ سال گیاه را با گیاهی جدید جایگزین کنید تا از طعم و مزه ی آن بیشتر بهره ببرید.

برای این که برگ های بیشتری از گیاه برداشت کنید با ظاهر شدن گل ها، آن ها را بچینید. مرزنجوش یونانی به خوبی در برابر شوری مقاوم است و می توان آن را در زمین های ساحلی هم پرورش داد. اگر شما باغی در نزدیکی ساحل دارید بهتر از این گیاه برای کشت استفاده و از مزایای ان بهره مند شوید. بسیاری هم می گویند که کشت در این مکان ها می تواند طعم گیاه را بهبود بخشد.

نحوه کاشت مرزنگوش یونانی یا ارگانو (Origanum heracleoticum - Oregano, Greek )

گیاه را می توان در داخل خانه هم پرورش داد اما نیاز به نور افتاب در کنار پنجره ها خواهد داشت. این گیاه برای کسانی که فراموش می کنند تا از گیاهان خانگی خود مراقبت کنند نیز مناسب است. زیرا که در صورتی که آن ها را در محلی آفتاب گیر قرار دهید، تا مدت زیادی نیاز به مراقبت خاصی نخواهند داشت.

  • بیشتر بخوانید: روش کاشت بذر مارچوبه – بهترین زمان کاشت مارچوبه چه زمانی است؟

برای این کار از یک گلدان پلاستیکی استفاده کنید. این گلدان ها کمک می کنند تا گیاه به زودی رطوبت و اب موجود در خود را از دست ندهد. به گیاه به خوبی آب بدهید اما آن را از آب اشباع نکنید. به دلیل مقاوم بودن گیاه در برابر خشکی می تواند چند دوره بدون این که به آن آب بدهید،در صورت فراموش کردن آب دادن به گیاه، بدون رسیدگی و در شرایط خشکی دوام بیاورد. برای یک بار در هر ماه به آن کود بدهید. می توانید با مراقبت از آن برای آشپزخانه ی خود از برگ های تازه ی ان برداشت و در غذاها از ان ها استفاده کنید.

رشد گیاه مرزنجوش یونانی

بذر ها را می توان به طور مستقیم در بیرون کاشت. این کار باید در زمانی که خاک به خوبی در ابتدای بهار گرم شده است انجام دهید. اما به دلیل این که مرزنجوش به آرامی رشد می کند، امکان دارد که باید به طور مرتب نیاز داشته باشید تا محل مورد نظر را از علف های هرز پاک کنید. برای همین کشت بذر در داخل می تواند بسیار راحت تر باشد. این کار از هدر رفتن وقت شما برای حذف علف های هرز هم جلوگیری می کند.

  • بیشتر بخوانید: کاشت گیاه دارویی به لیمو

بذرها را ۶ هفته  قبل از آخرین سرمای بهاری در داخل کشت کنید. بذرها به طور معمول بین ۸ تا ۱۴ روز زمان نیاز دارند تا این که جوانه بزنند. این زمان به دما و رطوبت بستگی خواهد داشت. مطمئن شوید که سینی بذر نور کافی برای رشد گیاه دارد. خاک را هم باید در این مدت مرطوب نگه دارید. اما آن را خیس نکنید.

نشاها را به گلدان های جدا برای رشد بیشتر انتقال دهید و با رشد کافی ان ها می توانید آن ها را به بیرون منتقل و نشا کنید. هر یک از بوته ها باید از دیگری بین ۱۴ تا ۱۸ اینچ فاصله داشته باشد.

برداشت گیاه مرزنجوش یونانی

می توان برگ ها را پس از این که گیاه تا ارتفاع ۶ اینچ رشد کرد برداشت نمود. باید بالای ساقه ها و شاخه های گلدان ها را به همراه برگ ها بچینید. این کار از چیدن تک تک برگ ها مناسب تر است. زیرا که چیدن ساقه ها می تواند گیاه را تشویق به دادن ساقه هایی ضخیم تر کند. بهترین زمان برای برداشت برگ ها در زمانی می باشد که گیاه شروع به گل دادن می کند.

  • بیشتر بخوانید: کاشت بذر گیاه آسم، افوربیا یا فرفیون (Asthma Herb-Euphorbia hurtia)

زیرا که در این زمان بیشترین ترکیبات در برگ های گیاه وجود دارد که بو و طعم آن ها را بسیار بهتر می کند. اگر می خواهید تا برگ ها را برای خشک کردن به یک باره برداشت کنید، می توانید تا ساقه ها را از دو اینچی بالای سطح زمین قطع کنید.  همه ی گیاه را از زمین قطع نکنید و مقداری از ساقه ها را با تعدادی برگ بر روی زمین باقی بگذارید.

نحوه کاشت مرزنگوش یونانی یا ارگانو (Origanum heracleoticum - Oregano, Greek )

گیاه دوباره از همین بخش ها رشد خواهد کرد. برگ ها و ساقه های چیده شده را در مکانی مناسب خشک کنید و برای استفاده در آینده نگه داری کنید. بو و طعم برگ های خشک شده بیشتر از برگ های تازه است و برای استفاده در پخت و پز مناسب تر است. برای این که به طور مداوم قادر به برداشت برگ ها باشید، باید سر شاخه ها را به طور متناوب برداشت کنید.

  • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت بذر گیاه دارویی خلال دندان (Ammi Visnaga)

در این حالت باید تعدادی ساقه برای تولید دوباره برگ بر روی بوته باقی بگذارید. گل ها را هم به محض پیدا شدن از روی بوته ها بچینید. در کل شما می توانید برگ ها را همان طور که گفته شد به دو روش و به یک باره و یا به طور متناوب بر حسب نیاز به طور تازه برداشت نمایید.

آفت ها و بیماری های مرزنگوش یونانی

گیاه در برابر شته ها و برگ خواران آسیب پذیر است. در مکان های خشک هم عنکبوت ها می توانند باعث مشکل شوند. پوسیدن ریشه ها هم در زمانی که در اثر وجود آب زیاد خیس می شوند ممکن است. دلیل آن هم  بیماری های قارچی است که می توانند در محیط های مرطوب باعث مشکل شوند.

خواص مرزنگوش یونانی

با استفاده از مرزنگوش یونانی در پخت و پز می توان به طعم و بوی خوبی در غذاها دست پیدا کرد. از این گیاه در غذاهای ایتالیایی، یونانی، و مکزیکی به وفور استفاده می شود. اما گیاه برای استفاده های دارویی هم مناسب است. از آن برای قرن ها به این منظور استفاده شده است. ساقه های برگ ها و گل ها دارای خواص ضد عفونی کننده ی قوی هستند. و می توان به عنوان چای برای درمان سرماخوردگی از آن ها استفاده نمود.

نحوه کاشت مرزنگوش یونانی یا ارگانو (Origanum heracleoticum - Oregano, Greek )

بیماری های همراه با تب، و آنفلونزا را می توان با استفاده از این گیاه درمان کرد. گیاه تسکین دهنده است و در کاهش درد و کمک به بهبود خواب موثر است. از روغن به دست آمده از آن هم می توان برای درمان برونشیت، آسم، آرتروز، و درد ماهیچه ها بهره برد. روغن به دست آمده از آن را می توان برای کاهش درد دندان هم استفاده نمود.

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد.
  • عنوان مقاله:نحوه کاشت مرزنگوش یونانی یا ارگانو (Origanum heracleoticum – Oregano, Greek )
  • نویسنده: مهدی قنبری
  • پیچ اینستاگرامی ما را دنبال کنید.
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *